Prihlásenie

zavrieť

Meno (e-mail):

Heslo:

 • Slovensko/
 • Severozápad/
 • Partizánske/
 • Partizánske
Partizánske - Luhy
Nadmorská výška 195 m
FOTOGALÉRIA

ČLÁNKY
03.02.2018 -

Ako extrémne odlišné môžu byť dva po sebe idúce januáre sme sa presvedčili tento rok. Kým január 2017 bol mimoriadne studený a najchladnejší od povojnových rokoch, tohtoročný skončil ako veľmi teplý a tretí najteplejší od roku 1990. Rozdiel medzi oboma januármi bol viac ako 10 stupňov! Január priniesol veľa zamračených dní a časté zrážky, ktoré sa vyskytli až v 22 dňoch. Zrážky však boli zväčša slabé a tak nakoniec mesačný úhrn nedosiahol ani dlhodobý normál.

10.01.2018 -

Rok 2017 skončil z teplotného hľadiska ako normálny, s kladnou odchýlkou 0,4 °C oproti dlhodobému priemeru od roku 1992. Od rekordne teplého roku 2014 dochádza k potupnému poklesu teploty a každý nasledujúci rok bol o niečo chladnejší, ako ten predchádzajúci. Posledný chladnejší rok, ako ten nedávo skončený, sme tu mali v roku 2011. Tu však treba povedať, že mierou vrchovatou sa o to zaslúžil jediný mesiac, a to január. Ten priniesol doslova šok, keď bol až o 6,1 stupňov chladnejší, ako dlhodobý normál. Chladnejší január sme tu od roku 1951 nemali. Teplota po dlhých 11-tich rokoch opäť klesla pod hranicu -20°C. Dňa 8. januára to bolo až -22,1°C, čo bolo nakoniec aj ročné minimum. Výrazný chlad sa udržal až do posledného januárového dňa. Tým sa mimoriadna zima ale skončila a február bol už o takmer 10 stupňov teplejší. Po mimoriadne teplom marci prišiel prvý letný deň už 3. apríla, čo je rekordne skorý výskyt v Partizánskom. Bol tak pokorený rekord z predchádzajúceho roka, kedy sa prvý letný deň vyskytol 5. apríla. Aj tento rok bol problémom neskorý aprílový chlad s následnými nočnými mrazmi. Nebezpečné bolo aj obdobie tesne pre "ľadovými mužmi" Dňa 10. mája klesla teplota až na -2,4°C. Takýto chlad som v Partizánskom tomto čase ešte nezaznamenal. Leto prinieslo tiež zopár rekordných zápisov. V prvom rade bolo extrémne suché, keď za tri mesiace spadlo iba 85,6 mm vlahy. Bolo to najsuchšie leto minimálne za posledných 30 rokov. Najsuchším mesiacom roka s úhrnom len 13,7 mm sa stal jún. Búrková sezóna bola opäť mimoriadne slabá a búrky prinášali veľmi málo vlahy. Jeden deň však predsa vynikol. Bol to 5. júl kedy sa vo večerných hodinách cez nás prehnala supercela s ničivou víchricou a krupobitím. Veterná smršť ničila strechy domov, lámala hrubé konáre, vyvracala stromy, trhala vedenia, prevracala kontajnery a povalila k zemi aj pouličné osvetlenie. Škody po búrke sa ešte dlho odstraňovali. Teplotné maximum leta, ale aj celého roka, sme zažili 4. augusta pri teplote 37,0 °C. Leto nešetrilo tropickými dňami a zažili sme ich až 37. Jeseň 2017 bola veľmi premenlivá a hlavne začala výrazne znižovať zrážkový deficit, ktorý činil na konci augusta vyše 200 mm. September sa stal najvlhkejším mesiacom roka s úhrnom 104,4 mm. V septembri sa vyskytol aj deň s najitnenzívnejšími zrážkami. Bolo to 17. septembra a spadlo 38,4 mm vody. V ten deň sa vyskytla aj krátka prietrž mračien. Nadpriemerné zrážky priniesol aj október. V jeho závere došlo k zaujímavej situácii, keď sa prvé snehové vločky objavili 30. októbra a prvý mráz jesene až 31. októbra. Od roku 1988 sa v Partizánskom ešte nestalo, aby prvý mráz prišiel až po prvom snežení. Na prelome nobembra a decembra prišla prvá snehová nádielka aj s pomerne výrazným nasledovným chladom. December však bol extrémne premenlivý a chlad sa dlho neudržal. Ráno 12. decembra sme tu mali takmer +15 °C, čo bola najteplejšia decembrová noc od roku 1989. No a počas vianočných sviatkov nás opäť raz neminulo výrazné oteplenie.

06.01.2018 -

December ukončil sériu troch po sebe idúcich teplotne normálnych mesiacov a skončil ako teplý s odchýlkou 1,5 °C oproti dlhodobému normálu. Najväčší chlad prišiel hneď na začiatku mesiaca kedy sa 2. decembra ochladilo na mesačné minimum -9,5 °C. V tomto období sme tu mali aj najviac snehu a to 9 cm z 1. decembra. Mesiac bol ale veľmi premenlivý a už na začiatku druhej dekády v príleve mimoriadne teplého vzduchu stúpla teplota 12. decembra až na 14,9 °C. Táto teplota bola ale dosiahnutá už v skorých ranných hodinách! Prežili sme tak najteplejšiu decembrovú noc za posledných 28 rokov. Nechýbalo ani tradičné vianočné oteplenie. Pokiaľ ide o zrážky, tak december skončil v normále. Najviac vlahy spadlo v posledných štyroch dňoch roka a to až 63% celkového mesačného úhrnu.

DISKUSIA K LOKALITE
 • Pozorovateľ
 • Posledné hlásenie o počasí
  • Teplota: 2,1°C
   tlak 1016,0 hPa, slabý až mierny SV vietor, Tmin. -1,4°C, Tmax. 3,7°C
   23.02.2018 15:44

   archív . .
 • Predpoveď počasia
  • Nedeľa 25.02.2018

   Malá oblačnosť
   Teplota min. -11°C, max. -4°C.

   (automatická predpoveď)


Aktuality
Mesačné teplotné extrémy Slovenska

23.02.2018 /

Prehľad mesačných teplotných rekordov na...

Mieri k nám arktická zima.

20.02.2018 / Slovensko už o pár dní bude čeliť na súčasnú dobu...