Marek Kučera, Dávid Ščepka, Meteoinfo.sk / 04.04.2016 20:40
Kým stredná Európa si uplynulý rok a zimu užívala veľmi teplé počasie, západnú Európu už vďaka godzillovskej fáze El-niňa pomerne nečakane prekvapili ochladenia spojené s dierou globálneho otepľovania nad severným Atlantikom. Vďaka sladkej vode z Grónska totiž Golfský prúd oslabil už na jeseň na najnižšiu úroveň od roku 900 nášho letopočtu, čo sa prejavilo nielen poklesom SST (povrchovej teploty oceánu) v severnom Atlantiku, ale aj ochladením nad rozsiahlou oblasťou severného Atlantiku. Ochladenie na jeseň počas vrcholenia godzillovskej fázy El - niňa už zasiahlo aj brehy západnej Európy. Očakáva sa, že silné fázy El - niňa a enormné topenie grónskeho ľadu v ďalších rokoch môžu napriek všeobecnému trendu globálneho otepľovania už čoskoro priniesť studené podmienky, najmä do západnej a severnej Európy. Ochladenia by mohli neskôr čiastočne zasiahnuť až do našej oblasti.
Diera v globálnom otepľovaní vplyvom oslabenúho Golfskémo prúdu už vysiela ramená k Z brehom Európy.
Obr.: Odchýlky teploty od DP v zime 2015/2016 boli nad severným Atlantikom vďaka diere v GO podpriemerné, JZ od Isladnu bolo dokonca rekordne chladno
Napriek globálnemu otepľovaniu prekvapuje topenie grónskeho ľadovca - výrazne oslabuje Golfský prúd a spôsobuje dieru v globálnom otepľovaní, ktorá sa rozširuje až na západ Európy
Vzťahy topenia grónskeho sladkého ľadu s Golfským prúdom, cirkuláciou a čoraz častejšími fázami El -niňa sme opísali na jeseň na /http://meteoinfo.sk/clanok/51580-godzilla-el-nino-golfsky-prud-je-najslabsi-od-roku-900-n.-l.-babie-leto-potrva-az-do-martina/ a správu prebrali aj viaceré médiá, napr. /http://www.aktuality.sk/clanok/307478/golfsky-prud-je-najslabsi-od-roku-900-klima-sa-moze-vyrazne-zmenit//. Poďme si teda tieto telekonekcie medzi atmosférou, kryosférou a hydrosférou ešte raz zopakovať. Vplyvom klimatickej zmeny dochádza k posunom klimatických regiónov na sever a z dôvodu výrazného globálneho otepľovania sa čoraz výraznejšie otepľuje aj v tropických vodách Pacifiku (Tichého oceánu). Vyššie teploty v tropickej časti Tichého oceánu sú samozrejme spojené s fenoménom El-niňo, ktorý následne ovplyvňuje klímu na celej Zemi.
Obr.: Rok 2015 bol napriek extrémne teplej Zemi juhozápadne od Islandu v "diere GO" rekordne chladný (Zdroj: http://discovermagazine.com/tags/global-warming)
Obr.: Takto sa vyvíjala diera v GO (teplota povrchového oceána v severnom Atlantiku) od júla do októbra (Zdroj: http://meteoinfo.sk/userfiles/SST.gif)
V posledných mesiacoch sme zažili najvýraznejšiu fázu El- niňa v histórii, pričom sa očakáva, že takéto "godzillovské fázy" El- niňa budú čoraz častejšie. Godzilla El-niňo vyvoláva silné oteplenie po celej Zemi, to je však spojené s niekoľkými negatívnymi spätnými väzbami, ktoré pôsobia proti všeobecnému trendu otepľovania. Jednou z takýchto väzieb je, že kvôli roztápaniu morského ľadu v Arktíde stúpa v arktickej oblasti vlhkosť a z tohto dôvodu preto pribúda v Eurázii aj Severnej Amerike paradoxne zimná rozloha zasnežených území (len Európa sa vďaka oceanite vymyká z tohto trendu). Sneh nad kontinentami následne odráža slnečné žiarenie späť do atmosféry a zemnský povrch sa preto otepľuje menej, ako keby slnečné žiarenie pohlcoval zemský povrch s výrazne nižším albedom.
