Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 10.06.2015 20:36
Čaká nás naozaj veľmi zaujímavá situácia, ktorú budú sprevádzať extrémne prejavy počasia - najprv extrémne vysoké teploty do +35/+36°C s prekonávaním teplotných rekordov a nočné teploty v prípade JV vetra blízko supertropickej noci, následne intenzívne búrky sprevádzané intenzívnymi zrážkami, krupobitím alebo aj silným nárazovým vetrom a po ich prechode v zasiahnutých regiónoch ochladenie až o 20°C a veľmi chladné rána s rizikom prízemných mrazov v našich mrazových dolinách a vysoko položených kotlinách. Všetky extrémy budú spojené s jedným z tlakových útvarov, ktorý bude postupovať európskym kontinentom ďalej na východ, a síce hlbokou brázdou nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa do konca týždňa bude udržiavať nad západnou časťou Európy a až na prelome týždňov a na začiatku nového týždňa prejde našim územím na východ. Po jej prechode sa nad naše územie vyleje od S-SZ studený a transformovaný polárny, pôvodom arktický vzduch spoza polárneho kruhu.
Pred tým ako sa budeme venovať podrobnej analýze predpovede počasia na najbližšie dni - predstavujeme analýzu cirkulácie v euroatlantickom priestore v predletnom odbobí (január až máj) v období 2000 až 2015, na základe ktorej sme dospeli k potvrdeniu rovnakých vzorov cirkulácie v tomto roku s rokom 2002
Naša analýza využívajúc databázu http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml skúma vzťah správania severoatlantickej oscilácie (ako najvýraznejšieho cirkulačného módu ovplyvňujúceho počasie na Slovensku počas roka) v predletnom obdodí (mesiace január až máj). Na základe zistených podobností analyzujeme možné dopady na priebeh leta 2015. Rozhodujúcim faktorom pre budúci vývoj počasia je práve hlboká brázda nad Z Európou, ktorá sa v roku 2002, s ktorým rok 2015 nadobúda do konca mája rovnaké vzory správania cirkulácie, nebola až taká výrazná a stabilné, veľmi teplé a veľmi suché počasie pokračovalo na Slovensku po celé leto 2002 až do septembra. Vrámci analýzy sme najprv porovnali denné indexy NAO indexu (pokiaľ je Vám tento termín neznámy, prečítajte si predchádzajúci článok zo soboty 6.6.2015 večera /http://meteoinfo.sk/clanok/51491-buduci-vikend-moze-byt-az-35c-extremne-teplo-nad-zapadnu-europou-sa-prepadne-hlboka-brazda/) od 1.1. do 31.5. v rokoch 2000 a 2015. Na prvý pohľad veľmi neprehľadná spleť 16-tich rôznych čiar znázorňujúcich časový priebeh indexu v predletnom období (5 prvých mesiacov roka) vyžadovala bystré oko na to, aby sme odhalili, ktorý z uplynulých 15 rokov bol s rokom 2015 najpodobnejší. Nakoniec sa nám to podarilo - priebeh grafu vykazoval výrazné podobnosti s rokom 2015 v roku 2002, následkom čoho bol aj veľmi podobný priebeh počasia v mesiacoch január až máj, ale aj jún (a možno bude aj priebeh leta 2015). Kvôli tomu, aby sme graf vyhladili a odstránili z neho extrémy, sme zostrojili kĺzavý 21- denný priemer NAO indexu pre tieto dva roky a ten sme následne opäť hodili do časového radu. Výsledok bol aj pre nás veľmi prekvapivý, počasie/resp. cirkulácia v roku 2015 doslova kopírovalo/-a vývoj od januára do mája v roku 2002. Na prelome januára a februára mierny prepad, po zvyšok februára a v prvej polovici marca výrazný nárast, na konci marca prepad, na prelome apríla a mája výrazný prepad a následne do konca jari opätovný nárast NAO indexu s príchodom extrémne vysokých teplôt a veľmi suchého počasia v júni 2012. Koeficient korelácie dosiahol medzi NAO indexom v roku 2002 a v roku 2015 hodnotu až 0,75, jedná sa tak o výraznú mieru tesnosti. Po roku 2002 bol vývoj cirkulácie v roku 2015 podobný aj s rokom 2003 (korelácia 0,61) a pokiaľ by sme posunuli graf o cca 3 týždne tak aj s rokom 2000.
