Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 07.08.2015 01:17
Na úvod článku napíšeme jednu netradičnú prosbu pre každého, komu sa článok dostal do pozornosti. Počasiu sa na tejto stránke venujeme už takmer 10 rokov, takúto extrémnu vlnu horúčav aká začala, sme však ešte na Slovensku nikdy nezažili. To, čo zasiahlo v lete 2010 Rusko (rozsiahle požiare, smog z dymu, vysoký počet úmrtí, +40°C teploty aj v Moskve) a v lete 2003 západnú Európu (v porovnaní s Ruskom si vlna tepla vyžiadala o cca 10 000 obetí viac, teda okolo 70 000) teraz odštartovalo v strednej Európe, najmä jej východnej časti. Bez ohľadu na to, že sa takýmto spôsobom aj zviditeľníme, Vás chceme požiadať, aby ste túto správu posunuli ďalej, či už ústne starým ľuďom, ktorí nesledujú spravodajstvo a internet a kolabujú z dehydratácie najviac (starý organizmus necíti smäd), alebo prostredníctvom FB. Na Slovensku totiž v najbližších dňoch zažijeme pravdepodobne vysoké množstvo kolapsov z tepla, ktorým aspoň z malej časti aj prostredníctvom takýchto aktivít (popularizácia a spravodajstvo) môžeme predísť.
Na horúčavy, ktoré mali doraziť v prvej augustovej dekáde sme v dlhodobej predpovedi upozorňovali už od konca piatej júlovej pentády, už 25.7. sme na čakali +38°C (história dlhodobej predpovede je na http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni, vzhľadom na ďaleké obdobie od 25.7. sme vrchol oteplenia čakali na štvrtok 6.8., ale príde až okolo 8.8.). Situácia sa však nielen predpovedným modelom, ale aj cirkulácii nad Európou a Atlantikom vymkla vzhľadom k extrémne prehriatej Zemi spod kontroly. Vzhľadom na to, že prežívame od začiatku roka najteplejších 6 mesiacov na Zemi, aj vrchol leta sa správa o niečo odlišnejšie ako predtým. Horúci tropický vzduch z Afriky, ktorý je súčasťou suptropického pásu vysokého tlaku sa tak vysúva oveľa viac severnejšie, ako v minulých rokoch a desaťročiach. Situáciu robí vážnou najmä blokujúca situácia, ktorá má korene v posledných piatich týždňoch, kedy mimoriadne silná záporná fáza severoatlantickej oscilácie spôsobila prehrievanie nad európskym kontinentom (index NAO sa pohyboval neprestajne po dobu posledných 5 týždňov medzi -1 a -2 čo sú veľmi nízke hodnoty). Horúca Európa sa rozhodla, že prestane prijímať od Atlantiku vlahu a ochladenie v podobe studených frontov a že pomocou blokujúcich anticyklón, ktoré sú pre zápornú fázu NAO charakteristické, bude blokovať postup zrážkových systémov od západu. Júl 2015, ktorý na 1/3 územia skončil ako najteplejší v histórii s priemernou mesačnou teplotou na juhozápade takmer +25°C tak vystrieda ešte extrémnejší august. Nad situáciou, ktorá sa očakáva, krútia hlavou nielen meteorológovia, ale aj klimatológovia - taká vlna horúčav, aká odštartovala v pondelok 3. augusta teplotami nad +32°C, alebo v stredu 5. augusta teplotami nad +35°C nemá v celej histórii meraní obdoby. Čakajú nás najhoršie horúčavy, aké zasiahli Slovensko, minimálne za posledných 145 rokov, od kedy prebiehajú meteorologické pozorovania.
