Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 31.10.2015 21:41
Neskoré mariánske babie leto, ktoré odštartovalo pred cca 10 dňami bude trvať minimálne 20 dní. Posledná októbrová dekáda sa vyznačovala vyššou mierou slnečného počasia, na akú sme v tomto pokročilom ročnom období zvyknutí, pretože inverzie neraz rušili prechody slabých studených frontov, ktoré oživili prúdenie v spodných vrstvách ovzdušia a rozrušili inverzné zvrstvenie vzduchových hmôt. Uplynulý pracovaný týždeň sme sa v nižších polohách tešili slnečnému počasiu s teplotami až do +18°C a veľmi teplo nebolo len v nížinách a na horách, ale aj v typických hmlistých uzavretých kotlinách na juhu stredného Slovenska - Žiarska, či Zvolenská kotlina hlásili v piatok až do +18°C. Veľmi teplo bolo aj v polohách okolo 1500 metrov, kde sa teplota šplhala až k +15°C, pričom pocitové teploty boli pri nízkej vlhkosti, bezvetrí a intenzívnej dávke slnečných lúčov aj vyššie cez +20°C. Vďaka nižšej frekvencii hmiel a nízkej oblačnosti sa však vyskytli aj jasné a chladné noci, čo vyvrcholilo hlavne v stredu 28.10. 2015. SHMÚ na svojej FB stránke informuje o mrazoch, ktoré zasiahli uprostred pracovného týždňa severovýchod Slovenska, keďže sa sem prechodne po prednej strane anticyklóny dostal chladnejší a suchší vzduch. Nielen dolinové polohy v Prešovskom kraji v toto ráno hlásili nízke minimálne teploty (Klenová -6,4°C; Výrava -5,6°C; Medzilaborce -5,2°C; Kapušany -5,0°C; Podolínec -4,9°C; Plaveč, Turany n. Ondavou -4,4°C; Bardejov -4,3 °C a Prešov -4,0 °C - Zdroj: https://www.facebook.com/Slovenský-hydrometeorologický-ústav-SHMÚ-132018136871768/?fref=ts).
Godzillovské el-niňo prináša nezvratné zmeny klímy: Arabský polostrov potrápi cyklón o sile hurikánu najvyššej kategórie, Golfský prúd je najslabší od roku 900
Godzillovské El-niňo prináša nezvratné zmeny klímy na celej Zemi. Po tom, ako Mexiko zasiahol pred týždňom najsilnejší hurikán, aký kedy zaznamenali v Severnej Amerike (http://meteoinfo.sk/clanok/51578-mexiko-a-texas-v-pohotovosti-zuri-najsilnejsi-hurikan-v-historii-zeme-vietor-cez-400-km-h), sa z piatka na sobotu vytvoril v Arabskom mori zatiaľ druhý najsilnejší cyklón v histórii, ktorý zosilnel až na tropickú búrku 5. - najvyššej kategórie Saffir- Simpsonovej stupnice a zasiahne Jemen v plnej sile ešte o sile 4. kategórie, pričom si to zamieri rovno na sever do Saudskej Arábie. Nárazy vetra cez 300 km/h a pokles tlaku na 922 hPa - také sú aktuálne namerané hodnoty cyklónu Chapala, ktorý len tesne zaostáva za najsilnejším cyklónom aký sa kedy v Arabskom mori vytvoril - cyklónom Gonu z roku 2007. Tlak uprostred tohto cyklónu klesol len o 2 hPa nižšie a vytvoril sa tiež po extrémne teplom lete 2007. V Jemene a pohraničných oblastiach Saudskej Arábie sa očakávajú úhrny zrážok až okolo 100 - 200 milimetrov, čo inokedy spadne za niekoľko rokov dokopy. Za zmienku stojí, že len 3 cyklóny, ktoré sa vytvorili v Arabskom mori, zosilneli na silu tropickej búrky 4. alebo 5. kategórie - všetky po roku 2000 (Gonu, 2007, Peth, 2010 a Chapala, 2015). /viac na 1; 2; 3/. V budúcnosti sa v Arabskom mori a na Arabskom polostorove očakáva