Marek Kučera, Dávid Ščepka, Meteoinfo.sk / 30.12.2015 02:33
Tak by sa dalo charakterizovať počasie v nasledujúcom období. Po dlhom veľmi teplom úvode zimy s početnými inverziami a vysokými teplotami až do Vianoc asi už nikto nedúfal, že v počasí dôjde k výrazným zmenám a že sľubované juhozápadné cyklonálne situácie prinesú konečne vysoké množstvá zrážok a sneženie. Obdobie do Vianoc skončilo na Slovensku s teplotnými odchýlkami až cez +6°C, maximálne teploty vzduchu dosahovali až okolo +10°C a snehu nebolo ani chýru, ani slychu. Všetko sa zmenilo, keď sa grónska tlaková výš prepojila so sibírskou, ktorá priniesie aj na Slovensko zimný zázrak v podobe vpádu arktického, neskôr sibírskeho vzduchu, ktorý odštartuje výrazné zmeny v prestavbe tlakových útvarov nad Európou, európskym a atlantickým sektorom ale aj celu hemisférou. Bazén studeného vzduchu sa totiž do Troch kráľov presunie z východnej Európy, Balkánu a karpatskej oblasti nad Škandináviu a Balt, skadiaľ bude bazén studeného vzduchu s teplotou pod -20°C v 850 hPa živiť studeným vzduchom vlhkosť prichádzajúcu od juhu z oblasti hlbokých stredomorských cyklón. Tie tak vďaka dostatočnej podpore studeného sibírskeho vzduchu od severu prinesú sneženie na celé, prípadne takmer celé územie Slovenska. Po prechode prvej z nich sa dokonca studený vzduch môže na Troch kráľov od severu vrátiť a priniesť prekvapivo druhý vrchol mrazov pod -20°C.
Prvý vrchol mrazov okolo 3. januára s teplotami až do -25°C, ďalšie mrazy od severu stiahne na juh na Troch kráľov po návaloch snehu stredomorská níž
Studený vzduch dorazil na Slovensko a v noci z 29. na 30. decembra 2015 pokračuje pokles teploty vzduchu, ktorá už v dolinách na S a SV dosahuje takmer -10°C a do rána tu poklesne až do -12/-13°C. Od tretej dekády novembra bude po veľmi dlhej dobe ráno mrznúť na celom území Slovenska a citeľné ochladzovanie bude pokračovať aj cez deň, kedy sa už oteplí len na -3/+2°C, na S len na -5°C a na JZ ešte do +4°C. Prudký prepad teploty však nastane hneď po západe slnka a predsilvestrovský večer už bude poriadne mrazivý. Počas úplne jasnej hviezdnatej noci bude rýchly pokles teploty pokračovať a na Silvestra ráno sa ochladí v kotlinách na -15/-10°C, v nížinách na -5/-10°C a dolinách až do -17°C. Na Silvestra už bude mrznúť na celom území (-5/0°C), pár desatín nad 0°C sa teplota môže dostať za slnečného počasia len na juhozápade. Po západe slnka opäť prudký pokles teploty, najmä na strednom a východnom Slovensku, kde počas silvestrovskej noci ochladí na -16/-11°C, v nížinách a nízko položených kotlinách na -6/-11°C, pričom na západe zachráni oslavujúcich ľudí od silných mrazov oblačnosť, ktorá v noci dorazí nad západné Slovensko od západu z rozpadávajúceho sa oklúzneho frontu, z ktorého na Nový rok západniarom aj nasneží. V dolinách na SV sa môže za vhodných podmienok na novoročné ráno ochladiť až do -20°C. Na Nový rok opäť celodenné mrazy na celom území, prevažne -6/-1°C.
