Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 28.03.2016 23:53
Ochladenie, ktoré hrozilo po oteplení na prelome mesiacov sa nakoniec zrušilo a namiesto toho by sa malo za slnečného počasia od juhozápadu na zadnej strane anticyklóny rýchlo otepliť. Čakajú nás dva nadpriemerne teplé týždne, počas ktorých budú oteplenia viazané na dva vrcholy - prvý z 31. marca na 1. apríla a druhý okolo 4.-6. apríla. Oba tieto vrcholy ešte môžu prekvapiť tým, že na Slovensku nameriame prvýkrát v roku 2016 letný deň, t.j. teplotu nad +25,0°C.
Ušetriť na kúrení sa oplatí hlavne na jar
Klimatická zmena sa v každom regióne Európy prejavuje inak. Napríklad v Stredomorí bol spolu s oslabovaním cirkulácie a častejšími vlnami chladu v zime sledovaný nárast chladnejších zím, na sever Európy prináša zvýšená cyklonalita čoraz miernejšie a teplejšie zimy. V lete pribúda vĺn horúčav a aj vďaka zvyšujúcej sa frekvencii blokujúcich situácií aj vĺn sucha a periód s intenzívnymi zrážkami. Čo sa však deje v Európe na jar a na jeseň? V prevažnej časti Európy je jar spojená s výrazným otepľovaním, ktoré je vďaka strate snehovej pokrývky výraznejšie a prudšie ako v minulosti. Hlavne Stredomorie sa stáva v posledných rokoch dejiskom výrazných jarných oteplení (nedávno sme boli svedkami opakovaných májových rekordných vyše 40-stupňových teplôt v Taliansku a Španielsku: http://meteoinfo.sk/clanok/51468-severovychod-zasiahla-nevidane-silna-burka-europa-s-novym-rekordom-40-6c-v-nemecku-tornada; http://meteoinfo.sk/clanok/51471-padol-europsky-rekord-na-maj-42-9c-v-strednej-eu-multicely-s-tornadami-rakusko-37-000-bleskov), teploty však stúpajú priskoro nielen v máji, ale aj v marci a apríli a nielen v Stredomorí. Príchod prvého letného dňa sa napr. na Orave či Horehroní za posledných 50 rokov posunul na obdobie o 22 až 23 dní skôr /https://www.fpv.umb.sk/app/cmsSiteAttachment.php?ID=2182/, kým v nížinách zažívame prvý letný deň o cca týždeň skôr ako v minulosti. Opačné trendy boli zaznamenané len na juhovýchode Slovenska. O otepľovaní však nemôžeme hovoriť v jesenných mesiacoch. Keďže v lete sa stávame čoraz viac svedkami blokujúcich situácií /http://meteoinfo.sk/clanok/51530-caka-nas-najhorsia-vlna-horucav-v-historii-od-zaciatku-meteorologickych-pozorovani-r.-1871/, na jeseň tento trend spôsobuje častejšie návštevy cyklonálnej činnosti v našich šírkach, čo následne vedie k ochladeniu. Presne tak - október, lokálnej aj september a november sú na Slovensku jedinými mesiacmi v roku, kedy sa kvôli globálnemu otepľovaniu nie otepľuje, ale naopak, ochladzuje. Cyklonálna činnosť prináša častejšiu oblačnosť, zrážky a ochladenia a aj príchod posledného letného dňa sa takmer na celom území posúva nie smerom k zime, ale smerom k letu /https://www.fpv.umb.sk/app/cmsSiteAttachment.php?ID=2182/. Niet sa prečo diviť tomu, že pece viacerí Slováci vypínajú na jar čoraz skoršie (napríklad aj kvôli príchodu prvých letných dní s +25°C), kým na jeseň začína vykurovacia sezóna často skoršie, ako kedysi.
Obr.: Najbližších 10 dní bude ako celok výrazne nad dlhodobým teplotným priemerom
5 dní v najbližšom období bude mať šancu prekonať letných +25°C
O oteplení na prelome marca a apríla už píšeme druhý týždeň, naše dlhodobé predpovede sa vyplnili a zo štvrtka na piatok nás naozaj zasiahne na prednej strane brázdy s výrazným studeným frontom jazyk extrémne teplého vzduchu. Škoda, že ten najteplejší vzduch si to načasoval presne na polnoc, kedy by sa na krajnom JZ s podporou fénových javov od Álp malo v 850 hPa otepliť až na +15°C. Namiesto teplôt do +27/+28°C tak asi budeme mať extrémne teplú až dusnú noc, kedy sa na Záhorí môže pri JV vetre vyskytnúť ranná teplota až cca +15°C. Vzduchová hmota s teplotou nad +10°C vo výške však bude vo štvrtok na juhozápade a v piatok v BB a KE kraji zaváňať padnutím prvého letného dňa na našom území. Absolútne rekordy na začiatok apríla sa pohybujú pod +25°C a preto je možné, že budú prekonané aj teplotné rekordy. Pokiaľ sa tak nestane, druhá šanca príde od 3. do 5. apríla, kedy sa po krátkom ochladení rýchlo ocitneme vo veľmi, postupne mimoriadne teplom vzduchu na zadnej strane výše. Vo výške bude opäť až +10°C a za slnečného počasia sa tak môže opäť otepliť na juhu pár desatín nad +25°C. Druhá dekáda apríla bude síce chladnejšia, no žiadne vpády zimy sa už nechystajú. Ľudia, ktorí chcú ušetriť na energiách, najmä na juhu SR, tak môžu porozmýšľať či nenastali vhodné podmienky na vypnutie pece. Záhradkári zas na jar sledujú, kedy nastanú posledné mrazy, tie sú však ešte v apríli pomerne časté a len niekedy sa dá v polovici apríla povedať, či sa do konca mesiaca chystajú ochladenia s predpokladom, že máj neprekvapí.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...