Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 30.06.2012 21:22
Prázdniny 2012 začali v Rakúsku a okolitých oblastiach netradične vysokými teplotami. V sobotu 30. júna sa v meste Bad Deutsch- Altenburg v Dolnom Rakúsku oteplilo na +37,6°C. Takúto vysokú júnovú teplotu ešte v Rakúsku meteorológovia nenamerali počas celej histórie meraní. Predchádzajúci júnový rekord z 22.6.2000 mal hodnotu +37,2°C. Pred dvanástimi rokmi bolo extrémne teplo aj na Slovensku, v Hurbanove namerali +37,3°C - na prekonanie tohto rekordu však v sobotu chýbalo presne 1,6°C (oteplilo sa na +35,7°C). Mimoriadne teplo bolo v sobotu aj pri Neziderskom jazere v Burgenlande, až +37,4°C. Mimoriadne teplé počasie hlási Taliansko, alpská oblasť, stredná Európa a horúčavy sa rozširujú aj na Balkán.
V Dolnom Rakúsku bolo v sobotu 30. júna extrémne teplo, až +37,6°C.
Maďari očakávajú v pondelok +39°C
Vysoké denné teploty sa nevyhnú ani Maďarsku. Už v sobotu sa podľa neoficiálnych zdrojov teplota na viacerých miestach dostala cez hranicu +37,0°C, lokálne až cez +38,0°C. Oficiálny meteorologický ústav očakáva v nedeľu minimálne teploty +16/23°C, cez deň sa oteplí až na +33/+39°C. V pondelok a utorok meteorológovia očakávajú zhodne ráno +19/+24°C, popoludní až +33/+38°C. Horúčavy budú podľa OMSZ pretrvávať celý týždeň, s teplotami od stredy do piatku ráno +19/+25°C, popoludní +32/+37°C. V prílohe dodávame obrázok zobrazujúci očakávané teploty v Maďarsku v najbližších dňoch:
Škótsko, Anglicko a Severné Írsko zasiahli povodne
Sever a západ Anglicka, Škótsko a Severné Írsko zasiahli na konci júna intenzívne dažde. Tlak vzduchu dosahoval na poludnie nad Shetladami len 992 hPa, daždivé počasie pretrváva celý jún. V meste Capel Curig na pobreží Walesu spadlo počas siedmych júnových dní vyše 25 milimetrov zrážok, len za posledné tri dni spadlo dokopy 60 milimetrov. Úplne uzatvorená bola v piatok železničná doprava medzi Anglickom a Škótskom, dôvodom boli zosuvy pôdy vyvolané intenzívnymi zrážkami. Povodne si vyžiadali uzavretie 40 škôl a desaťtisíce ľudí boli bez elektriny.
USA zasiahli požiare, horúčavy aj silné búrky, Washington +40°C
Koniec prvého letného mesiaca nešetrí ani Američanov. V Južnej Karolíne a Tenessee sa teploty v piatok a sobotu vyšplhali nad +43°C. Výstrahu pred mimoriadne vysokými teplotami vydali meteorológovia pre tretinu USA - od Nebrasky po New York a na juh po Floridu. V Baltimore, v americkom Marylande sa oteplilo na +41°C, v Petersburgu vo Virginii namerali +42°C. Júnové teplotné rekordy padli vo Washingtone D.C., Atlante a Louisonville. Napríklad vo Wasgingtone bolo počas júna 2012 až 13 nocí a 15 dní tropických, s maximálnou nameranou teplotou +40,0°C v úplnom závere mesiaca.
Oblasti na východe USA, ktoré sužovali koncom júna extrémne teploty nad +40°C hlásia na prelome júna a júla prechod výrazného studeného frontu, ktorý je miestami sprevádzaný silným vetrom až do 130 km/h, intenzívnym dažďom a citeľným ochladením. Najintenzívnejšie búrky zasiahli Washington, východ Kentucky, západný Maryland, juhozápadnú Pensylvániu a Virgíniu.
Ničivé požiare v oblasti Colorada boli guvernérom amerického štátu vyhlásené za najhoršie v dejinách. V okolí mesta Colorado Springs muselo byť evakuovaných okolo 36 000 ľudí, oheň už zničil takmer 400 domov. Oficiálne majú požiare na svedomí už 5 obetí.
Silné dažde v Číne si vyžiadali najmenej 50 obetí
Najnovšie zosuvy pôdy v Číne vyvolané silnými búrkami si vyžiadali najmenej 50 obetí. Silné dažde v tretej júnovej dekáde zasiahli 11 provincií na juhu Číny. Asi 440 000 ľudí muselo opustiť svoje domovy, voda poškodila desaťtisíce domov. Kritici enviromentálnej politiky Číny tvrdia, že mohutné zosuvy pôdy sú vyvolané rozsiahlym odlesňovaním v uplynulých desaťročiach.
V Španielsku vrcholili horúčavy, v Cordobe v utorok namerali +44,1°C
Vlna horúčav zasiahla počas tretej júnovej dekády najmä Andalúziu, horúcich +40°C však namerali aj v Madride. Všetky júnové dni v Cordobe boli tropické, s maximálnymi teplotami v rozpätí +30,3°C až +44,1°C, pričom najteplejšie bolo od nedele 24. júna do stredy 27. júna, kedy teploty dosahovali +41,2°C až +44,1°C. Vietor odvial saharský piesok zo Sahary až nad Kanárske ostrovy a Gibraltar, čo môžeme vidieť v prílohe, v obrázku zachytenom satelitom MODUS.
Tropická búrka Doksuri v Juhočínskom mori
V sobotu večer a v priebehu nedele by mala zasiahnuť tropická búrka Doksuri Hong Kong. Silný dážď s veľkou pravdepodobnosťou spôsobí záplavy, hrozbou bude aj silný vietor, ktorý sprevádza prechod tropickej búrky. Doksuri zasiahne aj sever ostrova Hainan.
Tropická búrka Debby priniesla zhoršenie počasia na Bermudách
Tropická búrka Debby sa zo severnej Floridy a južnej Georgie v sobotu presunula nad Bermudy, kde aktuálne prináša intenzívne zrážky do okolia súostrovia. Tlaková níž však počas postupovania na sever k Newfouladnu slabne, začiatkom júla by mala zoslabnúť na depresiu a zaniknúť.