Róbert Kvak, Meteoinfo.sk / 28.06.2012 14:58
V posledných dňoch si ľudia všímajú avizovanú tretiu vlnu horúčav, ktorá k nám prichádza. Po rannom rýchlom prechode teplého frontu sa prúdenie stáča na západné. Zajtra nás čaká teplotne ešte výraznejší teplý front, za ktorým k nám začne prenikať hlavná vlna afrického vzduchu. Posledné dni sme si zvykli na miernejšie a hlavne príjemnejšie teploty, kedy sa denné maximá pohybujú v najteplejších oblastiach okolo letnej hodnoty. Pobyt vonku spríjemňoval aj chladnejší vietor, niekedy však pri jeho zosilnení bol citeľný aj chlad. Asi sme si už zvykli na horúce počasie. Aké teploty nás čakajú tentokrát?
Stúpať nebudú len teploty vzduchu alebo aj vôd.Ani sa nenazdáme a kúpanie bude príjemné aj v horách.
Dnešnými rannými teplotami sa pomaly približujeme sľúbenej tropickej noci. Pod 15°C neklesla teplota zatiaľ len na krajnom juhozápade, konkrétne v Bratislave to bolo 17°C, nakoľko sem oblačnosť so zrážkami dorazila najskôr. Postupne sa dážď s prehánkami rozšíril nad väčšinu Slovenska a priniesol zrážkové úhrny zväčša do 5mm. Dudince a Chopok zaznamenali 7mm. Nakoľko dnes ponad naše územie prechádza taktiež zonálne orientovaný studený front, zrážky očakávame aj počas dňa v podobe prehánok a búrok. Tie sa už tvoria od obedných hodín a v severozápadnom prúdení je dynamická konvekcia zreteľná na záveternej časti Karpát.
Zajtrajší prechod teplého frontu, ktorý oddeľuje morskú vzduchovú hmotu od tropickej, cez strednú Európu nebude sprevádzaný výraznejšou zrážkovou činnosťou. Badateľná však bude zmena vetra na juhozápadný až južný smer, ako aj nárast teploty. Dnes očakávame teploty do 29°C, výnimočne do 30°C na juhu Podunajskej nížiny. Zajtra si k maximám pripočítame 3°C a v sobotu ďalšie 3°C.
Takýto nárast teplôt má na svedomí veľmi rozsiahli výškový výbežok vyššieho tlaku z nižších zemepisných šírok, ktorý bude siahať až do arktickej oblasti a len veľmi pomaly ustupovať ostrej brázde nízkeho tlaku nad západnou Európou. Prílev tropického vzduchu bude výrazný v celej výške troposféry a rekordných teplôt sa nedočkajú len nížiny, ale aj najvyššie polohy Álp či Karpát. Pre ilustráciu, teploty vo výške 1500m n.m. sa budú pohybovať okolo 20°C, čo je 10°C nad dlhodobým priemerom a vo výške 3000m n.m. k nám už v nedeľu bude prúdiť vzduch s teplotou okolo 8°C, čo je porovnateľné s najteplejším dňom od začiatku pozorovaní, a to 20.júlom 2007.
Narozdiel od roku 2007 sa očakáva vzduchová hmota s vyššou vlhkosťou vzduchu, čo bude brániť podobnému prehrievaniu ako počas spomínaného júla, kedy sme v Hurbanove zaznamenali 40,3°C. Taktiež teploty v prízemnej vrstve nebudú natoľko vysoké. Pre porovnanie, pred piatimi rokmi boli nad Slovenskom a Maďarskom vo výške 1500m n.m. namerané hodnoty 24°C, výnimočne 25°C. Kvôli tejto skutočnosti preto počítame predbežne s najvyššími teplotami na začiatku budúceho týždňa a to na úrovni 37°C. Pokiaľ by k nám predsa len prenikol aj teplejší vzduch, tak veľmi ojedinele do 38°C.
Nasledujúce dni budú sprevádzané len zriedkavo prehánkami alebo búrkami. Prevažovať bude slnečné a suché počasie. Ďalší vývoj je stále neistý, kvôli pohybu a polohe teplotného rozhrania, ktoré by sa k nám malo priblížiť koncom budúceho týždňa. Zatiaľ to vyzerá na obdobie prehánok, búrok, krupobitia, teplých a dusných dní, ale aj nocí.