Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 30.05.2017 19:59
Advekcia horúceho vzduchu nad Európu prináša okrem teplotných rekordov aj silné búrky. Na rozhraní horúceho vzduchu s chladnou oceánskou vzduchovou hmotou sa vytvára výrazný studený front, ktorý prináša najsilnejšie búrky roka 2017 od Ruska až po Nemecko. V Moskve sa hovorí o najsilnejšej búrke za posledných 100 rokov, Nemecko, Poľsko a Česko v utorok popoludní a večer trápia mezomerítkové konvektívne systémy - ide o najsilnejšie búrky, aké sa vyskytujú v našom klimatickom pásme. Slovensko už v utorok trápili silné predfrontálne búrky - v horských oblastiach z BB kraja sú hlásené bleskové povodne a silné búrky očakávame aj v stredu. Horúce počasie napriek prechodu studeného frontu bude pokračovať celý najbližší týždeň. Utorkových +33,0°C zo Slovenského Grobu môžeme prekonať už najbližší, horúci víkend.
AKTUÁLNE (23:00): PO NAJTEPLEJŠOM MÁJOVOM DNI V RAKÚSKU V HISTÓRII MERANÍ (+35,0°C) NÁS ČAKÁ BÚRKOVÁ NOC: Absolútny májový rekord padol pred príchodom búrok v Rakúsku (+35,0°C), v Nemecku mali napokon v pondelok +35,1°C, len 0,4°C od rekordu z roku 1892. Na Slovensku nakoniec namerali v Slovenskom Grobe až +33,6°C! V utorok večer sa rozpadávajúcy komplex MCS presunul zo severného nad východné Slovensko, z Česka a Rakúska sa už nad západné a severné Slovensko blížia ďalšie silné búrky - čaká nás búrková noc.
.
AKTUÁLNE (21:00): Mezomerítkový konvektívny systém prenikol z Poľska nad severné Slovensko, Žilinský a Prešovský kraj hlásia ďalšie silné búrky - radar a satelitné snímky z 21:00 /SHMÚ/
V Moskve najsilnejšia búrka za 100 rokov, 13 obetí, Nemecko, Česko a Poľsko zasiahli MCS, na Slovensku priniesli supercelárne búrky bleskové povodne
Zvlnený studený front prináša v Európe najsilnejšie búrky roka. Silné búrky sa vyskytujú od Ruska až po Nemecko. V Moskve dokonca odborníci hovoria o najsilnejšej búrke za 100 rokov - smršť, sprevádzaná víchricou, silnou bleskovou aktivitou, zrážkami a krupobitím si vyžiadala podľa najnovších informácií až 13 obetí. Po pondelkových búrkach v Rusku udreli v utorok búrky v Nemecku, Česku a Poľsku. Ide o najsilnejšie búrky v tomto roku v Európe - v spomenutých krajinách sa vytvorili v utorok popoludní a večer 3 MCS - mezomerítkové konvektívne systémy, ktoré sú najsilnejšími možnými búrkami v našom klimatickom pásme. V pohraničných oblastiach krajín boli vydané výstrahy 3. stupňa pred silnými búrkami - obrovské bunky búrok rýchlo postupujú smerom na východ a v priebehu noci môžu okrajovo zasiahnuť aj Slovensko.
Na Slovensku však v utorok úradoval iný typ búrok - tzv- predfrontálne búrky v horúcom vzduchu. V pondelok sme mali na Slovensku prvý tropický deň roka, s maximom v Holíči +30,4°C, v utorok bolo ešte teplejšie - v Slovenskom Grobe na krajnom juhozápade namerali až +33,0°C, čo je na koniec mája extrémne vysoká hodnota. V horúcom vzduchu sa hmoty najmä nad hornatým stredným Slovenskom labilizovali a popoludní a večer vznikalo mnoho supercelárnych búrok, z ktorých azda najsilnejšie zasiahli okolie Poľany a Slovenského rudohoria (tiež sa vyskytovali na severnom Slovensku, Spiši či krajnom severovýchode). V okresoch Detva a Poltár spadlo pri búrkach aj okolo 60 mm zrážok, Medzilaborce hlásili vo večerných hodinách hodinový úhrn takmer 40 mm. Bleskové zrážky zasiahli aj iné oblasti stredného Slovenska. V okrese Poltár kvôli intenzívnym búrkam vyhlásili 3. stupeň hydrologických výstrah, v okolí Kokavy nad Rimavicou napadlo veľké množstvo krúp, ktoré spolu s popadanými stromami komplikovali dopravu.
