Meteorologické správy
Informačný servis o dianí v počasí na Slovensku a vo svete,
aktuality z regiónov SR
Extrémne chladný Silvester 2014 (v dolinách do -27°C, aj v nížinách k -20°C), v novom roku oteplenie
Z domova 31.12.2014
Extrémne chladný vzduch natiekol v uplynulých hodinách až z oblastí blízkych Severnému pólu ďaleko na juh, až nad strednú a južnú Saharu. Bazén mimoriadne studeného vzduchu s teplotou v hladine 850 hPa nad veľkou časťou Balkánu a v karpatskej oblasti pod -15°C (podľa najčerstvejších aerologických meraní zaznamenali meteorológovia SHMÚ nad Popradom v utorok 30.12.2014 na obed -16,1°C, maďarskí meteorológovia nad Budapešťou -16,3°C a srbskí metoerológovia nad Belehradom tiež len -16,3°C. V takejto extrémne chladnej vzduchovej hmote sa pred 46 rokmi, na Silvestra 1968 vyskytla pri teplotách vo výške nad Slovenskom okolo -15°C extrémne chladná noc, kedy v dolinách severného Slovenska poklesla teplota na rekordných takmer -30°C. Najbližšia noc môže napriek "miernym" predpovediam z uplynulých dní prekvapiť podobne extrémne nízkymi teplotami. v utorok 30.12. na samom závere dňa, teda o 24:00, resp. o polnoci na 31.12. dosahuje teplota v nížinách aj kotlinách extrémne nízke hodnoty a pod -20°C sa veľmi pravdepodobne do rána ochladí nielen v dolinách, ale dokonca aj v našich nížinách. Dudince totiž o polnoci hlásia už -17°C, veľmi chladno je v kotlinách v tatranskej oblasti, kde teploty o polnoci klesli už do -23°C. Do rána v studenom vzduchu pretrvá jasno a bezvetrie - a teda načasovanie vhodných podmienok na výrazný pokles teploty je takmer ukážkové. Nemožno dokonca vylúčiť ani výnimočný prepad teploty k -30°C, podľa triezvejších odhadov a celoslovenské absolútne minimum silvestrovského rána zastaví na cca -27°C.

Z domova 28.12.2014
Po nevýraznom začiatku zimy pokračovalo relatívne veľmi teplé počasie aj vo väčšine ďalších decembrových dňoch a zima 2014/2015 už začínala naberať kontúry druhej najteplejšej zimy v histórii pozorovaní, ktorú sme na Slovensku zaznamenali v minulom roku. V Hurbanove malo prvých 25 zimných dní priemernú teplotu vzduchu +4,6°C, čo je 3,7°C nad dlhodobým priemerom rokov 1951-1990. Priemerné maximum dennej teploty bolo v priemere +8,0°C, v nižších polohách Slovenska sa v decembri priemer denných maxím pohybuje okolo 3°C, čiže aj táto charakteristika teploty vzduchu bola výrazne vyššia ako je priemer. V závere druhej decembrovej dekády, v teplejšom západnom prúdení, vystupovali maximálne denné teploty vzduchu na juhozápade Slovenska nad 15°C (Hurbanovo, Tmax:15,5°C; Bratislava – Ivanka, Tmax: 15,7°C). Pocit blížiacej sa jari mali obyvatelia mnohých oblastí na Slovensku ešte aj počas Štedrého dňa, čo umocňovalo ešte aj to, že práve v tento deň bolo jasno a slnečno. Výrazná zmena nastala postupne počas vianočných sviatkov. Po prechode studeného frontu na Prvý sviatok vianočný sa výrazne ochladilo, spočiatku na horách a na severnom Slovensku, neskôr pocítili ochladenie aj obyvatelia najteplejších lokalít. Tri dni pred koncom roka 2014 je už jasné, že ochladenie bude vrcholiť práve na prelome rokov a bude sa jednať minimálne o jeden z vrcholov tohtoročnej zimy.