Počet po sebe idúcich dní s teplotami nad +35°C bude taký, ako počas najteplejších liet dokopy za celé leto
Už 28. júla sme upozorňovali na mimoriadne zmeny cirkulácie, ktoré sa chystajú nad Európou a atlantickým sektorom (http://meteoinfo.sk/clanok/51520-august-pripravuje-impozantny-navrat-horucav-polarny-front-sa-z-afriky-stoci-az-nad-arktidu). Na čerstvú situáciu ohľadom extrémnej vlny horúčav, ktorá odštartovala už zareagovali aj ďalší klimatológovia (A). O tom, že bude najvýraznejšia v tomto roku, no nie až tak extrémne, ako očakávajú aktuálne výstupy modelov (ale s jej cca polovičným trvaním) už upozorňovali klimatológovia, podobne ako aj my, už na konci júla (B). Situácia sa dá charakterizovať ako abnormálna. Horúčavy, ktoré sa očakávali na konci júla, neskončia okolo 10.8. a budú nakoniec minimálne dvakrát dlhšie. Je možné, že pretrvajú až do konca augusta. Horúčavy budú pozoruhodné najmä v súvislosti s dĺžkou trvania extrémne vysokých teplôt. Toľko supertropických dní (dní s teplotou nad +35°C) v toľkých dňoch za sebou sa na Slovensku ešte nikdy predtým nevyskytlo. Séria horúcich dní (sériu tropických dní nad +30°C tu máme už od 3. augusta) odštartovala v stredu teplotami na juhozápade. Na oteplenie na +35°C na najteplejšej a zároveň najstaršej (merania od 1871) meteorologickej stanici na Slovensku, v Hurbanove ešte v stredu chýbali cca 2 desatiny stupňa a neprerušovaná séria takýchto dní tu odštartovala až vo štvrtok teplotou +35,9°C (SHMÚ, Ogimet). Juhozápad Slovenska zrejme potiahne sériu až okolo 12 supertropických dní (nad +35°C), čo sa nikdy predtým nestalo. V júli 2015, ktorý na tretine územia skončil ako najteplejší júl od začiatku pozorovaní ich bolo v Hurbanove 11, avšak v troch oddelených periódach (6.-8.7., 17.-19.7. a 21.-25.7.). Posledné dve z týchto júlových vĺn boli prepojené 20. júlom, kedy sériu prerušil rozpadávajúci sa studený front a na juhu sa ochladilo na +33°C. Tentokrát sa však studený front ďaleko od nášho územia rozpadne a Slovensko čaká pravdepodobne až okolo 12 takýchto dní vkuse.
Obr.: Počet supertropických dní v Hurbanove od r. 1871 pred rokom 2015 a v roku 2015
Tento rok tak bude nepochybne rekordérom v extrémne teplých dňoch s teplotami nad +35°C. Najviac ich bolo zatiaľ v r. 2012, dokopy 15 za celé leto. V nedávnom lete 2013, ktorého cirkuláciu porovnávame s tohtoročnou v článku /http://meteoinfo.sk/clanok/51527-utorok-odstartoval-neprerusenu-12-dnovu-periodu-s-celoslovenskymi-maximalnymi-teplotami-34-38c/ sa vyskytlo 13 takýchto dní a tretie miesto v počte horúcich dní si drží rok 1992. Vtedy sa 10 supertropických dní vyskytlo v najteplejšom mesiaci, akú si história meraní na Slovensku pamätá - auguste 1992. 10 supertropických dní sa vyskytlo za celý august 1992 a to vo viacerých od seba oddelených periódach. Priemerná mesačná teplota vtedy na juhozápade dosiahla až +26°C. Pred rokom 1990 však rekordy počtu takýchto dní boli výrazne nižšie a roky, kedy bolo takýchto dní viac ako 5 boli výnimočné. Na dlhodobé predpovede extrémnych situácií a poveternostných javov sa už dlhodobo špecialzujeme a napr. horúčavy nad +35°C na Slovensku v roku 2012 a 2013 sme očakávali v našich dlhodobých predpovediach (vtedy boli ešte len do 10 dní) a článkoch (dovolíme si tvrdiť) ako prví na Slovensku (2013: 1; 2; 3; 2012: 4). Pokiaľ súčasná abnormálna situácia spôsobí, že aj ďalšie studené fronty sa budú pred vstupom nad rozhorúčený kontinent rozpadať, august 2015 bude lámať všetky doterajšie rekordy. Toľko dní nad +35°C ako sme na Slovensku mali v auguste 1992 totiž zaznamenáme v tomto roku len za prvú polovicu mesiaca.
