Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 28.07.2015 00:50
Do konca júla si napokon na Slovensku oddýchneme od horúčav, pretože južne od nášho územia (v severných šírkach stredomorskej oblasti) sa bude nachádzať zvlnené frontálne rozhranie. Centrum azorskej výše je aktuálne vysunuté ďaleko na juh, južne od Azor a na jeho zadnej strane sa tvoria zrážky spojené s plytkou cyklonálnou oblasťou. Centrum vysokého tlaku sa nachádza blízko brehov Afriky, na východ od amerického pobrežia tak vo veľkom úradujú intenzívne zrážky. Severne od teplotného rozhrania tiahnuceho sa od Karibiku po Biskajský záliv sa nachádza ďalšia mohutná tlaková výš - tá sa postupne prepojí s tou nad južným Atlantikom a rozhranie v nízkych zemepisných šírkach postupne zanikne. S cyklónami tvoriacimi sa na tomto rozhraní súvisí aj charakter počasia, ktorý budeme zažívať do konca júla na Slovensku. Cyklóna, ktorá bude vyslaná k pobrežiu Európy z tejto oblasti bude súvisieť so spomínaným zvlneným frontom tiahnucim sa severnou polovicou Španielska, Azúrovým pobrežím, severným Talianskom až po Balkán a front sa bude stáčať cez Rusko a východnú Európu ku stredu hlbokej cyklóny nad Škandináviou. Keďže sa ocitneme na severnej strane tohto - polárneho frontu, bude k nám v presadzujúcom sa výbežku vysokého tlaku od S-SZ prúdiť do konca júla chladnejší vzduch a blízko rozhrania sa budú vyskytovať prehánky a prevažne len slabé zrážky, ktoré však nebudú stačiť na to, aby zmiernili pretrvávajúce sucho. Zaujímavé to však začne byť v auguste, kedy sa opäť očakáva atypická cirkulácia nad Európou a severným Atlantikom.
Kolaps zonálneho prúdenia vyženie polárny front zo severu Afriky až do polárnych oblastí - na jeho prednej strane môže dôjsť k presunu enormného množstva tepla nad Európu
Situácia, ktorá by mala nastať v strednej časti Európy v prvej polovici augusta, môže priniesť posledný, a zároveň najvýraznejší vrchol tohtoročného leta. Tryskové prúdenie sa v priebehu prvých augustových dní opäť veľmi oslabí - a to nielen regionálne, ale aj hemisfericky. Index arktickej oscilácie ktorý po lopate odráža, či je poloha polárneho a arktického frontu severnejšie alebo južnejšie ako obvykle, a zároveň či sú Rossbyho vlny vykrívené v meridionálnom smere viac (AO -) alebo menej (AO +), klesne na rekordne nízke hodnoty, ktoré tento rok ešte neboli dosiahnuté (takmer -2). Index AO dosahoval koncom zimy a začiatkom jari 2015 naopak extrémne vysoké denné hodnoty, nad +5. Poloha polárneho frontu tak nebude mimoriadne nízka a ešte viac nerovnomerná len v Európe a atlantickom sektore, ale na celej severnej hemisfére, vrátane Severnej Ameriky. Kým poloha aktuálneho frontálneho rozhrania nad relatívne južnými šírkami doznie spolu s chladnejším počasím na Slovensku v prvých augustových dňoch, zdá sa, že ďalší vývoj počasia bude pre ľudí pozorujúcich počasie, ale aj pre laikov, ktorí sledujú len predpovede počasia, veľmi zaujímavý. Na prelome júla a augusta sa očakáva rýchly prepad NAO indexu - až na hodnoty niekde okolo -1,5, s vrcholom okolo 2. augusta. Tento prepad bude súvisieť s hlbokou cyklónou, ktorá bude zo Severnej Ameriky vyslaná ponad Atlantik. Práve tá okolo 2.8. spôsobí vo vzdušnej vzdialenosti najbližšie k Azorám extrémny prepad NAO indexu. Podľa aktuálnych strednodobých a dlhodobých vyhliadok možno šípiť len jedno - cyklóna sa do konca prvej augustovej dekády priblíži spolu s hlbokou brázdou k brehom západnej Európy a na prednej strane brázdy dôjde k masívnemu presunu extrémne teplej vzduchovej hmoty z Afriky ďaleko na sever, možno až za polárny kruh.
