Marek Kučera, Dávid Ščepka, Meteoinfo.sk / 28.12.2015 00:00
Triezve odhady týkajúce sa rekordných nameraných hodnôt týkajúcich sa blížiaceho sa prvého vrcholu zimy 2015/16 hovoria takmer s istotou, že v mrazových dolinách a kotlinách na severe a severovýchode Slovenska poklesnú teploty až pod -20°C. Veľkú rolu počas blížiacich sa silných mrazov bude hrať však chýbajúca snehová pokrývka, pri ktorej by mrazy za takýchto podmienok dosahovali aj pod -25°C. Ani takéto veľmi nízke teploty však napriek silným holomrazom zatiaľ nemožno vylúčiť - v prípade, že by severovýchod zasiahla naozaj mimoriadne studená vzduchová hmota, bližšie k -20°C ako k -15°C v hladine 850 hPa. Severovýchodne od nášho územia sa totiž bude relatívne neďaleko nachádzať bazén veľmi studeného sibírskeho vzduchu, ktorý nad väčšinou územia Ukrajiny a Bieloruska bude disponovať vzduchovými hmotami s teplotou až medzi -20 a -25°C v 850 hPa. Na Slovensku ochladenie vyvrcholí od Silvestra do 3. januára, kedy bude prakticky každú noc, vrátane silvestrovskej / novoročnej veľký potenciál na pokles teploty v dolinách až do intervalu -20/-25°C. Veľká zima bude aj v nížinách, aj na Záhorí alebo na východe Podunajskej nížiny môže prituhnúť pod -15°C.
Vpád sibírskeho vzduchu bude výraznejší ako sa čakalo, niekoľko dní na Slovensku celodenné mrazy a studené rána
Podľa výstupov z 25. aa 26. sa zdalo, že zo Sibíre sa dostane nad východnú a strednú Európu o niečo teplejšia vzduchová hmota, aj v Ukajine a okolitých štátoch s teplotou v 850 hPa do -20°C. Situáciu podrobne analyzujeme na /http://meteoinfo.sk/clanok/51605-vpad-sibirskeho-vzduchu-na-silvestra-a-novy-rok-prinesie-20-stupnove-mrazy/ - v porovnaní s predchádzajúcimi výstupmi však možno tvrdiť, že na východ a SV od nášho územia sa dostane ešte chladnejšia vzduchová hmota ako sa čakalo nedávno. Nad Bielorusko, Ukrajinu, západne od Moskvy, pobaltské štáty, prípadne východné Poľsko sa vyleje rozsiahly bazén studeného vzduchu, s teplotou v 850 hPa až medzi -20/-25°C, čo prinesie do východnej Európy na snehovej pokrývke mrazy až pod -35°C a arktické dni s maximálnou teplotou pod -10°C. Najchladnejšie by malo byť na pohraničí Ukrajiny a Bieloruska, takmer -25°C v 850 hPa. Bazénu studeného vzduchu však bude mierne brániť preniknutiu na juh a západ karpatký oblúk, ktorý vďaka vyššej nadmorskej výške zabrzdí prenikanie studeného vzduchu v prízemných vrstvách do o niečo vyšších nadmorských výšok. Aj na takéto situácie však máme typicky náchylné regióny na Slovensku, kde studený vzduch predsalen natečie - jedná sa o mrazové doliny a kotliny, ktoré nemajú výrazné horské bariéry severovýchodne od svojho územia - jedná sa hlavne o Zamagurie, Oravu, ale aj brázdy južne od beskydských priesmykov na severovýchode Slovenska. Práve v týchto oblastiach by mala pri natečení vzduchovej hmoty pod -15°C v 850 aj 925 hPa klesať v noci teplota napriek vyžarovaniu teplejšieho povrchu bez snehovej pokrývky pod -20°C, ak by bol bazén studeného vzduchu nad Bieloruskom bližšie k severovýchodnému Slovensku, až na -25°C. V ostatných "klasických" karpatských kotlinách na Slovensku by sa malo ochladzovať počas najchladnejšej noci prevažne na -19/-14°C, na juhozápade bude najteplejšie, "až" -8/-13°C. Ostatné noci v spomínanom období nebudú oveľa teplejšie, už počas silvestrovskej noci prituhne v dolinách do -20°C, aj okrajové časti Podunajskej nížiny či Záhorská nížina môžu ohroziť -15°C, väčšina JZ Slovenska však bude teplejšia s teplotami okolo -10°C (-6/-14°C). Výrazný prepad teploty sa začne už na Silvestra podvečer/večer po zotmení slnka, takže už aj silvestrovský večer bude poriadne mrazivý. Už na Davida a na Silvestra (30. a 31. decembra) bude jasno a celodenný mráz -5/0°C, na Silvestra na S a SV pod -5°C, len 30.12. ešte na juhozápade popoludní okolo +2°C. Silvestrovské ráno bude len o niečo menej mrazivé ako novoročné, prevažne s teplotami -14/-9°C, na JZ do -5°C, v dolinách do -17°C.
