Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 31.12.2014 02:12
Extrémne chladný vzduch natiekol v uplynulých hodinách až z oblastí blízkych Severnému pólu ďaleko na juh, až nad strednú a južnú Saharu. Bazén mimoriadne studeného vzduchu s teplotou v hladine 850 hPa nad veľkou časťou Balkánu a v karpatskej oblasti pod -15°C (podľa najčerstvejších aerologických meraní zaznamenali meteorológovia SHMÚ nad Popradom v utorok 30.12.2014 na obed -16,1°C, maďarskí meteorológovia nad Budapešťou -16,3°C a srbskí metoerológovia nad Belehradom tiež len -16,3°C. V takejto extrémne chladnej vzduchovej hmote sa pred 46 rokmi, na Silvestra 1968 vyskytla pri teplotách vo výške nad Slovenskom okolo -15°C extrémne chladná noc, kedy v dolinách severného Slovenska poklesla teplota na rekordných takmer -30°C. Najbližšia noc môže napriek "miernym" predpovediam z uplynulých dní prekvapiť podobne extrémne nízkymi teplotami. v utorok 30.12. na samom závere dňa, teda o 24:00, resp. o polnoci na 31.12. dosahuje teplota v nížinách aj kotlinách extrémne nízke hodnoty a pod -20°C sa veľmi pravdepodobne do rána ochladí nielen v dolinách, ale dokonca aj v našich nížinách. Dudince totiž o polnoci hlásia už -17°C, veľmi chladno je v kotlinách v tatranskej oblasti, kde teploty o polnoci klesli už do -23°C. Do rána v studenom vzduchu pretrvá jasno a bezvetrie - a teda načasovanie vhodných podmienok na výrazný pokles teploty je takmer ukážkové. Nemožno dokonca vylúčiť ani výnimočný prepad teploty k -30°C, podľa triezvejších odhadov a celoslovenské absolútne minimum silvestrovského rána zastaví na cca -27°C.
Prenikla k nám chladnejšia vzduchová hmota ako počas extrémne studeného / rekordného Silvestra 1968
Podľa dostupných archívov reanalýz rozmiestnenia tlakových útvarov a vzduchových hmôt nad Európou, dostupných na http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html sme počas rekordne chladného Silvestra 1968 zažili podobný prepad ranných teplôt. Studená vzduchová hmota sa vtedy priblížila nad Slovensko od severu a podľa máp teploty v hladine 850 medzi 00Z 30.12.1968 a 00Z a 00Z 1.1.1969 sa nad priestorom severného Slovenska mohlo v tejto geopotenciálnej výške ochladiť len niekde blízko k -15°C. Znamená to, že dnes napoludnie bolo nad Popradom, ale aj Budapešťou či Balkánom ešte chladnejšie. Bazén extrémne studeného vzduchu na Silvestra 1968 s teplotou vo výške medzi -15°C a -20°C nebol nad strednou Európou ani Balkánom vôbec vyvinutý, teraz sa takáto vzduchová hmota nachádza nad niekoľkými štátmi a zaberá niekoľko stotisíc km2. Síce na Slovensku už v priebehu noci teplota v tejto hladine stúpne tesne nad -15°C, prepad teplôt je zato vďaka bezveternému a jasnému počasiu pri snehovej pokrývke výrazný. Medzičasom (počas písania článku) sú už dostupné priebežné údaje z viacerých automatických staníc a v našej diskusii (http://meteoinfo.sk/diskusia) sa už píše o aktuálnych teplotách do -25°C. V priebehu najbližších hodín si však počkáme na oficiálne odborné vyjadrenia SHMÚ dostupné na http://www.shmu.sk/sk/?page=2049.
AKTUÁLNA SITUÁCIA - PREPAD TEPLOTY BUDE NAJVÝRAZNEJŠÍ NA ZAMAGURÍ
Amatérske, poloautomatické a automatické stanice na severe Slovenska už po polnoci hlásia teploty blížiace sa k -25°C. Z Česka a Poľska sa však blíži nad severné Slovensko pás oblačnosti, ktorý pravdepodobne do rána zastaví pokles teploty - a to od západu, postupne od Kysúc, cez Oravu, Liptov a Spiš na východ. Najposlednejším (najvýchodnejším) regiónom, kde sa vyskytujú na Slovensku extrémne studené mrazové doliny náchylné na extrémne prepady teploty sa nachádzajú na Zamagurí (napr. lokality Červený Kláštor a Podolínec). Na týchto dvoch staniciach by do rána mohlo padnúť celkové celoslovenské minimum teploty vzduchu, ktoré by sa mohlo zastaviť až niekde v intervale -25,0 až -30,0°C!!! Mrazy pod -20°C čakajú pravdepodobne aj Podunajskú nížinu a takmer určite aj maďarské nížiny - na juhu krajiny teplota po polnoci dosahuju už -17°C a oficiálna maďarská predpoveď (http://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/) očakáva do rána až -21°C (a na štvrtok ráno až -22°C). Tuhá zima a teploty pod -20°C čakajú aj nížiny a kotliny Srbska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Bulharska a Kosova - vo všetkých týchto krajinách teplota o 06Z 31.12.2014 klesne v hladine 850 hPa pod -15°C.
