Meteorologické správy
Informačný servis o dianí v počasí na Slovensku a vo svete,
aktuality z regiónov SR
Z domova 30.4.2013
Karpatská oblasť sa v samotnom závere apríla ocitla na prednej strane plytkej cyklonálnej oblasti nad západnou Európou a priľahlou časťou Stredomoria, pričom z Balkánu na naše územie prúdi horúci, pôvodom saharský vzduch. Teploty boli o cca 1 až 2°C nižšie ako v rovnakom čase v minulom roku, teploty do +30°C sú však pre poslednú aprílovú dekádu naozaj niečím veľmi výnimočným, podobné hodnoty boli zaznamenané v minulosti len v rokoch 1968 a 2012. Či sme v utorok okrúhlych +30,0°C na juhu Slovenska prekročili sa dozvieme pravdepodobne až z oficiálnych vyjadrení Slovenského hydrometeorologického ústavu, veľkým adeptom pre tropický deň je oblasť Juhoslovenskej kotliny, v Lučenci i na Sliači sa v neskorších popoludňajších hodinách oteplilo až na +29,5°C, na +30,0°C a viac sa mohlo výnimočne otepliť aj na Východoslovenskej nížine, neďaleké maďarské mesto Zahony na hraniciach s Ukrajinou hlásilo popoludní až +31,1°C. Kým na Balkáne, na juhu Ukrajiny a krajnom juhovýchode strednej Európy vládnu predčasne tropické teploty, západná Európa sa spamätáva z mimoriadne chladných dní, pričom v Španielsku, Francúzsku či Veľkej Británii v uplynulých dňoch prechodne miestami teploty nevystupovali cez deň nad +10°C, sneženie sa aj v oblasti Pyrenejí presunulo do výšok okolo 600 metrov a pri lokálnom zmenšení oblačnosti prišli do španielskych či francúzskych kotlín mrazy do -3°C. Za všetko môže brázda nízkeho tlaku vzduchu tiahnuca sa od samostatného stredu nad oblasťou Shatland až nad Gibraltar, v rámci ktorej sa cez víkend oddelil samostatný stred nízkeho tlaku vzduchu nad Pyrenejským polostrovom. Po prednej strane tejto oblasti sa dostal spočiatku horúci vzduch nad Korziku, kde teploty cez víkend prekračovali +30°C, naopak po jej zadnej strane prúdil ďaleko na juh studený, pôvodom arktický vzduch, čo sa prejavilo plošne poklesom teploty v hladine 850 hPa na 0/-5°C.
Z domova 29.4.2013
Charakter počasia v Európe v súčasnosti ostro určuje zvlnené frontálne rozhranie, ktoré spôsobuje značné rozdiely najmä v teplote vzduchu. Netypicky a zároveň mimoriadne teplý záver apríla, ktorý zažívame aj na našom území výrazne kontrastuje s výrazne chladnejšou západnou časťou starého kontinentu. V Španielskom vnútrozemí sa teploty vzduchu pohybujú v pondelok len na úrovni okolo 10°C a napríklad v metropole Španielska sa ,,oteplilo" len na 10.9°C. Podobne odlišné teploty môžeme vidieť aj na blízkych ostrovoch západného Stredomoria. Príkladom je turisticky obľúbený ostrov Menorca s teplotou vzduchu, ktorá v pondelok neprekročila jarných 20°C (Tmax:19.1°C) a rovnako obľúbený najhornatejší ostrov celého Stredomoria Korzika, kde sa v hlavnom meste Ajaccio oteplilo na takmer tropických 29.1°C. Z príkladu vidíme, že na pomerne malom území s rovnakou zemepisnou šírkou sú veľké teplotné rozdiely a to z dôvodu usporiadania tlakových útvarov, ktoré podmieňujú prúdenie vzduchu. Brázda nízkeho tlaku vzduchu, ktorá nad Západnú Európu zasahuje od severu spôsobuje zatekanie studeného vzduchu v jej tyle a naopak po jej prednej strane prúdi horúci vzduch až zo severu Afriky aj nad naše územie a nad krajiny pred frontálnym rozhraním.