Už najbližších 24 hodín - teda v stredu, sa studený front presunie z Nemecka, Česka a Poľska na východ. Slovensko teda čakajú búrkové hodiny - na juhu SR sa naďalej bude otepľovať do +32°C, čo bude spolu s nárastom vlhkosti vzduchu vhodným iniciačným parametrom pre rozvoj regionálne silných búrok. Síce hodnoty CAPE do 3000, aké sa dnes vyskytovali v Česku, Poľsku a Nemecku v stredu na Slovensku neočakávame, vysoké hodnoty najdôležitejšieho búrkového parametra čaká celé Maďarsko a na Slovensku by sa mali búrky vyskytovať miestami netypicky, už nadránom a v priebehu ranných hodín. Nie je vylúčené, že aj Slovensko zasiahne v najbližších hodinách novovzniknutý MCS.
Obr.: Fotogaléria z najsilnejšej búrky za 100 rokov v Moskve, ktorá si v pondelok vyžiadala až 13 obetí /video si môžete pozrieť na /https://www.youtube.com/watch?v=D9eH9FcSFwQ/
Obr.: Studený front so silnými búrkami v stredu postúpi nad Slovensko - synoptická situácia na 31.5.2017 /CHMI/
Obr.: Dokumentácia zo silných búrok v Nemecku, Česku a Poľsku - hore MCS, ktoré sa začali tvoriť okolo 16:00, nižšie hodnoty CAPE až do 3000 J/kg pri teplotách okolo +32°C, nižšie diskusia k MCS na extofexe a najnižšie sumarizácia búrok v Česku a na Slovensku podľa Amatérskej meteorologickej spoločnosti
Obr.: Dokumentácia najsilnejších búrkových jadier z utorka 30.5.2017 podľa imetea.sk - v mnohých prípadoch išlo v utorok na strednom Slovensku o supercelárne búrky
Utorkových +33,0°C zo Slovenského Grobu môžeme prekonať cez víkend - horúčavy budú ešte minimálne týždeň pretrvávať
Vysokých teplôt sa napriek stredajšiemu príchodu studeného frontu len tak ľahko nezbavíme. Za frotnom prenikne nad našu oblasť len o niečo chladnejší vzduch - vo štvrtok sa oteplí pri slnečnom počasí do +28°C, v piatok do +29°C a advekcia horúceho vzduchu od juhozápadu, zo Stredomoria, sa rýchlo obnoví. Už cez víkend, alebo na začiatku nového týždňa sa môže na Slovensku opäť otepliť do +33°C, len pár dní po extrémne vysokých teplotách na konci mája tak môžeme prekonať +33,0°C zo Slovenského Grobu. Najbližšie ochladenie sa črtá až v druhej polovici nasledujúceho týždňa, no zdá sa, že výbežky Azorskej výše sa budú nad Európou naďalej presadzovať a horúce počasie by sa malo už okolo 10. júna vrátiť. Jar sa tak s nami lúči extrémne vysokými teplotami a silnými búrkami a v podobnom duchu bude aj nástup leta 2017. V tropickej vzduchovej hmote môže podobne ako v utorok prekvapiť aj nečakane bleskové povodne, preto pri outdoorových aktivitách odporúčame sledovať radarové či výstražné spravodajstvo. Vyhliadku na 15 dní budeme denne aktualizovať v našej dlhodobej predpovedi /http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/.
Obr.: Horúce počasie vydrží ešte minimálne týždeň /http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/, aj po nasledujúcom ochladení by sa mali tropické teploty vrátiť