Meteorologické správy
Informačný servis o dianí v počasí na Slovensku a vo svete,
aktuality z regiónov SR
Z domova 30.11.2014
Pokles priemerných a extrémnych denný teplôt je od úvodu novembra takmer celoplošnou záležitosťou Slovenska. Výnimku tvoria najvyššie tatranské polohy, kde sú medzitýždňové amplitúdy a prerušenie poklesu najzreteľnejšie. Taktiež novembrové trendy minimálnych teplôt sú často lokálnou záležitosťou, kedy záležalo od prítomnosti hmly alebo nízkej oblačnosti. Prvá polovica posledného jesenného mesiaca, ktorý sa končí dnešným dňom, skončila so značne kladnou odchýlkou od dlhodobého priemeru s prepisovaním nejedného rekordu. V druhej polovici novembra došlo k zvýrazneniu vplyvu pevninskej Ázie na počasie a pozvoľna sa teploty vyrovnali normálu, pričom v posledných dňoch ho v prízemnej vrstve prakticky zdola ani nedosahujú.

Z domova 28.11.2014
Na Slovensku sa profesionálne pozorovania meteorologických prvkov a niektorých klimatologických charakteristík vykonávajú takmer nepretržite už približne od polovice 19. st. V Hurbanove sa teplota vzduchu na profesionálnej úrovni meria od roku 1872, na niektorých staniciach sa pozorovania začali už o pár rokov skôr, ale boli prerušené (napríklad v Bratislave sa meria od roku 1851). Počas pomerne dlhého časového radu sa vyskytovali roky a mesiace, ktoré sa od seba teplotne, ale aj zrážkovo dosť líšili. Aj v minulosti sa vyskytovali extrémy počasia, nevynímajúc obdobia s vysokými dennými a nočnými teplotami vzduchu, s obdobiami s pretrvávajúcim suchom alebo s vysokými úhrnmi zrážok a rovnako často sa vyskytovali aj obdobia, ktoré boli výrazne chladnejšie ako zvyčajne. Prechodné ročné obdobia (jar, jeseň), boli dominantnejšie a ,,trvali dlhšie“. Počas leta boli maximálne denné teploty nad 35°C aj v najteplejších oblastiach skôr ojedinelé ako každoročne očakávané a počas zimy sa napríklad na Orave, Liptove, Spiši a v ostatných chladnejších oblastiach Slovenska štandardne vyskytovala dlhotrvajúca snehová pokrývka. Nové trendy klimatologických charakteristík sa začali pri kontinuálnom vyhodnocovaní objavovať približne od 90 rokov 20. st., aj keď vzrast teploty vzduchu bol nápadný už od polovice 70. rokov 20. st. V režime zrážok sa otepľujúca klíma prejavila po roku 1994, kým dovtedy úhrny zrážok klesali, od tohto roku stúpajú, avšak niektoré oblasti Slovenska (Podunajská nížina) napriek tomu zažívajú pomerne výrazné suché periódy. Súvisí to s vysokým výparom v letnom období a s narastajúcim počtom extrémnych úhrnov zrážok na úkor viacdenných menej výdatných zrážok, a to nie len v lete, ale výrazne napríklad aj v jarnom období (úbytok viacdenných úhrnov zrážok predovšetkým v apríli). Ničím netypickým sa stáva aj výskyt pomerne silných búrok už v polovici apríla a v roku 2012 a 2013 sme pozorovali aj skorý nástup tropických dní na Slovensku. Zmeny sa dotýkajú všetkých ročných období, nárast priemernej mesačnej teploty vzduchu je najnápadnejší v máji, júli, auguste, zo zimných mesiacov predovšetkým v januári, kde možno pozorovať azda najväčší pokles počtu dní so snehovou pokrývkou na Slovensku v rámci zimných mesiacov. Slabý trend poklesu priemernej mesačnej teploty vzduchu je na niektorých miestach Slovenska pozorovateľný len v decembri. Výrazne sa nám v posledných rokov otepľuje aj v novembri a inak to žiaľ nie je ani v roku 2014, ktorý už pravdepodobne skončí ako najteplejší v histórii pozorovaní na území Slovenska.