Z domova 28.4.2013
Druhá polovica apríla postupne priniesla veľmi teplé počasie, s nadpriemernými teplotami a minimom zrážok, ktoré súviseli s postupom rozpadávajúcich sa frontov nad strednú Európu. Do polovice apríla sa zdalo, že nás čaká nadpriemerne zrážková jar, prvý štvrťrok 2013 priniesli výdatné zrážky na Slovensko a nad Stredomorie a Balkán stredomorské tlakové níže, ktorých trasovanie sa počas druhej aprílovej dekády rýchlo presunulo zo Stredomoria nad severnú Európu a my sme sa ocitali v teplom prúdení, ktoré vrcholilo pred príchodom jednotlivých frontálnych systémov. Nadpriemerne teplé počasie vystriedalo veľmi studené obdobie druhej polovice marca a začiatku apríla, kedy na mnohých miestach snežilo a teploty klesali hlboko pod bod mrazu, v dolinách 2.4. až do -17,3°C. Apríl rýchlo dobehol zameškané a 18.4. padol prvý letný deň, o 8 dní na to, v piatok 26. apríla meteorológovia v Hurbanove namerali rekordných +29,1°C. Nad okrúhlych +30°C sa teplota zdvihne pravdepodobne v utorok, kedy vyvrcholí prílev mimoriadne teplého vzduchu do našej oblasti a my sa tak veľmi pravdepodobne po zasneženom začiatku apríla dočkáme extrému, ktorý sme za uplynulých 6 desaťročí zaznamenali len počas 2 rokov - aprílového tropického dňa.
Z domova 27.4.2013
Asi v tomto štýle by sme stručne charakterizovali vývoj v počasí počas najbližšieho obdobia - mimoriadne teplé obdobia budú od seba oddeľovať prechody rozpadávajúcich sa studených frontov, ktoré na naše územie miestami prinesú prehánky a búrky v nedeľu či v stredu. Už v piatok sme zaznamenali na Slovensku, ale i v okolitých krajinách sériu teplotných rekordov, v maďarskom meste Baja zaznamenali 26. apríla tropických +30,2°C, +29,3°C namerali meteorológovia v Rakúsku (+29,1°C padlo vo Viedni), tropické teploty do +32°C hlásilo Srbsko a Rumunsko. Mimoriadne teplotné kontrasty spôsobilo frontálne rozhranie tiahnuce sa Poľskom a Českom ďalej nad Alpy - kým severozápad Poľska hlásil v sobotu maximálne teploty len +7/+8°C, na juhovýchode krajiny sa teplota blížila k +28°C. Teploty do +28°C zaznamenali v piatok aj severočeskí meteorológovia, v sobotu, po prechode studeného frontu, sa v okolí Karlovych Varov teplota popoludní pohybovala len okolo +10°C a večer presahoval teplotný kontrast naprieč Českou republikou vyše 15°C. Čo sa týka slovenského rekordu, extrémne teplo bolo v piatok v Hurbanove, +29,1°C, aj v Bratislave, Mochovciach, Dudinciach či Malackách delilo teplotu od hranice +29°C len niekoľko desatín stupňa. Juhozápad a krajný východ Slovenska následne pri zosilnení vetra zaznamenali mimoriadne teplú noc z piatka na sobotu - v Kamenici nad Cirochou teplota klesla len na +18,3°C a v Hurbanove na +17,7°C. Náchylné lokality na teplé noci ako Bratislava či Piešťany, ráno hlásili tiež nad +17°C, veľmi teplo bolo aj v Poprade, s minimom +13,4°C.
Z domova 26.4.2013
Aj keď zopakovaniu horúceho záveru apríla aký sme mali nielen na Slovensku v minulom roku veril málokto, nakoniec všetko a najmä denné maximálne teploty smerujú k tomu , aby nás presvedčili, že tropický záver apríla je reálne v hre . Zmeny, ktoré prináša počasie sú badateľnejšie predovšetkým na prírode a to ešte väčšmi práve z toho dôvodu, že v tomto roku narozdiel od vlaňajšieho sme zažili výraznú absenciu jarného obdobia. Zima trvala dlhšie ako boli ľudia v posledných rokoch zvyknutý a ešte 9. apríla sa vyskytlo najmä na severe a severovýchode Slovenska sneženie a miestami sa tu vytvorila aj súvislá snehová pokrývka. O dva dni neskôr (11.4) sme v Žihárci zaznamenali prvú tohto ročnú dvadsiatku (Tmax : 20.8°C) a o týždeň na to sme sa nestihli vyzliecť zo zimných kabátov a skočili sme rovno do leta, pretože 18.4 bol v Prievidzi a Hurbanove oficiálne prvý letný deň (Tmax: 25.3°C a 25.1°C). Na všetko logicky zareagovala príroda, pričom jej súčasťou sme aj my ľudia. Sezóna alergikov sa započala s prvým rozkvitnutým stromom, ktorých bude v dohľadnej dobe stále pribúdať. Pred našimi očami zažívame snáď jeden z najrýchlejších vegetačných budíkov aký si pamätáme.
Zaujímavosti 25.4.2013
Reč je o aprílových teplotách, ktoré Maďarský meteorologický ústav očakáva v utorok 30.4. Teploty by mohli na juhu krajiny prekonať dlhodobé aprílové rekody. Veľmi teplo bude v Maďarsku už v piatok (do +30°C) a v sobotu (do +31°C), vysoké teploty zmierni mierny až dosť čerstvý južný až juhozápadný vietor. Napriek veternému počasiu bude teplo aj na Slovensku, kde sa absolútne maximum po oba dni môže vyšplhať nad +28°C. Tropických +30°C je stále v hre aj na Slovensku, po nedeli, kedy teploty zrazí rozpadávajúci sa studený front spojený s prehánkami a búrkami sa do našej oblasti obnoví prílev extrémne teplého, pôvodom tropického vzduchu, ktorý z centrálnej Sahary bude prúdiť ponad Balkán ďaleko na sever. V stredu môže priniesť ochladenie ďalší rozpadávajúci sa studený front a ďalší vývoj je zatiaľ otázny, niektoré modely počítajú s výraznejším ochladením, iné so zotrvávaním veľmi teplého počasia, na viacerých miestach s letnými teplotami. V našej predpovedi sme zatiaľ zvolili zlatú strednú cestu, prikláňajúc sa k najnovším ensámblom.
Z domova 24.4.2013
Netypické cirkulačné podmienky nad Európou, paradoxne po mimoriadne studenom začiatku apríla a po apríli 2012, kedy sme na konci apríla zaznamenali rekordné teploty do +31,6°C (Žihárec) majú na svedomí veľmi prekvapivú predpoveď na posledné aprílové dni. Po tom ako sme 2. apríla zaznamenali v nížinách a kotlinách najsilnejší aprílový mráz v histórii slovenských pozorovaní (Oravská Lesná, -17,3°C) ešte celú dekádu prevládalo nevľúdne zimné počasie, spojené so snežením. Poslednýkrát nasnežilo na sever a severovýchod Slovenska v utorok, 9. apríla a už vo štvrtok 11.4. sme zaznamenali prvých tohtoročných +20°C. O týždeň na to už padol prvý letný deň a cirkulačné podmienky nadobudli charakter pokročilého leta - frontálne systémy sa pri svojom postupe začali rozpadať, nad západnú Európu sa začínali prepadať brázdy nízkeho tlaku vzduchu a naše územie sa postupne začalo ocitať vo veľmi teplom, južnom prúdení. Ešte v úvode apríla sme sa obávali, či a kedy zima 2012/13 skončí a kedy sa trasovanie atlantických cyklón presunie zo Stredomoria do severnejších zemepisných šírok, v druhej polovici apríla sa nestíhame čudovať, ako rýchlo sa Azorská anticyklóna presunula výrazne na sever, s mohutnejúcimi jadrami až západne od Írska. Severoatlantická oscilácia súčasne nadobudla prechodne kladnú fázu, postupne sa však v máji podľa predikcií opäť vrátime k pretrvávajúcej zápornej, ktorá zapríčiňuje v zime aj v lete extrémy počasia, spôsobené zvýšenou meridionalitou a advekciami arktických vzduchových hmôt v zimnom a tropických vzduchových hmôt v letnom polroku.