zvyšovanie intenzity cyklónov, pričom stormtracks, teda dráhy čoraz silnejších cyklónov sa budú vysúvať čoraz severnejšie. To spôsobí v mnohých častiach Arabského polostrova zvýšenie vlhkosti, pričom sa očakáva, že do roku 2100 sa niektoré oblasti v okolí Perskom zálive stanú neobývateľné. Tieto púštne oblasti sú počas súčasných liet vystavované vysokým teplotám cez +50°C, v budúcnosti však vďaka vysokej vlhkosti vzrastú pocitové teploty v oblasti do neuveriteľných hodnôt. Impaktné štúdie z Cambridge, Zurrichu či MIT /A; B; C; D/ hovoria o tom, že pocitové teploty vzrastú do roku 2100 v oblasti do neznesiteľných pomerov, pričom pobrežné oblasti, najmä okoli Abú Dhabí, Dubaja či Dohá vzrastú až do 170°F, čo je takmer +80°C! Ohrozené bude hlavne pobrežie Perzského zálivu, vrátane Iránu či Iraku ako aj juh Saudskej Arábie. Neznesiteľné pomery v oblasti môžu prispieť aj k väčšiemu počtu tzv. kimatických utečencov. To isté sa bude týkať Afriky, kde tiež vznikne niekoľko enkláv s podobne neznesiteľnými pomermi. Afrika má navyše v 21. storočí prejsť populačnou explóziou, ktorá na ostatných kontinentoch už máme za sebou, pričom do roku 2100 sa počet jej obyvateľov má podľa stredných demografických scenárov zvýšiť až na 4 až 5 miliárd. Ani tento fakt zrejme v utečeneckej kríze nepomôže.
Obr.: Cyklón Chapala o sile hurikánu 5. kategórie, ktorý práve mieri nad Jemen a Saudskú Arábiu /Zdroje vyššie/:
Obr.: Rekordne teplé vody Arabského mora spôsobia príchod extrémne silného cyklónu nad Arabský polostrov /Zdroj:NOAA/
Obr.: Jedna z projekcií nárastu heat indexu v oblasti Perzského zálivu v priebehu 21. st. /Zdroje vyššie/
Extrémne silné fázy El- niňa, ktoré budú v priebehu 21. storočia čoraz silnejšie sa budú vo veľkom prejavovať aj v euroatlantickom priestore. Aktuálna godzillovská fáza prekvapila svojou intenzitou a celý severný Atlantik sa zaplnil studenou vodou z topiaceho sa sladkého grónskeho ľadovca. Masy studeného vzduchu posunuli teplý Golfský prúd ďaleko na juh, nové vedecké štúdie dokonca hovoria, že Golfský prúd zoslabol aktuálne na najnižšiu úroveń od roku 900 nášho letopočtu /1; 2; 3/. Viacerí vedci varujú pred možným kolapsom Golfského prúdu počas takýchto silných fáz ENSa, čo by paradoxne prinieslo do Európy studené zimy. O tejto problematike píšeme na http://meteoinfo.sk/clanok/51574-zima-2015-16-bude-bohata-na-zrazky-a-snezenie-snehove-rekordy-padali-uz-v-pondelok, pričom podstatné je, že v studených vodách severného Atlantiku je oslabený proces cyklogenézy a tvorby islandských cyklón, pričom stormtrack, čiže dráha cyklón sa vysúva do priaznivejších podmienok na cyklogenézu - teda viac na juh. Aj preto sa počas najbližšej zimy 2015/16 očakávajú v Európe tzv. juhozápadné cyklonálne situácie (viac si o nich prečítate v článku na ktorý sme hodili odkaz o pár riadkov vyššie). Podľa najnovších výstupov modelu CFS by sa vrece s týmito cyklónami malo postupne roztrhnúť od decembra do marca, pričom postupne by sa aj ich dráha mala vysúvať čoraz viac na juh, pričom zrážkové systémy postupne budú zasahovať v plnej sile Slovensko. Stormtrack sa však z nových výstupov javí vysunutá viac na sever v porovnaní s výstupmi spred mesiaca, takže aj vpádov chladného vzduchu a kalamitných situácií môže byť o niečo menej na úkor intenzívnyh dažďov a oteplení (súvisiacom s vysokými nočnými teplotami pri oblačnosti resp. vyššej frekvencii J-JZ prúdenia na ich prednej strane na úkor S-SZ na zadnej). November by podľa výstupov CFS mal byť mimoriadne suchý, slnečný a hmlistý -vládnuť by nám teda mali hlavne mohutné anticyklóny nad kontinentom. Juhozápadné cyklonálne situácie spôsobia, že severne od dráh cyklón sa bude akumulovať chladný a suchší vzduch z Arktídy, čo by malo výrazne ovplyvniť charakter nasledujúcej zimy na Britských ostrovoch a v Škandinávii, kde sa očakávajú studené podmienky a možno jedna z najchladnejších zím. Pokiaľ by sa godzillovské fázy El-niňa do roku 2100 ešte viac zosilňovali, znamenalo by to ešte výraznejší kolaps Golfského prúdu a dráhy cyklón by sa mohli vysunúť ešte viac na juh - až nad Stredomorie, pričom studený a suchší vzduch zo severu by si zlizlo aj Slovensko. Vďaka globálnemu otepľovaniu tak kolaps Golfského prúdu môže naozaj nastať a na Slovensko sa môžu vrátiť aj studené zimy, avšak zatiaľ to možno očakávať len počas silných až godzillovských fáz El-niňa. Po väčšinu rokov s neutrálnou a zápornou fázou ENSa treba aspoň zatiaľ rátať s tendenciou k NAO+, teda veľmi teplými až mimoriadne teplými a daždivými zimami na Slovensku (a v širokom priestore strednej Európy a priľahlých regiónov).
Obr.: Ochladzujúci severný Atlantik a mimoriadne oslabený Golfský prúd vedci začali označovať ako "global warmig hole" - teda "diera v globálnom otepľovaní. Zasiahne táto diera aj na počasie v Európe? /Zdroj: http://www.truth-out.org/news/item/30114-it-s-been-there-all-along-exceptional-slowdown-of-the-gulf-stream-from-greenland-melt#14463126095001&action=collapse_widget&id=0&data=/ - na obrázku trend globálneho oteplenia v období 1901 - 2013 (poznámka: severný Atlantik vykazuje najväčšiu a najplošnejšiu mieru ochladzovania na Zemi)
Obr.: Vývoj "diery v globálnom otepľovaní" počas posledných 2 mesiacov (Zdroj: http://wattsupwiththat.com/2012/07/03/tisdale-on-the-curious-northern-hemisphere-sea-surface-temperature-anomaly-patterns/)
Obr.: Jednoduchá schéma, čo spôsobuje aktuálny oslabený Golfský prúd
Zaujímavé sú prejavy silného El - niňa aj v ostatných regiónoch Zeme. Napr. na púšti Atacama v Chile, ktorá je považovaná za najsuchšiu oblasť Zeme s ročnými úhrnmi zrážok takem 0 mm, sa v uplynulom období vyskytli periódy s intenzívnymi úhrnmi zrážok. Často sa uvádza ako najsuchšia stanica Arica, kde nepršalo 14 rokov, ešte dlhšie 20 ročné obdobie zaznamenali na stanici Quillaga (http://1url.cz/68es).
Jedným z neobvyklých dôsledkov silného El Niňa je aj to, že v týchto oblastiach sa tento rok dokonca dvakrát objavili na miestne pomery neobvykle silné zrážky, ktoré spôsobili lokálne povodne. Napr. v marci spadlo v niektorých častiach púšte 25 mm zrážok za deň. Nám sa to veľa zdať nemusí, ale je to toľko, ako tam priemerne spadne za 14 rokov. Krajšia stránka dažďov sa ukázala v uplynulých dňoch. Po niekoľkých rokoch rozkvitla púšť /http://1url.cz/h8e3; A/.
