Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 02.01.2016 00:25
Médiá na prelome rokov informujú o rekordne vysokých teplotách, ktoré zasiahli Arktídu - najmä jej eurázijskú časť, ale aj okolie Severného pólu. Napriek tomu, že zima 2015/16 je takmer uprostred, oblasť hlási nečakane vysoké plusové teploty, ktoré sú až 30°C nad dlhodobým teplotným normálom. Aj na staniciach neďaleko Severného pólu sa oteplilo na prelome rokov nad nulu, nad oblasť Barentsovho mora, Archangeľsku a Novej Zeme sa dostala veľmi teplá vzduchová hmota, pôvodom subtropická vzduchová hmota s teplotou nad +5°C v 850 hPa. Najsevernejšie časti Škandinávie na Nový rok hlásili rekordne vysoké teploty až cez +10°C (napr. nórsky Narvik), veľmi teplo je aj na severnom pobreží európskeho Ruska. Po zadnej a neskôr severnej strane mohutnej grónsko - sibírskej výše o ktorej píšeme na /http://meteoinfo.sk/clanok/51605-vpad-sibirskeho-vzduchu-na-silvestra-a-novy-rok-prinesie-20-stupnove-mrazy ; http://meteoinfo.sk/clanok/51606-sibirsky-vzduch-udrie-v-plnej-sile-moznych-je-az-25c ; http://meteoinfo.sk/clanok/51608-mrazy-do-25c-vystriedaju-kalamitne-stredomorske-nize-zima-az-do-odvolania/ sa sem dostal mimoriadne teplý vzduch, kým po jej prednej, neskôr južnej strane natiekol ďaleko na západ studený vzduch z útrob ďalekej Sibíre.
Nad Severným pólom je v tomto období obvykle -30/-40°C
Oteplenie na Severnom póle v týchto dňoch je naozaj mimoriadne a dalo by sa prirovnať otepleniu nad 0°C na grónskej hore Summit (v nadmorskej výške cez 3 200 metrov) počas leta 2012. Ešte okolo Vianoc a po Vianociach 2015 sa teploty v oblasti udržiavali v rozpätí dlhodobého teplotného normálu alebo slabo pod ním, medzi -30 / -40°C. Odchýlky sú až o vyše 30°C vyššie ako dlhodobý normál pre toto obdobie, čo len podčiarkuje fakt, že klimatická zmena a s ňou súvisiaci jav arctic amplification prebieha v súčasnosti výrazným zosilňujúcim tempom. O arctic amplification viac píšeme priebežne v našich článkoch napr. /http://meteoinfo.sk/clanok/51389-21.storocie-u-nas-suche-stredomorske-leto-dazdive-stredomorske-zimy-a-prudke-striedanie-extremov/, ale píšu o ňom aj ďalší /http://climatemap.blogspot.sk/2013/03/klimaticka-zmena-v-arktide-prebieha.html/. Vďaka klimatickej zmene dochádza k rapídnemu otepľovaniu najsevernejších zemepisných šírok, čo má následne vplyv na cirkuláciu celej severnej pologule, počnúc rekordnou rozlohou snehovej pokrývky vďaka rozsiahlym dávkam vlhkosti nad roztopenou Arktídou, dierou v GO v severnom Atlantiku, končiac mohutným zvlnením jet - streamu, alebo inak polárneho a arktického frontu, ktorý je vďaka zníženému meridionálnemu teplotnému a tlakovému gradientu viac zvlnený a spomalený, čo prináša cez zvýšenie perzistencie tlakových útvarov zvýrazňovanie a predlžovanie pobytu extrémnych prejavov počasia vo všetkých regiónoch hemisféry.