Obr.: Očakávané a dosiahnuté (najmä maximálne) teploty - stav k 9.8. 2015 (poznámka: hodnoty minimálnych teplôt na grafe platia pre nížiny, kotliny nížinného typu /Juhoslovenská, Košická, Považské podolie a podhoria nižších pohorí, v mrazových dolinách a kotlinách bude o 5 až 10°C chladnejšie ako uvádza interval, čo si môžete overiť v texte dlhodobej predpovede na http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni - jedná sa o doliny a kotliny s nadmorskou výškou v hrubom odhade nad 300 m n. m.)
Obr.: Očakávaný tlak vzduchu a zrážky nad Európou počas 4 panelov predpovedného modelu GFS (Zdroj: http://www.weatheronline.co.uk) - blokujúca anticyklóna SV od nášho územia zaručí podľa aktuálnych výstupov extrémne teplé a suché počasie bez prerušenia minimálne do začiatku druhej polovice augusta
Jet stream sa zblázni (naozaj sa stočí od Afriky po Arktídu) a nastane blokujúca situácia ako v roku 2010 v lete v Rusku (ničivé požiare, dym aj v Moskve pri +40°C) - tentokrát však ničivé horúčavy udrú na Slovensku!
Kým v tomto týždni sa ešte nachádzame na zadnej strane blokujúcej anticyklóny Finchen, po prechode rozpadajúceho sa frontu sa v novom týždni severne od nášho územia presadí pás vysokého tlaku tiahnuci sa z Atlantiku až po Rusko. Blokujúca anticyklóna, ktorá je nad kontinentom tento týždeň (Finschen) bude natoľko agresívna, že studený front, ktorý postupuje nad Európu, zmení na teplý a nielenže sa začne vracať naspäť na západ nad Atlantik, ale v horúcom vzduchu sa aj úplne rozpadne (!) /viď prílohu synoptickej situácie na piatok 7. augusta 2015/. Na SV od nášho územia rýchlo zmohutie ďalšia blokujúca anticyklóna, ktorej pobyt sa severovýchodne od územia Slovenska predĺži až do začiatku druhej polovice augusta. Keďže rozpadávajúce sa a reverzne postupujúce frontálne rozhranie nedorazí do strednej Európy a úplne sa rozpadne, pás vysokého tlaku severne od nášho územia spôsobí, že na jeho južnom okraji sa extrémne teplý vzduch od východu až juhovýchodu bude na naše územie neptetržite vracať bez prerušenia.
Extrémne horúčavy budú na Slovensku pokračovať po dobu približne najbližších 12 dní. Denné teploty počas všetkých týchto dní budú dosahovať na juhu 37 až 38°C, možno sa vyskytne aj nejaký "chladnejší" deň s +36°C. Možnosť studeného frontu sa zatiaľ (k 6. - 7. 8.) črtá okolo 17.-18.8., aj ten sa však môže pred príchodom na Slovensko rozpadnúť. Horúčavy sa zrejme rýchlo obnovia aj v druhej polovici mesiaca po prechode tohto frontu na čo poukazujú aj dlhodobé predpovede, či už CFS alebo Gismeteo (http://www.gismeteo.com/month/23399/). Pokiaľ by sa tento front rozpadol, malo by to naozaj katastrofálne následky, pretože už dostatočne extrémne horúčavy, ktoré skončia najskôr na prelome ďalších dvoch týždňov by pokračovali aj v druhej polovici augusta. Budeme veriť, že studený front, ktorý ich ukončí, príde čo najskôr.
