Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 22.07.2015 23:33
V stredu v jazyku extrémne teplého a suchého vzduchu stúpali podľa SHMÚ a Medzinárodnej výmennej siete maximálne denné teploty až na okolo +38°C (Žiar n. Hronom +38,0°C; Dudince, +37,9°C; Hurbanovo +37,8°C; Bratislava +37,5°C). Do +37°C bolo aj na severozápade a +36°C na východe Slovenska. V Lieseku na Orave namerali extrémnych +32,1°C, v Poprade +31,5°C. Ráno sa nielen na juhozápade vyskytovali tropické noci a kým podhorie Malých Karpát ráno hlásilo minimálne teploty okolo +24°C a vyššie položené časti Bratislavy +23°C, či Hurbanovo +22,5°C, fénové prejavy spôsobili tropickú noc aj v Kamenici n. Cirochou s minimom +20,5°C. Maďarský Gyor hlásil takmer supertropickú noc s minimom +24,9°C. Teploty medzi +37/+38°C hlásili aj naši pozorovatelia z juhozápadného, severozápadného a južného (BB kraj) Slovenska - Partizánske, Žiar n. Hronom, Šášovské Podhradie, Čereňany pri Prievidzi, Starý Tekov pri Leviciach, Devínska Nová Ves v BA. Podľa SHMÚ na mnohých miestach spadli na západnom a juhu stredného Slovenska absolútne teplotné rekordy pre 22. júla.
Extrémne teplo bolo v ČR aj v Rakúsku, Slovensko čaká druhú supertropickú noc v roku
Podľa zahraničného meteorologického spravodajstva môžeme konštatovať, že leto 2015 vrcholilo v Českej republike, kde namerali +39,2C° i Rakúsku s absolútnym maximom až +38,6°C (http://infomet.cz/index.php?id=read&idd=1437580062; http://www.wetter.at/wetter/oesterreich-wetter/38-6-Grad-Heissester-Tag-des-Jahres/197278637). Maďari hlásili tiež medzi +38/+39°C, v Chorvátsku a Srbsku teploty presahovali +40°C a v Bosne a Hergegovine namerali až +42°C (Mostar). Najhorúcejší vzduch sa nad Slovensko dostane v priebehu noci zo stredy na štvrtok, kedy sa na juhozápadnom Slovensku očakávajú vzácne supertropické noci s rannou minimálnou teplotou na podhoriach na JZ Slovensku až okolo +25/+26°C. Jednu supertropickú noc sme mali už z utorka na stredu 7.-8. júla 2015 - vtedy v Podhájskej namerali ranné minimum až +26,3°C, čo bolo len o stupeň menej, ako počas najteplejšej noci akú sme kedy na Slovensku mali - zo začiatku augusta 2013. Horúci vzduch, ktorý v stredu počas dňa v malom jadre v závetrí Álp dosahoval teplotu v 850 hPa cez +25°C sa v noci zo stredy na štvrtok dostane nad západné, a neskôr aj nad zvyšok Slovenska, pričom na pahorkatinách Podunajskej nížiny a podhoriach sa očakávajú vzácne supertropické noci a tropické noci sa podobne ako zo 7. na 8. júla môžu za prispenia fénových prejavov vyskytovať aj na strednom a východnom Slovensku. Vo štvrtok totiž od SZ postúpi nad Slovensko už studený front, ktorý je s aktuálnym vrcholením horúčav spojený, ten sa však v priebehu štvrtka a piatka "zasekne" nad severným a západným Slovenskom a nad južné pohraničie tak vôbec nedorazí. Namiesto toho teploty vo štvrtok ešte môžu v Juhoslovenskej kotline a na JV stúpnuť k +38°C a v piatok sa oteplí na JZ do +35/+36°C. Očakávajú sa však búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne s krupobitím - treba s nimi počítať miestami. V sobotu sa nad Slovensko od SZ, z Nemecka bude blížiť plytká cyklóna, ktorá spôsobí, že v jej teplom sektore sa studený front vráti zo Slovenska nad Poľsko a Česko vo forme teplého frontu a pred studeným frontom na západnej strane sektoru sa obnoví prílev mimoriadne teplého vzduchu. V sobotu sa tak opäť môže na juhu aj napriek zväčšenej oblačnosti a búrkam otepliť až do +37°C. Až v nedeľu 26.7. definitívne úmorné horúčavy, ktoré trvajú od stredy 15. júla ukončí prechod studeného frontu. Po jeho prechode sa výraznejšie ochladí hlavne v severnej polovici, v suchšom vzduchu začiatkom nového týždňa prídu čerstvejšie rána a teploty v závetriach na juhu stredného Slovenska chránených pred chladným vzduchom od S-SZ sa oteplí do +27/+28°C.
