Cyril Siman, Meteoinfo.sk / 28.12.2014 17:13
Po nevýraznom začiatku zimy pokračovalo relatívne veľmi teplé počasie aj vo väčšine ďalších decembrových dňoch a zima 2014/2015 už začínala naberať kontúry druhej najteplejšej zimy v histórii pozorovaní, ktorú sme na Slovensku zaznamenali v minulom roku. V Hurbanove malo prvých 25 zimných dní priemernú teplotu vzduchu +4,6°C, čo je 3,7°C nad dlhodobým priemerom rokov 1951-1990. Priemerné maximum dennej teploty bolo v priemere +8,0°C, v nižších polohách Slovenska sa v decembri priemer denných maxím pohybuje okolo 3°C, čiže aj táto charakteristika teploty vzduchu bola výrazne vyššia ako je priemer. V závere druhej decembrovej dekády, v teplejšom západnom prúdení, vystupovali maximálne denné teploty vzduchu na juhozápade Slovenska nad 15°C (Hurbanovo, Tmax:15,5°C; Bratislava – Ivanka, Tmax: 15,7°C). Pocit blížiacej sa jari mali obyvatelia mnohých oblastí na Slovensku ešte aj počas Štedrého dňa, čo umocňovalo ešte aj to, že práve v tento deň bolo jasno a slnečno. Výrazná zmena nastala postupne počas vianočných sviatkov. Po prechode studeného frontu na Prvý sviatok vianočný sa výrazne ochladilo, spočiatku na horách a na severnom Slovensku, neskôr pocítili ochladenie aj obyvatelia najteplejších lokalít. Tri dni pred koncom roka 2014 je už jasné, že ochladenie bude vrcholiť práve na prelome rokov a bude sa jednať minimálne o jeden z vrcholov tohtoročnej zimy.
Počasie na Slovensku počas vianočných sviatkov
Teraz si bližšie rozoberieme v úvode spomenuté predjarné počasie v prvej polovici vianočných sviatkov. Z tohto pohľadu sa najviac vydaril Štedrý deň, keď bola na väčšine územia Slovenska len malá oblačnosť a nie len v najteplejších oblastiach sa oteplilo nad 10°C. Najteplejšie bolo v Bratislave, na Kolibe s maximom 13,7°C, na stanici pri letisku bolo teplejšie, Tmax: 13,9°C. Len o málo chladnejšie bolo napríklad aj pod Tatrami, v Gánovciach pri Poprade maximum dennej teploty dosiahlo 10,1°C. O niečo chladnejší vzduch sa nachádzal nad východným Slovenskom a vplyvom hmly a nízkej oblačnosti bolo naopak napríklad v Milhostove maximum len 5,5°C. V ranných hodinách mrzlo len veľmi slabo, pričom z údajov dostupných staníc vieme, že najvýraznejšie klesla teplota vzduchu v Telgárte (Tmin: -1,9°C). Sneh sa nachádzal na Lomnickom štíte, Chopku a na Štrbskom plese (12 cm).
Na Prvý sviatok vianočný už v tyle studeného frontu začal na Slovensko prenikať chladnejší vzduch od severu. Najviac sme si to mohli všimnúť na teplote vzduchu na horských staniciach. Teplota tu výrazne začala klesať v popoludňajších hodinách, na Lomnickom štíte sa ochladilo na -14,6°C a na Chopku na -10,3°C. Podľa aerologických meraní vykonaných dňa 25.12. o 12:00 hod., bola teplota vzduchu v hladine 850 hPa (1452 m n. m.) -2,5°C. Pre porovnanie na Štedrý deň (o 24 hod. skôr) v rovnakej hladine a v rovnakom čase tu bolo +5,2°C. Aj napriek tomu sa ešte na juhozápade a juhu stredného Slovenska oteplilo výrazne nad nulu, v Hurbanove na 11,6°C, v bratislavskej Ivanke na 10,4°C, v Lučenci na 9,9°C.