Obr.: Očakávaná poloha bazénu studeného vzduchu so stredom SV od nášho územia na prelome rokov 2015 a 2016 /Zdroj: http://www.weatheronline.co.uk/
Ochladenie vyvrcholí okolo 2. januára, v dlhodobej predpovedi zatiaľ -24°C
Silné mrazy vyvrcholia okolo 2. januára, predbežne sa zdá, že najsilnejšie mrazy zažijeme druhý a tretí deň v roku, kedy by malo byť prekonanie 20-stupňovej hranice takmer isté. V dlhodobej predpovedi sme zatiaľ zvolili mrazom priaznivú variantu vývoja s príchodom vzduchovej hmoty pod -15°C v 850 hPa nad severné a severovýchodné Slovensko, kde v suchom vzduchu pri utíšení vetra môže teplota klesnúť až na extrémnych -19/-24°C. Aj denné teploty budú veľmi nízke, na väčšine územia len -8/-3°C, na JZ do -1°C, v prípade tvorby nízkej oblačnosti v oblasti podtatranských kotlín sa situácia môže ešte viac skomplikovať výskytom vzácneho arktického dňa s maximálnou teplotou pod -10°C. Ten sa môže vyskytnúť výnimočne aj v priesmykoch na SV so živým SV prúdením, ktoré slnečným lúčom nedovolí zdvihnúť teplotu.
Obr.: Aktualizovaná dlhodobá predpoveď z 27.12. 2015 večera /Zdroj: http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/
Obr.: Model GFS očakáva v Oravskej Lesnej dennú teplotu pri slnečnom počasí len -9°C, pokiaľ by sa vytvorila nízka oblačnosť, prípadne v priesmykoch na severovýchode sa môže vyskytnúť aj vzácny arktický deň s maximálnou teplotou pod -10°C
Do Troch kráľov nasneží zo stredomorskej níže, následne však odmäk
Otepľovať sa začne od západu od 4. januára, spočiatku ešte budú mrazy, no postupne sa dostaneme pod vplyv najprv hlbokej stredomorskej cyklóny, ktorá môže priniesť pár cm, ale aj haldy snehu. Po jej prechode príde oteplenie na hory (vo výške) a riziko mrznúcich zrážok a poľadovice a zrejme ďalšia cyklóna spojená s hlbokou brázdou a všeobecne rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku nad SV Atlantikom a Z Európou. Všeobecné oteplenie na celom území nad nulu a odmäk nastane približne od Troch kráľov, dovtedy sa na väčšine územia môžeme predbežne tešiť predbežnej snehovej pokrývke. Pokles cyklonálnej oblasti do južných šírok a Stredomoria bude napriek ďalšiemu otepleniu dobrým signálom pre ďalší vývoj zimy s väčším potenciálom pre ďalšie výrazné ochladenia do konca januára a vo februári. Situáciu budeme naďalej monitorovať a analyzovať v odbornom spravodajstve.
Na záver aktuálne foto extrémnej poľadovice z Estónska (Zdroj: https://www.facebook.com/severeweatherEU/?fref=photo)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
UTOROK (14. 01. 2025): Čakáme najchladnejšie ráno doterajšieho priebehu sezóny
Z domova / 12.01.2025
Je nedeľa (12. 01. 2025). Po nedlhej prestávke portál MeteoInfo.sk vychádza s novým článkom....
STREDA (15. 01. 2025): Privíta nás biele ráno.
Z domova / 13.01.2025
Je pondelok, 13. 01. 2025. Sme v období, v ktorom zima dokáže vygenerovať extrémne pomery. V...