Obr.: Oteplenie na Severnom póle láme rekordy, je tam teplejšie ako na Slovensku (Zdroje: https://www.facebook.com/spravodajska.alternativa; BezPočasiaFB)
Mrazy na Slovensku vyvrcholia v najbližších dňoch ochladením pod -20°C, na Silvestra a Nový rok pod -17°C
Napriek tomu, že na Silvestra a Nový rok sa nad Slovensko dostala vzduchová hmota len okolo -10°C v 850 hPa (nad Popradom bolo oba dni v 850 hPa len -8/-9°C) a celé územie nebolo pokryté snehovou pokrývkou, sa v dolinách na východe ochladilo po oba dni až pod -17°C (na Silvestra podľa hydrologických meraní SHMÚ v Švedlári -17,1°C, na Nový rok v Spišských Vlachoch -17,0°C) a poriadne prituhlo aj na ostatnom území - nad -10°C hlásilo len juhozápadné Slovensko a zima bola aj v Prešove, Košiciach či vo Východoslovenskej nížine, len -12/-14°C. Denné teploty ešte na Silvestra lokálne stúpli slabo nad 0°C - hlavne v kotlinách nachádzajúcich sa v závetrí Karpát na SZ Slovenska, na Nový rok už maximálne teploty dosahovali len -6/-2°C, na Záhorí aj vďaka sneženiu a oblačnosti sa večer oteplilo na -1°C. Na západnom Slovensku priniesol teplejšie ráno a následné sneženie na viacerých miestach na Nový rok rozpadávajúci sa oklúzny front, miestami sa vytvorila snehová pokrývka - najmä vo V a SZ časti Podunajskej nížiny, v Trenčianskom kraji, ale aj na Záhorí. Teploty počas druhého januárového dňa budú podobné ako 1.1., ráno sa na severovýchode pravdepodobne teplota priblíži bližšie k -20°C ako predošlé dni, deň bude mrazivý s maximom len -7/-2°C, na krajnom Z -1°C, na západe ešte bude doznievať občasné sneženie. Zosilnenie mrazov však očakávame 3. a 4. januára, kedy sa nad severovýchod prechodne (v noci z 2. na 3. januára) dostane vzduchová hmota s teplotou okolo -15°C v 850 hPa, čo by následne znamenalo aj výraznejšie mrazy vo veľmi suchom vzduchu - v dolinách na severovýchode až okolo -22°C. Výnimočne bude hroziť aj riziko arktického dňa, pretože počas dňa sa od západu čiastočne zväčší oblačnosť, ktorá zabráni výraznejšiemu prehrievaniu zemského povrchu. Na väčšine územia sa 3.1. oteplí len na -8/-3°C, na krajnom Z do -2°C. Rovnaké maximálne teploty možno čakať aj 4. januára, kedy sa na Z a J Slovenska postupne slabo rozsneží, ráno však bude o niečo teplejšie, na JZ stále -5/-10°C, v dolinách na SV však stále slabo pod -20°C.
Obr.: Predpoveď na najbližšie dni /http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/
Sneženie zo stredomorskej níže nakoniec 5.-6. januára, potom prechodné oteplenie
Stredomorská cyklóna nakoniec prinesie sneženie a s ním súvisiace oteplenie po odoznení mrazov v utorok a stredu 5.-6. januára. Slabé sneženie sa očakáva na celom území Slovenska, najväčšie šance na výdatnejšiu snehovú pokrývku však bude mať juhozápad Slovenska, južné pohraničie a južné návetria. Veľmi veľa snehových zrážok však spadne v Alpách a na Balkáne, kde sa očakáva niekoľko desiatok centimetrov nového snehu, niekde až cez pol metra. Sneženie v uplynulých dňoch postihlo vo veľkom aj Turecko - tzv. čiernomorský zrážkový efekt, ktorý sa prejavuje počas vpádov studeného vzduchu ponad Čierne more nad Turecko spôsobil, že v náveterných oblastiach na severe Turecka napadlo vďaka silnému vlahonosnému prúdeniu 1 až 2 metre snehu. Snehovú kalamitu hlásil aj Istanbul, kalamitné stavy s 80 centimetrami snehu dokonca zasiahli aj nížiny na pobreží Čierneho mora (napr. mesto Bartin v nadmorskej výške 30 m n. m.). Biela snehová perina by v prvej januárovej dekáde mala pokryť väčšinu Európy okrem Francúzska, Britských ostrovov, Španielska a Talianska. Od západu sa však neskôr oteplí a to aj u nás, približne od 7. do 13. januára nastane odmäk - aj na horách. Európou však pred polovicou mesiaca prejde na západ už v uplynulých článkoch spomínaná dlhovlnná brázda, po ktorej prechode by sa malo opäť ochladiť, nasnežiť a zosilnieť mrazy. Predbežne by však ochladenie malo byť miernejšie. Dlhodobé mesačné vyhliadky aj vďaka prestavbe tlakových útvarov na severnej hemisfére však rátajú celkom prekvapivo s vpádmi sibírskeho vzduchu aj v druhej polovice januára, pričom prekvapivé je, že vpády by mali byť ešte výraznejšie ako súčasný. Potenciál na ďalší pozdrav sibírskej zimy tu je, no na konečné predbežné hodnotenia s aspoň minimálnou alebo dostatočnou mierou úspešnosti si budeme musieť aspoň týždeň počkať.
Obr.: Európa pokrytá snehom podľa MeteoGroupUK
Obr.: Ruský model GisMeteo si verí s výraznými vpádmi sibírskeho vzduchu v januári, je možné že tentokrát to prestrelil (Zdroj: https://www.gismeteo.com/month/23166/)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
EXKLUZÍVNE - SEZÓNNY VÝHĽAD: Modelové signály pre ZIMU 2024/2025
Z domova / 01.11.2024
Milý čitateľ, milá čitateľka.
Veľmi pekne Ti ďakujeme, že našim článkom...
Teplotné pomery spejú k vertikálnemu ZVRATU.
Z domova / 09.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Prekvapí nás OBDOBIE HLBOKEJ ZIMY?
Z domova / 05.11.2024
Píšeme utorok (05. 11. 2024). V jeseni 2024 dominujú pokojné a slnečné dni, teplotné pomery...