Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 29.03.2021 18:29
Veľký týždeň bude charakteristický dvomi signifikantnými udalosťami - veľmi teplým Zeleným štvrtkom a zlomovým Veľkým piatkom. Dokonca očakávame, že Zelený štvrtok sa zaskvie ako dosiaľ najteplejší deň roka 2021.
O vývoji poveternosti v prvých dňoch aktuálneho Veľkého týždňa sme pojednali v článku zo včera (nedeľa, 28. 03. 2021) dostupnom TU. Dnes (je pondelok, 29. 03. 2021) upriamime pozornosť na Zelený štvrtok - v tento deň budeme písať prvý apríl, začiatok druhého mesiaca meteorologicky poňatej jari 2021.
Už započaté otepľovanie vyvrcholí dosiaľ najvyššími maximami teploty vzduchu roka 2021. Stane sa tak v prvý deň tzv. veľkonočného trojdnia.
Maximá teploty vzduchu v najteplejších lokalitách juhozápadnej tretiny územia Slovenska budú schopné počas Zeleného štvrtka dosiahnuť hodnoty medzi 23 a 24 °C.
Takto vysoké teploty vzduchu pri slnečnom svite budú počas Zeleného štvrtka evokovať letné asociácie. Od samotného leta však budeme nielen z pohľadu kalendára, ale aj optikou trvácnosti tejto teplej epizódky veľmi vzdialení. V konečnom dôsledku, pre množstvo mrazových dní marca 2021 príroda ešte ani nie je rozbujnená.
Ak sme sa vyslovili o trvácnosti začínajúcej teplej epizódky, potom je na mieste pripomenúť Veľký piatok a jeho poveternostné dianie. Do našej oblasti, totiž, vtrhne studený front - teplotne bude výrazný natoľko, že zapríčiní stlačenie maxím teploty vzduchu počas Bielej soboty v porovnaní s Veľkým štvrtkom o 10 Celziových stupňov.
Zaujímavo sa odhaľujú výpočtové podklady v platnosti pre nový týždeň. Zdá sa, že do európskeho počasia významným spôsobom prehovorí tzv. brázda nízkeho tlaku vzduchu (obrázok 1), ktorá rozpumpuje na svojej prednej strane teplé južné prúdenie a na svojej zadnej strane vženie do nižších zemepisných šírok studené masy.
Obr. 1: Prízemné tlakové pole a výškové teplotné pomery v hladine cca 1500 m n. m. k termínu noc na utorok (06. 04. 2021) - numerický model ECMWF (iniciované 29. 03. 2021, 01.00 SEČ); zdroj: wetterzentrale.de
Nateraz nie je zrejmé, ako dlho sa naše územie v novom týždni udrží na prednej strane zmienenej brázdy nízkeho tlaku vzduchu v teplom prúdení a či vôbec naše územie bude takto lokalizované. Totiž, kým obrázok 1 je najnovším výstupom numerického modelu ECMWF, tak obrázok 2 je najnovším výstupom numerického modelu GFS a tento model simuluje vývoj poveternosti v platnosti pre nový týždeň v našej oblasti nepriaznivo.
Obr. 2: Výškové teplotné pomery v hladine cca 1500 m n. m. k termínu noc na utorok (06. 04. 2021) - numerický model GFS (iniciované 29. 03. 2021, 13.00 SEČ); zdroj: wetterzentrale.de
Numerický model GFS (obrázok 2) favorizuje variant, podľa ktorého by naše územie bolo už v úvode nového týždňa pohltené masou studeného vzduchu.
Zdá sa, že kým aktuálny, Veľký týždeň je z hľadiska vývoja poveternosti dobre predvídateľný, tak nový týždeň môže priniesť i také nepríjemnosti, s ktorými sa nateraz kalkuluje ako s krajnými možnosťami - máme pri tom na mysli predovšetkým významný a dlhšie trvajúci prílev studenej masy a prípadne aj niekoľko daždivých dní.