Z domova 24.11.2014
Prvých 20 novembrových dní bolo v Hurbanove 4,8°C nad dlhodobým priemerom rokov 1951-1990 a november 2014 by sa s doterajšou priemernou teplotou vzduchu 10,6°C (I.-XX.) zaradil na prvé miesto ako najteplejší november na tejto stanici aspoň od roku 1961. Na niektorých miestach Slovenska od konca minuloročnej zimy stále ešte nemrzlo (Bratislava, Koliba) a rekordne dlhá etapa bez mrazu tak na niektorých miestach Slovenska stále trvá. Počasie sa tak zatiaľ len málo podobá zime, avšak priaznivcov zimného počasia určite poteší fakt, že už o malú chvíľu začne na severnom a neskôr aj východnom Slovensku snežiť. Počas pondelka sa územie Slovenska ešte nachádzalo na okraji oblasti vysokého tlaku vzduchu so stredom nad európskym Ruskom a nad stredným Slovenskom sa nachádzalo teplotné rozhranie oddeľujúce teplejší západ od chladnejšieho východu Slovenska. Nás však v tejto chvíli okrem výrazného poklesu teplôt vzduchu na východnom Slovensku zaujíma predovšetkým plytká brázda nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa presúva cez Škandináviu a s ňou spojený oklúzny front, ktorý prinesie síce málo výdatné, ale snehové zrážky do spomínaných oblastí. V pondelok večer sa už zrážky väčšinou v tekutej forme vyskytujú na mnohých miestach severozápadného Slovenska. Zatiaľ nesneží ani v Lieseku a to aj napriek tomu, že teplota vzduchu tu už poklesla k 0°C. Na východnom Slovensku, na Spiši, v Popradskej kotline a na Horehroní je teplota pod bodom mrazu a s veľkou pravdepodobnosťou ak sa tu vyskytnú zrážky budú v forme snehu. Smerom na západ je teplejšie, v Bratislave až takmer 5°C. Bude to však zatiaľ len akýsi pozdrav zimy, pretože v ďalších dňoch bude po prednej strane brázdy nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou aj na Slovensko prúdiť teplejší vzduch a počasie tak bude mať inverzný charakter.
285 dní bez mrazov - nový level klimatických zmien na Slovensku (bez mrazov od 18.2. až do decembra)
Z domova 23.11.2014
Presúvame sa do samotnej záverečnej fázy jesene, kedy už bola príroda po minulé desaťročia pripravená na príchod chladnej zimy. Súčasné pretrvávajúce veľmi teplé novembrové počasie však prírodu na mnohých miestach strednej Európy privádza, podobne ako v mnohých veľmi teplých posledných rokoch, do slepej uličky, keďže najmä v stredoeurópskych nížinách kde v posledných týždňoch nemrzlo, začínajú kvitnúť stromy. Nástup zimnej sezóny 2014/15, rovnako ako odchod zimy 2013/14 bol na Slovensku extrémy. Niektoré kúty Slovenska v dlhom, 285 dňovom období, od 18. februára (kedy v bratislavskej Kolibe namerali minimum -0,1°C (a od 8.2.2014 mrzlo na Kolibe slabo len 3-krát); Zdroj: ogimet.com/SHMÚ) až do súčasných dní (v lokalite nebude mrznúť podľa našej dlhodobej predpovede veľmi pravdepodobne až do začiatku decembra 2015) zažili/zažijú extrémne dlhé obdobie bez akéhokoľvek mrazu. O neslýchaných 23 dní bude prekonaný doterajší rekord dĺžky obdobia bez mrazov na spomínanej stanici, ktorý pochádza z roku 1989, kedy nemrzlo na Kolibe celých 262 dní. Dĺžka obdobia bez mrazov sa teda predĺžila až tak, že posledný mrazový deň, kedy teplota klesne pod nulu sa vyskytol už v poslednom zimnom mesiaci a prvý mrazový deň sa vyskytne naopak extrémne neskoro, teda až v decembri - prvom mesiaci nasledujúcej zimy. Nielen leto, ale aj jar a jeseň sa teda na Slovensku po prvýkrát v histórii zaobíde v niektorých častiach Slovenska úplne bez mrazov!!!

