Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 23.12.2024 21:27
Je predvečer Štedrého dňa. V predkladanom texte vychádzame s dvomi bodmi.
Bod 1 - Pandorina skrinka
V nedeľu (22. 12. 2024) a v pondelok (23. 12. 2024) nasnežilo v rámci Slovenska menej, než sme vo všeobecnosti čakali. Odhady prezentované v článku zo soboty, 21. 12. 2024, dostupnom TU, nám nevyšli - avšak aj napriek tomu viaceré oblasti Slovenska sú predsa len biele.
Ak by sme mali stručne poňať počasie Vianoc (Vianoce nech sú pre účely tohto textu Štedrý deň, 1. sviatok vianočný a 2. sviatok vianočný), tak by sme sa vyjadrili nasledovne:
Štedrý deň bude pocitovo surový, pretože maximá teploty vzduchu sa budú pohybovať zväčša v intervale 0 až 5 °C a popri tom bude fúkať severák, vo viacerých oblastiach aj veľmi silný.
Prvý sviatok vianočný bude o čosi príjemnejší než Štedrý deň, pretože bude o nejaký stupeň-dva teplejšie a vietor už nebude taký silný ako v predošlom dni.
Druhý sviatok vianočný bude najpríjemnejší spomedzi dní Vianoc. V noci a ráno sa ukazuje byť síce niekde aj ako solídne mrazivý, ale cez deň bude zväčša príjemne, hoci teplotné pomery budú podobné tým zo Štedrého dňa. Ale vietor už nebude téma, a tak pocitová teplota nebude zásadne znižovaná. Navyše, na celom Slovensku bude krásne slnečno - na rozdiel napríklad od Štedrého dňa, kedy budú prevažovať oblaky.
Teda, zmienené dni Vianoc absolvujeme v takom zvláštnom počasí - rozhodne sa u nás neprejaví tzv. vianočné oteplenie, no na druhej strane nebudeme môcť tvrdiť, že je rozprávková mrazivá a biela zima, ale pri severáku počas Štedrého dňa sa budeme cítiť tak, ako by bola.
Kým budú plynúť dni poslednej dekády decembra 2024, prvého mesiaca zimy 2024/2025, tak sa začne otvárať Pandorina skrinka.
Aby sme rozumeli, v čom spočíva táto udalosť, zmienime sa veľmi stručne o tom, že existuje čosi, čo sa nazýva severoatlantická oscilácia (anglická skratka: NAO) a arktická oscilácia (skratka: AO). Tá prvá hovorí o tlakových pomeroch v oblasti severného Atlantiku, tá druhá o odolnosti tzv. polárneho vortexu. Obe oscilácie vykazujú fázy - buď kladnú alebo zápornú. Záporná fáza NAO indikuje vysokotlakové nastavenie v oblasti Atlantiku, kladná fáza opak. Záporná fáza AO indikuje deštruovanie polárneho vortexu (čo je obrovský vzdušný vír nad severným pólom, ktorý vďaka svojej rotácii udržuje ľadový vzduch v sebe a nedovoľuje mu v plnej sile vniknúť napríklad do vnútra Európy - ak sa však naruší, potom ľadovo studená masa vie vpadnúť hlboko do nižších zemepisných šírok).
Obrázok 1 a obrázok 2 prezentujú oné otvorenie Pandorinej skrinky. Obrázok 1 znázorňuje očakávaný vývoj NAO a obrázok 2 znázorňuje očakávaný vývoj AO. Oba indexy vykazujú trend vstupu do záporných čísel. A to znamená otvorenie Pandorinej skrinky - ak máme na mysli to, že takéto hodnoty NAO a AO doslova vytvárajú podmienky pre hlbokozimné pomery (v mesiaci január 2025), ktoré by mohli pretrvať hoci aj dva týždne, ak nie rovno aj dve dekády.
Obr. 1: Očakávaný vývoj severoatlantickej oscilácie (NAO) - numerický model ECMWF (iniciované 22. 12. 2024); zdroj: https://x.com/bigjoebastardi
Obr. 2: Očakávaný vývoj arktickej oscilácie (AO) - numerický model ECMWF (iniciované 22. 12. 2024); zdroj: https://x.com/bigjoebastardi
Stojí za zmienku, že obrázok 1 i obrázok 2 sú simuláciou najdôležitejšieho modelu pre európsku prognostiku - numerického modelu ECMWF. Tiež poznamenáme, že ide o výpočet zo včera (nedeľa, 22. 12. 2024) - platí ale, že tento typ výpočtov (prognózovanie vývoja NAO a AO) nepatrí medzi nestabilné prognózy - čiže očakávaný prechod do záporných čísel NAO a AO môžeme považovať za istú udalosť.
Prirodzene, o tom, či a do akej miery počasie využije priestor pre etabalovanie hlboko-zimného nastavenia, ktorý sa popísaným otvorením Pandorinej skrinky vytvorí, budeme vedieť až na konci decembra 2024 alebo potom v prvom týždni januára 2025.
Bod 2 - Sú Vianoce
Namiesto záveru si dovolíme poukázať na to, že Vianoce nikdy nebudú mať ten zvláštny mystický šmrnc, ak od nich odnímeme duchovný aspekt. Stačí nám vysloviť sa v tom kontexte, že Vianoce, resp. ich sviatky v sebe zahŕňajú rad udalostí z dejín popísaných v Biblii. Pravdaže, tieto udalosti sami o sebe, bez ich poňatia v kontexte viery vo "vyššiu moc", by boli len akýmisi príbehmi - chýbalo by im akési "opravdivo". Rovnako také "opravdivo", aké by chýbalo Vianociam bez takto poňatého duchovného aspektu. Apropos, vianočné obdobie počítame od večera Štedrého dňa až po prvú nedeľu po svatku Troch kráľov.
Čo teda? Nuž, predovšetkým azda toto: Neochudobňujme sa. Doplňme hmatateľný konzum, štedrosť stola, pokoj voľných dní (česť tým, ktorí pracovať musia pre nás) hodnotou duchovného nasýtenia. A ono je každému na dosah.
Krásne Vianoce s portálom MeteoInfo.sk.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
AKTUALITA: Predvianočný darček - SNEŽENIE V NEDEĽU (22. 12. 2024) A V PONDELOK (23. 12. 2024)!
Z domova / 21.12.2024
Je sobota (21. 12. 2024). Namiesto úvodu si portál MeteoInfo.sk dovoľuje vysloviť ostrú...
VIANOČNÁ PREDPOVEĎ POČASIA
Z domova / 18.12.2024
Je streda, 18. 12. 2024. Vychádzame s vianočnou predpoveďou počasia (Vianoce nech sú v tomto...
POČASIE V JANUÁRI 2025: Pandorina skrinka bude otvorená.
Z domova / 23.12.2024
Je predvečer Štedrého dňa. V predkladanom texte vychádzame s dvomi bodmi.