Obr.: Synoptická situácia na 7.8. 2015 - studený front, ktorý postupuje nad Európu, zmení blokujúca anticyklóna Finschen na teplý a nielenže sa začne vracať naspäť na západ nad Atlantik, ale v horúcom vzduchu sa aj úplne rozpadne (!) /Zdroj: http://www.chmi.cz/
Obr.: Vybrané predpovede polohy jet - streamu (alebo inak - tryskového prúdenia, resp. polárneho frontu, ktorý oddeľuje horúci vzduch tropických šírok na juhu a chladnejší vzduch miernych šírok na severe). Ako sme písali - naozaj sa stočí od Afriky až po Arktídu. /Zdroj: http://www.netweather.tv/index.cgi?action=jetstream;sess=/
Piatok 7. augusta (v čase vydania článku)
Utorok, 11. augusta
Pondelok, 17. augusta
Vlnu horúčav, ktorá v tomto týždni odštartovala v strednej Európe možno zaradiť predbežne medzi tri najväčšie vlny horúčav aké kedy zasiahli Európu. Ako si môžeme všimnúť na obrázkoch vyššie, poloha jet - streamu (resp. polárneho frontu, ktorý oddeľuje horúci vzduch tropických šírok od chladnejšieho vzduchu miernych šírok) sa po dobu minimálne 2 týždňov od začiatku horúčav vôbec nezmení. Západná Európa si to odniesla v roku 2003, kedy Paríž hlásil rekordných +40°C a Londýn +38°C. V Španielsku vtedy hlásili dlhodobo cez +45°C. Francúzsko si z 12. augusta 2003 odnieslo doteraz platný absolútny rekord +44,1°C, Portugalsko +47,4°C z 1.8. 2003, Švajčiarsko +41,5°C z 11.8. 2003, Veľká Británia +38,5°C z 10.8. 2003, padol vtedy aj nedávno zlomený rekord +40,2°C v Nemecku (pred mesiacom namerali Nemci +40,3°C). Táto vlna horúčav bola doteraz najsmrteľnejšia v európskej histórii (cca 70 000 obetí) a Svetová meteorologická organizácia vtedy vytvorila expertný tím, ktorý počas letných vĺn horúčav pre regióny Európy predpovedá riziko závažnosti vĺn horúčav na najbližších 10 dní a denne predpovede aktualizuje (predpovede sú dostupné na http://www.euroheat-project.org/dwd/). Aktuálne výstupy z tohto projektu si môžete pozrieť aj v závere tohto článku.
Druhá najhoršia vlna horúčav zasiahla Rusko v lete 2010. Tiež za to mohla, tak ako teraz, výrazná blokujúca situácia, ktorá od konca júna až do polovice augusta trápila nielen vnútrozemie, ale aj západnejšie časti, vrátane Ruska. Horúčavy vtedy dorazili od východu aj do krajín východnej Európy - viaceré z nich si z nich odniesli absolútne rekordy maximálnej teploty vzduchu. Konkrétne Bielorusko 7. augusta 2010 +38,9°C, Fínsko 29. júla +37,2°C, Ukrajina 12. augusta +42,0°C, ale aj európska časť Ruska - 12. júla +45,4°C. Blokujúca tlaková výš bola natoľko výrazná, že kontinentálny vzduch vytlačila až na Cyprus (1. august, +46,6°C). Moskva sa v lete 2010 dusila pri teplotách do +40°C v dyme z rozsiahlych lesných požiarov, ktoré trápili európsku časť Ruska.
V roku 2015 to zaváňa takouto veľkou blokujúcou situáciou, avšak nad strednou Európou, už celé leto, na čo sme priebežne informovali v našich článkoch /za spätné zhodnotenie a prečítanie stojí napr. zoznam týchto, ale aj iné/:
http://meteoinfo.sk/clanok/51497-predpoved-na-jul-hrozi-extremne-sucho
http://meteoinfo.sk/clanok/51511-druhy-vrchol-horucav-ktory-ocakavame-uz-od-konca-juna-pride-18.7.
http://meteoinfo.sk/clanok/51511-druhy-vrchol-horucav-ktory-ocakavame-uz-od-konca-juna-pride-18.7.
