Michal Skala, Meteoinfo.sk / 27.06.2018 19:18
Premenlivé počasie nás v tomto roku sprevádza prakticky celý jún. Až do letného slnovratu bolo veľmi teplé s lokálnymi búrkami, po ochladení sú to zase časté prehánky. S konvektívnymi zrážkami prichádza aj veľa oblačnosti a to sa v niektorých oblastiach podpísalo pod dĺžku trvania slnečného svitu.
Slnko nám v niektorých oblastiach svieti pomenej
Na letisku Sliač namerali za prvých 25 júnových dní len 118 hodín slnečného svitu, pričom rekordne tmavý jún v r. 1985 mal 145,6 hodín slnečného svitu. Možno ho ešte za 5 dní na Sliači doženú, ale i tak je to paradox. Jún 1985 bol zároveň najchladnejším od r. 1961, s teplotným priemerom 14,5 °C, čo je o približne 2-3 °C menej ako je dlhodobý priemer, a o výše 5 °C chladnejší ako tohtoročný jún. Dlhodobý júnový priemer je 16,6 °C, no tohtoročný jún je po teplotnej stránke úplne odlišný. K dnešnému dňu sa priemerná júnová teplota za rok 2018 na stanici Sliač pohybuje okolo 19,7 °C.
Obr. 1 Slnečný svit na stanici Sliač sa počas tohtoročného júna drži prevažne pod úrovňou priemeru. (http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat_operativneudaje4&identif=11903&rok=2018#svit)
Najmenej slnečného svitu na staniciach pod 1000 m n.m. bolo v júni 1989 v Poprade, dokonca len 100,6 hodín. Tento rok sú na tom v Poprade predsalen o trochu lepšie, slnko tam doposiaľ svietilo cca 139 hodín.
Veľmi odlišný bol ale minultý rok, kedy tu slnko svietilo rekordne dlho, až 317 hodín. Absolútnym rekordérom je ale najteplejší jún histórie v r. 2003, keď v Hurbanove namerali 370,6 hodín slnečného svitu. Teda v priemere viac ako 12 hodín za deň, voči necelým piatim na Sliači v tomto roku.
Obr. 2 Slnečný svit na stanici Poprad sa počas tohtoročného júna drži prevažne pod úrovňou priemeru. (http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat_operativneudaje4&identif=11903&rok=2018#svit)
Pre MeteoInfo pripravil Michal Bogár, 27.06.2018