Obr.: Rozkvitnuté najsuchšie miesto na Zemi - púšť Atacama (Zdroj: A)
Na Slovensku babie leto až do Martina, zmena až v tretej novembrovej dekáde
Cez víkend nás opäť čaká slnečné počasie (podľa SHMÚ aj v sobotu namerali +18°C, tentokrát v Prievidzi), no dolinové a kotlinové polohy potrápia slabé mrazy okolo -2°C. Prvé novembrové dni sa nad Slovensko dostane veľmi teplý vzduch vo výške s teploou v 850 hPa až vyše +15°C (! - v lete by sme v takejto vzduchovej hmote mali 30°C teploty) a teplota by za vhodných podmienok mohla za celodenného slnečného počasia vo vybraných lokalitách prekračovať až +20°C. Už cez pracovný týždeň v Alpách fénovalo - lichtenštajnský Vaduz hlásil +23°C, Švajčiarsko +22°C, aktuálne sa teploty do +22°C vyskytujú / čakajú v Nemecku a neskôr aj v Rakúsku. Jazyk veľmi teplého vzduchu sa postupne na zadnej strane anticyklóny dostane aj na Slovensko, pričom nás zaplaví veľmi suchý vzduch s vlhkosťou aj pod 10%. Vlhkosť však veľmi poklesne už v prvých novembrových dňoch, kedy sa ocitneme na toto obdobie uprostred mimoriadne, možno až rekordne mohutnej tlakovej výše s tlakom nad nami až okolo 1040 hPa. Na miestach, kde by sa nevytvorila hmla alebo nízka oblačnosť, môže teplota prudko stúpnuť aj cez +20°C, na väčšine územia sa však v priebehu pracovného týždňa čakajú čoraz početnejšie hmly a nízka oblačnosť, ktoré spôsobia, že na horách (aj v polohách okolo 1 500 metrov) bude teplejšie ako v nížinách či kotlinách. Ralatívne dobre z toho môže výjsť sever Slovenska, kde môže byť vďaka nadmorskej výške slnečno a veľmi teplo. Celá prvá novembrová dekáda bude v znamení rovnakého počasia, no postupne budú pribúdať hmly. Zmeny spojené s prvou vážnejšou cyklónou a brázdou nad Európou sa čakajú až medzi 10. a 15. novembrom, kedy veľmi dlhé obdobie neskorého babieho leta bude predbežne prerušené zrážkami a predbežne aj ochladením. Mesačné prognózy však rátajú s veľmi suchým a anticyklonálnym novembrom 2015 v prevažnej časti Európy, takže na juhozápadné cyklonálne situácie si zrejme ešte budeme musieť počkať.
Obr.: GFS ENS k 31.10. 2015 /Zdroj: wetterzentrale.de/
Obr.: Očakávané odchýlky zrážok /hore/ a teplôt /dole/ vzduchu podľa posledného behu CFS (z 3. dekády októbra) - všimnime si kladnú odchýlku teploty v S a Z a zápornú vo V a J Európe ruka v ruke s veľmi suchým očakávaným charakterom októbra - v novembri sa zrejme nad centrálnom Európou bude udržiavať mohutná kontinentálna výš, ktorá prinesie sucho, slnko a hmly
(Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/imagesInd3/euT2mMonInd1.gif)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Od Mikuláša po Luciu - VÝHĽAD NA 1. ETAPU ZIMY
Z domova / 30.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Ďakujeme Vám, že našim článkom venujete svoj...
DISKRÉTNE - REZERVOVANÉ: HROZBA v platnosti pre nedeľu (08. 12. 2024)!
Z domova / 03.12.2024
Je utorok (03. 12. 2024). Vychádzame so stručnou informáciou, ktorá sa vzťahuje na...
Videnie počasia od MIKULÁŠA PO LUCIU.
Z domova / 07.12.2024
Je sobota (07. 12. 2024). Absolvovali sme príchod Mikuláša. Toho sprevádzala aj Perinbaba....