Zdá sa, že očakávané extrémne sucho a mimoriadne teplo v lete 2015 naozaj dorazilo a čo je horšie, august 2015 toto rekordné leto môže zavŕšiť. V lete 2015 veľké horúčavy vládnu nie západnej, ani východnej, ale práve strednej Európe. V Nemecku už 5. júla padol absolútny teplotný rekord (+40,3°C) a boli šance na jeho prekonanie aj u nás (v júli sa oteplilo podľa SHMÚ do +38,3°C na východe /Vysoká nad Uhom/ či +38,2°C na západe /Dudince/). V Česku zatiaľ namerali +39,2°C a v Rakúsku +38,6°C. Vlny horúčav však nie sú ani tak výrazné vzhľadom na absolútne namerané maximá teploty (v rokoch 2007 a 2013 sme na Slovensku mali aj slabo cez +40,0°C), ako na dĺžku ich trvania a počtom extrémne teplých dní nad +35°C. V júni ešte boli prerušené krátkodobým prechodm brázdy nízkeho tlaku (keby niet tej brázdy, jún by neskončil veľmi suchý, ale katastrofálne suchý), v júli ich už prerušili len prechody studených frontov. Zdá sa však, že v auguste 2015 už nebudú prerušené ani tými. Stabilné počasie, ktoré prichádza počas leta väčšinou v jeho druhej polovici tak tento rok prišlo namiesto Medardovej kvapky na začiatku júna, no dosť prekvapivo sa charakter stabilnej situácie v priebehu leta stupňuje. Namiesto skorého ex-hurikánu, ktorý by mohol doraziť z Atlantiku a konečne rozbiť blokujúcu cirkuláciu, ktorá sa varí celé leto, tak prišiel po mimoriadne až extrémne teplom a veľmi (na juhozápade až extrémne) suchom júli dosť nečakane ešte extrémnejší august 2015. Stabilita, na ktorú sme boli zvyknutí na Slovensku v auguste po minulé desaťročia, sa tento rok skĺbila s blokujúcim charakterom počasia, ktoré prináša klimatická zmena čoraz viac. O fungovaní blokujúcich situácií a cirkulácie počas týchto situácií sme sa viac rozpísali v článku http://meteoinfo.sk/clanok/51520-august-pripravuje-impozantny-navrat-horucav-polarny-front-sa-z-afriky-stoci-az-nad-arktidu, ktorý si v prípade záujmu môžete prečítať. Využitím databázy NAO indexu, ktorý popisuje cirkuláciu v euroatlantickom priestore najlepšie /http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml/ sme sa dokonca dopátrali k tomu, že po roku 2000 sa charakter letného počasia v Európe začína správať čoraz blokujúcejšie (výrazne viac blokujúco ako v období 1950 - 2000, pozn.: databáza denných hodnôt NAO indexu je dostupná len od r. 1950). Konkrétne až 2/3 rokov po roku 2000 nadobudla severoatlantická oscilácia v letnom období výraznejšiu negatívnu fázu, kým pozitívnu fázu, ktorá prináša v našom regióne v lete stabilizáciu teplôt a málo výrazné vlny horúčav, prinieslo menej ako 5 rokov (viac na túto tému sa rozpisujeme na http://meteoinfo.sk/clanok/51522-vyse-35c-teploty-mozu-trvat-az-tyzden-na-abnormalnych-vystupoch-nieco-bude-gfs-stale-s-40c kde je aj graf vývoja indexu po r. 2000 vo všetkých rokoch v priebehu roka (zimy mali čoraz viac tendenciu k NAO+ a letá k NAO- fáze, minimálne v 2/3 prípadov). O severoatlantickej oscilácii sa dočítate viac aj po vygooglení na internete, ale aj v našich starších článkoch.
Obr.: Bodový GFS ENS pre juh stredného Slovenska z 6.8. 2015 18Z (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
Obr.: Najhoršie vlny horúčav na Slovensku za posledných vyše 100 rokov. Menšia tabuľka - všetky vlny horúčav s trvaním minimálne 5 za sebou idúcich dní s maximálnou teplotou najmenej +35°C. Väčšia tabuľka - ten istý filter, len s použitím teploty najmenej +33°C. Ak pokladáme dĺžku vlny horúčav a kumulatívne prebytky maximálnej teploty za rovnako dôležité, augustová vlna horúčav z roku 2015 bude najhoršia v histórii pozorovaní SR (Databáza denných údajov z Hurbanova je dostupná v Európskej klimatickej databáze (ako 1 zo 4 staníc zo Slovenska) na: http://www.ecad.eu/dailydata/index.php).