Z domova 20.11.2014
Vo štvrtok je počasie na Slovensku pod vplyvom výbežku mohutnej tlakovej výše nad európskym Ruskom, po okraji ktorej prúdi do strednej Európy chladnejší vzduch od severu. V slabom prúdení sa severne od Álp a Karpát tvorí nízka oblačnosť, z ktorej vypadávajú aj slabé zrážky. maximálne denné teploty vzduchu v najteplejších oblastiach sa v posledných dňoch pohybujú na úrovni od 10°C do 13°C, výnimkou nebol ani štvrtok kedy boli hodnoty v spomínanom intervale namerané napríklad v Dudinciach (Tmax: 12,5°C), Lučenci (Tmax: 12,0°C) alebo na Sliači (11,7°C). Prítomnosť chladnejšej vzduchovej hmoty je však už cítiť, dokumentuje to aj pokles hranice sneženia a maximálne teploty vzduchu pohybujúce sa zväčša do 10°C. Chladnejšie bolo na východnom Slovensku (Milhostov Tmax: 6,9°C; Stropkov -Tisinec Tmax: 4,5°C; Kamenica nad Cirochou Tmax: 5,3°C; Prešov Tmax: 6,2°C; Košice Tmax: 9,2°C), pričom tu bolo aj relatívne najviac oblačnosti (zväčšená oblačnosť bola aj na Záhorí, na severe a v severnej polovici severozápadného Slovenska). V nasledujúcich dňoch bude ešte chladnejšie a to predovšetkým na severe a východe, pričom v ranných a dopoludňajších hodinách treba počítať s hmlami alebo s nízkou oblačnosťou. Po rozplynutí hmiel bude prevažne len malá oblačnosť. Vyzerá to tak, že aspoň v závere novembra sa teploty dostanú aspoň niekde na Slovensku k normálu, aj keď na prelome mesiacov k nám bude opäť prúdiť teplejší vzduch. S končiacim sa novembrom sa blížime nie len k záveru jesene, ale v decembri nám začína najprv meteorologická (1. decembra), a neskôr aj astronomická zima, ktorá v tomto roku začne 22. decembra o 00:03 hod. SEČ.

Zaujímavosti 19.11.2014
O mimoriadne teplom počasí, ktoré pretrváva nie len na území Slovenska, ale aj v celej strednej Európe sme v našich článkoch informovali už pred pár dňami. Pre tých, ktorým sa posledné dni zdali chladnými pripomenieme, že priemerná teplota vzduchu v Hurbanove počas prvých 15 dní novembra bola až 5,0°C nad dlhodobým priemerom 1951-1990. SHMÚ ešte na prelome prvej a druhej novembrovej dekády informovalo verejnosť, že prvá novembrová dekáda bola napríklad v Oravskej Lesnej až 6,5°C nad normálom rokov 1961-1990. Maximálne denné teploty vzduchu vystupovali v najteplejších oblastiach nad 20°C, pričom teplejšie bolo na východnom Slovensku. Sneženie do nižších polôh nepriniesol ani Martin, no napriek tomu sme počas druhej novembrovej dekády zaznamenali mierne ochladenie. V posledných troch dňoch sa už maximálne denné teploty vzduchu udržiavajú aj v najteplejších oblastiach zväčša v intervale od 10°C do 12°C a v nasledujúcich dňoch sa výraznejšie otepľovať nebude. Keďže nás však v posledných dňoch zaujalo najmä výdatné sneženie v niektorých oblastiach Severnej Ameriky tak sa pozrieme na niektoré zaujímavé charakteristiky snehovej pokrývky aj na území Slovenska.
