Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 09.11.2019 20:26
Oči priaznivcov zimy čoraz intenzívnejšie sledujú výstupy numerických modelov očakávajúc zvrat aktuálnej veľkopriestorovej poveternostnej situácie, ktorý by viedol k nastaveniu zimných pomerov. Je potrebné však dodať, že v prvej dekáde novembra sú takéto očakávania trochu preexponované. Totiž, zima ako ročné obdobie trvá dostatočne dlho na to, aby bola schopná v rámci svojho priebehu vygenerovať - bez ohľadu na priebeh novembra - i tvrdé zimné pomery. Navyše, v čase klimatickej zmeny len ťažko možno očakávať od zimy ako celku, t.j. od všetkých troch jej mesiacov, že budú zodpovedať predstavám milovníkov snehu a mrazu. Tobôž to nemožno očakávať od novembra. Čo však skutočne očakávať môžeme (pravdaže od zimy v rámci jej mesiacov december, január a február), je aspoň zopár atraktívnych epizód alebo udalostí, ktoré skoro každá, aj čo by ako teplá zima vykáže. Vo vzťahu (aj) k tej nadchádzajúcej (zime 2019/2020) máme k dobru i jednu nádej...
Predkladaný článok je koncipovaný na pozadí článku "An unusually strong early attack on the Polar Vortex expected! Sudden Stratospheric Warming event is not excluded in the next 30-60 days" z pera odborníkov portálu sewere-weather.eu, publikovaného 05. 11. 2019.
Nádej vo vzťahu k nadchádzajúcej zime 2019/2020, o ktorej sme sa v úvode nášho článku zmienili, má (anglickú) skratku SSW.
V článku portálu MeteoInfo.sk "Najnovšie simulácie modelov v platnosti pre zimu 2019/2020" z 31. 10. 2019 (linka na článok je nižšie) sme sa nechali počuť: "Je dôležité pamätať i na skutočnosť, že so sezónnymi simuláciami (poznámka: numerických modelov) dokážu doslova otriasť ťažko predvídateľné udalosti ako napr. (a špeciálne) tzv. náhle stratosférické oteplenie. Takáto udalosť (ktorej následkom býva masívne vyliatie ľadovej vzduchovej hmoty napr. do priestoru vnútrozemia Európy) dokáže ovplyvniť značnú časť zimy ako celku a urobiť tak škrt v sezónnych modelových očakávaniach."
Udalosť náhleho stratosférického oteplenia (angl. Sudden Stratospheric Warming event, skratka: SSW) je fenomén, ktorý pôsobí deštrukčne na tzv. cirkumpolárny vír (známy i ako polárny vortex, resp. polárny vír).
Polárny vortex sa dá chápať ako vzdušný vír cyklonálneho charakteru (cyklóna je tlaková níž) nad arktickou oblasťou (existuje aj nad Antarktídou, avšak obsah článku koncipujeme v kontexte polárneho vortexu nad arktickou oblasťou), ktorého báza je lokalizovaná vo vyšších hladinách atmosféry - v strednej a hornej troposfére a zasahuje do stratosféry. Pod týmto vírom leží veľké množstvo studeného vzduchu. Zjednodušene je polárny vortex zobrazený na obrázku 1, ktorý demonštruje prúdenie vo vysokých hladinách ovzdušia.
Obr. 1: Polárny vortex; zdroj: wetterzentrale.de
V súčasnosti polárny vortex dosahuje veľkú (dokonca nadštandardne veľkú) silu. Všeobecne platí, že silný polárny vortex zosilňuje cirkuláciu i v nižších vrstvách ovzdušia v arktickej oblasti - to máva za následok zablokovanie studeného arktického vzduchu v medziach polárneho kruhu a teda absenciu jeho vpádov do nižších zemepisných šírok (napr. do vnútrozemia Európy).