Závery vyplývajúce zo štatistického spracovania závažnosti vĺn horúčav:
Vlna horúčav, ktorá odštartovala na Slovensku bude veľmi pravdepodobne naozaj najhoršia akú sme na Slovensku kedy mali - aj štatisticky. Pokiaľ položíme na rovnakú úroveň dĺžku trvania a kumulatívne prebytky nad +35°C/+33°C, zistíme, že ak zoberieme do úvahy oba tieto faktory s rovnakou vážnosťou, vlna horúčav, ktorú tu máme dosiahne najvyššie skóre. Spracované údaje z Hurbanova pochádzajú z Európskej klimatickej databázy - všetky neprerušené vlny horúčav nad 5 dní s teplotami nad +35°C vyjadrujú sériu mimoriadne až extrémne teplých dní a všetky neprerušované vlny horúčav nad 5 dní s teplotami nad +33°C vyjadrujú neprerušovanú sériu veľmi až extrémne teplých dní.
Menšia tabuľka odráža všetky periódy v Hurbanove za posledných 100 rokov, ktoré trvali minimálne 5 dní a maximálna teplota dosiahla počas každého z nich minimálne +35°C
- očakávaná dĺžka trvania počtu za sebou idúcich supertropických dní dosiahne odhadom okolo 11, teda najviac v histórii (nasledujú roky 2012: 9 dní, 2007: 7 dní a 1994: 6 dní)
- kumulatívny prebytok prepočítaný na 1 deň si veľmi nevšímajme, lebo nemá až takú výpovednú hodnotu, zaujímavý je ale rok 2007, ktorý vyčnieva
- celkovým kumulatívnym prebytkom nad +35°C zrejme o pár stupňov predbehne súčasnú vlnu vlna roku 2007, súčasná sa zaradí na druhé miesto
- pokiaľ skombinujeme faktor dĺžky a kumulatívnych prebytkov, ktoré pokladáme za rovnocenné (také isté hodnoty výjdu, ak si vytvorím indexy pre dĺžku aj kumulatívne prebytky na princípe rozptylu hodnôt a spriemerujem, ale jednoduchšie je ich znásobiť - pomer je taký istý), vychádza nám, že aktuálna vlna výrazne predbehne vlny z rokov 2007 a 2012 - to znamená, že ako celok by mala byť táto vlna horúčav najvýraznejšia ak sa rozhodujeme na základe kombinácie dĺžka+kumulatívne prebytky, ktoré majú rovnakú váhu
Väčšia tabuľka odráža všetky periódy v Hurbanove za posledných 100 rokov, ktoré trvali minimálne 5 dní a maximálna teplota dosiahla počas každého z nich minimálne +33°C
- očakávaná dĺžka trvania počtu za sebou idúcich supertropických dní dosiahne odhadom okolo 12, teda najviac v histórii po roku 1994 (16 dní), kedy však boli prebytky nízke a teplota počas celej 16 dňovej vlny ani len 3-krát vystúpila pár desatín nad +36,0°C - teraz bude okolo +37 po väčšinu dní
- kumulatívny prebytok prepočítaný na 1 deň si veľmi nevšímajme, ale august 2015 je už niekde na úrovni roku 2007
- celkovým kumulatívnym prebytkom nad +33°C predbehneme predbežne najhoršiu vlnu z roku 2007, ale aj dlhotrvajúce horúčavy z roku 1994
- pokiaľ skombinujeme faktor dĺžky a kumulatívnych prebytkov, ktoré pokladáme za rovnocenné, vychádza nám, že aktuálna vlna opäť predbehne vlny z rokov 1994 a 2007
Obr.: Porovnanie závažnosti vĺn horúčav z pohľadu dĺžky trvania v kombinácii s intenzitou (kumulatívne prebytky nad +35/+33°C)
Hlavné závery: Ak skombinujeme 2 hlavné faktory závažnosti vĺn horúčav - 1. dĺžku vlny a 2. intenzitu (pomocou kumulatívnych prebytkov nad +35°C / +33°C), spomedzi všetkých vĺn horúčav vyhráva súčasná vlna. V prvom prípade predbehne horúčavy z roku 2007 a v druhom horúčavy z roku 1994.