Ešte výraznejší pokles maximálnych, priemerných, ale aj minimálnych denných teplôt vzduchu pokračoval na Druhý sviatok vianočný. Najmä na severe a v horských oblastiach sa vyskytovali aj snehové prehánky alebo občasné sneženie a to už aj v nižších horských polohách. V hladine 850 hPa sa ochladilo na -6,1°C a napríklad na Lomnickom štíte sa maximum dennej teploty vzduchu pohybovalo na úrovni -13,9°C, minimum tu však bolo až -17,3°C. Veľmi ojedinele, ale skôr vo vyšších polohách sme zaznamenali už aj ľadový deň, v Telgárte bolo maximum dennej teploty -0,4°C, v Lieseku však ľadový deň nebol (Tmax: 0°C). Najteplejšou lokalitou, ako to často pri prúdení studeného vzduchu od severu, bol Lučenec, kde sa pri polooblačnom počasí oteplilo na 7,0°C. Minimálne denné teploty už mali všade záporné hodnoty, najchladnejšie bolo mimo vysokých horských polôh v Lieseku (Tmin: -7,3°C). Podľa SHMÚ bolo na Štrbskom plese minimum -11,0°C, zaujímavosťou je, že takto chladno tu bolo naposledy pred 11 mesiacmi. V sobotu 27.12. už klesali teploty výraznejšie pod -10°C aj v nižších horských polohách severného Slovenska. Podľa SHMÚ a údajov z automatických staníc bolo najchladnejšie v Liptovskom Mikuláši -13,4°C a v Turzovke -13,3°C, tieto údaje neskôr doplnili ešte o merania z klimatologických staníc, pričom ešte chladnejšie bolo v Čadci (Tmin: -13,5°C) a v Oravskej Lesnej, kde sa ochladilo na - 16,2°C. V noci zo soboty na nedeľu sa najmä na juhozápadnom a juhu stredného Slovenska vyskytlo aj sneženie, pretože nás okrajom zasiahla oblačnosť a zrážky tlakovej níže so stredom nad Jadranským morom. Podľa SHMÚ napadol sneh na celej Podunajskej nížine (3-4 cm), pričom na niektorých miestach sa súvislá snehová pokrývka vytvorila prvý krát od 31.3., respektíve 1.4.2013 (snehová pokrývka ešte z konca zimy 2012/2013). Takouto lokalitou bola napríklad Trnava, kde sa snehová pokrývka aspoň 1 cm vytvorila prvý krát po 1 roku a 9 mesiacoch. Najviac nového snehu napadlo v Dudinciach (12 cm), v Banskej Štiavnici (9 cm), ale napríklad aj v Mlynskej doline v Bratislave (5 cm). Prekvapil najmä údaj z Dudiniec, pretože predpovedné modely predpokladali najviac zrážok nad juhozápadným Slovenskom, nie na juhu (juhozápade) stredného Slovenska. Príroda nás však niekedy príjemne prekvapí.
Jeden z vrcholov zimy 2014/2015 už v najbližších hodinách
Pre niekoho príjemné a pre iných možno nepríjemné prekvapenie si pre nás počasie pripraví aj v nasledujúcich dňoch, kedy bude naďalej pokračovať ochladzovanie. Najchladnejšie dni budú 30: a 31. decembra, kedy v mrazových lokalitách severného Slovenska poklesnú denné minimálne teploty pod -20°C. Podobné teploty budú aj v denných hodinách na hrebeni Tatier, preto prípadnú túru vo vysokých horských polohách treba prispôsobiť očakávaným podmienkam. Na severnom Slovensku sa v spomínaných dňoch môže miestami vyskytnúť arktický deň, čo znamená, že maximálna denná teploty vzduchu nevystúpi na viac ako -10°C. Prílev chladného vzduchu bude vrcholiť práve v samom závere zrejme najteplejšieho roka 2014, pomerne silné mrazy predpovedajú aj maďarský meteorológovia (obr. 1, obr. 2). V Česku, konkrétne na Šumave vo vyhlásených mrazových lokalitách už teraz klesajú minimálne teploty pod - 20°C (Rokytská slať -27,2 °C, Březník -26,1 °C, Kvilda-Perla -24,4 °C a Horská Kvilda -21,3 °C.).
Obr. 1 Vrcholiaci prílev studeného vzduchu od severu v tyle tlakovej níže severovýchodne od nášho územia (zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsgfseur.html)
Obr. 2 Predpoveď počasia maďarských meteorológov (zdroj: http://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/)
zdroje:
SHMÚ (fb-stránka), ogimet.com, infomet.cz, wetterzentrale.de, www.met.hu