Ďalšou z takýchto negatívnych spätných väzieb, ktoré pôsobia proti globálnemu otepľovaniu je topenie sladkých ľadovcov - jednak Antarktídy, jednak Grónska. Je známe, že rozloha arktického zaľadnenia sa v posledných rokoch výrazne zvyšuje a kým morský ľad nad Arktídou dosahuje rekordné minimá, sladká voda v okolí Antarktídy zamŕza a antartkický ľadovec (rozloha ľadovca) sa tak zväčšuje, odráža slnečné žiarenie a spôsobuje ochladzovanie v južných šírkach, ktoré sčasti zasahuje až nad južné brehy južnej Ameriky či Austrálie. Grónsko disponuje rovnakou spätnou väzbou ako Antarktída - morský ľad síce južne od Grónska nezamŕza, lebo severný Atlantik je relatívne teplý, sladký ľad však pláva na hustejšom slanom, pričom sila studeného Labradorského prúdu smerujúceho na juh sa so zvýšeným množstvom sladkého topiaceho sa ľadu výrazne zväčšuje. Silný Labradorský prúd postupuje cez Farm Strait čoraz prudšie na juh a na východnom pobreží Kanady a USA následne naráža na teplý Golfský prúd, ktorý v posledných mesiacoch výrazne odtláčal smerom na juh. To výrazne vplýva na trasovanie celého Golfského prúdu, ktorý teplú vodu dávkuje do južnejších šírok ako kedysi, čo v relatívne blízkej dobe môže spôsobiť nečakané ochladenia v západnej až severnej Európe.
Obr.: Takáto studená voda sa hromadila západne od Európy počas letného vrcholu minimálneho zaľadnenia v Arktíde (Zdroj: http://discovermagazine.com/tags/global-warming)
Už na jeseň zoslabol Golfský prúd na najnižšiu úroven od roku 900 n. l. a síce godzillovské El-niňo vyvrcholilo na prelome rokov, čaká nás ďalší extrémne teplý rok, kedy sa odozva zoslabnutého Golfského prúdu môže ešte stále na Z brehoch Európy prejavovať. Na mapách získaných zo stránky Climate Reanalyzer jasne vidno, ako grónsky sladký ľad ochladzuje najprv povrchové vody Atlantiku, následne teploty vzduchu v severnom Atlantiku, pričom ramená ochladenia sa čoraz viac načahujú smerom k západnej Európe. Napr. na jeseň 2015 už bol ochladzujúci vplyv na západnú Európu od Atlantiku zrejmý a teploty sa pohybovali na Britských ostrovoch, vo Francúzsku a Španieslku len okolo dlhodobého normálu, regionálne aj pod normálom.
