Peter Lenčéš, Meteoinfo.sk / 29.01.2021 19:39
Portál MeteoInfo.sk už dlhšie - ako jediná meteorologická platforma na Slovensku - upozorňuje na potenciál signifikantných poveternostných udalostí v rámci poslednej tretiny zimy 2020/2021. Tieto vízie začínajú nadobúdať zreteľné kontúry - zatiaľ však len vo výstupoch numerických modelov.
Vrchol zimy 2020/2021 máme možno ešte len pred sebou (foto: Braňo z Kšinnej - MeteoInfo.sk)
Takmer v každom z ostatných článkov sa portál MeteoInfo.sk necháva počuť, že v nastúpenom období veľkopriestorové, euroázijské termobarické nastavenie bude otvárať priestor pre signifikantné poveternostné udalosti.
Synoptické kontúry vízií portálu MeteoInfo.sk sa začali odhaľovať vo výstupoch numerických modelov. Tie - s perspektívou záveru nového týždňa - vychádzajú doslova s nervy drásajúcimi simuláciami.
Oba hlavné numerické modely - GFS i ECMWF - kalkulujú s enormne rozsiahlou masou kontinentálnej sibírskej agresívnej ľadovej vzduchovej hmoty, ktorá to bude mať namierené do vnútrozemia Európy.
Portál MeteoInfo.sk pristupoval k explicitnej zmienke o črtajúcom sa potenciáli agresívneho sibírskeho ataku v ostatných dňoch ešte rezervovane. Dnes (je piatok, 29. 01. 2021), v čase, keď výstup za výstupom oboch hlavných numerických modelov doslova hrozí dramatickou studenou vlnou, vychádzame verejne s prvými explicitnými informáciami o synoptickom rámci tejto hrozby.
Popísaný potenciál dobre vystihujú obrázok 1 a obrázok 2. Platné sú pre samotný záver nového týždňa. Prvá simulácia je produktom modelu GFS, druhá simulácia je produktom modelu ECMWF.
.png)
Obr. 1: Poveternostná situácia (teplotné pomery sú počítané pre hladinu cca 1500 m n. m.) k termínu nedeľa, 07. 02. 2021 - numerický model GFS (iniciované 29. 01. 2021, 07.00 SEČ); zdroj: wetterzentrale.de
.png)
Obr. 2: Poveternostná situácia (teplotné pomery sú počítané pre hladinu cca 1500 m n. m.) k termínu noc na pondelok, 08. 02. 2021 - numerický model ECMWF (iniciované 29. 01. 2021, 01.00 SEČ); zdroj: wetterzentrale.de
Obe simulácie prezentujú enormne rozsiahlu masu mimoriadne studeného vzduchu pôvodom zo Sibíri.
Je nutné vziať do úvahy, že v ďalších modelových výstupoch bude dochádzať aj k väčším korekciám. Predsa však - súdiac podľa radu ostatných výstupov ako modelu GFS, tak modelu ECMWF - je zrejmé, že Európa sa musí pripraviť na potenciálny, možný vrchol zimy.
Čo je veľmi pozoruhodné - simulácie na dlhé obdobie vpred nepočítajú s tým, že prípadný atak zo Sibíri by bol prechodného rázu. Práve naopak. Taký numerický model GFS, ktorý vidí ďaleko za horizont 240-tich hodín, takmer výstup za výstupom simuluje až alarmujúco závažné zaplavenie veľkej časti Európy obrovským bazénom ľadovej masy, pričom táto hmota by tu zotrvávala celý rad dní (obrázok 3).
.png)
Obr. 3: Poveternostná situácia (teplotné pomery sú počítané pre hladinu cca 1500 m n. m.) k termínu noc na piatok, 12. 02. 2021 - numerický model GFS (iniciované 29. 01. 2021, 07.00 SEČ); zdroj: wetterzentrale.de
Z dnešného pohľadu (je piatok, 29. 01. 2021) sa javí, že je vyslovene opodstatnené začať sa vážne zaoberať možnosťou nástupu mimoriadnej studenej vlny zo Sibíri. Vývoj v tejto veci budeme pozorne sledovať a pravidlene vychádzať s novými informáciami.