Z domova 23.4.2013
Blíži sa koniec apríla a s blížiacim sa letným obdobím sa už pomaly ale isto rozbieha aj pravá búrková sezóna na Slovensku. Medzi letné obdobie zaraďujeme mesiace jún, júl a august ,ale vzhľadom na rýchly nástup leta v tomto roku pozorujeme už v súčasnosti skôr letné ako premenlivé aprílové počasie. Po období stabilného, teplého a slnečného počasia kedy nad naše územie prúdi teplejší vzduch sa po vyvrcholení teplej advekcie vzduchu priblíži k nášmu územiu studený front spojený s tlakovou nížou postupujúcou z Atlantiku, ktorý prinesie prechodnú zmenu počasia, pričom sa vyskytujú búrky alebo prehánky. Typický obraz letnej cirkulácie nad Európou doplní rýchlo sa rozširujúci výbežok vysokého tlaku vzduchu od západu a cyklus sa opakuje. Táto pravidelná cirkulácia však môže byť narušená pri extrémnych prípadoch, napríklad v roku 2010 keď prevládala negatívna fáza NAO. Naše územie sa vtedy nachádzalo na rozhraní dvoch teplotne odlišných vzduchových hmôt, pričom vzduch prúdil zo severu na juh a naopak (meridionálne prúdenie). Prítomnosť frontálnej zóny vtedy prinášalo množstvo zrážok nad naše územie. Rok 2010 sa tak zapísal ako najdaždivejší od začiatku meraní na území Slovenska. V najbližšom období nás nič podobné nečaká. Respektíve nás čaká prvý spomínaný prípad, čiže ustálené, na koniec apríla netypicky až mimoriadne teplé počasie, ktoré možno zastaví ( alebo preruší) až studený front, počas víkendu.
Z domova 22.4.2013
V súčasnosti sa k nášmu územiu v poli relatívne vyššieho tlaku vzduchu približuje studený front od západu a pravdepodobne sa tak bude opakovať situácia spred minulého týždňa, kedy postupujúce frontálne systémy sa nad našou oblasťou rozpadávali a priniesli len lokálne búrky. V pondelok však ešte pokračovalo na Slovensku prevažne málooblačné počasie s tvorbou kopovitých oblakov najmä v horských oblastiach, pričom popoludní z mohutných cumulonimbusov aj zahrmelo. Za studeným frontom, sa k nám opäť rozšíri od západu výbežok vyššieho tlaku vzduchu so stredom nad Biskajským zálivom a veľmi teplé počasie bude pokračovať minimálne do soboty. Za posledné dva týždne sa tak citeľne oteplilo a my sa pýtame, keď nám už skončila zima kde je jar? Nástup vegetačného obdobia ide takmer ruka v ruke s topením snehu a kde ešte nedávno ležal topiaci sa firn, dnes rastie šafran a pučí bučina.
Z domova 21.4.2013
Už v uplynulom týždni nadobudlo počasie letný charakter a 12 dní po poslednom dni so snežením a snehovou pokrývkou sme vo štvrtok na Slovensku zaznamenali prvý letný deň. Cyklonálna činnosť sa počas apríla presunula zo Stredomoria do vysokých zemepisných šírok a Azorská anticyklóna sa vysunula viac na sever než obvykle a jej výbežky, ktoré nad Európou mohutneli k nám prinášali a aj naďalej budú prinášať typický letný charakter počasia, pričom nebudú chýbať ani typické konvektívne či frontálne prehánky a búrky. Po tom ako tlaková výš nad východnou Európou zoslabne sa Karpaty v utorok prechodne dostanú do sféry vplyvu plytkej cyklóny so stredom južne od Álp. S ňou spojený nevýrazný studený front prejde našim územím práve počas utorka a na mnohé miesta pri nezmenených teplotách prinesie prehánky, dážď alebo búrky. Následne sa od západu začne rozširovať oblasť vysokého tlaku vzduchu, pričom od štvrtku sa ocitneme na jej zadnej strane v mimoriadne teplom vzduchu, v piatok či sobotu predbežne nemožno výnimočne v našich nížinách vylúčiť tropické teploty až +30°C. Ďalší vývoj je zatiaľ nejasný, niektoré modely počítajú s extrémne vysokými, tropickými teplotami, iné s miernejším, avšak stále letným počasím.