Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 17.12.2016 23:27
Situácia ohľadom bielych Vianoc nie je až taká beznádejná. Naposledy slabo nasnežilo v stredu a slabá snehová pokrývka sa na severe a východe vďaka pretrvávajúcej nízkej oblačnosti miestami drží už štvrtý deň. V nedeľu a v noci z nedele na pondelok nás prekvapí ďalšia situácia so slabým snežením - hoci nadvládu nad veľkou časťou Európy má a ešte dlho bude mať blokujúca výš, okolitým cyklonálnym oblastiam je to však jedno a až do stredu vysokého tlaku vysielajú dlhočizné studené fronty. Ďalší takýto frontálny systém dorazí na Slovensko v najbližších hodinách a zvýši sa tak šanca na biele Vianoce, aspoň v niektorých regiónoch. Vyhraté to budú mať tie regióny, kde sa hmla a nízka oblačnosť udrží až do Vianoc a kde nevykukne slnko.
Sneženie bude najvýraznejšie v severnej polovici a BA a TT kraji
V týchto oblastiach sa očakáva v nedeľu sneženie na viacerých miestach a miestami sa tu pribudne 1-5 cm snehu. Pred príchodom sneženia budú pretrvávať hmly a nízka oblačnosť, no miestami krátkodobo ešte vykukne aj slnko - preto budú medziregionálne teplotné rozdiely závisieť naďalej od slnečného svitu - na východe, kde sa očakáva pretrvávanie hmiel bude naďalej celodenný mráz, prevažne -5/-1°C, na juhozápade alebo aj inde kde sa pretrhne oblačnosť sa môže otepliť na okolo +2°C (0/4). Aj na juhozápade však budú oblasti, kde zotrvá celodenný mráz, ten mala v sobotu aj Bratislava s Tmax okolo -1°C. Na východe bolo pri hmle ešte chladnejšie - najteplejšie oblasti na východe sa ponorili do hustej hmly a maximálna teplota dosahovala len okolo -5°C podľa SHMÚ v Košiciach, Trebišove aj Stropkove. Slnko vykuklo v Prievidzi a Hurbanove, kde teplota poskočila na +4°C. Najchladnejšie ráno mali na severovýchode, kde sa v noci vyjasnilo na snehovej pokrývke a ochladilo až na okolo -15°C. V ďalších dňoch - praktivky celý nasledujúci týždeň, sa takéto rozdielne počasie bude vyskytovať každý deň - tam kde vykukne slnko, môže teplota vyskočiť na +3/+4°C, vo väčšine regiónov však bude naďalej nízka oblačnosť alebo hmla, pričom najchladnejšie bude pri hmle, najmä na východe, aj hlbšie pod 0°C, okolo -4°C. Noci a rána budú mrazivé, prevažne -4/-9°C, v dolinách nanajvýš do -15°C.
Obr.: Nedeľa prinesie sneženie - NR, BB a KE kraj na tom budú biedne, no v BA, TT, TN, ZA a PO kraji miestami pribudnú nejaké centimetre /http://meteoinfo.sk/predpoved-slovensko-zajtra/
Obr.: Počasie podľa SHMÚ / ogimetu v sobotu, 17.12. 2016 /http://ogimet.com/resynops.phtml/ - naďalej budú pretrvávať regionálne rozdiely medzi regiónmi so slnečným svitom a hmlami
Počasie chystá zmenu koncom roka a v januári - časovaná bomba studeného vzduchu nad Grónskom môže vybuchúť v prvej polovici januára
Počas adventného obdobia priebežne sledujeme, ako sa studený vzduch z východnej Sibíri postupne dostával nad Aljašku, Kanadu a postupne aj USA a Grónsko. Na severe USA dokonca očakávajú mrazy až do -45°C /https://www.aktuality.sk/clanok/400252/usa-trapia-silne-mrazy-moze-sa-ochladit-az-na-45-c//, veľmi chladný vzduch sa však dostane postupne nad Grónsko, kde sa bude hromadiť a hlboká cyklonálna oblasť, tvoriaca sa nad severným Atlantikom a západnými brehmi Európy, bude čerpať z týchto zásob studeného vzduchu v jej tylovej časti. Až nad Atlantik sa tak vylejú veľmi chladné vzduchové hmoty. Najprv by sa táto časť polárneho vortexu mala snažiť zomknúť južne od Grónska a Islandu, postupne však pravdepodobne cirkulácia povolí, čo by spôsobilo zonálny prenos tejto cyklonálnej oblasti na východ - nad Európu, čo by mohlo už v prvej polovici januára priniesť sneženie a výraznú vlnu chladu - možno vrchol zimy 2016/17 na Slovensku.
Síce sa hovorí, že zonalita je posilnená práve počas AO+ a NAO+ fázy - čo je pravda, je to však myslené na zonálny prenos vzduchových hmôt smerom nad Škandináviu, pričom naša oblasť zotrváva v teplom južnom prúdení a hlboká cyklonálna oblasť je zomknutá SZ od brehov Európy. Tiež sa hovorí, že počas AO- a NAO- fázy je cirkulácia spomalená a zonálny prenos vzduchový hmôt zastavený - čo je tiež síce pravda, ale nie tak celkom. Na to aby sa hlboká cyklonálna oblasť mohla pohnúť zo severného Atlantiku smerom nad Európu, potrebuje v zime práve impulz poklesu NAO a AO - hovoríme preto len o zonálnom prenose cyklonálnej oblasti a nie cirkulácie a jednotlivých blokujúcich sektorov ako celku. Aj takéto paradoxy niekedy cirkulácia prináša - tieto hrubé schémy sa však dajú použiť najmä len na jednotlivé časti polárneho vortexu, pričom vieme, že jednotlivých blokujúcich sektorov býva oveľa viac. Pokiaľ sa niekde dlho drží takáto hlboká cyklonálna oblasť, naozaj treba impulz k NAO- a AO-, aby hlboký tlak "povolil" zo svojich akčných centier a začal sa pomaly presúvať smerom na západ. Nie nadarmo sa preto hovorí o akomsi "rozbití cirkulácie". Zdá sa teda, že po inverznom utrpení sa ešte máme začiatkom roka 2017 na čo tešiť. Dúfame, že budete dlhodobé vyhliadky naďalej sledovať s nami.
Obr.: Očakávaný presun A) oblasti nízkeho tlaku - vľavo, B) studeného vzduchu v jej tyle a C) zrážkových pásiem s ňou spojených (najrozsiahlejšia časť polárneho vortexu) do Vianoc 2016 z Kanady a USA smerom nad Grónsko. Zmena za týždeň v krúžku. Zdá sa, že všetky tieto komponenty, vrátane studeného vzduchu, sa v prvej polke januára pomaly presunú až nad Európu.
.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Teplotné pomery spejú k vertikálnemu ZVRATU.
Z domova / 09.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...