Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 14.11.2021 18:48
Jeseň 2021 nás dotuje anticyklonálne ladeným počasím - to znamená, že prevažujú dni bez zrážok s bohatou dotáciou slnečného svitu (ak ho neblokujú v nižších polohách hmly a nízka inverzná oblačnosť). V horizonte jedného týždňa však numerické predpovedné modely tvrdošijne simulujú zmenu veľkopriestorového synoptického vzoru, ktorá nás môže uvrhnúť do zimy.
Aj Nitriansky hrad sa skôr či neskôr dočká bieloby (foto: PL - MeteoInfo.sk, 14. 11. 2021)
Je nedeľa, 14. 11. 2021, ale už dnes môžeme s dobrou pravdepodobnosťou úspechu konštatovať, že veľkopriestorové synoptické nastavenie sa v horizonte jedného týždňa ide zlomiť. Vzhľadom na predikčnú vzdialenosť existuje ale predsa len ešte istá miera rizikovosti očakávanej udalosti. Tá sa však javí dostatočne nízka na to, aby sme mohli vo veci vyjsť verejne.
Oba hlavné modely (GFS i ECMWF) veľmi dôrazne, výstup za výstupom, signalizujú v platnosti pre prelom týždňov (budeme písať počiatok tretej dekády novembra 2021) vybudovanie mohutného vysokotlakového bloku nad vodami severovýchodného Atlantiku (obrázok 1).
Obr. 1: Prízemné tlakové pole a výškové teplotné pomery v hladine cca 1500 m n. m. k termínu noc na nedeľu (21. 11. 2021) - numerický model ECMWF (iniciované 14. 11. 2021, 01.00 SEČ); zdroj: wetterzentrale.de
Obrázok 1 predstavuje ukážkovú blokačnú situáciu. Blokácia spočíva v tom, že anticyklóna nad vodami Atlantiku neumožní prenos teplých oceánskych más do vnútrozemia Európy. Blokačná situácia tohto typu je spôsobilá už v rámci novembra vyvolať nástup zimných pomerov.
Ak opäť vzhliadneme obrázok 1, všimneme si aj rozsiahly nízkotlakový komplex nad severnou Európou. Cirkulácia v rámci nízkotlakových systémov prebieha proti smeru pohybu hodinových ručičiek, cirkulácia v rámci vysokotlakových systémov zasa v smere pohybu hodinových ručičiek. Je teda zrejmé, prečo sú na obrázku 1 modré šípky prezentujúce smer prúdenia orientované severojužným smerom.
Obrázok 1 veľmi dobre prezentuje aj čiaru studeného frontu, za ktorou s veľkým náporom tečie od severu do nižších zemepisných šírok masa studeného vzduchu.
Zmienený studený front pretne naše územie buď v nedeľu (21. 11. 2021) alebo pondelok (22. 11. 2021). On bude predelom, za ktorým sa počasie svojím charakterom začne signifikantne približovať k zime. Javí sa dokonca, že naša oblasť sa dostane do stabilného severozápadného až severného prenosu, ktorý môže s odstupom dní prerásť do snehových vločiek dokonca i v nížinách.
Vývoj vo veci popísanej udalosti budeme pozorne sledovať - keďže táto môže s ohľadom na charakter počasia spustiť zimu.