Z domova 23.12.2014
Dňa 22.12. krátko po polnoci nastal v našom časovom pásme zimný slnovrat a začala sa tak astronomická zima. Kým na rovníku trvá v tomto období deň 12 hodín a na obratníku Raka 10 hodín a 33 minút, tak v našich zemepisných šírkach približne len 8 hodín. Okrem tejto skutočnosti len o pár hodín začnú najkrajšie sviatky v roku, Vianoce. Práve na vianočné počasie sú mnohí ľudia citliví a aj tí, ktorí nemajú zimu radi, by si aspoň počas tohto obdobia priali, aby poriadne nasnežilo a mrzlo. Avšak v súčasnosti je pohľad z okna alebo samotná prechádzka v prírode pre väčšinu ľudí skôr sklamaním. Priemerné denné teploty vzduchu sa pohybujú výrazne nad normálom, ale aj ostatnými dlhodobými priemermi a dali by sa porovnať s priemernými dennými teplotami vzduchu aké mávame v apríli alebo v polovici októbra. Okrem priemerných denných teplôt vzduchu sú vysoké aj ranné minimálne teploty a v priebehu decembra by sme ťažko hľadali aspoň jednu výraznú periódu alebo čo len deň s výskytom nízkej minimálnej alebo nebodaj nízkej maximálnej teploty vzduchu. Navyše na mnohých miestach Slovenska chýba snehová pokrývka. V súvislosti s blížiacimi sa Vianocami vám prinášame podrobnejšiu predpoveď počasia.
Po Vianociach výrazné ochladenie, v utorok extrémne teplo (možných +15°C), na konci roka nasneží?...
Z domova 22.12.2014
Záver roka 2014 si pre nás pripravil hneď niekoľko prekvapení a výrazných zmien v počasí. V piatok teploty na juhozápade Slovenska vystúpili až na +16°C (od Bratislavy až po Hurbanovo), v Rakúsku, či dokonca Holandsku namerali až +18,4°C. Veľmi teplý vzduch vo výške "lizol v minulom týždni aj juh Britských ostrovov - nad Anglickom dosahovala teplota v hladine 850 hPa cez +10°C a cez deň sa tu oteplilo nad +15°C. Táto vzduchová hmota dorazila aj nad Benelux. V strednej Európe bol už jazyk extrémne teplého vzduchu s transformovanejšou vzduchovou hmotou "chladnejší" a vo výške sa nad nami oteplilo len na +7/+8°C. K výstupu teplôt došlo aj vďaka vhodnému načasovaniu prílevu extrémne teplého vzduchu, ktorý sa nachádzal v teplom sektore medzi teplým frontom, ktorý prešiel na východ v noci zo štvrtka na piatok (a pri vysokých teplotách v noci pršalo; na Záhorí v noci neklesla teplota pod +10,4°C / Zdroj: SHMÚ, ogimet.com/) a studeným frontom, ktorý dorazil z piatka na sobotu. Kým ráno a večer pri vysokých teplotách na západe pršalo, cez deň sa oblačnosť výrazne zmenšila, a to najmä na juhozápade, čo za absencie hmiel a nízkej oblačnosti vyhnalo teploty najvyššie od r. 2006, resp. 1989. V roku 2006 v decembri v Hurbanove teplota stúpla na +16,2°C, v roku 1989 až na +19,0°C (Zdroj: http://www.shmu.sk/sk/?page=1613), pričom v roku 1989 bola perióda extrémne teplého počasia veľmi dlhá - otepľovalo sa nad +10°C takmer 10 dní a bolo zaznamenaných 5 dní za sebou s maximom až +16/+19°C. Pred rokom 1989 sa v Hurbanove vyskytli oteplenia nad +15°C v 20. storočí len dvakrát (Tmax len cca 15-16°C; zdroj: Petrovič, Š.: Klimatické pomery Hurbanova. Hydrometeorologický ústav, Praha 1960. 19. Podnebí Československé socialistické republiky. Tabulky; http://www.shmu.sk/sk/?page=1613 )
Z domova 20.12.2014
Extrémne vysoké predvianočné teploty zasiahli Európu, Slovensko nevynímajúc. Už včera sme v našej dlhodobej i regionálnych predpovediach (konkrétne pre juhozápad) ale aj na našej FB stránke (https://sk-sk.facebook.com/meteoinfo.sk) informovali o blížiacich sa mimoriadne / extrémne vysokých teplotách až do +16°C. O výraznom oteplení, kedy sme očakávali na piatok 19.12. teploty okolo +13°C už v piatok 12.12. sme informovali pred týždňom aj v našom spravodajstve, pričom sme sa zmienili, že ak sa situácia potvrdí, môže sa otepliť až cez +15°C. Predpoveď bez pochýb vyšla a to aj vďaka tomu, že v našej dlhodobej predpovedi využívame ensámblové výstupy predpovedných modelov v kombinácii s našimi dlhoročnými skúsenosťami so zostavovaním predpovedí. Pri zostavovaní dlhodobej predpovede sú pomocníkom pri verifikácii modelových výstupov aj národné meteorologické služby okolitých štátov (napr. http://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/, http://www.chmi.cz/portal/dt?portal_lang=cs&menu=JSPTabContainer/P1_0_Home, https://www.zamg.ac.at/cms/de/wetter/wetter-oesterreich) a reanalýzy nameraných údajov v minulosti (napr. http://www.ogimet.com/ranking.phtml, http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html ...).
