Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 03.08.2013 23:00
Aktuálna vlna horúčav sa zapisuje v strednej Európe do histórie, v rakúsku v sobotu padol národný teplotný rekord z roku 1983 (Dellach, +39,9°C). Po tom ako sa v júli až nad Arktídu rozšíril výbežok Azorskej výše a Azorská výš upevnila svoju moc, pretrváva extrémne teplé počasie, od 22. júla len s jedným dňom, ktorý neskončil v Hurbanove tropický (utorok 30.7., +27,0°C). Séria tropických dní bola prerušená na celom území Slovenska, utorok bol najteplejší v Lučenci s +29,5°C. Za začiatok vlny horúčav môžeme pokladať už obdobie od 17. júla 2013 kedy teploty 5 dní kolísali na juhu Slovenska okolo +30°C (+28/+32°C). Prvý vrchol tejto mimoriadnej vlny prišiel pred týždňom, z nedele na pondelok (28.-29. júl), pripomíname, že počas vrcholenia advekcie horúceho vzduchu bola nameraná najvyššia minimálna teplota na území Slovenska od začiatku meteorologických meraní (Piešťany, +27,3°C) a že supertropická noc sa vyskytla na juhozápade už v nedeľu. Nakoniec sa vzduch pri zemi na Slovensku neohrial na avizovaných +39°C (v Česku, Rakúsku a Maďarsku áno). Nový výbežok Azorskej výše Antonia priniesol obnovenie advekcie veľmi teplého vzduchu už od stredy a v piatok už na juhu Slovenska namerali takmer +35°C. Na zadnej strane výše sa ocitol aj Londýn, kde namerali najteplejší deň od roku 2006 (+34,1°C). V sobotu podľa našich očakávaní teplota v našich najteplejších oblastiach prekročila +37°C a priblížila sa k +38°C - najteplejšie bolo v Bratislave (Koliba, +37,7°C, Ivanka, +37,5°C). Extrémne vysoké teploty nad +37°C hlásila aj Nitra/+37,7°C, Dudince/+37,3°C, Hurbanovo/+37,1°C a Žiar nad Hronom/+37,1°C, mimoriadne teplo bolo aj na severe územia (Žilina, +36,9°C, Poprad, +31,6°C). Extrémne teploty prekonávajúce absolútne národné rekordy padali v Rakúsku (+39,7°C, Seibersdorf a Dellach +39,9°C = nové rakúske národné absolútne maximum) a extrémne teplo bolo aj v Českej republike (38.7°C Brod nad Dyjí, 38.5 °C Brno-Žabovřesky, 38.5 °C Praha-Karlov, 38.3 °C Strážnice, 38.2 °C Dyjákovice- vyrovnaná tak bola júlová teplota +38,7°C z Doksán). V pondelok a utorok napáchali silné frontálne búrky v Česku škody - v okolí Frýdlantu presiahli 24- hodinové úhrny zrážok 100 mm, ojediněle až 140 mm (Nové Město pod Smrkem 131 mm, Hejnice 118 mm, Bedřichov-Olivetská hora 100 mm). Nárazy větru se pohybovaly až okolo 30 m/s, nejvyšší z nich bol zaznamenaný v obciach Vlašim-39 m/s (140 km/h) a Skuteč -35 m/s (126 km/h). Silné búrky vyvracali stromy a na severu Čiech stúpali hladiny riek až na tretí stupeň povodňovej aktivity. Od nedele do piatka teploty naďalej budú na južnom Slovensku dosahovať +35/+39°C a vo štvrtok nie je vylúčená ani rekordná 40-ka. Augustové maximum na Slovensku sa pohybuje na úrovni +39,0°C (Hurbanovo, august 2000) a zatiaľ možno očakávať jeho prekonanie v stredu alebo vo štvrtok.
Opäť nás čakajú supertropické noci, pamätná vlna horúčav vyvrcholí okolo štvrtka teplotami cca +39°C
Extrémne teploty zmierni v pondelok rozpadávajúci sa zvlnený front
V hladine 850 v nedeľu naďalej zotrváme pri teplotách cez +20°C a na juhozápadnom Slovensku a juhu stredného Slovenska sa pri vhodných podmienok teplota opäť priblíži k +38°C. Tropické dni očakávame takmer na celom území s výnimkou najchladnejších dolín. Už neskôr popoludní a večer pribudne v západnej polovici oblačnosť súvisiaca so rozpadávajúcim sa zvlneným studeným frontom a najmä na západnom a severnom Slovensku sa vyskytnú v noci z nedele na pondelok a v priebehu pondelka miestami prehánky alebo búrky. Rozpad systému by sa mal zaobísť bez silnejších búrok a juh a juhovýchod Slovenska (pozri členenie regiónov v našej regionálnej predpovedi:
http://meteoinfo.sk/datum-05.08.2013) zrážky takmer vôbec nedorazia a vyskytnú sa tu len ojedinele alebo vôbec. V nížinách teploty napriek polooblačnému počasiu môžu vystreliť do +36°C a len na severe sa ochladí miestami pod +30°C.