Časový rad - 21-denný kĺzavý priemer NAO indexu v období január až máj v rokoch 2002 a 2015
Časový rad NAO indexu v januári až máji 2002 a 2015 bez kĺzavého priemeru (pravé denné hodnoty indexov)
Pôvodný chaotický graf znázorňujúci vývoj NAO indexu od 1.1. do 31.5. v rokoch 2000 až 2015 (zvýraznené roky 2002 a 2015) /fialová so symbolom: 2015; zelená so symbolom: 2002: tmavo žltá 2003, svetložltá 2000).
Vývoj počasia počas leta 2002 (použitá medzinárodná výmenná sieť ogimet.com, údaje pochádzajú zo SHMÚ) - reprezentatívna stanica Hurbanovo
Leto 2002 rozdelené na tretiny (vývoj po 10.6. 2002)
Na predchádzajúcom obrázku (vývoj počasia v lete 2002) môžeme demonštrovať, že po podobnom priebehu cirkulácie aký máme tento rok nastalo na Slovensku veľmi suchý, slnečný a veľmi teplý začiatok leta. Až výrazná brázda nízkeho tlaku vzduchu okolo 10. augusta 2002 priniesla západne od nášho územia ničivé povodne na čo zareagoval aj Dunaj. Absolútne maximá však neboli také extrémne ako v rokoch 2000, 2003 či 2007 a leto sa veľmi vybúrilo najmä v júni. Po júni 2002 nás čakalo stabilné anticyklonálne letné počasie, ktoré je skôr typické pre august a začiatok jesene (akoby sa Medardova kvapka z júna aj pokročilé leto posunulo a mesiac skôr), júl bol však bohatší na zrážky ako jún a vyskytovali sa búrky z tepla. Dôkazom je 18 tropických dní, ktoré prišlo v Hurbanove v júli 2002, avšak len s mesačným maximom do +36°C narozdiel od +39/+40°C v rokoch 2000, 2003 a 2007. August bol zrážkovo výdatný, najmä čo sa týka výraznej brázdy nízkeho tlaku v 2. a 3. pentáde, s extrémnymi úhrnmi zrážok, ktorá priniesla západne od nášho územia a tým pádom aj na Dunaj povodne, teploty veľmi nestúpali cez +30°C. Práve okolo 10. augusta 2002 sa vyskytla veľmi intenzívna zrážková perióda s výraznou brázdou nízkeho tlaku vzduchu, ktorá prinášala povodne do Česka, Nemecka a alpskej oblasti, na čo zareagoval aj Duanj. Pokiaľ by sa počasie vyvinulo ako v roku 2003, Európu by čakali extrémne vlny horúčav a mimoriadne sucho, veľké horúčavy sme zažívali aj v roku 2000.
Veľkým medzníkom v roku 2015 môže byť práve blížiaca sa hlboká brázda nízkeho tlaku zo Z Európy, ktorá očividne v roku 2002 nebola až natoľko výrazná akú očakávame teraz. Tu sa môžu vytvoriť isté fluktuácie v cirkulácii, ktoré pocítime v lete 2015 zrejme istým smerom inakším počasím ako v roku 2002. Každopádne, extrémne suchý jún 2002 očakávali na Slovensku aj dlhodobé predpovede - napr. CFS a takéto suché a horúce júnové počasie sa zrejme podobne ako v roku 2002 podpíše na charaktere nasledujúceho leta 2015.
