Meteorologické správy
Informačný servis o dianí v počasí na Slovensku a vo svete,
aktuality z regiónov SR
Zo sveta 31.10.2015
Neskoré mariánske babie leto, ktoré odštartovalo pred cca 10 dňami bude trvať minimálne 20 dní. Posledná októbrová dekáda sa vyznačovala vyššou mierou slnečného počasia, na akú sme v tomto pokročilom ročnom období zvyknutí, pretože inverzie neraz rušili prechody slabých studených frontov, ktoré oživili prúdenie v spodných vrstvách ovzdušia a rozrušili inverzné zvrstvenie vzduchových hmôt. Uplynulý pracovaný týždeň sme sa v nižších polohách tešili slnečnému počasiu s teplotami až do +18°C a veľmi teplo nebolo len v nížinách a na horách, ale aj v typických hmlistých uzavretých kotlinách na juhu stredného Slovenska - Žiarska, či Zvolenská kotlina hlásili v piatok až do +18°C. Veľmi teplo bolo aj v polohách okolo 1500 metrov, kde sa teplota šplhala až k +15°C, pričom pocitové teploty boli pri nízkej vlhkosti, bezvetrí a intenzívnej dávke slnečných lúčov aj vyššie cez +20°C. Vďaka nižšej frekvencii hmiel a nízkej oblačnosti sa však vyskytli aj jasné a chladné noci, čo vyvrcholilo hlavne v stredu 28.10. 2015. SHMÚ na svojej FB stránke informuje o mrazoch, ktoré zasiahli uprostred pracovného týždňa severovýchod Slovenska, keďže sa sem prechodne po prednej strane anticyklóny dostal chladnejší a suchší vzduch. Nielen dolinové polohy v Prešovskom kraji v toto ráno hlásili nízke minimálne teploty (Klenová -6,4°C; Výrava -5,6°C; Medzilaborce -5,2°C; Kapušany -5,0°C; Podolínec -4,9°C;
Plaveč, Turany n. Ondavou -4,4°C; Bardejov -4,3 °C a Prešov -4,0 °C - Zdroj: https://www.facebook.com/Slovenský-hydrometeorologický-ústav-SHMÚ-132018136871768/?fref=ts).

Z domova 25.10.2015
Podľa našich dlhodobých očakávaní (http://meteoinfo.sk/clanok/51577-hmly-sa-budu-striedat-so-slnecnymi-lucmi-tretia-dekada-oktobra-prinesie-zlepsenie-pocasia) dorazila ďalšia fáza babieho leta, ktorá pretrvá, ako sme načrtli 18. októbra, až do konca mesiaca a dokonca, na ročnú dobu veľmi teplo nám pri slnečnom počasí pred príchodom brázdy nízkeho tlaku od západu, bude aj na začiatku novembra. Mnohí z nás sa pripravujú na Dušičky, ktoré sprevádza séria posledných októbrových dní pred Sviatkom všetkých svätých (1.11.) a Pamiatka zosnulých (2.11.). Ako v posledných októbrových dňoch, tak aj na začiatku novembra očakávame príjemné a vzhľadom na ročnú dobu aj dostatočne slnečné počasie s vysokými dennými aj rannými teplotami. Ocitneme sa na zadnej strane mohutnej anticyklóny vo vyšších hladinách ovzdušia vo veľmi teplom vzduchu, na prelome mesiacov v hladine 850 hPa s teplotami až okolo +10°C. V prípade slnečného počasia a skoršieho rozplývania dopoludňajších hmiel a nízkej oblačnosti sa budú vyskytovať početné regióny, kde sa bude otepľovať nad +15°C, dokonca s možnosťou teplôt na miestach, kde inverziu preruší živšie prúdenie, alebo kde sa nevyskytne, až do +20°C. To všetko navyše takmer úplne bez mrazov - tie budú hroziť len vo vysokopoložených mrazových dolinách a a kotlinách, aj to len slabo pod 0°C.

Zo sveta 24.10.2015
Hurikán Patricia sa vyvinul extrémne rýchlo v priebehu piatka 23. októbra a počas takmer 24- hodín zosilnel z tropickej búrky na hurikán najvyššej, piatej kategórie Saffir- Simpsonovej stupnice. A nielen to (!). Je z neho navyše najsilnejší hurikán aký kedy na Zemi vyčíňal na Zemi od začiatku pozorovaní! Prekonal už aj hurikán Katrina z roku 2005 či najničivejší tajfún v Pacifiku v histórii (Hainan, 2013). Hurikán je sprevádzaný katastrofickými nárazmi vetra, extrémnymi úhrnmi zrážok okolo 300, lokálne až do 800 milimetrov zrážok a niektorí meteorológovia dokonca špekulujú o novej, šiestej kategórii hurikánov, tzv. "superhurikán", ktorej sila ešte nikdy predtým nebola zaznamenaná. Najhoršie je na tom oblasť na západnom pobreží Mexika, kde hurikán udrel v plnej sile a spustošil okolie miest Manzanillo a Puerto Vallarta.

Z domova 18.10.2015
O 2 dni končí druhá októbrová dekáda - tá bola v roku 2015 sprevádzaná chladným a cyklonálnym počasím. Juhozápadné cyklonálne situácie, o ktorých píšeme na /http://meteoinfo.sk/clanok/51574-zima-2015-16-bude-bohata-na-zrazky-a-snezenie-snehove-rekordy-padali-uz-v-pondelok/ priniesli výdatné zrážky, čo sa odrazilo na celkových kumulatívnych úhrnoch zrážok za doterajší priebeh októbra 2015 - ten už v polovici mesiaca na väčšine územia presahoval októbrový dlhodobý priemer za celý mesiac, lokálne dokonca dvojnásobok toho, čo inokedy spadne za celý október. S juhozápadnými cyklonálnymi situáciami sa vo veľkom ráta aj v zimnej sezóne 2015/16, no tretia dekáda októbra nám prinesie oddych od cyklonálneho charakteru počasia a dlhú periódu slnečného a na horách aj veľmi teplého počasia. V nížinách a kotlinách budú slnečným lúčom brániť k ich prenikaniu k zemskému povrchu početné hmly, ktoré by sa však zatiaľ len ojedinele mali udržiavať po celý deň. S dopoludňajším pretrvávaním hmly však už treba počítať vo väčšine nižších polôh.
Blogy 18.10.2015

Prehľad jednotlivých mesiacov s najvyššou snehovou pokrývkou
Z domova 13.10.2015
V Pacifiku aktuálne vrcholí fáza "Godzilla El - niňa", ktoré má širokosiahle dôsledky na zmeny cirkulácie na celej Zemi. Kým v Japonsku napadli už metre snehu, Severná Amerika hlási veľmi teplo na severe (Kanada) a chladno na juhu (najmä juh USA), východ Ázie zasahujú silné tajfúny, v Kalifornii je naďalej sucho (aj keď v zime sa konečne očakávaú po dlhej dobe aj zrážky) a Sibír hlási už veľmi veľké zásoby snehu. El- niňo je úzko prepojené s javom tzv. "arctic amplification", ktorý je počas extrémne teplej Zeme posilnený práve teplou fázou Južnej oscilácie (ENSO). Euro-atlantický sektor je aktuálnymi podmienkami ovplyvnený veľmi špecificky. Podobne ako počas vrcholenia najsilnejších fáz El- niňa v 20. storočí spôsobuje horúci vzduch vysunutý mimoriadne vysoko na sever v severnom Atlantiku negatívnu (pozn.: negatívna spätná väzba sa vo všetkých geosystémoch považuje za priaznivú) spätnú väzbu, ktorá súvisí s výrazným oslabením Golfského prúdu. Už v nedávnych štúdiách autori odhalili, že počas negatívnej fázy NAO sa trasa Golfského prúdu západne od Britských ostrovov posúva približne 100 km smerom na juh, ako by mala byť zvyčajne.

