Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 03.09.2015 23:27
Slovensko v najbližších dňoch čaká vyše týždňový oddych nielen od extrémnych supertropických teplôt, ale aj od letných teplôt nad +25°C. Výrazné ochladenie pocítime od soboty a potrvá až do cca 12. septembra. Ešte v piatok na juhu a východe treba rátať s poslednými letnými teplotami okolo +27°C (+25/+29), po prechode zvlneného studeného frontu, ktorý sa nad našim územím udržiava už od stredy sa však citeľne ochladí a s ním spojená brázda nízkeho tlaku vzduchu, na ktorej južnom okraji sa prehĺbi výrazná stredomorská cyklóna, prinesie oblačný, chladný a daždivý víkend, pričom zrážky môžu byť v sobotu hlavne v západnej polovici a v nedeľu vo východnej polovici prechodne aj intenzívne. Výrazne poklesnú denné teploty a kým v pondelok a utorok sme s ešte užívali rekordné teploty takmer do +37°C, v nedeľu sa už oteplí len na +15/+20°C a veľmi chladno bude pri pretrvávajúcich zrážkach hlavne na severe a vo vyššie položených regiónoch, kde sa oteplí len na +10/+15°C.
Ochladzovanie bude pokračovať počas pracovného týždňa na zadnej strane brázdy nízkeho tlaku a prednej strane blokujúcej výše
Pokles NAOi, o ktorom sme informovali od 20. augusta, ktorý dorazil v prvých septembrových dňoch vyšle južnou trasou hlbokú cyklónu nad Európu až po 10. septembri. Kým táto cyklóna dorazí do Európy a zároveň sa presunie nad východnú Európu brázda nízkeho tlaku vzduchu, ocitneme sa na prednej strane blokujúcej anticyklóny, ktorá sa nad severným Atlantikom udržiavala už v poslednej augustovej dekáde a len pomaly sa presúvala nad európsky kontinent. Niekoľko dní sa ocitneme na prednej strane tejto poludníkovo - natiahnutej anticyklóny a zároveň v tyle dlhovlnnej brázdy nad východnou Európou k nám bude prúdiť studený vzduch až spoza polárneho kruhu. Spočiatku, kedy sa ešte budeme nachádzať v pásme zvýšenej vlhkosti vzduchu a oblačnosti, sa napriek zmenšenej oblačnosti a pomalému presadzovaniu vysokého tlaku od západu v chladnom vzduchu budú vyskytovať najmä v severnej polovici prehánky, na severných návetriach aj trvalejší dážď. Teplota v hladine 850 hPa klesne na severe blízko k 0°C, na juhu na +3°C a pri pretrvávajúcich zrážkach budú aj denné teploty veľmi nízke - na začiatku týždňa sa na severe nemusí lokálne otepliť nad +10°C. Na juhu budú okolo pondelka a utorka najteplejšie oblasti dosahovať teploty len okolo +18°C. Najveternejšie bude od nedele do utorka, kedy bude pocitovú teplotu znižovať najmä na horách a v nížinách dosť čerstvý vietor. Hranica sneženia na prelome týždňov klesne prechodne k 1 500 m n. m.. S postupným presadzovaním blokujúcej výše sa bude znižovať aj vlhkosť vzduchu a stále nízka teplota v 850-ke pod +5°C zaručí, že postupne dorazia do mrazových dolín a kotlín (rozumej kotliny ohraničené zo všetkých strán pohoriami okrem kotlín nížinného typu do 300 m n. m., ktorých počasie je po celý rok previazané s bariérnym efektom hôr a v zime zvýšeným počtom inverzných situácií) početné prízemné mrazy, do tých vyššie položených, najmä na severe ojedinele aj regulérne prvé mrazy. Bude sa jednať o prvé plošnejšie prízemné mrazy súčasného prechodu z letného charakteru počasia na zimný. Niektorí z Vás si ešte možno spomenú na 2 situácie ojedinelých mrazov počas leta, ktoré dorazili po dvoch výrazných vlnách horúčav v lete 2015 z dôvodu zosilneného prehĺbenia dlhovlnných brázd vplyvom fenoménu arctic amplification. Situácia najbližšieho obdobia bude podobná, pretože aj súčasné prízemné mrazy predchádzala mimoriadna vlna horúčav v strednej a východnej Európe, vzhľadom na pokročilé ročné obdobie sa však od predchádazjúcich 2 ochladení, ktoré prišli v júli a auguste bude líšiť svojou intenzitou, dĺžkou trvania a pribudnú aj ojedinelé ranné hmly, najmä v stredne položených dolinách a kotlinách (Zvolenská, Hornádska, Turčianska, Rožňavská, Žiarska či ďalšie). Prízemné mrazy môžu za vyjasnenia a vhodných podmienok zasiahnuť aj Záhorie, počas najchladnejších nocí sa aj vo vinárskych oblastiach na podhorí nízkych pohorí typických najteplejšími nocami na Slovensku ochladí pod +10°C, okraje Podunajskej nížiny môžu hlásiť ojedinele pod +5°C.
Obr.: Aktuálne sa vo veľkom darí hubám a hríbom, daždivý charakter počasia v najbližších dňoch by mal hubársku sezónu ešte zlepšiť, takéto úlovky nazbierali v Česku (Zdroj: H)

Na zadnej strane blokujúcej anticyklóny nakoniec príchod letných dní, do 20. septembra možnosť tropickej 30-ky nemožno vylúčiť
Ako sa postupne blokujúca výš zo Z a SZ Európy presunie viac na východ a advekciu veľmi teplého vzduchu postupne umocní aj cyklóna, ktorá dorazí nad Španielsko, Taliansko a neskôr Balkán v tretej pentáde septembra, vrátia sa letné dni s teplotami nad +25°C, ba dokonca môže cyklóna s južnou dráhou, ktorá zdá sa, prinesie v Stredomorí aj extrémne úhrny zrážok, prispieť aj k možnosti posledného tropického dňa s teplotou cez +30,0°C , niekedy v štvrtej pentáde septembra. Do 20. septembra budú predbežne najbližšie dni od soboty do utorka najchladnejšie, víkend najdaždivejší a zároveň aj najveternejšie a najnepriaznivejšie, aké nás čakajú. Ak sa hlboká stredomorská cyklóna dostane juhovýchodne od nášho územia začiatkom 3. septembrovej dekády, treba počítať so spätným zhoršením počasia. O tom sa ale zmienime detailnejšie v nasledujúcich dňoch a týždňoch v dlhodobých predpovediach a spravodajstve.
Video.: Zvlnený studený front vytopil Poprad už v stredu, 3. septembra, ďalšie intenzívne zrážky as čakajú cez víkend /Zdroj: V)