Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 04.07.2013 22:58
Prvá polovica júla si pre nás, zdá sa, pripravila stabilné júlové počasie. Už na prelome mesiacov sme informovali, že nadvládu v Európe môže v celej prvej dekáde a postupne aj v druhej prebrať mohutný výbežok kvázistacionárnej Azorskej výše vysúvajúci sa nad Európu. Ten sa od piatka 5. júla približne do pondelka 15. júla bude rozprestierať nad severozápadnou Európou a jeho stred sa bude stabilne udržiavať naj južnými Britskými ostrovmi. Naše územie tak bude vrámci severozápadnej anticyklonálnej situácie pod vplyvom tejto pomaly slabnúcej tlakovej výše pomenovanej nemeckými meterológmi Xena a jej vplyv môžu len na veľmi krátko prerušiť rozpadávajúce sa a veľmi nevýrazné frontálne rozhrania, z ktorých prvé by sa nad nami malo rozpadnúť v priebehu soboty. Menej výrazné tlakové pole a frontálne poruchy môžu priniesť prechodne do karpatskej oblasti miestami prehánky alebo búrky, počas dní s výraznejším presadzovaním výše nad Britskými ostrovmi by sa zrážky mali vyskytovať len ojedinele alebo vôbec. Teploty budú až do polovice júla veľmi vyrovnané (na juhu okolo +30, teda +28/+32°C, na severe okolo +25°C, čiže +23/+27°C). Výrazné ochladenie z konca júna tak vystriedalo ukážkové prázdninové počasie.
Prvá polovica júla 2013 prináša stabilné anticyklonálne počasie.
Prízemné mrazy zo začiatku júla vystriedali teplé noci
Spočiatku spomínaný výbežok Azorskej výše nepriniesol do našej oblasti oteplenie, práve naopak. V noci z 30. júna na 1. júla sa v tyle plytkej brázdy nízkeho tlaku dostal do našej oblasti studený vzduch, čo sme pocítili v pondelok ráno, kedy teploty v našich dolinách klesli k +3°C a slabo cez +5°C bolo aj na Záhorí a na opačnej strane Malých Karpát, v okolí Piešťan. Studené ráno sprevádzali na Orave, ale aj na Záhorí prízemné mrazy, ktoré sú v júli javom ojedinelým, nie však výnimočným. Teplotné extrémy v júli sme podrobnejšie analyzovali v nedávnych článkoch. Oproti prvým trom pracovným dňom prvého júlového týždňa sa stred tlakovej výše zo západnej Európy vysunul cez Nemecko a Poľsko až nad východnú Európu a naše územie sa už nenachádzalo na jeho prednej strane, v chladnom severnom prúdení. Prúdenie ostato severozápadné, ale vzhľadom k tomu, že sme sa priblížili k stredu výše, kde sa akumuluje teplejší vzduch, teploty stúpali oveľa vyššie ako narpíklad v pondelok (kedy ani na juhu teplota neprekročila napriek slnečnému počasiu letných +25°C). Výrazne teplejšie ako predošlé bolo štvrtkové ráno, v Bratislave, Kolibe s minimom +17,5°C, Košiciach +14,4°C, Hurbanove +12,3°C, na Sliači +11,3°C a v Lieseku na Orave +9,9°C. Takmer o 8°C teplejšie ráno ako v pondelok hlásili lokality na Záhorí (Kuchyňa, +13,7°C). Suchý vzduch sa počas dňa rýchlo prehrieval a najmä v horských oblastiach spôsobila konvekcia rozvoj búrkovej oblačnosti. Môžeme pripomenúť, že rozvoj búrok nastáva najmä pri podmienkach, kedy teplotný gradient medzi prízemnou vrstvou atmosféry a voľnou hladinou atmosféry napr. vo výške s geopotenciálom 850 hPa (cca 1400 metrov) resp. 500 hPa (5600 metrov) dosahuje vyše 1,00°C na 100 metrov nadmorskej výšky. Tropický deň bol zaznamenaný na väčšine staníc v nížinách a nižšie položených kotlinách (Žilina, +30,3°C; Nitra, +30,7°C; Hurbanovo, +30,2°C; Prievidza, +30,7°C; Dudince +31,4°C; Žiar nad Hronom, +30,7°C; Sliač, +30,3°C; Lučenec, +30,4°C) s výnimkou východného Slovenska, kde zotrvali teploty tesne pod +30°C.
Cirkulačné pomery v lete sú zložitejšie
V zime sme Vás pravidelne informovali o vplyve cirkulácie v euro-atlantickom priestore na počasie u nás. Z viacerých nízkofrekvenčných oscilácií nadvládu preberá v zimnom polroku Severoatlantická oscilácia, ktorú vyjadruje tlakový gradient medzi Islandskou a Azorskou výškou, ktorý kontroluje západné prúdenie z Atlantiku nad európsky kontinent. Prejavuje sa vo dvoch fázach, kladnej a zápornej a každá z fáz má charakteristické prejavy na počasie, najmä v zimnom období. Počas kladnej fázy putujú tlakové níže do Európy po severných dráhach, tlakový gradient je väčší ako zvyčajne a západné prúdenie silnejšie. Nad severnú polovicu Európy prináša nadpriemerne teplé počasie s vysokými úhrnmi zrážok, silenjšími vetrami a cyklonálnymi podmienkami, naopak, v Stredomorí vládne podpriemerne chladné počasie a sucho, veterné pomery sú nevýrazné a prevládajú anticyklonálne situácie. Naopak, počas negatívnej fázy nastáva v zime zvrat - cyklóny putujú z Atlantiku ponad Biskajský záliv nad západné a centrálne Stredomorie a potom ďalej na východ, nad Balkán, Čiernomorie, Turecko, východné Stredomorie až Blízky východ, pričom prinášajú do južnej časti Európy vlhké a teplé, veternejšie zimy s prevahou cyklonálnych situácií, naopak, v severnej Európe sú podmienky opačné - prevláda anticyklonálny, menej veterný, chladný a suchý ráz počasia.
Počas letného polroka však okrem NAO nastupuje výrazný vplyv niekoľkých ďalších oscilačných módov, z ktorých najvýraznejšie sú EU, EA1 a EA2 nízkofrekvenčné oscilácie. Vplyv Severoatlantickej oscilácie (NAO) na počasie v Európe slabne a počasie sa stáva pre klimatológov nevyspytateľnejšie. Počas leta sú prejavy NAO výraznejšie v iných oblastiach ako stredná Európa. V lete je NAO + režim charakteristický vysokým tlakom so stredom nad Britskými ostrovmi a nízkym tlakom nad Grónskom. Tento režim vedie v najteplejšej časti roka k suchu v južnej Škandinávii, na Britských ostrovoch, na severe Francúzska a vlhkým podmienkam v južnej Európe s výnimkou krajného západu Pyrenejského polostrova. NAO- v lete prináša vlhké a chladnejšie podmienky do oblasti Severného mora (juh Veľkej Británie, sever Francúzska, Benelux, sever Nemecka, Dánsko, južné Pobaltie) a chladnejšie pomery nad západnú a teplejšie nad východnú Európu. Letá sú počas NAO+ v Stredomorí prevažne daždivejšie a chladnejšie, počas NAO- spravidla suchšie a teplejšie. Vplyvy ostatných módov na počaise u nás postupne opíšeme v ďalších článkoch, do konca roka 2013.
Prejavy Severoatlantickej oscilácie v Európe v lete (JJA), Zdroj: Boé et. al, Uncertainties in European summer precipitation changes: role of large scale circulation, 2008
Vývoj a históriu indexov NAO/AO je možné sledovať na: