Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 22.06.2015 02:10
Téme globálneho otepľovania sa s každoročne horšími vlnami horúčav a ďalšími klimatickú zmenu sprevádzajúcimi extrémami počasia, ktoré sú spôsobené poklesom meridionálneho teplotného gradientu (Arktída sa ohrieva 2 až 4-krát rýchlejšie ako južné šírky, čo spôsobuje natiahnuté vlny tryskového prúdenia, ktoré spôsobujú, že extrémy počasia sa držia dlhšiu dobu na jednom mieste) venuje čoraz viac svetových osobností, ale aj vedcov, politikov a táto téma sa vzhľadom na zmeny klímy, ktoré nám prebiehajú pred očami, čoraz viac rezonuje aj u bežných ľudí/laikov. Prognózy do konca 21. storočia očakávajú ekologickú katastrofu a k jej odvráteniu alebo spomaleniu môže prispieť každý z nás - striedmejším spotrebiteľským správaním, ne-/využívaním dopravy, šetrením energií a racionálnym využitím prírodných zdrojov. Pozitívne sa k čeliacemu sa veľkému problému postavila v poslednom období hlava katolíckej cirkvi, ktorá je v súčasnosti podrobená tvrdej kritike spoločnosti. Pápež František vo svojej novej encyklike varuje ľudstvo prostredníctvom "zásadnej výzvy" aby sme "zachránili Zem a zabránili obrovskej ekologickej katastrofe". "Zem protestuje proti tomu zlému, čo jej robíme. Nezodpovedne zneužívame jej dary, ktoré nám zanechal Boh. Myslíme si, že sme jej vlastníkmi a vládcami a ona je korisť." /http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1796650_papez-ma-dolezity-odkaz-pre-ludstvo.-precitajte-si-ho-v-predstihu/ Zaujímavým je aj prieskum pod daným článkom vo vyššie uvedenom portáli, v ktorom si až 98% ľudí súhlasí s názorom pápeža.
V utorok sa treba pripraviť na intenzívne zrážky, najmä na západnom a strednom Slovensku
3-hodinové úhrny zrážok sa môžu na väčšine územia západného a stredného Slovenska pohybovať okolo 10 mm, zrážky a ochladenie po krátkom oteplení v pondelok spôsobí studený front, ktorý bude pomerne bohato zrážkovo výdatný. Viacerým z nás sa v utorok môže stať, že domoknú, na západe ráno a dopoludnia, na strednom Slovensku predpoludním, okolo poludnia a popoludní a na východe miestami neskôr popoludní a večer. Studený front príde rýchlo za teplým frontom, ktorý prinesie zväčšenie oblačnosti v pondelok. Medzi teplým a studeným frontom v teplom sektore cyklóny Otto so stredom severne od Nemecka dôjde v pondelok len ku krátkodobému párhodinovému zmenšeniu oblačnosti, počas ktorého sa k nám dostane teplejší vzduch - teploty tak môžu na juhu stúpnuť do +25/+26°C.Na severe sa však neoteplí nad +20°C (s výnimkou Spiša). V utorok sa ešte letná teplota môže vyskytnúť na krajnom východe, na západnom a strednom Slovensku však bude vzhľadom k prechodu studeného frontu v denných hodinách chladno, len +14/+19°C, na Hornej Orave len +12°C. Aj následné oteplenie do konca júna, ktoré sa črtalo, bude pravdepodobne menšie ako sa čakalo. Pred príchodom ďalšieho studeného frontu cez víkend sa stihne otepliť do +27°C, nové oteplenie odštartuje až 30.6. teplotami tiež len do cca +27°C.
Obr.: Očakávané úhrny zrážok podľa GFS ENS na utorok 6Z, 1Z a 18Z (Zdroj: http://www.weatheronline.co.uk)
Začiatok júla môže byť zaujímavý, po sebe idúce výstupy simulujú extrémne teplú vzduchovú hmotu a možné teploty až do +40°C (nakoľko môžeme výstrelok hlavného behu brať vážne?)
