Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 03.01.2016 01:13
Studené počasie spojené so silnými rannými mrazmi vyvrcholí v nedeľu 3. januára ráno, kedy sa v dolinách na SV ochladí až pod -20°C. Aj deň však bude poriadne chladný - výraznejšiemu otepľovaniu bude totiž brániť oblačnosť, ktorá na väčšine územia pribudne od juhozápdu. Kým na JZ by malo byť naďalej až oblačno až zamračené s najväčšou šancou na slabé sneženie, smerom na severovýchod bude síce slnečno, no slnečné lúče bude predsalen krotiť obloha na polovicu pokrytá oblakmi. Do rána sa ešte za jasného počasia vo vzduchovej hmote takmer -15°C v 850 hPa výrazne ochladí najmä na severe a východe Slovenska, kde mrazivé ráno prinesie minimálne teploty len -13/-18°C, v dolinách až okolo -20°C (najchladnejšie by malo byť v oblasti Zamaguria, cca -22°C). Cez deň sa oteplí len na -8/-3°C, o stupeň viac hrozí len na krajnom západe, naopak, v oblasti Zamaguria hrozí arktický deň s maximálnou teplotou pod -10°C.
Obr.: Regionálna predpoveď na nedeľu 3. januára 2016
V pondelok ráno stále mrazivo (na SV -20°C), od JZ sa rozsneží a hrozí arktický deň (pod -10°C celý deň)
Kým najchladnejšie ráno počas súčasnej vlny mrazov očakávame v nedeľu (od -5°C na krajnom JZ po -22°C na SV), najchladnejší deň príde až v pondelok, kedy sa očakáva na severe a východe stále mrazivé ráno pri zmenšenej oblačnosti (na SV stále riziko teplôt pod -20°C), no kedy sa počas dňa od juhozápadu zamračí a rozsneží takmer na celom území. Keďže pri zemi bude akumulovaný veľmi studený vzduch a pribudne oblačnosť a zrážky, vzduch pri zemi sa počas dňa nestihne ohriať a snežiť bude pri veľmi nízkych denných teplotách, len -9/-4°C, na krajnom Z -3°C, v oblasti Zamaguria a Horného Spiša však aj pod -10°C s reálnou hrozbou ojedinelého arktického dňa. Arktické dni sú v posledných zimách na Slovensku vzácnym javom - a to nielen v nížinách, ale aj vo vyššie položených regiónoch na severe Slovenska. Kým pred 30, prípadne 50 rokmi sa vyskytovali pod Tatrami v priemere 3-krát za zimu, po roku 2000 sa vyskytujú v priemere až o 6-krát menej - na jednu zimu teda pripadá len okolo 0,5 arktického dňa. V nížinách sa tieto udalosti stali ešte viac zriedkavejšími (niektoré zo základných trendov /50-ročných/ poklesu/ nárastu počtu arktických, ale aj tropických, letných, mrazových, ľadových dní, tropických nocí a nocí s Tmin pod -20°C za rok v regiónoch SR si môžete pozrieť aj tu:http://www.fpv.umb.sk/app/cmsSiteAttachment.php?ID=2182). Zaujímavý je aj pokles arktických dní na krajnom severovýchode Slovenska, kde sa kedysi arktické dni vyskytovali bežne počas podobných vpádov sibírskeho vzduchu aj v nízkopoložených oblastiach pod 200 m n. m. (napr. Medzilaborce), no v súčasnosti sú už počas týchto vpádov aj tu arktické dni veľmi zriedkavé. Vo vyššie položených regiónoch severného a severovýchodného Slovenska sa v minulosti vyskytovalo počas roka dokonca viac arktických ako tropických dní, niekedy až 15, kým tropické neboli vôbec, alebo ich bolo len pár. V poslednom období sa však situácia otočila - tak isto ako ubudlo arktických dní, pribudlo tropických dní, približne šesťnásobne. V minulosti sa vyskytovali zimy, kedy teploty klesali pod -20°C na severe 30 až 40-krát za rok, teraz sú vzácne roky s vyše 10 takýmito dňami ročne. Z databázy pre Oravskú Lesnú a Hurbanovo na http://www.ecad.eu možno vyčítať aj to, že v minulosti sa vyskytovali arktické dni aj na Podunajskej nížine (v Hurbanove), posledný takýto deň sa tu však vyskytol už veľmi dávno - počas legendárneho vpádu v roku 1987. Vyskytovali sa dokonca aj roky s 5 až 10 dňami s poklesom teploty pod -20°C, po roku 1990 sa však v Hurbanove vyskytli takéto dni len 2, naposledy v roku 2003. Na takéto ochladenie nestačil ani vpád vo februári 2012, kedy na Zamagurí namerali -33,3°C - v Hurbanove to stačilo na pokles teploty na -18°C a najchladnejší deň s maximom -9°C.
Obr.: Regionálna predpoveď na pondelok, 4. januára 2016
Ďalšie sneženie predbežne v stredu, potom oteplenie, ktoré vyvrcholí okolo 12. januára odmäkom aj na horách
Stredomorská cyklóna, ktorá prinesie sneženie na Slovensko pri veľmi nízkych denných teplotách v pondelok prinesie oveľa viac snehu západne a južne od nášho územia - v Alpách a pohoriach v oblasti severného Jadranu a Balkánu, ale aj v Maďarsku. Postupne však prinesie do vyšších vrstvách ovzdušia teplejší vzduch a postupne sa oteplí aj v nížinách a kotlinách, aj keď v utorok treba stále rátať napriek teplote v 850 hPa tense pod nulou s celodennými mrazmi. V stredu už teploty miestami slabo prekročia nulu, malo by však opúť snežiť, avšak už z druhej stredomorskej cyklóny. Tá, podobne ako tá prvá, prenikne vrámci obnovujúcej sa brázdy ponad Alpy na juh až juhovýchod, avšak už v teplejšom vzduchu. Táto brázda na čele so studeným frontom by mala nakoniec vtrhnúť do našej oblasti okolo piatka, 8. januára a tá už okrem sneženie prinesie aj mrznúci dážď - to najmä v západnej polovici, kde miestami hrozí poriadna poľadovica. Oteplenie vyvrcholí od 10. do 12. januára, kedy predbžene možno rátať s dennými teplotami až +3/+8°C, lokáne až +10°C, ku koncu oteplenia sa zvýrazní aj v noci, kedy na celom území povolia mrazy. Tak ako sme očakávali v uplynulých článkoch sa zdá, že po 12. januári sa do polovice mesiaca opäť ochladí. Ochladenie môže byť miernejšie, alebo aj výraznejšie, podľa toho, koľko studeného vzduchu za sebou strhne brázda spolu s nížou, ktorá sa presunie nad východné Stredomorie. Za istých okolností by sa nakrátko mohli obnoviť mrazy, na väčšine územia aj celodenné. Zdá sa, že do 20. januára sa opäť výrazne oteplí a nádej na ďalšie ochladenie prinesie až ďalšia brázda od Atlantiku.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
UTOROK (14. 01. 2025): Čakáme najchladnejšie ráno doterajšieho priebehu sezóny
Z domova / 12.01.2025
Je nedeľa (12. 01. 2025). Po nedlhej prestávke portál MeteoInfo.sk vychádza s novým článkom....
STREDA (15. 01. 2025): Privíta nás biele ráno.
Z domova / 13.01.2025
Je pondelok, 13. 01. 2025. Sme v období, v ktorom zima dokáže vygenerovať extrémne pomery. V...