Z domova 15.11.2014
Počasie na Slovensku zatiaľ ani v najmenšom nepripomína blížiace sa zimné obdobie, ktoré začína počnúc 1. decembrom. Keďže ani do záveru roka 2014 nezostáva už podstatne veľa dní, môže byť tento rok najteplejším od začiatku profesionálnych meraní na našom území. Priemerné denné teploty sú vysoko nadpriemerné a na niektorých staniciach je to už skutočne dlho čo teplota vzduchu neklesla pod bod mrazu. Aj keď v priebehu októbrového ochladenia v jeho poslednej dekáde sa mrazové dni vyskytli na viacerých miestach Slovenska, stále sú ešte stanice, kde ešte od konca zimy 2013/2014 nemrzlo. Dobrým príkladom takejto lokality je stanica Bratislava – Koliba, ktorá aj vzhľadom na polohu meteorologickej stanice stále odoláva poklesu teploty vzduchu pod nulu. Stanica je tu umiestnená vo výške 287 m n. m. v podcelku Pezinské Karpaty a vzhľadom na okolitú nižšie položenú krajinu Podunajskej roviny je napríklad oproti stanici umiestenej na letisku mierne vyvýšená. Vďaka tomu ťažší studený vzduch steká do okolitých nižšie položených častí na juhu od Koliby a riziko mrazov je tak v Bratislave väčšie v častiach mesta na oboch brehoch Dunaja. Napriek tomu bol v období rokov 1951-2010 počet mrazových dní tesne vyšší na bratislavskej Kolibe (89 dní, kým na letisku je to približne 86 mrazových dní).

Blogy 15.11.2014
Priam žiadostivá túžba po snehu a mraze lomcuje milovníkmi zimného počasia. Táto je podporená krajne nesympatickou uplynulou zimou (2013/2014), ktorá zaknihovala výrazný teplotný nadpriemer. Rad lokalít na našom území nezaznamenal - s výnimkou poprašku, či nanajvýš niekoľkých "centimetrov" - výraznejšiu snehovú pokrývku. Samotné lyžiarske strediská mali so snehom veľké problémy a doslova dychtili po každej snehovej vločke. V súčasnosti, v polovici novembra, v čase, keď je nová zimná sezóna (2014/2015) na dosah, sa oči zainteresovaných upierajú na výstupy numerických modelov a indície odhaľujúce možnosti prípadného "reparátu" onoho - svojím spôsobom - špecifického, no všeobecne obľúbeného ročného obdobia. Stane sa "sen o zimnej rozprávke" realitou nadchádzajúcej zimy, realitou, ktorá uspokojí bezodnú baživosť po opravdivej "zimnej eufórii"?

Zo sveta 14.11.2014
Rekordne nízke teploty v najbližšom týždni (15.-21. novembra) očakáva až tretina územia USA od Veľkých jazier až po Mexický záliv. Teplotne nadpriemerné územia zotrvajú len na juhozápade USA v oblasti Kalifornie, v Texase už odchýlky od DP dosiahnu okolo -6/-11°C. Ešte chladnejšie ako zvykne byť okolo 15. a 20. novembra bude v Iowe a priľahlých územiach susedných štátov, kde budú odchýlky od DP dosahovať za celý týždeň až pod -16°C. Ochladenie bude natoľko výrazné, že v severnom Texase klesne teplota v hladine 850 hPa až pod -5°C a v susednej Oklahome až pod -15°C (na SV územia), čo predpokladá nielen riziko sneženia, ale aj silných mrazov aj na juhu USA. Niekde nad Centrálnymi planinami klesnú teploty v tejto hladine v pondelok, 17.11., až pod -20°C, čo je len o 5°C ako uprostred najchladnejšej vzduchovej hmoty, ktorá sa práve v polovici mesiaca vyskytuje na severnej hemisfére. V piatok a cez víkend totiž teplota nad oblasťou Severného pólu vo výške dosahuje len okolo -25°C, no je pravda, že v budúcom týždni sa už vytvoria aj chladnejšie vzduchové hmoty a táto teplota prekročí nad Arktídou -30°C.