Obr.: Pomery v hladine 850 hPa a geopotenciál očakávaný ensámblami GFS 31.12.2014 ráno
Obr.: Pomery vo výške 31.12.1968 nad Európou podľa archívu Wetterzentrale.de
Obr.: Očakávaná teplota v hladine 850 hPa podľa hlavného behu a ensemblu modelu GFS - súčasné teploty vo výške zodpovedajú až 14°C pod dlhodobý teplotný normál (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
Arktický vzduch sa dostal zo Severného pólu až na juh Sahary, v Tunisku v hladine 850 hPa pokles teploty pod -5°C, v Lýbii a Egypte zrážky zo stredomorskej níže, v Palerme na Sicílii snehové búrky
Rozmiestnenie tlakových útvarov a s nimi súvisiace rozloženie vzduchových hmôt, teplôt a zrážok a prislúchajúce extrémne odchýlky teploty vzduchu od normálu nad Európou bolo už v uplynulých dňoch veľmi atypické a neobvyklé. Nad južnou a východnou Európou sa už okolo 28. decembra sformovali dve rozsiahle a hlboké tlakové níže, ktoré na konci roka už prinášajú intenzívne zrážky nad Stredomorie a na lýbijské a egyptské pobrežie a dokonca aj púští. Ešte pár dní pred tým, po Vianociach 2014, sa začal nad Škandináviou a európskou časťou Ruska, ako aj nad územím medzi Nórskom, Islandom a Britskými ostrovmi akumulovať studený vzduch, pôvodom z Arktídy. Súčasne sa z oblasti Azor rozšíril ďaleko na sever, ďaleko za polárny kruh, výbežok tlakovej výše. V tyle hlbokých cyklón nad južnou a východnou časťou Európy a na prednej strane mohutného výbežku vysokého tlaku siahajúceho z ďalekých subtropických až tropických oblastí až po Arktídu sa vylial ďaleko na juh bazén extrémne chladného vzduchu, ktorý dokonca na vlastnej koži pocítili aj obyvatelia strednej až južnej Sahary. Vzduchová hmota s teplotou vo výške po 0°C sa dostal až na juh Alžírska a Lýbye a taká vzduchová hmota, pri ktorej sa na Slovensku bežne vyskytujú zrážky vo forme sneženia (-5°C v 850 hPa) sa dostala až nad severnú polovicu Tuniska a sever Alžírska. Na Sicílii sa pri extrémnom ochladení vyskytovali 30.12.2014 silné snehové búrky aj s bleskovou aktivitou. Ešte nedávno sme pritom informovali o extrémne vysokých teplotách na Sicílii, kedy sme v článku z 1.12.2014 informovali o rekordných a tropických +30,5°C, ktoré namerali v Palerme (http://meteoinfo.sk/clanok/51385-cyklona-xandra-prinasa-do-palerma-30-5c-na-slovensko-prinesie-snezenie). Vtedy sa naopak jazyk extrémne teplého tropického vzduchu až zo západnej Afriky dostal až nad Taliansko a Jadranské more.
Obr.: Extrémne výkyvy počasia v Európe a na Sahare pretrvajú až do Nového roka - studený vzduch dorazí ďaleko za Obratník Raka, mimoriadne teplý vzduch z juhu prenikne až nad Škandináviu. (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnwelt.html). O príčinách takýchto extrémnych výkyvov sa dočítate napr. na: http://meteoinfo.sk/clanok/51389-21.storocie-u-nas-suche-stredomorske-leto-dazdive-stredomorske-zimy-a-prudke-striedanie-extremov)
Rok 2015 začne otepľovaním, sneženie sa bude počas prvej dekády januára meniť na dážď
Vychádzajúc z našej najnovšej dlhodobej 12-dňovej predpovede, ktorú zostavujeme už na MeteoInfe už 8 rokov a stále pracujeme na jej napredovaní možno postupne v najbližšom období čakať postupné otepľovanie, tak ako uvádza dlhodobá predpoveď dostupná na: http://meteoinfo.sk/predpoved-12-dni. Chladné počasie ešte vydrží do piatka, následne nás čaká okolo 5 dní s dennými teplotami okolo nuly. Najmä cez víkend očakávame sneženie, prechodne aj intenzívne - v nížinách, kde sa však oteplí výraznejšie cez nulu bude prechodne pršať alebo padať dážď so snehom. Ďalšie dni prinesú pozvoľné stúpanie hranice sneženia a trojkráľové oteplenie, ktoré vydrží predbežne dlhšie obdobie, prinesie odmäk už aj do našich najchladnejšách husto obývaných oblastí (kotliny ako Orava a Spiš položené v nadmorských výškach až okolo 700-800 m n. m.). Z najteplejších častí juhozápadného Slovenska časom vymiznú aj ranné mrazy a aj v okolí Bratislavy bude neskôr aj v noci nad nulou. Pre milovníkov zimy máme však pozitívnu správu - vo februári sa očakáva negatívny NAO index a stredomorské níže tak budú prevdepodobne sťahovať chladný vzduch ďaleko na juh, a to aj do našej oblasti. To by napriek celkovému teplému počasiu malo prinášať aj pozdravy arktickej zimy (http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euPrece2Mon.html). Uvidíme ako sa situácia nakoniec vyvinie a či sa model CFS nemýli.