Zatiaľ však neprepadáme eufórii z črtajúceho sa extrému, pretože vzhľadom k ostatným behom modelu GFS a ostatným predpovedným modelom možno čakať zatiaľ potenciálny vrchol horúčav niekedy okolo 3.-5. júla s teplotami vo výške cez +15°C a teplotami pred príchodom frontu nanajvýš +30/+35°C. Predpovedné modely sa však už niekoľkýkrát po sebe prikláňajú k extrémnym variantám - napr. hlavný beh modelu GFS z 12, ale aj 18 hodiny očakáva vzostup teploty v stredoeurópskom priestore až do +25°C, čo by (zatiaľ s nízkou pravdepodobnosťou) znamenalo teploty až do +40°C. Všetko zrejme bude závisieť od prehĺbenia brázdy nízkeho tlaku nad východným Atlantikom a západnou Európou. Stav súčasnej cirkulácie nad euroatlantickým priestorom je pre neznesiteľné horúčavy zatiaľ priaznivý a podľa načrtnutej schémy na http://meteoinfo.sk/clanok/51491-buduci-vikend-moze-byt-az-35c-extremne-teplo-nad-zapadnu-europou-sa-prepadne-hlboka-brazda klesne NAO index približne týždeň pred príchodom horúčav blízko hodnote -1, ktorá je v tomto pohľade kritická a často pri horúčavách v Európe (vrátane strednej Európy) rozhodujúca. Veľmi znepokojivé je aj prehrievanie južnej, juhozápadnej a centrálnej Ázie, kde odchýlky teploty od DP v poslednej dekáde presahujú až +8°C - extrémne teplý vzduch od východu by mohol v júli vyvolať podobný kolaps cirkulácie a blokujúcu anticyklónu východne od nášho územia ako v lete 2010, pričom brázda nízkeho tlaku v priestore západnej a strednej Európy si môže vyžiadať intenzívne zrážky, ale stále v teplom vzduchu. Môžeme si pripomenúť, že v lete 2010 zažívala Európa druhú najväčšiu vlnu horúčav v histórii - tentokrát to "schytalo" Rusko a východná Európa a tiež Fínsko. V Moskve teploty dosahovali takmer +40°C (40-ka nepadla len vďaka hustému dymu, ktorý zamoril veľké územia Ruska z doteraz najničivejších požiarov v histórii krajiny). V oblasti Volgogradu teploty dosahovali takmer +45°C a padali národné rekordy (Rusko, Ukrajina, Bielorusko, pobaltské krajiny a Fínsko). Analógiou k tejto situácii môže byť aktuálna situácia z tretej dekády júna - Rusko už zaplavuje extrémne teplý vzduch od východu - teploty cez víkend dosahovali +42°C a okolo +40°C hlásia aj také severné regióny ako Samara a okolie. Vyskytujú sa aj supertropické noci s minimom nad +25°C. Podľa NOAA je v prvej dekáde júla očakávaný aj náhly prepad NAO indexu do výrazných záporných hodnôt - podobne ako v roku 2010 - práve záporný index pretrvávajúci od konca júna do polovice augusta spôsobil blokujúcu situáciu nad Európou. Pre zaujímavosť sme zostrojili graf, kde porovnívame priebeh NAO indexu v rokoch 2002, 2010 a 2015 (31-denný kĺzavý priemer) - indexy všetkých 3 rokov a ich kombinácií navzájom nadobúdajú zaujímavé podobné vzory.
Obr.: Rusko už trápia horúčavy - podobne ako v roku 2010 /Stav z 20.6.2015/ (Zdroj: Medzinárodná výmenná sieť, ogimet.com)
Obr.: Očakávaný prepad indexu v júli alebo fikcia? V najbližších dňoch NOAA zverejní presnejšie prognózy (Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.sprd2.gif)
Očakávané teploty podľa hlavného behu GFS nad strednou Európou /850 hPa vs. 2 m) /Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html/ poznámka - zatiaľ skôr fantasy
Na ktoré z liet 2002 a 2010 sa bude podobať viac to tohtoročné? S oboma nadobúda isté podobnosti v cirkulácii /Vývoj NAO indexu od januára do konca augusta v rokoch 2002, 2010 a 2015/
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Teplotné pomery spejú k vertikálnemu ZVRATU.
Z domova / 09.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...