Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 24.10.2016 19:06
Nielen my na Slovensku, ale aj odborníci v zahraničí si všimli dôležitú výchylku, ktorá sa po roku 2000 začína čoraz viac prejavovať na celom európskom kontinente, Slovensko nevynímajúc. Ide o celý rozsiahly mechanizmus zmien medzi Arktídou, Atlantikom a počasím v Európe, teda atmosférou, hydrosférou ale i kryosférou, ktoré vplyvom klimatickej zmeny spôsobujú na jeseň čoraz častejšie cirkulačnú anomáliu. Tá je zodpovedná za predčasné a veľmi skoré vpády zimy, ale aj to, že napriek celkovému trendu globálneho otepľovania sa nám v októbri čoraz viac ochladzuje.
Dráhy cyklón sa v októbri veľmi skoro prepadajú na juh, uprosted jesene sa objavuje anomália NAO - (záporná fáza Severoatlantickej oscilácie)
O tomto fenoméne sme písali už počas skorých ochladení na začiatku októbra /1, 2, 3/ a to, čo sa s cirkuláciou deje v zime, sme popísali v predpovedi na zimu 2016/2017 na http://meteoinfo.sk/clanok/51851-zima-2016-17-bude-na-80-nadpriemerne-tepla. Zamerajme sa ale teraz bližšie na to, čo sa v Európe, Atlantiku a Arktíde deje uprostred jesene - teda v októbri (na jar sme v tejto súvislosti písali o tom, že na kúrení sa oplatí šetriť viac na jar ako na jeseň: http://meteoinfo.sk/clanok/51665-najblizsich-10-dni-bude-teplo-kto-chce-usetrit-na-kureni-moze-sa-cinit/. Tak ako sme si všimli aj my, informujú aj britskí meteorológovia o nezvyčajnom trende októbrového indexu NAO /4/, ktorý po roku 2000 čoraz častejšie nadobúda približne mesiac po vrcholení topenia arktického morského ľadu záporné hodnoty. Konkrétne až 12 z posledných 15-tich októbrov, teda celé 3/4 rokov, nadobudol NAO index hodnoty menšie ako nula /http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/norm.nao.monthly.b5001.current.ascii.table/ a tento rok s veľmi skorými a výraznými vlnami chladu v nízkych zemepisných šírkach nebude výnimkou.
Obr.: Takto sa spával októbrový NAO index po roku 2000 - je tu jasný signál a trend smerom k NAO- fáze /http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/norm.nao.monthly.b5001.current.ascii.table/
Záporná fáza NAO je v našich končinách skoro vždy spojená s prepadom eruoatlantického sektora polárneho vortexu do južnejších šírok - dráhy cyklón sú z bežných dráh smerujúcich nad Britské ostrovy Škandináviu a Pobaltie vysunuté až na našu alpskú a karpatskú oblasť, ale častokrá ešte južnejšie - nad Stredomorie, pričom jednotlivé cyklóny nad Atlantikom sa často prepadnú od Islandu až nad Azory, kde by sa mala celoročne nachádzať azorská oblasť vysokého tlaku vzduchu. Tieto zmeny sú spojené takmer vždy s javom arktického zosilňujúceho efektu /viac na http://climatemap.blogspot.sk/2013/03/klimaticka-zmena-v-arktide-prebieha.html/, kedy je nad Arktídou veľmi teplo, kým uvoľnený tlakový gradient a níže putujúce ponad južné zemepisné šírky spôsobia, že studený vzduch z Arktídy je týmito nížami sťahovaný na juh smerom do ich stredu, čo prináša miernym šírkam okolo 40 - 50 ° N výrazné a dlhotrvajúce vlny chladu.