Jazyk horúceho vzduchu zasiahne aj Maďarsko, v nedeľu Maďari čakajú až +33/+36°C (Zdroj: http://met.hu/en/idojaras/elorejelzes/)
Teploty vo výške - sobota a nedeľa podľa hlavného behu GFS (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
Hodnoty CAPE (potenciál silných búrok) na nedeľu 14.6.2015
Počasie sa bude extrémami hemžiť, cez víkend rekordné horúčavy do +36°C s horúcimi nocami, z nedele na pondelok silné búrky a následne prepad teploty aj o 20°C
V najbližších dňoch nás čaká výrazný prechod z extrému do extrému. V stredu sme sa ocitli za rozpadnutým studeným frontom, na čo zareagovali aj teploty vzduchu, poklesom vo vysoko položených husto obývaných oblastiach ráno do +8°C a poklesom denných teplôt na severe na okolo +22°C. Chladnejší vzduch, ktorý prenikol nad naše územie od S-SZ pri zemi sa prejavil poklesom najmä ranných, ale aj denných teplôt aj v ostatných kútoch Slovenska - pod 10°C klesala teplota pri S vetre na Záhorí, +11°C hlásila inak veľmi teplá BA Koliba /Zdroj: SHMÚ, ogimet.com/, ktorá bola chladnejšia ako nižšie položené mestské časti. Cez deň sa ani v Žiline neoteplilo nad +25°C (kým napr. Čadca hlásila v pondelok +31°C) a ani klasicky najteplejšie oblasti na JZ nezaznamenali tropické teplory. Pred prienikom chladného vzduchu za frontom do kotlín na juhu stredného Slovenska však bránili vysoké bariéry - pohoria tiahnuce sa zonálnym smerom od Z na V - najjviac Nízke Taty, vďaka ktorým chladný vzduch pri zemi do depresií na juhu stredného Slovenska neprenikol v takej miere ako na zvyšok územia. Držalo sa tu preto aj počas stredy jadro teplejšieho vzduchu ako v zbytku krajiny a teploty opäť stúpali v dnách kotlín na tropických +30°C. Takéto situácie, kedy na juh stredného Slovenska neprenikne chladnejší vzduch od S-SZ, no na zvyšok územia a do vyšších hladín atmosféry áno, spúšťa najmä v oblasti BB kraja konvekciu, čo sme si mohli všimnúť už v utorok, kedy sa na na juhu stredného Slovenska vyskytovali početné búrky (podľa FB SHMÚ napr. v Bzovíku pri Zvolene teplota pri búrke za "chvíľu teplota klesla z takmer +30 na +13°C a napršalo cca 30 mm zrážok za 1 hodinu). Nielenže búrkové jadrá v takýchto situáciách naskakujú najskoršie na juhu stredného Slovenska, ale búrky sa tu v porovnaní s ostatným územím nevyskytujú len ojedinele ale až miestami. Náchylné oblasti na rýchly vývoj konvekcie sú za takýchto situácií najmä južné svahy Slovenského rudohoria, Poľany, Javoria či Nízkych Tatier, pričom búrky následne postupujú smerom podľa prevládajúceho prúdenia vzduchu.
Vo štvrtok vo vzduchovej hmote, ktorá k nám prenikne z anticyklonálnej oblasti so stredom presúvajúcim sa z Britských ostrovov smerom nad strendú Európu a Pobaltie, bude vlhkosť vzduchu počas dňa pomerne vysoká. Táto vzduchová hmota bude totiž narozdiel od tej, ktorá nás zaplaví od piatka do nedele, pochádzať z oblasti miernych šírok, navyše sa k nám dostane pomerne za krátky čas v zonálnom prúdení. Preto vo štvrtok bude vzostup teploty brzdiť výrazná tvorba oblačnosti a na väčšine územia bude počas dňa oblačno až takmer zamračené, kde bude vlhkosti viac tak prechodne aj zamračené. Len pri zmenšenej oblačnosti sa môže v južných častiach Slovenska lokálne otepliť tesne nad +30°C.
Od piatka do nedele nástup saharského jazyka s extrémne teplým vzduchom, padne +35°C, alebo až +36°C?