Z domova 17.12.2014
Aké je typické počasie na Vianoce na území Slovenska? Od roku 1851 až do konca 19. storočia prevládali na našom území studené Vianoce. Nasledujúcich 20 rokov prevládalo počas vianočných sviatkov teplejšie počasie, pričom až do 80. rokov 20.st. možno pozorovať určité 20 ročné cykly v striedaní teplejších a chladnejších Vianoc na Slovensku. Ak sa vrátime v čase ešte viac do minulosti, tak zistíme, že v čase keď vznikala väčšina pranostík na našom území (13. až 19.st.) bolo obdobím s prevažujúcimi nižšími priemernými teplotami vzduchu (malá doba ľadová). Aj napriek chladnejšiemu obdobiu vo vývoji klimatického systému Zeme sa tzv. vianočné oteplenie objavuje v početných pranostikách (S počtom približne 36 pranostík sa pranostiky viažuce sa k tomuto obdobiu zaraďujú čo do počtu na 4. miesto za pranostikami o Hromniciach, svätom Jurajovi a svätom Jánovi). Znamená to, že sa muselo jednať o pomerne častú a výraznú zmenu počasia. Dnes vieme, že vianočné oteplenie prichádza s pravdepodobnosťou až 70% a jeho priemerné trvanie je asi 6 dní. Už je to len týždeň kedy zasadneme k štedrovečerným stolom a s blížiacimi sa najkrajšími sviatkami v roku je už možné predpovedať približný vývoj počasia v tomto období.

Z domova 13.12.2014
Veľmi teplé počasie zo sebou prináša december 2014. Vyzerá to tak, že posledný mesiac v roku skončí ako veľmi teplý a celý rok bude najteplejší na Slovensku od začiatku meraní. A to aj napriek pocitovo chladnejšiemu letu, kedy sme sa vyhýbali závažným vlnám horúčav a ktoré prinieslo veľa daždivých období. V uplynulom pracovnom týždni sme zažili viacero podôb počasia. Kým napr. v noci zo štvrtka na piatok v nižších polohách miestami snežilo (napr. v Žiline či Trenčíne), v piatok pri slnečnom počasí už teploty stúpali vysoko - na juhozápade až do +13°C. Najteplejšie bolo na Záhorí, kde ešte o tretej ráno mali +6°C a čerstvý južný vietor. Cez deň sa podľa SHMÚ (Zdroj: ogimet.com) oteplilo v Kuchyni pri slnečnom počasí až na +12,9°C, čo je zatiaľ najvyššia nameraná teplota na Slovensku v tohtoročnom decembri. Táto teplota však podľa predbežných prognóz nemusí ostať najvyššou nameranou decembrovou teplotou. Výrazné oteplenie a dávky mimoriadne teplého vzduchu od juhozápadu by totiž mali doraziť na Slovensko už budúci piatok, kedy sa má vo výške otepliť cez +5°C a vo výraznom výškovom prúdení sa pri malej oblačnosti bude podľa aktuálnej predpovede OMSZ pre Maďarsko otepľovať až na +8/+14°C (http://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/). Tieto hodnoty by mali s blížiacim sa piatkom ešte porásť, pokiaľ sa situácia potvrdí. My, podobne ako model GFS, zatiaľ očakávame na piatok 19. decembra na Slovensku teploty až do +13°C a taktiež budeme túto hodnotu (ak sa predpovede budú potvrdzovať) zvyšovať. Je tak možné (a nevylučujeme...), že pred Vianocami sa budeme tešiť (alebo netešiť...) extrémne vysokým teplotám až okolo +15°C.