Oslabená cirkulácia spôsobí mimoriadne zvlnenie jet - streamu, sú len dve možnosti na akej strane vlny sa ocitneme
Negatívna fáza AO či NAO, všetko je to o tom istom - dráhy cyklón, ktoré planétou putujú v západo - východnom smere sa mimoriadne zakrívia a zvýraznia sa regionálne extrémy počasia. Meandre tryskového prúdenia sa za takýchto situácií, kedy je cirkulácia maximálne oslabená uvolňujú až do takej miery, že polárny front sleduje skôr poludníkové, ako rovnobežkové smery. Jednotlivé tlakové poruchy tak putujú po veľmi kľukatých dráhach - a kým ďaleko na juh sa prepadajú hlboké dlhovlnné brázdy nízkeho tlaku, na opačnej strane meandra (resp. polárneho, v zime na našom území aj arktického frontu) sa z juhu ďaleko na sever, niekedy až za polárny kruh, vysúvajú dlhočizné hrebene a výbežky vysokého tlaku vzduchu. Práve takáto situácia sa čtrá v najhrubšom odhade niekedy počas prvej polovice augusta, naše odborné oko však vidí najväčšiu šancu príchodu výrazného oteplenia okolo 10. augusta, čo pravdepodobne v tomto týždni zahrnieme aj do našej dlhodobej predpovede (bude pozmenený aj desing predpovede). K tomuto záveru nás nasmeroval práve vrchol poklesu NAO indexu, ktorý by mal dôjsť okolo 2. augusta - cyklóna, ktorá ho spôsobí bude nasledujúcich približne 7 až 10 dní putovať k brehom Európy a nad Európu. Vzhľadom na to, že tento pokles už neodškriepiteľne príde (2. augusta je už o 5 dní), bude len otázkou času, kedy sa hlboká cyklóna dostane k brehom Európy a spôsobí advekciu horúceho vzduchu do našej oblasti. Vzhľadom na to, že súčasné prognózy pre obdobie okolo 10. augusta očakáva presne tento variant vývoja, by sa polárny front na takto kľukatom tryskovom prúdení mal vrámci hlbokej brázdy nízkeho tlaku vysunúť až po Maroko a vzápätí ponad západnú Európu a Nórsko a v dráhe blízkej poludníkovému smeru pokračovať nad Arktídu. Na prednej strane tejto hlbokej brázdy sa pravdepodobne už počas prvej dekády augusta presadí výbežok azorskej anticyklóny, ktorý bude pretrvávať nad strednou a východonou Európou počas tejto mega - blokujúcej situácie dlhšie obdobie, ako sme už spomínali, niekedy okolo 10. augusta. Po zadnej strane tejto anticyklóny k nám môže preniknúť extrémne teplý vzduch priamo zo Sahary a extrémne teplé a suché leto 2015 tak môže priniesť augustové prekvapenie v podobe absolútneho vrcholu leta s najvyššími nameranými teplotami v tomto roku. V horšom prípade treba počítať s výraznou advekciou horúceho vzduchu na prednej strane tohto meandra a návratom supertropických dní, nad +35°C. August vzhľadom k tomu, že uplynulé mesiace v roku 2015 sú bezprecedentne najteplejšie v histórii, cirkulácia sa vráti do módu, ktorý bol nastolený počas extrémneho júla 2015 a zásoby horúceho vzduchu nad severnou Afrikou a priľahlými tropickými šírkami sú vo svojom vrchole, netreba podceniť a treba počítať s tým, že tie najhoršie horúčavy nás možno (pre skeptikov možno s troma výkričníkmi) ešte len čakajú.
Obr.: Očakávaný vývoj AO (hore) a NAO indexu (dole) v najbližšom období (Zdroje:1; 2)
Obr.: Očakávaná poloha polárneho frontu okolo 10. augusta (Zdroj: http://www.netweather.tv/index.cgi?action=jetstream;sess=)
Obr.: Aktuálna poloha polárneho frontu
Reálny výsledok v tlakovom poli a hladine 850 hPa (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html; http://www.weatheronline.co.uk/)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...