Obr.: Aktuálne odchýlky teploty od DP na Zemi - viditeľná extrémne teplá Arktída (arktický zosilňujúci efekt), výrazné vlny chladu v miernych šírkach ale aj diera v globálnom otepľovaní, ktorá priamo s týmito zmenami súvisí
Nezvyčajné správanie NAO indexu v októbri súvisí do značnej miery s tým, čo sa deje počas leta a skorej jesene v topiacej sa Arktíde a Grónsku. Sladšia a studená voda z topiacej sa arktickej ľadovej čiapky a ešte sladšia voda topiaca sa z grónskeho ľadovca odtekajú v letnom polroku na juh - do vôd severného Atlantiku. Nad severným Atlantikom sa studená masa vody začína vďaka nižšej salinite (slanosti) hromadiť v povrchových vrstvách Atlantického oceána, kde následne negatívna teplotná anomália povrchovej oceánskej vody (v anglickej literatúre tiež ako SST = sea surface temperature) spôsobuje nižší výpar. Hranica medzi chladnými a teplými morskými vodami sa tak posúva smerom na juh, kde sa na ich rozhraní voda mieša, ale už aj rýchlejšie vyparuje, čím sa celková dráha atlantických cyklón, tzv. stormtrack, posúva tiež smerom na juh.
Tieto zmeny sú bez pochýb spojené aj s ústupom Golfského prúdu smerom na juh - vo vedeckých kruhoch je totiž známe, že počas NAO+ fázy sa Golfský prúd nachádza aj o niekoľko 100 km severnejšie, ako počas zápornej NAO fázy. Maximum topenia morského ľadu v Arktíde zažívame v septembri a odozva na zmeny v Arktíde je doslova okamžitá. Dráhy cyklón vysunuté na juh už pár týždňov po vrcholení topenia ľadu - teda v októbri, následne znižujú AO a NAO index do záporných hodnôt a fakt, že níže sa v októbri prepadajú čoraz južnejšie spôsobuje, že masy chladného vzduchu z Arktídy sa prapadajú uprostred jesene ďalej na juh - smerom do stredu južne situovaných cyklón, čo následne znižuje celkové priemerné októbrové teploty v našich zemepisných šírkach (a to aj napriek tomu, že v Arktíde je v túto dobu nadpriemerne teplo, aj o +10°C).
Zvýšenie cyklonality, oblačnosti a pokles výskytu singularity babieho leta v stredoeurópskom priestore, ale i ochladzovanie (a teda v miernych šírkach zasiahnutých týmito zmenami) už koncom 20. storočia zistili viaceré stredoeurópske štúdie počnúc Huthom, Kyselým či Brázdilom, končiac Domonkosom (Maďarsko) či nemeckými klimatológmi využivajúcimi Hess- Brezowského katalóg synoptických situácií (u nás v Česku a na Slovensku je zaužívaný Brádka). Až po roku 2000 však zdá sa, začíname tieto zmeny cirkulácie vnímať komplexnejšie a prepojiť ich so širokopriestorovými zmenami v atmosfére, hydrosfére a kryosfére. Najmä tématika ohľadom takzvanej "diery v globálnom otepľovaní", ktorá vzniká v Atlantiku, a ktorá je najväčšou anomáliou svojho druhu na Zemi, bude v budúcnosti ešte viac zaujímavá a bude pútať pozornosť vedcov na celom svete - viaceré z najnovších štúdií z rokov 2015 a 2016 totiž počítajú s tým, že táto diera, aj spolu s výrazným ochladením, môže čoskoro doraziť do západnej a severnej Európy, kde sa môže paradoxne v ďalších desaťročiach aj ochladiť z dôvodu kolapsu Golfského prúdu, ktorý by mohol byť podľa týchto štúdií vychýlený v priebehu tohto storočia zo Škandinávie až niekam k Španielsku. Tým by sa výrazne ochladzilo nielen na Britských ostrovoch, ale aj v takmer celej západnej a severnej Európe. Zdá sa, že 21. storočie si pre nás pripravilo ešte veľa prekvapení, aj náš tím pracuje na karentovaných štúdiách, na ktoré neskôr, po ich publikovaní, zverejníme linky aj na tomto webe.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...