Z domova 12.10.2015
Už nedeľa, 11. októbra, skončila podľa SHMÚ a RTVS v niektorých kútoch Slovenska ako mimoriadne chladná. Napríklad Bratislava zažila najchladnejší deň celého radu vyše 50 ročných meraní - oteplilo sa len niekoľko desatín nad +9°C. Veľmi chladný vzduch dorazil už aj na sever Slovenska, kde sa v nedeľu teploty vyšplhali len na +2/+5°C. Už v priebehu noci sa očakávajú prvé zrážky, ktoré budú na severe aj snehové. Čaká nás však ešte chladnejší pondelok ako bola nedeľa a teploty zrejme na viacerých miestach stredného a východného Slovenska budú lámať dlhodobé teplotné rekordy. Netýka sa to však mrazov (keďže budeme mať zamračené a zrážky), ale denných maximálnych teplôt, ktoré budú na aktuálnu ročnú dobu extrémne nízke. V takom skorom dátume sa ešte dni s celodenným mrazom mimo horských polôh v minulosti nevyskytli - až druhá polovica októbra prinesie občas na severné Slovensko a do vyššie položených regiónov slabý celodenný mráz. V pondelok však takéto riziko bude pretrvávať na Hornej Orave a v oblasti Zamaguria vo vyššie položených dolinových a kotlinových oblastiach - na severe sa očakávajú denné teploty len 0/+5°C, len na Turci, ktorý je položený aj pod 400 m n. m. bude teplejšie. Modely sa stále nezhodujú na množstve zrážok ktoré nám spadne a simulujú ako 20 cm snehovú nádielku na severe Slovenska, tak aj slabšie zrážky. Hranica sneženia sa tiež bude meniť od regiónu k regiónu - najlepšie šance na výdatné sneženie má stále Horná Orava, Horný Spiš a Zamagurie. Na severných návetriach Karpát v Poľsku a dokonca aj poľských nížinách sa dokonca očakáva výdatné sneženie aj v polohách okolo 300 - 400 metrov nad morom. Tu totiž prenikne pri zemi na okraji anticyklóny ešte chladnejší vzduch, aký sa prederie cez depresné polohy až na sever Slovenska.
Z domova 11.10.2015
Predpovedné modely pritvrdili a najbližších 10 dní nás čaká veľmi studené počasie. Od 11. do 20. októbra bude na Slovensko podľa posledných niekoľkých behov výstupov prúdiť studený vzduch, až o 5-10°C pod dlhodobým priemerom, len s malou možnosťou o čosi miernejších odchýlok od DP, najmä ku koncu obdobia. Dlhodobý normál pre juh Slovenska dosahuje v hladine 850 hPa pre aktuálny dátum okolo +7/+8°C, okolo 20.10. už len +5°C, no nad Slovenskom sa chystá zotrvávať vzduchová hmota s teplotami vo výške len -3/+2°C. Najchladnejšie nám už takmer so 100% určitosťou bude v pondelok 12. októbra, kedy sa DP pohybuje na úrovni +8°C v 850 hPa, no vo výške niečo pod 1 500 metrov bude len okolo -2°C. Čaká nás naozaj veľmi studený pondelok a ako sme už naznačili v minulých článkoch (http://meteoinfo.sk/clanok/51567-stredomorska-niz-prinesie-snezenie-na-severe-cakame-prvy-den-so-snehovou-pokryvkou), bude poznačený navyše typickou zimnou situáciou so stredomorskou tlakovou nížou, prinášajúcou počas zimných mesiacov na Slovensko kalamitné stavy a výdatné sneženie. Pre väčšinu obyvateľov Slovenska bude šťastie, že sa ešte nenachádzame ani v polovici októbra a preto väčšina zrážok spadne v nížinách a nižšie položených kotlinách vo forme dažďa. To sa však netýka hornatého severu Slovenska, kde sa očakávajú výdatné snehové zrážky aj v polohách pod 800 metrov nad morom, pričom miernejšie odhady hovoria o 5 - 10 cm, odvážne až o 20 cm snehovej pokrývke.

Z domova 10.10.2015

Ani prvý jesenný mesiac nevybočil z nastoleného letného trendu a skončil vysoko nad dlhodobým priemerom. Bol to zároveň štvrtý nadpriemerne teplý mesiac v rade a celkovo siedmy v rámci roka 2015. September nám priniesol rekordne vysoké teploty, ale aj výraznejšie ochladenia, takže o teplotné výkyvy núdza nebola. Keďže však teplé periódy boli oveľa výraznejšie, ako tie chladnejšie, o teplotnom nadpriemere nebolo pochýb. Z hľadiska zrážok skončil september ako priemerný. Zrážky však boli rozdelené, ako už tradične, veľmi nerovnomerne a po väčšinu mesiaca prevládalo skôr suché počasie. 50% vlahy spadlo len v dvoch dňoch.
Z domova 8.10.2015
Situácia ohľadom prvého vážneho vpádu zimy naberá reálne odhady, že na prelome týždňov sa Slovensko ocitne v studenom arktickom vzduchu, s pôvodom nad oblasťou Grónska (http://meteoinfo.sk/predpoved-slovensko/sever.okres-namestovo.oravska-lesna), navyše s oveľa vyššou dávkou vlhkosti, oblačnosti a zrážok, ako sa čaklo pred pár dňami. Možnosti boli len dve - buď sa vpád studeného vzduchu prejaví vyjasnením, rýchlym presadením anticyklóny od severu a silnými rannými mrazmi, v kombinácii s nízkymi dennými teplotami najmä na severe a severovýchode, alebo bude vlhkosti viac a v chladnom a vlhšom vzduchu sa bude vyskytovať prechodne aj mimo horských polôh sneženie. Pred pár dňami však ešte nikto nerátal s tým, že do situácie sa zapletie rozsiahla stredomorská cyklóna, ktorá práve vzniká nad západným Stredomorím a ktorá si to nasmeruje priamo nad Balkán a na juh strednej Európy. Tá jednak umocní prílev studeného arktického vzduchu v spodných vrstvách troposféry a navyše vzduchu dodá vysoké dávky vlhkosti a zrážok, čo môže skončiť dosť prekvapivo - prvými vážnymi problémami s intenzívnym snežením v zimnej sezóne 2015/16.
