Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 30.06.2015 00:53
Okrem toho, že vývoj cirkulácie v prvom polroku 2015 nadobúda výraznú mieru tesnosti s rokom 2003, sa môže stať, že aj vývoj počasia v lete 2015 bude leto 2003 v mnohých črtách pripomínať. Už mesiac tu máme veľké sucho, ktorého zhoršenie sa očakáva v júli (viac na: http://meteoinfo.sk/clanok/51497-predpoved-na-jul-hrozi-extremne-sucho). Okrem veľkého sucha môžeme podobne ako v roku 2003 zažiť v Európe rekordné vlny horúčav s vysokým počtom tropických dní, ale aj vysokými teplotami (https://en.wikipedia.org/wiki/2003_European_heat_wave). Niekdajšia Medardova kvapka, ktorá kedysi kvapkala v júni a na začiatku júla je už vďaka prebiehajúcej klimatickej zmene mesiac za nami a namiesto nej nastalo od začiatku júna obdobie, ktoré bolo v minulom storočí charakteristické pre pokročilé leto (druhá polovica júla a august) - je teda stabilne, veľmi teplo a veľmi sucho. Otázkou na zamyslenie môže byť, čo by malo nahradiť v budúcnosti obdobie stabilného počasia, ktoré je charakteristické pre druhú polovicu leta. Keďže klimatické zóny sa za posledné desaťročia výrazne posunuli smerom na sever, možno podľa hypotéz očakávať v auguste akési zhoršenie počasia, ktoré zakončí pokles NAO indexu, ktorý po roku 2000 nastal po minimálne 2/3 rokov v období od zimy do leta (viac o tomto poklese na http://meteoinfo.sk/clanok/51497-predpoved-na-jul-hrozi-extremne-sucho). Svedkami takéhoto výrazného zhoršenia sme boli v druhej časti leta po roku 2000 častejšie a stávalo sa, že blokujúca situácia tentokrát priniesla na veľa dní nad západnú či strednú Európu dlhotrvajúcu hlbokú brázdu nízkeho tlaku, ktorá prinášala povodne, podobne ako v auguste 2002. V niektorých prípadoch stabilné letné počasie v auguste ukončil príchod výrazného ex-hurikánu. Dráha a sila hurikánov a ex-hurikánov sa v uplynulých desaťročiach tiež presunula s oteplením smerom na sever, takže podobné ukončenia leta by mohli byť v budúcnosti častejšie. Zaujímavé je, že NAO index v týchto 2/3 rokov na jeseň, niekedy aj na konci leta začal stúpať - a to až do nasledujúcej zimy. Boli však roky, ktoré sa úplne vymykali spod všetkých pravidiel, schém a do žiadneho klastra s inými rokmi nezapadali - napríklad extrémne daždivý rok 2010, kedy sme tu mali po celý rok extrémne nízky záporný NAO index a priemerný úhrn zrážok pre územie Slovenska prekročil nevídaných 1 000 milimetrov.
Obr.: Extrémne teploty až do +45°C očakáva 30.6.2015 Španielsko (http://www.aemet.es/es/eltiempo/prediccion/temperaturas?dia=mna&zona=penyb&img=maxima)
Obr.: Prvý júlový deň prinesie do Francúzska teploty až do +42°C (http://www.meteo-world.com/news/index-3927.php)
Obr.: Paríž bude atakovať 40-stupňovú hranicu 1. aj 3. júla 2015 (http://www.weatheronline.cz/weather/maps/forecastmaps?LANG=cz&UP=0&R=0&MORE=1&DAY=4&MAPS=over&CONT=euro&LAND=euro&TOFD=tag)
Obr.: Na +35°C budú teploty útočiť v Anglicku (http://www.euronews.com/2015/06/29/scotland-hotter-than-greece-heatwave-to-bring-record-temperatures/)
AKTUÁLNE: Nové bodové výstupy GFS pre juh Slovenska výstup GFS očakávajú na nasledujúci týždeň takmer +40°C
Extrémne vysoké teploty zaplavia západnú a strednú Európu, v Škótsku sa čakajú vyššie teploty ako v Grécku
V Španielsku horúčavy vyvrcholia už v utorok 30. júna teplotami do +45°C (1). Už v pondelok v Cordobe namerali +43,8°C a horúčavy sa do utorka presunú z Andalúzie nad celý polostrov. Francúzski meteorológovia na juhozápade Francúzska vo fénovom závetrí Pyrenejí čakajú teploty až do +42°C (2), Paríž podľa weatheronline očakáva v stredu 1. júla +39°C, v piatok 3. júla rekordných +40°C (!) (3). Jazyk horúceho vzduchu na zadnej strane blokujúcej anticyklóny sa rýchlo vysunie nad Anglicko a Škótsko - konzervatívny MetOffice varuje vo vzduchovej hmote s teplotou v 850 hPa nad +20°C s lokálnymi teplotami až do +35°C (4). V Škótsku, kde majú absolútny rekord len +32,9°C z roku 2003 (5) sa jayzk horúceho vzduchu vyhne len tesne, no bude to stačiť na letné teploty - bude tu dokonca teplejšie ako v Grécku (6). Aby toho nebolo dosť, Angličanov čaká dvojtýždňová "vlna horúčav" - teda slnečného a veľmi teplého počasia - a to najmä vďaka blokujúcej situácii, ktorá spomalí západo-východný pohyb tlakových útvarov nad Európou (7). Euroatlantický sektor však nie je jediný, kde sa cirkulácia aktuálne zastavila - kým minimum poklesu NAO indexu zaznamenáme okolo 4.-5. júla (8) a približne týždeň po ňom by mal prísť od západu druhý vrchol horúčav niekedy po 10. júli. Výrazne sa na začiatku júla prepadol aj index arktickej oscilácie, ktorý je hemisferickým ekvivalentom NAO (9), extrémny koniec júna a začiatok júla tak nezasiahol len Európu, ale aj USA (A; okrem iného píšu aj o blokujúcich situáciách prinášajúcich v lete povodne v Európe, B). Druhý vrchol horúčav v našom regióne ešte modely v nedeľu, ale ani v pondelok ešte neočakávali, no v pondelok už nabehol druhý vrchol oteplenia v bodovom výstupe pre Viedeň a hlavný beh, modelu GFS (C). Vráťme sa však ešte k prvému vrcholu horúčav a poďme pekne od západu - najprv v utorok 30.6. zasiahne Španielsko, následne 1.7. a 3.7. vyvrcholí extrémne teplo vo Francúzsku a Anglicku, horúci vzduch sa však pomaly do konca týždňa dostane do Nemecka, kde očakávajú teploty až do +40°C (!) D. Takéto teploty v Nemecku už nie sú sranda, pretože absolútny rekord pre krajinu z 12. augusta 2003 je "len" +40,2°C (E). Na prelome týždňov by mal dôjsť tento vzduch až do karpatskej oblasti a na Slovensku a v okolitých krajinách možno čakať teploty počas prvého vrcholu horúčav až okolo +35°C (F; G; H), v Česku až do +37°C (I). Následne by mal nakrátko blokujúcu situáciu prerušiť rýchly prechod studeného frontu, po ktorej by mala nastúpiť ihneď nová vlna oteplenia, ktoré bude vrcholiť predbežne v tretej júlovej pentáde - absolútne maximá na Slovensku si zatiaľ môžeme len tipnúť - je však dosť možné, že teploty vystúpia cez +35°C.
Obr.: Teplo od západu do konca týždňa dorazí do strednej Európy - porovnanie GFS ENS (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...