Od utorka do štvrtka vrchol horúčav, pravdepodobne pamätných
Už v utorok sa obnoví advekcia horúceho vzduchu do našej oblasti a teplota vo výške opäť prekročí +20°C s predpokladom teploty do +38°C v našich najteplejších oblastiach. V horských oblastiach sa ojedinele vyskytnú popoludňajšie búrky z tepla a na týchto miestach teplota neprekročí +30°C, najteplejším kútom severného Slovenska bude Turiec s teplotou až do +34°C. Už utorkové ráno bude na západe extrémne teplé s možnými minimami v náchylných lokalitách okolo +24°C, juhovýchodný vietor prinášajúci na západné Slovensku supertropické noci zosilnie najmä v noci z utorka na stredu, kedy možno ojedinele už tretíkrát v roku 2013 čakať výnimočnú udalosť - supertropickú noc s ranným minimom cez +25,0°C. Prvá z nich a zároveň prvá júnová sa vyskytla na prelome druhej a tretej júnovej dekády a druhýkrát to bolo pred týždňom zo soboty na nedeľu na Záhorí a z nedele na pondelok v Piešťanoch. Po dusnej noci sa teploty za vhodných podmienok môžu vyšplhať v najteplejších lokalitách medzi +38/+39°C, na väčšine územia očakávame +33/+38°C, na severe menej. Supertropická noc je reálna aj v noci zo stredy na štvrtok, ráno by však v celku malo skončiť vďaka slabšiemu vetru o chlp chladnejšie ako v stredu. Počas dňa vyvrcholí advekcia abnormálne teplého vzduchu a predbežne možno čakať prekonanie absolútneho augustového rekordu pre Slovensko (+39,0°C, Hurbanovo, 2000). Teplota sa podľa sobotňajšej predpovede zastaví na juhu tesne nad +39°C. V ohrození môže byť za súhry okolností aj absolútny celoslovenský rekord z 20.7.2007 (Hurbanovo, +40,3°C) a v regionálnej predpovedi pre región juh zatiaľ ponechávame na štvrtok +35/+40°C. Aj na severe územia bude extrémne teplo, v našej regionálnej predpovedi zatiaľ očakávame pre sever +31/+36°C (najteplejší Turiec). Teploty cez +40°C zasiahnu Maďarsko, Chorvátsko a Srbsko. Hlavný beh najsledovanejšieho behu GFS očakáva na štvrtok popoludní nad Slovenskom v hladine 850 hPa až vyše +25°C - počas vlny horúčav v roku 2007 nemerali naši meteorológovia nad Popradom vo výške +23,4°C. Ansámble sú však zatiaľ nižšie.
Horúčavy predbežne ukončí prechod výrazného frontu v piatok, možné intenzívne búrky
Už vo štvrtok neskôr popoludní a večer by sa podľa najaktuálenjších výstupov modelov zväčšiť od západu oblačnosť a po extrémne teplom dni do polnoci západnú polovicu schladia búrky, ktoré môžu byť lokálne aj intenzívne, sprevádzané silným nárazovým vetrom, prívalovým dažďom či krúpobitím. Prehánky a búrky sa zo štvrtka na piatok a v piatok vyskytnú postupne na mnohých miestach a nad východné Slovensko pravdepodobne ešte bude vrcholiť prílev horúceho vzduchu. Pokiaľ sa front bude vlniť, na Zemplíne teplota môže vystúpiť do +37°C. Slovensko bude počas dňa rozdelené výrazným teplotným gradientom a napríklad na severozápade nemusí teplota počas dňa stúpnuť nad +22°C. V noci zo štvrtka na piatok sa pri búrkach môžu aj na strednom a východnom, ojedinele aj na severnom Slovensku vyskytnúť ďalšie tropické noci - a to aj v kotlinách, kde sa v minulosti takmer nevyskytovali (Sliač zaznamenal počas 50-ročnej periódy 1961/2010 len tri dni s minimálnou teplotou nad +20,0°C). V sobotu bude doznievať zrážková činnosť a v západnej polovici sa predbežne zmenší oblačnosť. Postupne sa presadí nový výbežok Azorskej výše, no teploty cez víkend by už nemali prekročiť +30°C. Na severe a východe môže byť naopak pri pretrvávajúcich zrážkach v sobotu chladno, len okolo +20°C. Začiatok nového týždňa prinesie ďalšiu nádej na tropické dni, ktorú pravdepodobne v polovici augusta zmarí brázda nízkeho tlaku vzduchu prepadávajúca sa nad strednú Európu prinášajúca mierne ochladenie i dážď. O vývoji situácie Vás budeme naďalej informovať v našom dennom spravodajstve i predpovediach.
Obr. 1: Očakávané pomery vo výške vo štvrtok, 8. augusta 2013
Obr. 2: Model GFS opäť vyšiel s očakávaním teploty +40°C na juhozápade Slovenska (3.8. 12Z to 8.8. 2013 15Z)
Zdroje: