Marek Kučera, Dávid Ščepka, Meteoinfo.sk / 04.01.2016 18:59
A je to tu. Veľmi pravdepodobne najchladnejší deň tohtoročnej zimy, s veľmi nízkymi dennými teplotami, pri ktorých navyše na celom území sneží. Ešte ráno teploty na severe a severovýchode klesali pod -20°C, aj náš pozorovateľ z Medzilaboriec hlásil o 6:41 len -20,3°C. Naopak, na opačnom kúte Slovenska, pozorovateľ z bratislavskej Koliby hlásil popoludní o 14:36 len -9,3°C. Studené a zasnežené počasie sledujú naši pozorovatelia aj v diskusii. Píšu okrem iného aj o tom, že Košice dnes podľa ich výpočtov zažili najchladnejší 4. január, s najnižšou dennou teplotou od začiatku meraní - tá podľa stránky Ogimet.com a SHMÚ vystúpila dnes v metropole východu len na -8,8°C. Maximálne teploty pritom väčšinou padali na západnom a strednom Slovensku ešte pred príchodom výdatnejšieho sneženia. Nad -5°C sa neoteplilo nikde na celom území, po polnoci ešte takéto teploty hlásila Bratislava. Popoludní už však západné Slovensko hlásilo pri snežení len okolo -8°C a podobné boli teploty na zvyšku Slovenska. Popoludňajšie teploty pri snežení v pondelok dosahovali len -11 až -7°C, v polohách nad 400 metrov sa vyskytovali aj arktické dni s maximálnou dennou teplotou pod -10°C.
Stredomorská níž + severne od nej bazén studeného vzduchu = výdatné sneženie v studenom vzduchu!
Presne takýto bol jeden z nadpisov v nedávnom článku z 30. decembra 2015 /http://meteoinfo.sk/clanok/51608-mrazy-do-25c-vystriedaju-kalamitne-stredomorske-nize-zima-az-do-odvolania/, kde sme písali presne o súčasnej synoptickej situácii, kedy sa nad Stredomorie ponad Alpy prepadnú kalamitné stredomorské níže, ktoré budú z bazéna studeného vzduchu severne od nášho územia čerpať studený vzduch. Kalamitu síce kalamitné níže na Slovensko nepriniesli a tá postihla hlavne alpský región, sever Talianska, severný Jadran, Balkán a Turecko, silné mrazy a po nich nasledujúce celoplošné sneženie však na Slovensko dorazili a táto vlna chladu vrcholila práve 3. až 4. januára. Najprv zosilnel prílev studeného vzduchu od SV pri zemi a následne dorazili vo vyšších vrstvách ovzdušia prvé výrazné dávky vlhkosti spojené so snežením, ktoré vypadávalo do studeného vzduchu, ktorý sa akumuloval pri zemi. Pred príchodom oblačnosti a sneženia bolo spočiatku v noci z nedele na pondelok najmä v severnej a východnej polovici 3.-4. januára jasno alebo len malá oblačnosť a ráno tak vo vzduchovej hmote stále pod -10°C v 850 hPa vrcholila v suchom vzduchu vlna mrazov, na severe a severovýchode poklesom teploty až pod -20°C. Pod -15°C sa ochladilo aj vo Východoslovenskej nížine či Košickej kotline, na oficiálne vyjadrenia najchladnejších lokalít si však budeme musieť počkať na SHMÚ - v regióne Zamaguria, krajného severovýchodu alebo v iných dolinových oblastiach východného Slovenska sa teplota zastavila až niekde medzi -20 a -23°C. Počas dňa sa rýchlo od juhozápadu zamračilo a rozsnežilo a sneženie paradoxne nebolo sprevádzané vzostupom, ale poklesom teploty, ktorá aj na Podunajskej nížine už popoludní dosahovala len -9/-7°C, Malý Javorník v Malých Karpatoch podľa SHMÚ dokonca hlásil arktický deň s maximálnou teplotou len -10°C. Arktické dni sa vyskytovali aj v ďalších oblastiach v nadmorskej výške nad 400 metrov nad morom. Zaujímavé je, že na severe maximálne teploty dosahovali takmer podobné hodnoty ako v nízko položených kotlinách nížinného typu a nížinách na juhu stredného a východného Slovenska - Poprad, Liesek, Lučenec, Košice, ale aj Trebišov hlásili podľa SHMÚ maximálnu teplotu medzi -9/-8°C - tento jav mohol súvisieť s tým, že studený vzduch postupne stiekol do najnižších polôh, kde sa následne udrží o niečo dlhšie ako na severe, kde už v hladine 925 hPa prúdi vrámci systému nízkeho tlaku so stredom JZ/J od nášho územia teplejší vzduch. Aj preto sa arktické dni zrejme nevyskytli v našich najchladnejších regiónoch ako Orava alebo Spiš, ale skôr v nižšie položených uzavretých kotlinách ako je Turčianska, Hornádska, Rožňavská kotlina či Horehronské podolie. Arktický deň sa mohol vyskytnúť aj na Zamagurí, ktoré je tiež v doline Popradu a Dunajca zaklesnuté až pod 400 metrov nad morom.
