Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 21.08.2020 18:44
Prognostici portálu AccuWeather.com vyšli so svojou tradičnou rámcovou vyhliadkou na najbližšiu sezónu (jeseň 2020, t.j. mesiace september, október a november) pre jednotlivé kontinenty, medzi nimi aj pre Európu. Tento ich sezónny výhľad býva médiami a meteorologickými portálmi početne citovaný. Obsah predkladaného článku je plne prevzatý z portálu AccuWeather.com a tamže publikovaného článku.
Prognostici portálu AccuWeather.com vyslovili svoju predstavu o európskej jeseni 2020 tak, ako je uvedené TU. V nasledujúcom texte túto predstavu parafrázujeme, pričom budeme nepriamo reflektovať aj úvodný obrázok (jeho zdrojom je portál AccuWeather.com).
Vzhľadom na lokalizáciu Slovenska v priestore strednej Európy sa najskôr zameriame práve na tento európsky región. Pričleňujeme k nemu aj juhovýchodnú Európu - keďže sa pridržiavame koncepcie zdrojového textu.
Nosnou informáciou je, že v druhej polovici jesene sa zmena veľkopriestorového cirkulačného vzoru podpíše pod nasledovné:
- Počasie v juhovýchodnej Európe sa stane búrlivé, nestabilné a relatívne chladné. Uvedené môže viesť k nadpriemernému sneženiu vo vyšších nadmorských výškach v Alpách a tým k skoršiemu začiatku lyžiarskej sezóny v niektorých strediskách. Nie je vylúčený ani spád snehu vo vnútrozemí Balkánu či v oblasti severnej Ukrajiny.
- Suchší poveternostný vzor (rozumej vysokotlakové tendencie) v celej severnej Európe podnieti hrozbu výstrelov studeného vzduchu od severovýchodu v smere do Poľska, Nemecka, ba aj východného Francúzska. Uvedené by mohlo viesť k mierne podpriemerným teplotným pomerom v oblasti Nemecka, najmä Poľska, ale aj v pobaltských štátoch a v severnej Ukrajine. S tým súvisí i zvýšená pravdepodobnosť sneženia v tomto priestore Európy.
Pokračujme druhou valnou informáciou. Táto sa týka veľkej časti európskeho kontinentu, špeciálne západnej a strednej Európy.
- Pred vyššie naznačenou zmenou veľkopriestorového cirkulačného vzoru v polovici jesene budú prevládať v jej prvej polovici v oblasti západnej a strednej Európy teplé a suché podmienky. Prechod z leta do jesene tak pre mnohých Európanov nebude zrejmý.
- Vlhké pomery sa očakávajú v oblasti Pyrenejského polostrova, Britských ostrovov, ale aj v Škandinávii. Tam však, v Škandinávii, by v druhej polovici sezóny malo dôjsť k etablovaniu suchšiemu variantu (čo súhlasí s vyššie zmenenými vysokotlakovými tendenciami).
Odborníci z portálu AccuWeather.com založili svoju vyhliadku primárne na očakávanej polohe jetstreamu. Tento by sa mal v polovici jesene 2020 etablovať južnejšie s tým, že v oblasti severnej Európy by sa potom udržiavali pozitívne barické anomálie (jetstream by ich južne "obtekal" a tvoril tak meander zasahujúci do nižších zemepisných šírok európskeho priestoru) a v oblasti juhovýchodnej Európy negatívne barické anomálie.