Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 31.07.2021 17:28
Je sobota (31. 07. 2021), podvečer. Vychádzame so stručným sprievodným komentárom k mimoriadne vážnemu búrkovému potenciálu v platnosti pre nedeľu (01. 08. 2021).
S komentárom vychádzame v čase, kedy naše územie už absolvovalo prvé kolo búrok - aj ono sme avizovali v článku zo štvrtka (30. 07. 2021) dostupnom TU.
Predkladaný komentár vzťahujeme na vyššie zmienený článok, v ktorom s osobitným dôrazom pertraktujeme mimoriadne vážny búrkový potenciál v platnosti pre nedeľu (01. 08. 2021). V predmetnom článku sme vyslovili predstavu o realizácii potenciálnej búrkovej činnosti. Tamže sme sa však nechali počuť i o tom, že "predikcia detailov vo veci realizácie očakávanej búrkovej situácie podlieha rizikovosti".
Týmto komentárom špecifikujeme otázku rizikovosti vo veci mimoriadne vážneho búrkového potenciálu v platnosti pre nedeľu (01. 08. 2021). Parafrázujeme pri tom českých kolegov z ČHMÚ, ktorí v tejto veci vyšli so stanoviskom. Totiž, mimoriadne vážnemu búrkovému potenciálu budú počas nedele (01. 08. 2021) podliehať aj východné a juhovýchodné partie Českej republiky a v platnosti pre ne ČHMÚ vyšiel s 2. výstražným stupňom pred búrkami (z trojdielnej stupnice s najnižším stupňom 1 a najvyšším 3).
Nasledujúci text je parafrázou, v niektorých častiach i doslovnou citáciou vyjadrenia kolegov z ČHMÚ a jeho originál je dostupný na FB-profile ČHMÚ.
Situácia v platnosti pre nedeľu (01. 08. 2021) v sebe skrýva potenciál nebezpečných až veľmi nebezpečných búrkových javov. Je však zaťažená vysokou mierou predikčnej neistoty.
Neistota spočíva najmä v tom, aká bude presná poloha cyklóny vzniknuvšej na zvlnenom studenom fronte (pozri náš článok zo štvrtka, 30. 07. 2021, dostupný TU) počas popoludňajších hodín. A práve jej presná poloha bude mať zásadný vplyv na priestorovú distribúciu a výskyt búrok.
Ďalšie otázniky visia nad množstvom oblačnosti a zrážok v ranných a predpoludňajších hodinách, ktoré môžu celú situáciu ovplyvniť. My (pozn.: MeteoInfo.sk) poznamenáme, že vplyv tejto oblačnosti a zrážok na závažnosť búrkovej situácie by bol negatívny, pretože by ovzdušie oberal o príležitosti stať sa vplyvom slnečného žiarenia energeticky dostatočne disponovaným.
Na obrázku 1 sú simulácie polohy zmieňovanej cyklóny k termínu nedeľa (01. 08. 2021), 14.00 SELČ z pera štyroch modelov, a síce: GFS, ICON, ECMWF a český ALADIN. Šípka (obrázok 1) označuje simulovanú polohu cyklóny.
Obr. 1: Simulácie polohy cyklóny k termínu nedeľa (01. 08. 2021), 14.00 SELČ z pera štyroch modelov, a síce: GFS, ICON, ECMWF a český ALADIN; zdroj: facebook.com/chmi.cz
Vyššie uvedený text, ktorý je parafrázou, resp. citáciou kolegov z ČHMÚ, dopĺňame našim (MeteoInfo.sk) stanoviskom - pozri nižšie uvedený text.
Kolegovia z ČHMÚ polemizovali nad polohou zmienenej cyklóny v kontexte východných a juhovýchodných partií územia Českej republiky. Táto cyklóna, resp. jej konečná poloha, však bude rozhodovať o závažnosti a rozsahu búrkového diania aj u nás.
V zásade platí, že čím bude cyklóna počas nedeľného (01. 08. 2021) popoludnia polohovaná západnejšie, tým väčšmi bude ohrozené nečasmi západné a stredné Slovensko. A naopak - čím bude cyklóna lokalizovaná východnejšie, tým väčšmi bude nečasmi ohrozené stredné a východné Slovensko.
Nateraz (je piatok, 31. 07. 2021, podvečer) napr. kolegovia z SHMÚ favorizujú západné a stredné Slovensko ako oblasti s najväčším rizikom nečasov (pozri výstrahu SHMÚ dostupnú TU).
V týchto chvíľach (je piatok, 31. 07. 2021, podvečer) však vyšla s analýzou mimoriadne vážneho búrkového potenciálu v platnosti pre nedeľu (01. 08. 2021) rešpektovaná služba ESTOFEX. Analýza je dostupná TU.