Z domova 11.12.2014
Máme za sebou prvú decembrovú dekádu a tiež prvých desať dní zimy 2014/2015. Pozrime sa v stručnosti čo prinieslo počasie na Slovensko počas tohto obdobia. Prvý zimný deň bol v znamení výdatných zrážok a to v súvislosti s aktivitou tlakovej níže v Stredomorí, pričom 24 – hodinové úhrny zrážok boli takmer na hranici rekordov. V Žihárci spadlo 39,0 mm zrážok a v Hurbanove 33,3 mm, čo je na december mimoriadny 24 hodinový úhrn. Na strednom Slovensku sa vplyvom chladného vzduchu vytvorila prechodná snehová pokrývka aj v nižších polohách, napríklad v Lome nad Rimavicou dosiahla hrúbku až 8 cm, v Telgárte 6 cm, v Poprade 4 cm a na Štrbskom plese 10 cm (zdroj: SHMÚ, ogimet.com). Vo štvrtok 11.12. hlásia snehovú pokrývku automatické stanice v Telgárte (3 cm), v Poprade (6 cm), v Lieseku (2 cm), na Štrbskom plese (11 cm) a sneh je aj vo vysokých horských polohách. Aj napriek tomu, že na začiatku decembra sa očakávalo výraznejšie ochladenie po 6.12. to bude už pomaly týždeň čo môžeme sledovať podobne opakujúcu sa situáciu, a konkrétne postupujúce frontálne rozhrania, ktoré sa na ceste do strednej Európy rozpadávajú a tak nie sú schopné vniesť nejakú výraznejšiu zmenu v počasí v strednej Európe. Do stredoeurópskeho priestoru sú vysielané tlakovou nížou, ktorá sa obnovuje západne od pobrežia Škandinávie. Po prednej strane brázdy nízkeho tlaku vzduchu bude už v najbližších dňoch do strednej Európy prúdiť teplý vzduch a nadpriemerne teplé počasie tak bude pokračovať.

Z domova 8.12.2014
Uplynulá jeseň bola nie len na Slovensku, ale aj v ostatných štátoch strednej Európy jedna z najteplejších v histórii pozorovaní. Dokonca na Slovensku bola najteplejšia minimálne od roku 1931, od kedy sú k dispozícii priestorové hodnoty charakteristík teploty vzduchu. Príčinou veľmi teplej jesene boli vyrovnane vysoké kladné odchýlky priemernej mesačnej teploty vzduchu vo všetkých troch jesenných mesiacoch. Vďaka tomu, že aj zima 2013/2014 bola mimoriadne teplá (druhá najteplejšia v histórii pozorovaní) a rekordne teplý bol napríklad aj marec 2014 (V Žihárci prvý krát priemerná mesačná teplota vzduchu v marci dosiahla 10°C a viac) bude rok 2014 najteplejší v histórii pozorovaní na našom území. Posledné nádeje na zvrat sa pripisovali decembru, ktorý má aj z dlhodobého hľadiska najmenej výrazný trend vzostupu priemernej mesačnej teploty vzduchu oproti ostatným mesiacom v roku, a to aj napriek klimatickej zmene. Prvých 5 dní decembra 2014 však v Hurbanove skončilo z odchýlkou až 4,4°C od DP 1951-1990 a veľmi teplé počasie na Slovensku tak pokračuje.

Blogy 7.12.2014
Posledný jesenný mesiac, ktorý je zvyčajne charakteristický prvými závanmi zimného počasia v tomto ohľade v plnom rozsahu sklamal. Nielenže bol nadpriemerne teplý, ale len pár stotín °C chýbalo k prekonaniu najteplejšieho rekordu za posledných minimálne 22 rokov. Tento fakt podporujú aj nasledujúce údaje: absolútne mesačné minimum -1,1°C, priemerné minimum +5,17°C, alebo aj zaujímavý údaj o dominancii juhovýchodného vetra, ktorý fúkal až v 37,5% z celkového času.
