Miroslav Janočko / 30.10.2017 23:26
Včera sa cez Slovensko prehnal orkán Herwart, ktorý priniesol silný vietor až víchricu na Slovensko. V Nitre boli namerané nárazy vetra 126 km/h. Na horách fúkalo ešte viac. Vietor vyvracial stromy, paralyzoval dopravu, domácnosti odstrihol od dodávok elektrickej energie, v zahraničí si vyžiadal aj ľudské životy.
Veľmi nízky bol tlak vzduchu, napr. v okolí Košíc len 986 hPa. Stred tlakovej níže nad Ukrajinou a Bieloruskom mal len okolo 970 hPa. Na mnohých miestach na Slovensku sa tlak v priebehu noci zo soboty na nedeľu znížil až o 20 hPa a v priebehu noci z nedele na pondelok zas zvýšil o 20 hPa. Boli to dosť prudké zmeny tlaku.
V spojení s tlakovou nížou Herwart prechádzal včera rozsiahly frontálny systém. Prešiel teplý front, potom studený front, neskôr podružný studený front a napokon ešte oklúzny front. Na studených frontoch sa tvorili zimné búrky a práve nim sa budeme venovať v tomto článku. Aj dnes sa vyskytli búrky v silnom vlhkom prúdení morského arktického vzduchu od SZ. Na mnohých miestach, aj v nížinách sa včera a dnes vyskytli prvé snehové zrážky v tomto zimnom polroku.
V zimnom období sú podmienky na búrky horšie ako v lete. V zime prevažuje skôr vrstevnatá oblačnosť, na búrky potrebujeme kopovitú oblačnosť (najprv je to len Kumulus, potom sa z neho vyvinie búrkový oblak Kumulonimbus). Slnečné žiarenie nie je intenzívne ako v lete, vzduch nie je tak vlhký a v noci napr. pri snehovej pokrývke pôsobí silné vyžarovanie. To všetko stabilizuje armosféru. Ďalším problémom sú inverzie (teplota so stúpajúcou výškou stúpa), tie tiež blokujú vývin vertikálnych kopovitých oblakov. Na druhej strane, prúdenie je silnejšie ako v lete (napr. včerajšie dýzové prúdenie bolo pre Európu nezvykle silné). Fronty sú výraznejšie, tlakové útvary hlbšie. Zimné búrky sa vyskytujú zväčšia na frontoch (väčšinou studených) a v blízkosti nich, resp. v blízkosti hlbokých tlakových níží. Boli však prípady aj nefrontálnych zimných búrok. V búrkovom oblaku Kumulonimbus sa trú o seba ľadové kryštáliky, a tak dôjde k elektrickému výboju. Väčšinou ide o CC blesky (mrak-mrak), no môže prekvapiť aj CG blesk (mrak-zem). CG blesky sa ešte delia na pozitívne (CG+) a negatívne (CG-). V niektorých zimných búrkach je paradoxne podiel pozitívnych CG+ vyšší ako u letných. Bežne je to tak, že 80% bleskov tvoria CG- blesky a zvyšok CG+ blesky, samozrejme aj CC blesky.
Skôr než sa dostaneme ku konkrétnej včerajšej a dnešnej situácii, vysvetlíme si ešte čo sú to krúpy a krúpky, a aký je medzi nimi rozdiel. Snehové a námrazové krúpky patria medzi snehové zrážky (pretože jadro zrážky je snehové), čiže ak ich zaznamenáte, môžete si zapísať deň so snežením. Ak však zaznamenáte ľadové krúpy, tie medzi sneženie nepatria, je to samostatný druh zrážok. Tento druh zrážok (krúpy a krúpky) býva pri zimných búrkach dosť častý, keďže nulová izoterma je nízko. Vysvetlíme si aj to, čo je snehová búrka.
Snehová búrka
Mnohí si myslia, že keď vonku husto sneží a fúka silný vietor, ide o snehovú búrka. Nie je to tak. Na to, aby boli splnené kritériá búrky, musí byť zaznamenaný elektrický výboj (blesk a hrom). Tak je to aj v prípade snehových búrok - musí sa blýskať a hrmieť - rozdiel je len v tom, že zrážky nie sú dažďové, ale snehové. Môžete sa o tom presvedčiť v tomto videu: https://www.facebook.com/milan.husar.7/videos/2407999339741/
Snehové krúpky
Zrážka sa skladá z bielych nepriesvitných snehových zŕn. Tieto zrná sú guľovité, niekedy kužeľovité, ich priemer býva 2 až 5 mm. Snehové krúpky sú krehké, dajú sa ľahko stláčať. Pri dopade na tvrdý povrch odskakujú a ľahko sa trieštia. Väčšinou sa vyskytujú v prehánkach v oblakoch Kumulonimbus.