Čo dodať na záver? Možno sľúbenú grafickú predpoveď závažnosti vlny horúčav od expertného tímu Svetovej meteorologickej organizácie, odkaz na našu aktuálnu dlhodobú predpoveď a pevné nervy pri prežívaní dlhej série extrémne teplých dní.
Obr.: Očakávané percento (predpoklady zo 6.8.), počas ktorého dňa nás vlna horúčav podľa tímu WMO najbližších 10 dní zasiahne (Zdroj: http://www.euroheat-project.org/dwd/index.php), pozn.: aj na 10 dní dopredu je to vyše 70, najbližší týždeň 100%, vlna horúčav už začala v pondelok 3.8. teplotami do +32°C, alebo v stredu 5.8. teplotami do +35°C. Našu denne aktualizovanú dlhodobú predpoveď zostavenú meteorológom na 15 dní nájdete na /http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/
Obr.: Aktualizácia z 8.8.2015
Aktualizácia zo 7.8. 2015: Zdá sa, že očakávaný studený front dorazí okolo 17.8. a nad strednou Európou sa bude rozpadať. Večerné výstupy zo 6.8. 2015 zatiaľ prechod frontu nevedeli odhaliť. Kým bodové ansámble pre Viedeň očakávajú prepad teploty v hladine 850 hPa slabo pod +15°C a ochladenie pod +30°C, bodový výstup pre Budapešť očakáva vo výške ochladenie len na +17°C a stále tropické teploty. Modely zatiaľ vykresľujú po 17.-18.8. rýchle obnovenie horúčav, v Budapešti na na J a V Slovensku sa séria tropických dní nemusí vôbec prerušiť. Nemecko dnes nakoniec vyrovnalo absolútny teplotný národný rekord, ten padol tento rok 5.7. (+40,3°C). V Česku sa oteplilo do +39,3°C. V Kitzingen namerali opäť +40,3°C. Jazyk horúceho vzduchu postupuje na východ. Pracujeme na aktualizácii 15 - dňovej predpovede.
Aktualizácia 8.8.: Po vyrovnaní národného rekordu maximálnej teploty v Nemecku sa jazyk horúceho vzduchu presunul viac na východ. V Česku na 2 staniciach namerali +39,8°C, na 16 nad +38°C. SHMÚ očakáva teploty pre každý deň v oficiálnej predpovede až do +38°C (od soboty 8.8. do piatka 14.8.). Behy zo 7.8. 18Z ešte očakávali mierne schladenie budúci víkend (15.-16.8.) a rátali, že budeme na okraji cyklóny nad Talianskom a Balkánom, najnovšie 3 série výstupov však počítajú len s minimálnym ochladením a pretrvávaním horúčav nad +35°C až do cca 19.-20.8.. Výstrahy 3. stupňa zrejme budú platiť na Slovensku najbližší týždeň bez prestávky. Výstrahy 3. stupňa platia aj v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku, Ukrajina ktorá nie je zapojená v európskom Meteoalarme na tom nebude o nič lepšie a horúčavy tu dokonca budú prechodne horšie ako vo východnej časti strednej Európe. Mimoriadne horúčavy v strednej Európe si všímajú aj v USA /1; 2/. Podľa informácií zo slovenských médií počas aktuálnych horúčav dosahuje počet kolapsov z tepla na Slovensku denne cez 100 prípadov, niektoré končia tragicky. 8.8. to bolo podľa TV joj 139 ľudí.
Obr.: Najviac zasiahnutý región súčasnými extrémnymi horúčavami podľa accuweather.com
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Hrozí mikulášsky POVETERNOSTNÝ KOLAPS.
Z domova / 23.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Opäť Vám veľmi pekne ďakujeme, že našim...
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
AKTUALITA: MIKULÁŠSKY POVETERNOSTNÝ KOLAPS sa dostáva do hry.
Z domova / 25.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Ďakujeme Vám, že našim článkom venujete svoj...