Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 13.03.2013 19:57
Črtajúca sa synoptická situácia, akú očakávame už zo štvrtka na piatok nápadne pripomína tú, akú sme tu mali 19. novembra 2004. Tlaková níž síce nebude putovať zo severu na juh, ale z juhozápadu na severovýchod, v istom momente však rozloženie tlakových útvarov bude výrazne pripomínať nešťastný dátum 19.11.2004, kedy Tatry postihol orkán so zaznamenanými nárazmi vetra až do 45,2 m/s a odhadovanými nárazmi vetra na Štrbskom Plese až čosi cez 50 m/s (180 km/h). Tlak uprostred cyklóny nad Ukrajinou dosahoval počas tatranskej kalamitnej situácie cca 980 hPa a zhodne sa očakáva prehĺbenie slabo pod 980 hPa práve nad západnou Ukrajinou aj v piatok uporstred putujúcej cyklóny Xaver. Podmienky na horách a nížinách budú extrémne nebezpečné, čo dokumentujú aj predikované nárazy vetra, ktoré predbežne môžu presahovať 30 m/s (108 km/h), čiže silu mohutnej víchrice v našich nížinách, hodnoty okolo 120 km/h očakávajú už od utorka nad západnou polovicou Maďarska aj maďarskí meteorológovia. Na horách môže vietor dosiahnuť rekordné nárazy až 35-40 m/s (126-144 km/h), pričom odvážne modely varovali v utorok pred nárazmi na závetrí Tatier až 64 m/s (230 km/h) a dnes sa očakávaná rýchlosť vetra znížila na 48 m/s (173 km/h). Kalamitu v Tatrách pred deviatimi rokmi spôsobili nárazy vetra až vyše 110 km/h. Situácia v najbližších hodinách bude naozaj vážna, preto varujeme všetkých pred veľkým v nebezpečenstvom v horách ale i na cestách, keďže k búrlivému vetru až víchrici sa v nížinách pridá miestami intenzívne sneženie, snehové jazyky a záveje.
Meteorológov čaká rušná noc, na Slovensko sa blíži orkán prirovnávaný k 19.11.2004.
Porovnanie situácie s 19.11.2004
Po zadnej strane tlakovej níže s centrom nad južným Poľskom do našej oblasti postúpil v piatok 19.11.2004 od severozápadu studený front. S prechodom frontu bola spojená výrazná zmena smeru prúdenia z juhozápadného – západného na severozápadné. Rýchlosť vetra dosahovala krátko pred prechodom frontu a po prechode frontu v oblasti Tatier hodnoty, ktoré zodpovedajú podľa Beaufortovej stupnice, víchrici – na niektorých miestach, v kratších časových intervaloch až mohutnej víchrici a orkánu. Nárast rýchlosti vetra súvisel s výrazným tlakovým gradientom medzi zadnou stranou oblasti nízkeho tlaku nad Poľskom a západnou Ukrajinou a prednou stranou tlakovej výše nad Grónskom. Severozápadné až severné prúdenie s vysokou rýchlosťou vetra, ktoré vznikalo medzi týmito tlakovými útvarmi, zasiahlo oblasť Tatier po prechode frontu. Stred hlbokej tlakovej níže, s ktorou bol spojený prechod spomínaného frontu sa nachádzal v oblasti južného Poľska – blízko Vysokých Tatier.