Ako sme vyššie uviedli, na polárny vortex deštrukčne pôsobí udalosť náhleho stratosférického oteplenia (ďalej len "SSW"). Pôvodcom SSW sú dynamické vzory veľkopriestorovej cirkulácie nad severnou pologuľou - máme na mysli relatívne vyššiu frekvenciu vysokotlakových a nízkotlakových útvarov. Tieto disponujú veľkým množstvom energie v rôznych formách. Vhodná dynamika môže vyžarovať časť tejto energie do vyšších úrovní atmosféry. Tam, v stratosférických partiách atmosféry, môže spôsobiť otepľovanie a tlak na polárny vortex vo forme vĺn. Tieto pomáhajú oslabiť - spomaliť, prípadne i narušiť alebo v niektorých prípadoch úplne deštruovať polárny vortex, t.j. vytlačiť polárny vortex z arktickej oblasti. Nad arktickou oblasťou vo vysokých hladinách atmosféry sa následne presadzuje relatívne vysoký tlak vzduchu (namiesto pôvodného nízkeho). Potom je už len otázkou času, kedy i v prízemnej vrstve ovzdušia nad Arktídou sa tlak vzduchu začne zvyšovať a bazénu studeného arktického vzduchu je tak umožnené ľahšie sa dostať do nižších zemepisných šírok (napr. do vnútrozemia Európy alebo - pre milovníkov zimy v horšom prípade - Severnej Ameriky).
Na obrázku 2 je zľava zobrazený silný polárny vortex a sprava rozpadnutý polárny vortex, ktorý je výsledkom SSW.
Obr. 2: Silný polárny vortex (zľava) verzus rozpadnutý polárny vortex (sprava); zdroj: internet
Ak si chceme utvoriť predstavu o tom, aké sú šance na SSW v platnosti pre zimu 2019/2020 (resp. všeobecne pre akúkoľvek zimu), potom sa ako dôležitá javí byť informácia o tom, že za ostatných 60 rokov sa zrealizovalo 36 udalostí SSW.
Simulácie numerických modelov naznačujú, že prvá - "menšia udalosť stratosférického otepľovania" - je pravdepodobná koncom aktuálneho novembra. Tu je potrebné dodať, že nepôjde o SSW v pravom zmysle slova (teda koncom novembra nezaknihujeme 37-mu udalosť SSW za ostatných 60 rokov), ale bude to stačiť k tomu, aby sa polárny vortex značne oslabil. Poznamenávame, že simulácie modelov v platnosti pre vzdialený časový horizont sú pre vyššie hladiny ovzdušia (stratosféru) oveľa spoľahlivejšie než povrchové simulácie, preto predmetný výhľad má svoju relevanciu. Podobné aktivity ("menšia udalosť stratosférického otepľovania") sú významným krokom na ceste k zime, pretože bránia polárnemu vortexu, aby sa rozmohol a ovládal celú zimu pri plnej sile.
Veľkopriestorové poveternostné nastavenie ostatných dní (podľa pozorovaní a štúdií) podporuje vyžarovanie energetických vĺn do stratosféry a vystavuje tak polárny vortex stresu. Ak by tieto tendencie pretrvávali dostatočne dlho, šance na udalosť SSW pred koncom roka by sa zvyšovali, čo by - súvzťažne - zvyšovalo šance na chladnejšie (v porovnaní s aktuálnymi sezónnymi výhľadmi) pomery v januári a prípadne i februári v priestore Európy a častiach Severnej Ameriky.
Ako máme vo zvyku, i na tomto mieste pripomíname, že pomyselný kalendár budúcich poveternostných udalostí je akiste plný nevšedných, dokonca mimoriadnych realizácií, z ktorých mnohé čakajú na to, aby vyhoveli požiadavkám i najnáročnejších milovníkov zimy.
Linka:
https://meteoinfo.sk/clanok/52763-najnovsie-simulacie-modelov-v-platnosti-pre-zimu-2019-2020
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Hrozí mikulášsky POVETERNOSTNÝ KOLAPS.
Z domova / 23.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Opäť Vám veľmi pekne ďakujeme, že našim...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...