Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 28.06.2012 19:40
Podľa National Geographic je územie Bangladéšu, ktoré tvorí najmä delta Gangy s jej prítokmi, najohrozenejším územím pod vplyvom klimatickej zmeny v najbližších desaťročiach. Nízko položený a husto osídlený Bangladéš je každoročne postihnutý povodňami, ktoré vyvolávajú niekoľko týždňov trvajúce intenzívne dažde v priebehu júna až septembra. V posledných dňoch je situácia na mnohých miestach v Bangladéši vážna, povodne sú miestami "najťažšie" za posledné obdobie. Úrady v stredu uviedli, že záplavy majú na svedomí najmenej 70 obetí, asi 200 000 ľudí opustilo svoje zatopené domovy. V najbližších dňoch sa očakávajú pretrvávajúce prívalové dažde. 75% územia Bangladéšu leží v nadmorskej výške do 10 metrov nad morom. Náveterné svahy Himalájí v Indii dostávajú ročne okolo 11 000 milimetrov zrážok, pričom v extrémnych rokoch môže spadnúť až 26 500 milimetrov. Pre porovnanie je to približne až 20-krát, v extrémnych prípadoch až 50-krát viac ako spadne v najsuchších oblastiach Slovenska, v okolí Galanty a Senca. Každý rok je zaplavených okolo 26 000 kilometrov štvorcových územia, čo je asi 20% rozlohy krajiny. Záplavy si každoročne vyžiadajú v priemere 5 000 obetí a zničia asi 7 miliónov domovov. Počas najhorších povodní môže byť zaplavených vyše 75% územia, ako tomu bolo napríklad v roku 1998. Kritické boli pre Bangladéš aj roky 1966, 1987, 1988 a 2007.
Bangladéš zasiahli monzúnové dažde, v najbližších dňoch sa situácia môže výrazne zhoršiť.
Tropická búrka Debby zasiahla Floridu
Tropická búrka zasiahla severnú Floridu a južnú Georgiu. Tlaková níž priniesla do oblasti vysoké množstvo zrážok, na mnohých miestach spadlo nad 100 milimetrov, ojedinele nad 250 milimetrov zrážok. V meste Curtis Mill spadlo až 610 milimetrov. Intenzívny dážď kombinovaný s vysokým prílivom priniesol povodne najmä na pobrežie Mexického zálivu. Na Floride a v Georgii sa po silných zrážkach vytvorilo veľa jám a závrtov. Prechod tropickej búrky spravádzali aj dve desiatky tornád.
Ničivé požiare v Colorade
Až 36 000 ľudí muselo byť evakuovaných pred požiarmi šíriacimi sa lesnatými oblasťami v okolí Colorado Springs. Zhorelo už takmer 300 domov. V meste Colorado Springs a okolí fúka silný vietor o rýchlosti do 100 km/h a mesto zahalil hustý dym. Obyvatelia odchádzajú z nebezpečenstva po popolom pokrytej diaľnici, kde sa tvoria zápchy. Západ USA a Aljašku z dôvodu pretrvávajúceho sucha a v štátoch Colorado, Montana, Utah a Nové Mexiko aj z dôvodu horúčav do +40°C horí na mnohých miestach, s ohňom bojuje asi 8 400 hasičov, 600 kamiónov a 79 vrtuľníkov. Mesto zrušilo všetky akcie, vrátane osláv Dňa nezávislosti.
Tropická búrka Doksuri
Tropická búrka Doksuri sa sformovala východne od Filipín a do konca júna by mala zasiahnuť Filipínske ostrovy a Taiwan. Nárazy vetra aktuálne dosahujú vyše 80 km/h a tlaková níž sa pohybuje západným až severozápadným smerom. Obyvatelia žijúci v podhorských oblastiach už boli upozornení na možné povodne a zosuvy pôdy. Zasiahnutý bude najmä sever ostrovu Luzon a juh Taiwanu.
Horúce Stredomorie, v Taliansku je teplejšie o 3 až 4°C ako priemerne!
Talianski meteorológovia informujú o teplote vody v Stredozemnom mori, ktorá vykazuje pozitívne anomálie až o 3/4°C. Podobné odchýlky hlási Tyrhénske, Jadranské aj Iónske more. V priemere je Stredozemné more koncom júna až o 2,3°C teplejšie, s lokálnou odchýlkou od priemeru až 6,6°C. Priemerná teplota povrchovej vrstvy Stredozemného mora aktuálne dosahuje +24,9°C, najteplejšie more hlási Cyprus a južné Turecko, s teplotou až +29°C. Stredozemné more je nielen čoraz teplejšie, ale aj čoraz slanšie. Priložený graf vyjadruje vzrastuajúcu salinitu Stredozemného mora.