Obr.: Studený Labradorský prúd spôsobil v roku 2015 takéto povrchové odchýlky morskej vody v severnom Atlantiku - Golfský prúd výrazne zoslabol, najviac za posledných vyše 1000 rokov (Zdroj: http://cci-reanalyzer.org/Reanalysis_monthly/maps.php)
Obr.: Takýto vplyv mali negatívne odchýlky povrchovej teploty oceána na teploty vzduchu počas celého roka 2015 a počas jesene 2015 (hore rok 2015, dole jeseň 2015); poznámka: po horúcom lete je topenie grónskeho ľadovca zrýchlené čo vyvoláva výraznejšiu "GW hole", spolu s posunom dráh cyklón do južnejších šírok (Zdroj: http://cci-reanalyzer.org/Reanalysis_monthly/maps.php)
Chladný vzduch nad severným Atlantikom má odozvu aj na dráhu cyklón. Možno aj kvôli topeniu grónskeho ľadovca sa v uplynulých desaťročiach na Slovensku v niektorých jesenných mesiacoch na Slovensku skôr ochladzovalo ako otepľovalo (ochladzovanie na jeseň vzhľadom k vykurovacej sezóne viac rozoberáme na http://meteoinfo.sk/clanok/51665-najblizsich-10-dni-bude-teplo-kto-chce-usetrit-na-kureni-moze-sa-cinit) - studený severný Atlantik po horúcich letách totiž spôsoboval, že cyklonálna činnosť sa presúvala južnejšie, kde bol väčší výpar, čo posúvalo dráhy cyklón postupujúcich nad Európu smerom na juh, čo následne vyvolávalo tieto jesenné ochladenia. Práve na jeseň a v zime by sa prostredníctvom tohto mechanizmu malo v relatívne blízkej budúcnosti kvôli slabnutiu golfského prúdu v západnej a severnej Európe ochladzovať, čoho sa chytili aj českí vedci z Karlovej univerzity - diera v globálnom otepľovaní sa totiž bude vďaka silnému GW (global warming) v ďašlích rokoch čoraz viac zväčšovať a západná a severná Európa, okrajovo dokonca aj Slovensko, si tak bude čoraz viac musieť zvyknúť na ochladenia, ktoré môžu byť najmä na Z pobreží Európy aj výrazné. Namiesto očakávaného globálneho otepľovania tak vďaka diere v GO môžeme najmä po horúcich letách zažívať chladnú a upršanú jeseň a keď čas pokročí a Golfský prúd ešte viac zoslabne aj chladné zimy.
Obr.: Trend za posledných vyše 100 rokov je neúprosný - diera v globálnom otepľovaní sa zväčšuje (Zdroj: archív autora)
Takéto ochladenie v neďalekej budúcnosti z dôvodu "GW hole" očakávajú vedci z Karlovej univerzity (Zdroj: http://facebook.com/katedra.meteorologie)
Obr.: Schéma znázorňujúca, čo spôsobuje sladká voda na povrchu oceánu
Situáciu ohľadom El-niňa, arktického ľadu, snehovej pokrývky na severnej hemisfére, diery v GO, severoatlantickej a arktickej oscilácie, povrchovej vody oceánov, cirkulačných módov a rôznych iných telekonekcií budeme aj naďalej sledovať. V roku 2016 sa zatiaľ čaká hlavne ďalšie horúce leto - zosilnený blokujúci charakter počasia a vysúvanie azorskej anticyklóny smerom na sever spolu s hlbokými brázdami spôsobia, že tento rok nás čakajú periodické návraty rekordne teplého počasia. Prvé takéto oteplenie sme mali už vo februári, kedy padol zimný slovenský rekord (+20,3°C, Bratislava, SHMÚ), druhé vyvrcholí v utorok 5. apríla rekordnými teplotami slabo nad +27°C a už čoskoro sa budeme tešiť tropickým, neskôr supertropickým dňom, pričom bude prekvapením, ak v lete 2016 prekonáme minuloročný počet supertropických dní (nad +35°C), ktorý bol v roku 2015 približne taký, ako za 2 predošlé najteplejšie letá dokopy. Po horúcom lete však môže GW hole (diera v GO) na jeseň 2016 predčasne prekvapiť.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Od Mikuláša po Luciu - VÝHĽAD NA 1. ETAPU ZIMY
Z domova / 30.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Ďakujeme Vám, že našim článkom venujete svoj...
DISKRÉTNE - REZERVOVANÉ: HROZBA v platnosti pre nedeľu (08. 12. 2024)!
Z domova / 03.12.2024
Je utorok (03. 12. 2024). Vychádzame so stručnou informáciou, ktorá sa vzťahuje na...
Videnie počasia od MIKULÁŠA PO LUCIU.
Z domova / 07.12.2024
Je sobota (07. 12. 2024). Absolvovali sme príchod Mikuláša. Toho sprevádzala aj Perinbaba....