Námrazové krúpky
Zrážka zložená zo snehových zŕn prevažne guľovitého, zriedka tiež kužeľovitého tvaru o priemere okolo 5 mm. Snehové zrná sú obalené tenkou vrstvou ľadu. Námrazové krúpky sú priesvitné. Pri dopade na zemský povrch odskakujú, ale netrieštia sa. Námrazové krúpky sa vyskytujú výlučne v prehánkach v oblakoch Kumulonimbus.
Ľadové krúpy
Sú to pevné vertikálne atmosférické zrážky. Jedná sa o kusy ľadu pokryté vrstvou alebo niekoľkými vrstvami zmrznutej vody vznikajúce výlučne v oblakoch druhu Kumulonimbus a následne dopadajúci na zemský povrch. Ich veľkosť dosahuje od 5 milimetrov až do niekoľkých centimetrov v priemere. Tvar krúp je premenlivý, od takmer pravidelných ľadových guľôčok po nepravidelné agregáty.
Tak, a teraz môžeme prejsť ku konkrétnym prípadom z včerajška a dneška:
Včera doobeda prechádzal cez Slovensko studený front. Už na ňom sa tvorili búrky na západnom a severnom Slovensku. Prinášali väčšinou dážď a malé krúpy. Okolo obeda sa v Telgárte vyskytla snehová búrka a to kvôli vyššej nadmorskej výške danej lokality. Popoludní prechádzal cez nás podružný studený front. Ten do Prešova priniesol búrku s dažďom a krupobitím (aj vetrom v nárazoch 24 m/s). Večer po prechode oklúzneho frontu sa vyskytli už snehové búrky na Orave a Zamagurí. V Poprade a Svite večer zas pekne nasnežilo (5 cm) z plytkých Kumulonimbov. Mnohé lokality na severe sa tak dnes ráno zobudili do zasneženej krajinky.
Dnes sa tiež vyskytli búrky v oblasti Sniny, Slanských vrchov a Banskej Bystrice. Tie boli zväčša snehové. Na zvyšku sa vyskytli prehánky, v nížinách to bol dážď s krúpkami, vo vyšších polohách (asi od 400-500 m) sneženie. Celkom slušná "metelica" sa vyskytla aj dnes večer vo vyššie položených častiach Košíc (napadli 2 cm snehu).
FOTOGALÉRIA
Včerajšia búrka s krupobitím v Prešove (kukaj.se)
Pohľad na krúpy v Teriakovciach (pri Prešove) (FOTO: Marek Vavrek, FB / SHMÚ)
Pohľad na včerajšiu prešovskú búrku z meteorologického radaru (shmu.sk)
Včerajšie večerné snehové prehánky v Poprade (FOTO: vladormk)
Včerajšie večerné snehové prehánky vo Svite (FOTO: Marián Paučík)
Dnešná prehánka pri Leviciach (FOTO: qwerty)
Dnešná krúpková prehánka v Žikave (FOTO: Samuel)
Dnešná krúpková prehánka v Bratislave (FOTO: Kabbi)
Dnešná snehová prehánka v Poprade (FOTO: Jary)
Dnešná krúpková prehánka v Žiline (FOTO: Radko)
Dnešná krúpková prehánka v Dobrej Nive (FOTO: Mišo)
Dnešná krúpková prehánka v Košických Oľšanoch (FOTO: Miroslav Janočko)
Oblak Kumulonimbus dnešnej krúpkovej prehánky v Košických Oľšanoch (FOTO: Miroslav Janočko)
Vzdialená prehánka, Beladice (FOTO: Martin)
Dnešná krúpková prehánka v Košiciach (FOTO: Martin Žec)
Snehová prehánka dnes večer v Košiciach (FOTO: olimak)
A na záver článku si dajme niečo na odľahčenie - vtipný obrázok nafotený včera večer v Poprade - ťavy na snehu, ktoré utiekli z cirkusu (FOTO: FB / Nerob cirkus)
Zdroje:
http://www.meteoinfo.sk/diskusia
http://www.shmu.sk/File/studijne%20materialy/zimne_burky.pdf
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Hrozí mikulášsky POVETERNOSTNÝ KOLAPS.
Z domova / 23.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Opäť Vám veľmi pekne ďakujeme, že našim...
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...