Ilustračný obrázok (http://dreamstime.com)
Prvá studená vlna bude vrcholiť od 2. do 4. januára, kedy dorazia s takmer úplnou istotou mrazy pod -20°C, ktoré môžu mrazové lokality na S a SV Slovensku hlásiť prakticky každý deň. Najchladnejšie by malo byť počas noci z 2. na 3. januára kedy sa opäť vyjasní a od severovýchodu opäť priblíži bazén studeného vzduchu - na SV klesne teplota v hladine 850 hPa na -15°C, zosilne advekcia suchého studeného vzduchu pri zemi a aj predpovedné modely ktoré narozdiel od GFS a ECMWF presne odhadujú pokles minimálnych teplôt počas mrazov okrem našej dlhodobej predpovede /http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/ očakávajú v dolinách na krajnom severe a severovýchode Slovenska pokles teplôt až na -20/-25°C - a to aj napriek tomu, že sa tu nebude nachádzať snehová pokrývka. Zemský povrch už bude totiž dostatočne prechladený na to, aby vrstvám ovzdušia tesne nad ním neodovzdával prebytočné teplo. Väčšina kotlín bude v toto ráno hlásiť -15/-20°C, nížiny a najteplejšie kotliny -10/-15°C a len v typických vinárskych oblastiach na pahorkoch nížin a krajnom JZ bude teplejšie ako -10°C, okolo -8°C. Aj denné teploty budú tieto dni poriadne nízke, len -8/-3°C, na JZ lokálne do -1°C. Rána 2. a 4. 1. 2016 budú len o niečo teplejšie ako to 3. januára.
Obr.: Očakávaný pokles minimálnych denných teplôt počas najbližšieho týždňa v obci Červený Kláštor na Zamagurí podľa modelu GEM (Zdroj: http://www.meteoblue.com)
Obr.: Očakávaná teplota v 850 hPa podľa modelov GEM a GFS - jadro sibírskeho vzduchu pod -20°C v 850 hPa bude medzi 2. a 3. januárom veľmi blízko (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html)
GEM
GFS
Pred Troma kráľmi: stredomorská níž + severne od nej bazén studeného vzduchu = výdatné sneženie v studenom vzduchu!
Do Troch kráľov sa studený vzduch z východnej a centrálnej Európy presunie nad Škandináviu a Baltské more, kým ponad západnú Európu a Alpy sa najprv nad Taliansko a postupne nad Balkán a východné Stredomorie začnú "dávkovať" dlho očakávané stredomorské cyklóny, ktoré keď sa budú nachádzať južne od nášho územia, pritiahnu studenú vzduchovú hmotu s teplotami -15/-20°C zo severnej Európy nad Poľsko, okrajovo dokonca až nad krajný sever Slovenska - a práve tu sa po vyjasnení nad snehovou pokrývkou opäť výrazne ochladí, pričom sa dostaví sekundárny vrchol vlny chladu, s teplotami opäť pod -20°C v dolinách okolo 7. januára 2016. Aj na ostatnom území by v prípade vyjasnenia malo dôjsť k druhotnému poklesu teploty na prevažne -10/-20°C, len na J pohraničí ešte bude teplejšie. Zaujímavá však bude denná teplota okolo 7.1., pretože sa nad snehovou pokrývkou začnú tvoriť početné hmly a nízka oblačnosť vo veľmi chladnom vzduchu, očakávame denné teploty len -10/-5°C, na J pohraničí okolo -3°C a pri celodennej nízkej oblačnosti a na krajnom severe aj pri slnečných lúčoch hrozia reálne veľmi vzácne arktické dni s maximálnou dennou teplotou pod -10°C.
