Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 27.07.2017 23:20
V najbližšom období nás zasiahnu pretrvávajúce horúčavy. Nachádzame sa v období, kedy dlhodobé normály teploty vzduchu dosahujú najvyššie celoročné hodnoty a práve do tohto obdobia modely naordinovali ťažkú vlnu horúčav, ktorá prinesie v budúcom týždni šnúru supertropických dní. Horúčavy nemusia byť až také celkom obyčajné, ale môžu byť rekordné - celoslovenský rekord pre 1. august je podľa P. Faška zo SHMÚ len +38,4°C (Dudince, 1994) /http://www.tvnoviny.sk/domace/1880053_radikalna-zmena-pocasia-prichadza-zrejme-najteplejsi-den-tohto-roku/ a rekordy pre ďalšie augustové dni sa pohybujú na podobnej úrovni. Pokiaľ sa budú extrémne teplé výstupy potvrdzovať a modely nebudú očakávané teploty uberať, môžeme sa dožiť aj ďalších historických horúčav - po rokoch 2007 a 2013, kedy sme prekonali 40-stupňovú hranicu.
Modely sa zbláznili, očakávajú 40-ky, GFS až na 3 dni - zopakujú sa extrémne horúčavy z rokov 2007 a 2013, kedy sme prekročili +40,0°C?
Nové série výstupov nielen GFS, ale aj ostatných predpovedných modelov, začínajú nielen potvrdzovať už niekoľko dní starú rozprávku o extrémne vysokých teplotách, ale očakávané teploty ešte navyšujú. Napríklad GFS zo štvrtka očakáva na juhozápadnom pohraničí šancu 40-ky už v utorok a vo štvrtok a na piatok, 4. augusta, dokonca americký model naordinoval pre okolie Komárna až +41°C. Veľmi rozdielne nie sú ani ostatné predpovedné modely. Už včera sme informovali, že 40-stupňové teploty očakáva aj MeteoBlue /http://meteoinfo.sk/clanok/52129-napravia-si-horucavy-renome-vacsina-meteorologov-ocakava-38c-modely-az-40c/, so 40-kami ráta aj model NAVGEM, ktorý čaká nad Slovenskom vzduchové hmoty až cez +25°C v 850 hPa a miernejší je len Európsky model ECMWF, ktorý očakáva v okolí Komárna "len" do +38°C.
Horúčavy začnú, ako už dlhšie očakávame v našej dlhodobej predpovedi /http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/, cez víkend - v sobotu sa oteplí na juhozápade do +31°C a v nedeľu už do +34°C. Potom už dorazí len šnúra supertropických dní, s maximálnymi teplotami na juhu každý deň cez +35°C, okolo utorka a piatka hrozia dokonca teploty až do +40°C. Európsky model zatiaľ počíta s o niečo slabším prvým vrcholom oteplenia okolo utorka 1. augusta a narozdiel od GFS, ktorý čaká až do +40°C očakáva len do +35°C. Horúčavy sa po prechode rozpadávajúceho frontu do konca pracovného týždňa rýchlo obnovia a na druhom vrchole sa už zhodujú všetky modely.
Problémom je, že aj keď nastávajúca vlna horúčav vyzerá byť zo všetkých tohtoročných najdlhšia, s najsuchším saharským vzduchom a s najvyššou frekvenciou horúcich supertropických dní, predsalen máme tento rok s GFS skúsenosti, že uplynulé 3 vlny horúčav boli nadhodnotené asi o 3°C. V prvých 2 prípadoch sa jednalo o zmarené oteplenie z dôvodu vysokej vlhkosti vzduchu a búrok, v treťom prípade predpovedný model začal asi 3-4 dni pred vrcholením horúčav teploty uberať a z +39 nakoniec do poslednej chvíle pred horúčavami ubral na +36°C, čo bola aj približná konečná teplota. V týchto intenciách tak môžeme uvažovať, že v prípade, že GFS nezačne do utorka, prípadne piatka nasledujúceho týždňa očakávané teploty znižovať a horúčavy neprekazí ani nadbytočná vlhkosť vzduchu a početné búrky (druhá možnosť je málo pravdepodobná), na blížiacich sa extrémnych horúčavách aj niečo bude. Jedným z parametrov, ktorý napovedá, že sa bude jednať o extrémne horúčavy je veľmi nízky NAO index, ktorý v tomto období rapídne klesol do výrazných záporných hornôt /http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.sprd2.gif/.
Na to, aby sme v najbližších dňoch zažili vrchol tohto leta bude stačiť teplota +36°C /http://www.topky.sk/cl/10/1645205/Toto-tu-este-nebolo--caka-nas-vrchol-leta--FOTO-Meteorologovia-ocakavaju-teplotne-rekordy/, no teploty by mohli byť vzhľadom k vyššie uvedenému aj o niečo vyššie, ako počas uplynulých nevydarených vĺn tepla (+35/+36°C), približne okolo +38°C. V prípade, že by sa potvrdzovali tie najextrémnejšie scenáre nás môže pomerne nečakane zasiahnuť vlna horúčav podobná ako v rokoch 2007 a 2013, kedy sme na Slovensku prekonali hranicu +40,0°C - 20. júla 2007 v Hurbanove (+40,3°C) a v Dudinciach (+40,2°C) a 8. augusta 2013 v Gabčíkove (+40,2°C). Na konečné najvyššie hodnoty, namerané na území Slovenska si však môžeme počkať do konca mesiaca (odpočty na staniciach SHMÚ), prípadne až do konca roka ako v roku 2013. Hodnoty z cca 1/3 staníc, ktoré sú každý deň odosielané na centrálu SHMÚ by sa však médiá mali od SHMÚ dozvedieť na dennej báze.
Obr.: Očakávané teploty podľa modelu GFS zo štvrtka 06Z na utorok, štvrtok a piatok v najbližšom týždni /http://old.wetterzentrale.de/topkarten/fsgfs025meur.html/
.png)
Obr.: Výstup GFS zo štvrtka 18Z dokonca vyhodil +43°C v západnom Maďarsku - národný rekord z roku 2007 má pritom hodnotu len +41,9°C /http://old.wetterzentrale.de/topkarten/fsgfs025meur.html/

Obr.: Ďalšie prevedenie výstupov GFS, z ktorých vychádza článok na http://www.topky.sk/cl/10/1645205/Toto-tu-este-nebolo--caka-nas-vrchol-leta--FOTO-Meteorologovia-ocakavaju-teplotne-rekordy

Obr.: Naša najnovšia dlhodobá predpoveď /denne aktualizovaná na http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/
.png)
Obr.: Bodový výstup Európskeho modelu ECMWF pre Komárno zo štvrtka 28.7.2017 /http://www.shmu.sk/sk/?page=1186&id=&nwp_mesto=31364&changed=1&picSelector=1/
.png)
Obr.: Očakávaná teplota v 850 hPa na piatok 4. august podľa modelu NAVGEM /http://old.wetterzentrale.de/topkarten/fsecmeur.html/
.png)
.jpg)
.jpg)