Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 16.09.2023 20:38
Čas plynie. Rok za rokom - ako vagón za vagónom. Rovnako tak zimy. Tá najbližšia bude písať špecifikáciu 2023/2024. Týmto prvým výstupom začíname seriál o nej. Súčasne avizujeme, že tento seriál si bude z našej strany vyžadovať osobitný zreteľ, keďže na zimu 2023/2024 sa viaže veľmi významné štatistické bremeno, o ktorom sa zmienime v jadre článku.
Najskôr si všimnime úvodný obrázok. Ide o štatistický súbor, od ktorého odvodzujeme našu stĺpčekovú metódu. Skôr, než priblížime obsah tohto obrázku, tak uvedieme, že stĺpčeková metóda je know-how portálu MeteoInfo.sk. Dovoľujeme si tvrdiť, že mnohé roky, desiatky rokov skúseností s predikciami zím nás presvedčili o tom, že neexistuje žiadna spoľahlivá metóda, na základe ktorej by sme mohli zvedieť, aký teplotný rámec vo vzťahu k tej nasledujúcej zime možno očakávať. Jediná metóda, ktorá umožňuje vytvoriť si obraz o tom, v akom teplotnom rámci sa možno (opakujeme - možno) bude najbližšia zima odohrávať, je štatistická stĺpčeková metóda. De facto ide o metódu založenú na analýze a predikcii časových radov. Dovoľujeme si tiež s plnou zodpovednosťou za naše slová tvrdiť, že táto metóda je brilantným postupom, ktorý je vedecky uplatniteľný a publikovateľný. Túto konštatáciu vyslovujeme aj pre účely námetu na vedecký príspevok do diskurzu o prognózovaní zím pre prognostikov.
Čo vidíme na úvodnom obrázku?
Úvodný obrázok prezentuje odchýlky zimného priemeru (zima sú mesiace december, január a február) v Hurbanove voči dlhodobému priemeru vypočítanému za obdobie rokov 1901 až 2000. Tento dlhodobý priemer činí -0,2 °C. Červené stĺpčeky značia kladnú odchýlku od tohto dlhodobého priemeru, modré stĺpčeky zápornú odchýlku od daného dlhodobého priemeru. Ešte podotýkame, že vodorovný medzník ("os x") odlišujúci modré a červené stĺpčeky prechádza úrovňou -0,2 °C (keďže dlhodobý priemer v Hurbanove za obdobie rokov 1901 až 2000 činí, ako sme uviedli, -0,2 °C).
Čo čítame z úvodného obrázka?
Z úvodného obrázka čítame
1. bezprecedentnú produkciu červených stĺpčekov v ostatných šiestich zimách (bezprecedentnú preto, lebo ešte nikdy od zimy 1869/1870 sa nestalo, aby po sebe šlo šesť tak vysokých červených stĺpčekov),
2. zvyšovanie frekvencie výskytu červených stĺpčekov,
3. znižovanie frekvencie výskytu modrých stĺpčekov,
4. trend rastu dĺžky červených stĺpčekov,
5. trend znižovania dĺžky modrých stĺpčekov,
6. nepravidelné cykly striedania červených a modrých stĺpčekov, resp. ich skupín.
Nechávame sa počuť nasledovne:
Písali sa sedemdesiate roky 20-teho storočia, kedy sa začali šíriť chýry o vymiznutí studených zím. Totiž, pri pohľade na úvodný obrázok vidno, že oné sedemdesiate roky vygenerovali šesť - na to obdobie - vysokých červených stĺpčekov. Ide o incident porovnateľný s ostatnými šiestimi rokmi, ktoré vychrlili 6-čelnnú sériu vysokých červených stĺpčekov. Prirodzene, v tých 70-tych rokoch stačilo zohľadniť stĺpčekovú metódu a bolo by zrejmé, že je len otázka času, kedy udrú aj modré stĺpčeky. Vidíme, že 80-te roky zimám nezostali nič dlžné.
Vážení čitatelia.
Ak odfiltrujeme každoročné prognózy o tuhej zime, ktorých cieľom je maximalizácia návštev príslušných zdrojov, tak nám zostanú tie relevantné prognózy relevantných zahraničných meteorologických služieb. A je takmer isté, že tie relevantné výhľady na zimu budú hrať teplými farbami. Iste - ak uvážime pravdepodobnosť založenú na skutočnosti globálneho otepľovania a tiež fakt, že červené stĺpčeky sa generujú čoraz frekventovanejšie a sú čoraz dlhšie, tak niet divu. Ale! A teraz príde to podstatné, čo odhaľuje genialitu stĺpčekovej metódy. A je to správne uvážená pravdepodobnosť? Totiž, buďme konkrétni: Ak si všimneme úvodný obrázok a vezmeme do úvahy nespornú skutočnosť vyjadrenú v bode 6, tak je to správne uvážená pravdepodobnosť zo strany vyššie zmienených meteorologických služieb snažiacich sa o prognózu zimy? Ak by sme argumentovali, že tieto služby sa pridŕžajú prepracovaných počítačových modelov, tak naša otázka znie: A možno čakať od týchto modelov iné výstupy než tie maľované teplými farbami, ak uvážime realitu ilustrovanú bodmi 2 až 5?
Genialita stĺpčekovej metódy prognózy teplotného rámca najbližšej zimy spočíva v tom, že prísne uvažuje (berie v úvahu) faktor akéhosi, viac či menej pravidelného striedania červených a modrých stĺpčekov, resp. ich skupín.
Portál MeteoInfo.sk sa na pozadí stĺpčekovej metódy vyjadrí k zime 2023/2024 vo viacerých výstupoch . Už teraz však dvíhame varovný prst - naša metóda nás tlačí do zlej zimy. Už tá lanská v nás vzbudzovala otázniky. No teraz to už nie sú len otázniky, ale rovno hrozba. Hrozba, že šesť ostatných zím v rade za sebou, ktoré boli čo do teplotných pomerov rozmarné, nebudú mať siedmu nasledovníčku, resp. nebudú mať nasledovníčku ani takú, ktorá by sa im aspoň trochu priblížila.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
AKTUALITA: NEDEĽA (05. 01. 2025) a PONDELOK (06. 01. 2025) - EXCESY!
Z domova / 04.01.2025
Je sobota (04. 01. 2025). Toto je avízo poveternostných excesov, ktoré udrú počas nedele (05....
ANALÝZA VÝVOJA POČASIA - PROGNOSTICKÝ ZVRAT K TROM KRÁĽOM
Z domova / 01.01.2025
Je Nový rok, píšeme 01. 01. 2025. Čitateľom a ich blízkym prajeme dobrý nový rok 2025. Keby...
AKTUÁLNE: ZIMA 2024/2025 - dojmy a scenérie.
Z domova / 03.01.2025
Je piatok, 03. 01. 2025. Sme v období hlbokej zimy - tak portál MeteoInfo.sk označuje obdobie od...