Situácia vo štvrtok a piatok bude mať veľa podobných čŕt s fujavicou 28.3.1993 ale aj orkánom, ktorý priniesol kalamitu v novembri 2004. Podobne ako od 27. do 29. marca 1993 prinesie spočiatku intenzívne sneženie, spočiatku na východ a juh dážď, vo štvrtok, 14. marca, výrazný teplý front, ktorý bude spojený s presúvajúcou sa cyklónou Xaver z Jadranu ponad Srbsko a Rumunsko až nad západnú Ukrajinu. Teplý vzduch sa však tak, ako na konci marca 1993 nepresadí až v takej miere a neprejde Slovenskom ďalej na severozápad. Ten vytlačí rýchlo studená vzduchová hmota spojená so studeným frontom, ktorý vznikne v rýchlo sa vyvíjajúcom výbežku vysokého tlaku vzduchu tiahnuceho sa od Stredomoria nad Škandináviu - ochladenie bude výrazné ako pri zemi tak vo výškach, v hladine 850 hPa očakávame pokles teploty až k -13°C a denné teploty v piatok predbežne nepresiahnu -8/-2°C, len na juhozápade sa môže otepliť ojedinele slabo nad 0°C. Silný barický gradient, ktorý vznikne medzi západnou Ukrajinou a rýchlo sa presadzujúcim výbežkom vysokého tlaku v studenom vzduchu spôsobí, že intenzívne sneženie bude sprevádzané resp. bude predchádzať mimoriadne silnému vetru, ktorý, ako sme uviedli v úvode článku, môže na horách dosahovať silu orkánu a v nížinách silu víchrice. Búrlivý vietor treba očakávať na celom Slovensku, vrátane uzavretých a izolovaných kotlín (najmä na juhu stredného Slovenska).
Cyklóna Xaver bude pravdepodobne agresívnejšia
(Zdroj: wetterzentrale.de)
Na obrázkoch si môžeme všimnúť porovnanie synoptických situácií a teplotných pomerov nad Európou medzi 19. (resp 20.) novembrom 2004 a 15. (resp. 16.) marcom 2013. Cyklóny sa v oboch prípadoch ocitnú za vrcholenia orkánu na horách nad západnou Ukrajinou a od západu sa začne rozširovať v studenom vzduchu tlaková výš. Všimnime si však, že cyklóna Xaver bude oveľa výraznejšia ako tlaková níž, ktorá priniesla kalamitu v roku 2004. Dokumentujú to teplotné pomery nad Európou, ktoré budú v sobotu ráno, 16.3. - po prednej strane cyklóny Xaver prenikne nad východné Čiernomorie mimoriadne teplý, tropický vzduch z Arabského polostrova a Blízkeho východu, ktorý bude v hladine 850 hPa (cca 1400 - 1500 m n. m.) presahovať až +20°C, čo sú typické júlové hodnoty. Naopak, v tyle cyklóny bude ďaleko na juh prenikať arktický vzduch, ktorý naprieč západnou a strednou Európou prinesie prechodné ochladenie vo výške až na -10/-15°C. V prípade 19.-20.11. neboli teplotné a tlakové gradienty naprieč Európou také výrazné, aké budú koncom pracovného týždňa, čo pridáva situácii na vážnosti. Správu o nepriazni počasia a jeho extrémnych prejavoch treba v priebehu štvrtka šíriť ďalej, treba varovať najmä ľudí čo sa chystajú do hôr a na cesty. Nárazy vetra dosiahnu na horách silu orkánu a v nížinách silu búrlivého vetra až víchrice!
Sneženie zasiahne najmä východ, situácia môže byť kalamitná
Na záver sa zmienime o predpokladaných úhrnoch zrážok v období štvrtok 14. marec až piatok 15. marec 2013 - zrážkové pole spojené s teplým frontom nás ovplyvní už vo štvrtok zrána, kedy sa bude jednať na severe a západe krajiny o sneženie, na juhu a východe bude spočiatku pršať. Frontálne rozhranie sa následne začne vlniť a nadobudne charakter studeného frontu - od západu sa sneženie už v piatok po polnoci aj na východe zmení na sneženie, pričom pri búrlivom vetre až víchrici môže spadnúť najmä na východe miestami po oba dni nad 20 mm zrážok. Otázne je zatiaľ sneženie na západnom Slovensku, pričom modely sa zatiaľ rozchádzajú, predbežne by však mohlo aj tu napadnúť okolo 10 cm snehu. Väčšou hrozbou pre Podunajskú nížinu bude práve búrlivý severozápadný vietor až víchrica. Ďalšiu hrozbu budú predstavovať víkendové ranné mrazy, kedy by sme aj v nížinách mali prekročiť hranicu -10°C a v dolinách a kotlinách predbežne možno počítať s mrazmi až do -22°C (chladnejšie by malo byť v nedeľu ráno).