Obr.: Očakávaný presun bazénu studeného vzduchu nad Škandináviu na Troch kráľov (6.1. 2016) a následná rozsiahla cyklogenéza v Stredomorí 7.1. 2016 podľa GFS a GFS ENS (Zdroj: http://www.weatheronline.co.uk)
850-ka 6.1. 2016
Zrážky 7.1. 2016
Obr.: GFS ENS pre SV Slovenska z 29.12. 2015 (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
Ďalšie zrážky už budú v teplom vzduchu vo výške - mrznúci dážď a riziko poľadovice, až po Azory a Afriku sa však prepadne hlboká brázda, ktorá poputuje Európou na východ a vtrhne za sebou ďalšiu grónsku výš
Napriek ďalšiemu otepleniu po 7.1., na horách, ale neskôr aj v nížinách a výraznému do +5°C sú súčasné zmeny v prestavbe tlakových útvarov nad Európou, ale aj celou hemisférou pre ďalší vývoj zimy mimoriadne priaznivé. Aj vďaka sibírskemu vpádu studeného vzduchu nad Európu o ktorom píšeme aj na http://meteoinfo.sk/clanok/51605-vpad-sibirskeho-vzduchu-na-silvestra-a-novy-rok-prinesie-20-stupnove-mrazy a http://meteoinfo.sk/clanok/51606-sibirsky-vzduch-udrie-v-plnej-sile-moznych-je-az-25c a následnej masívnej až rapídnej cyklogenéze v severnom Atlantiku spojenej s výraznými vpádmi studeného vzduchu nad východ Severnej Ameriky sa cyklonálna činnosť zo severných zemepisných šírok spolu s masami studeného arktického vzduchu presunie do južnejších zemepisných šírok, v Európe až do Stredomoria. Na tieto zmeny bude reagovať aj vývoj indexu arktickej oscilácie, ktorý poklesne na veľmi nízke hodnoty až okolo -3 (http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/ao.sprd2.gif), ktoré budú najnižšie za minimálne posledný rok (ftp://ftp.cpc.ncep.noaa.gov/cwlinks/norm.daily.ao.index.b500101.current.ascii) a najnižšie zimné od prelomu januára a feburára alebo konca decembra v roku 2012 (vtedy v zime naposledy poklesom AO index pod -3). Naposledy sme veľmi nízke indexy AO mali počas vpádu zimy so snežením v prvej polovice októbra 2015 (AOi -2.6) a počas augustových dlhotrvajúcich horúčav (-2.1). Predtým klesol AOi pod -2 už len v novembri 2014 a predchádzajúcom období. Tieto skutočnosti sú veľmi priaznivým faktorom pre ďalší vývoj zimy 2015/16, preto milovníkov zimy veľmi nemusí trápiť, že okolo 10. januára zatiaľ čakáme zatiaľ mrznúce zrážky, poľadovicu a následné oteplenie, pretože keď prejde hlboká brázda nízkeho tlaku siahajúca cez celý severný Atlantik až po Azory a sever Afriky sprevádzaná intenzívnou zrážkovou činnosťou ponad západnú a strednú Európu, veľmi pravdepodobne za sebou pritiahne od S-SZ ďalšiu mohutnejúcu grónsku anticyklónu vo veľmi studenom vzduchu, pravdepodobne ešte chladnejšom ako v týchto dňoch. Okrem toho, že návrat studeného arktického vzduchu je veľmi pravdepodobný sa budeme pravdepodobne tešiť aj pretrvávajúcej stredomorskej cyklonálnej činnosti, prípadne juhozápadným cyklonálnym situáciám, ktoré predbežne prinesú očakávanú zimu 2015/16 výdatnú na zrážky a kalamitné situácie s haldami snehu.
Pravdepodobný vývoj situácie na +2 týždne (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/)
Obr.: Prestavba tlakových útvarov v plnom prúde, očakávaný prepad AOi až na -3 (najmenej za minimálne posledný rok, najmenej v zime od roku 2012; Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/ao.sprd2.gif)
Na záver aktuálna dlhodobá predpoveď z 29. decembra 2015 /viac na http://meteoinfo.sk/predpoved-15-dni/
Aktualizované 30.12.2015: Bazén studeného vzduchu pod -20°C v 850 hPa podľa GFS 3. januára 2016 tesne pri hraniciach severovýchodného Slovenska (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Hrozí mikulášsky POVETERNOSTNÝ KOLAPS.
Z domova / 23.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Opäť Vám veľmi pekne ďakujeme, že našim...
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
AKTUALITA: MIKULÁŠSKY POVETERNOSTNÝ KOLAPS sa dostáva do hry.
Z domova / 25.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Ďakujeme Vám, že našim článkom venujete svoj...