Obr.: V pondelok popoludní sa na celom území rozsnežílo pri veľmi nízkych teplotách
Ďalšia vlna mrazov po 12. januári
Už na konci decembra sme v článkoch písali, že zmeny v prestavbe tlakových útvarov na severnej pologuli prinesú po prechodnom krátkodobom oteplení okolo 10. januára ďalšie výrazné ochladenia, ktoré budú spojené s prepadom chladného arktického a sibírskeho vzduchu do južnejších šírok, vďaka poklesu indexu arktickej oscilácie do veľmi nízkych hodnôt až okolo -3 /http://meteoinfo.sk/clanok/51606-sibirsky-vzduch-udrie-v-plnej-sile-moznych-je-az-25c; http://meteoinfo.sk/clanok/51608-mrazy-do-25c-vystriedaju-kalamitne-stredomorske-nize-zima-az-do-odvolania; http://meteoinfo.sk/clanok/51613-v-pondelok-sa-rozsnezi-pri-nizkych-teplotach-9-4c-hrozi-aj-arkticky-den; http://meteoinfo.sk/clanok/51605-vpad-sibirskeho-vzduchu-na-silvestra-a-novy-rok-prinesie-20-stupnove-mrazy/. Za výraznou prestavbou tlakových útvarov môže hlavne prepojenie grónskej a sibírskej anticyklóny na konci roka 2015, ktoré následne podnietilo rapídnu cyklogenézu v severnom Atlantiku, spojenú s povodňami na Britských ostrovoch, oteplením na Severnom póle vyše 30°C nad DP nad 0°C /http://meteoinfo.sk/clanok/51610-na-slovensku-o-20c-menej-ako-na-severnom-pole-po-mrazoch-pride-snezenie/ a ďalšími výraznými zmenami naprieč hemisférou, počnúc veľkými kontrastami spojenými s meandrovaním jet- streamu v Severnej Amerike, cez haldy snehu, ktoré zasypali vďaka veľkým dávkam vlhkosti z Arktídy Euráziu až po blížiace sa zmeny v euroatlantickom sektore spojené s prechodom hlbokej brázdy z Atlantiku ponad Európu smerom na východ. Zarytých skeptikov spočiatku môže oklamať oteplenie, ktoré vyvrcholí od 9. do 13. januára možným vzostupom teplôt na krátke obdobie až do +10°C, kajnšmentke ale vzhľadom na to, že pokles AOi je sprevádzaný prepadom studených vzduchových hmôt do južných šírok, očakávajú po prechode hlbokej brázdy, na prednej strane ktorej príde toto oteplenie, ďalšiu periódu chladného, až studeného počasia. Za hlbokou brázdou, ktorá prejde Európou okolo 13. januára, sa opäť výrazne ochladí, na čo poukazujú aj najnovšie výstupy modelov a k hlavnému a kontrolnému behu pridala väčšina behov predpovedných modelov s očakávaným ochladením na dlhšie obdobie pod 13.1. 2016 na -7/-14°C, na severe územia neskôr až pod -15°C v 850 hPa, čo by prinieslo predbežne ďalšiu vlnu mrazov a chladného počasia v zime 2015/16. Ochladenie bude závisieť aj od toho, či sa presadí studené kontinentálne prúdenie od severovýchodu. Ochladenie by podľa predbežných odhadov totiž malo odštartovať klasicky, s prílevom od severozápadu až severu, až postupne by sa k nám mala dostať studená vzduchová hmota z ďalekého Jamalu až Tajmýru. O tomto ochladení Vás budeme ešte všas informovať, dovtedy si treba vychutnať zasnežené biele dni, pretože sneh sa od piatku do 13.1. pri plusových teplotách začne pomaly topiť, neskôr aj na horách.
Obr.: Očakávaný vývoj pomerov v 850 hPa (a zrážok) od 4. januára cca do konca 2. januárovej dekády (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/)
Viedeň
SV Slovensko
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
UTOROK (14. 01. 2025): Čakáme najchladnejšie ráno doterajšieho priebehu sezóny
Z domova / 12.01.2025
Je nedeľa (12. 01. 2025). Po nedlhej prestávke portál MeteoInfo.sk vychádza s novým článkom....
STREDA (15. 01. 2025): Privíta nás biele ráno.
Z domova / 13.01.2025
Je pondelok, 13. 01. 2025. Sme v období, v ktorom zima dokáže vygenerovať extrémne pomery. V...