Absolútna najvyššia nameraná teplota v celej histórii pozorovaní na našej najteplejšej meteorologickej stanici v Hurbanove dosiahla prvej polovici júna podľa obalovej krivky prof. Lapina (http://www.milanlapin.estranky.sk/clanky/mimoriadne-pocasie-na-slovensku/leto-na-slovensku.html) z 14. júna +36,3°C (podľa ogimetu sa jedná o rok 2000, vtedy bola však v hurbanove podľa buletinu (overené ogimetom) SHMÚ nameraná aj najvyšši teplota v Hurbanove a zrejme aj na celom Slovensku za mesiac jún - 22.6.2000 s maximom až +37,5°C /http://www.shmu.sk/sk/?page=1613&id=; http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=11858&ano=2000&mes=6&day=30&hora=19&min=0&ndays=30). Za toutou hodnotou len tesne zaostáva teplota +37,1°C z 23.6.2002 a práve rok 2002 bol s rokom 2015 veľmi podobný, čo nižšie dokážeme aj pomocou štatistických metód. Bezpochýb sa teda blížiace horúčavy zaradia medzi najsilnejšie vlny horúčav na Slovensku v prvej polovici júna a v ohrození môže byť aj najskoršia nameraná teplota vzduchu pre toto ročné obdobie (tesne nad +36°C). V nedeľu sa môže otepliť v jazyku horúceho saharského vzduchu s teplotou v hladine 850 hPa až +20°C na +35 až +36°C - práve toto je najpravdepodobnejší interval najvyššej nameranej teploty na Slovensku počas blížiacej sa vlny horúčav. Kým v sobotu sa teplota zastaví predbežne na +35°C, alebo pár desatín pod +35°C, v nedeľu sa jazyk vysunie zo Srbska a Maďarska nad stredné a východné Slovensko a môžu bodobať lokality na juhu stredného Slovenska a juhovýchode teplotami až do +36°C. Pokiaľ v noci zo soboty na nedeľu ožije na Podunajskej nížine JV zložka vetra, budeme mať podobne ako 21.6.2013 nábeh na supertropickú noc, prípadne môžeme povedať, že minimálna teplota sa v lokalitách na Záhorí, okolí Piešťan, na podhorí Malých Karpát a vo vyššie položených častiach BA bude viac blížiť horúcim +25°C ako bežnej hranici tropickej noci +20°C. Tropické noci sa môžu aj na zbytku územia vyskytovať pri príchode búrok od SZ v noci z nedele na pondelka, kde minimum nad +20°C môžu hlásiť aj bežne chladné mrazové kotliny ako napr. Zvolenská. Tropické dni očakávame aj na severnom Slovensku a nevyskytnú sa pravdepodobne len v najchladnejších lokalitách, ktoré v nedeľu zasiahnu skoré búrky alebo zväčšená oblačnosť.
Od nedele večera do utorka prechod brázdy, za ňou riziko prízemných mrazov v dolinách a citeľné ochladenie, môžu byť regióny kde sa ochladí až o 20°C
Po extrémnych horúčavách nás podobne ako po ostatných vlnách extrémne vysokých teplôt v minulosti čaká výrazné schladenie a prechod hlbokej brázdy na východ. V hladine 850 hPa sa za necelých 48 hodín vyskytne o 15°C chladnejšia vzduchová hmota a pokiaľ by sa brázda posúvala na východ pomaly a v studenom vzduchu by bolo v utorok na západe, severe, či východe ešte oblačno až zamračené, teploty okolo +35°C (v nížinách) a +30°C (na severe) môžu veľmi ľahko vystriedať popoludňajšie teploty len okolo +15°C (východ) alebo +10°C (sever). Všetko bude závisieť od toho, ako rýchlo prejde studený front s brázdou na východ. Pokiaľ prejde rýchlo, ochladenie možno nebude až také extrémne (o 20°C, ale len cez 15°C), no vyžiada si to iný druh extrému - možné silné nárazy vetra pri prechode frontu a silnejšie búrky v pondelok. Pokiaľ sa tiež rýchlo vyjsní, môže to znamenať aj prepad teplôt v našich dolinách a kotlinách, aj na Záhorí sa môže teplota po prechode frontu už v suchom vzduchu okolo stredy - štvrtka prepadnúť k +5°C, mrazové doliny a vysokopoložené kotliny môžu zaznamenať teploty len okolo +3°C a na Podunajskej nížine sa ochladí pod +10°C.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...