Obr.: Synoptická situácia najbližšie 3 dni spôsobí návrat horúčav v sobotu (Zdroj: synoptická predpoveď CMHI)
NOVINKA NA METEOINFE - ROZŠIRUJEME DLHODOBÚ PREDPOVEĎ NA 15 DNÍ
Vzhľadom na to, že trendy vývoja charakteru počasia na najbližších 12 dní v našej 12-dňovej predpovedi sme boli schopní odhaľavať aj na takéto dlhé obdobie, spustili sme dlhodobú predpoveď na 15 dní. Ako sme už spomínali v nedávnych článkoch, našim cieľom v strednodobom až dlhodobom horizonte v dlhodobej predpovedi nie je podať presnú informáciu o počasí na konkrétny deň pre SR, ale odhaliť trend vývoja čo sa týka charakteru teplôt (oteplí sa?, ochladí sa?, črtá sa vlna horúčav/ vlna chladu?), zrážok (bude sucho?, bude dostatok zrážok?) či oblačnosti. Napriek tomu, že počasie v jednotlivých dňoch, najmä po 10. dni si často budú počasie navzájom meniť, podľa toho ako sa daný charakter počasia bude v nových a nových prognózach modelov viac približovať alebo vzďaľovať vzhľadom na aktuálne vstupné dáta, sa budeme snažiť byť aj v druhej polovici dní v dlhodobej predpovedi byť čo najviac detailní, aby sme opísali, akými prejavmi počasia môže byť očakávaný charakter počasia doprevádzaný. Naši programátori už opravili výpadky vo VÝVOJI DLHODOBEJ PREDPOVEDE, KDE SI BUDETE MôCŤ OVERIŤ VÝVOJ A PRESNOŤ NAŠICH DLHODOBÝCH PREDPOVEDÍ ZA UPLYNULÝCH 15 DNÍ. Za úspešné predpovede budeme považovať, keď sa nám podarí odhaliť vývoj teplôt a zrážok na najbližšie 3 až 5 dní presne (ikona a odchýlka +/- 2°C od reálneho počasia v daný deň), za vysoko úspešné predpovede možno považovať, ak budú takéto odchýlky vzhľadom ku konečnému reálnemu počasiu v daný deň (prehľad daného dňa je dostupný na http://ogimet.com/resynops.phtml.en) dosahovať takéto hodnoty (teda do +/-2°C) na 5 až 10 dní od vydania predpovede (už v priebehu júla nám vyšli presne aj 7 až 9 dňové predpovede na niektoré dni). Po 10. dni zrejme bude úspešnosť predpovedí pre konkrétny deň nízka, pokiaľ si budete chcieť overiť ako nám vyšla predpoveď charakteru počasia po 10. dni, alebo posúvanie vrcholu oteplenia či ochladenia počas týchto dní, bude potrebné si pozrieť históriu vývoja väčšieho počtu dní.
Vyhliadka na budúci týždeň a začiatok augusta
V našej novej 15- dňovej dlhodobej predpovedi zatiaľ očakávame ochladenie po prechode studeného frontu na začiatku budúceho týždňa, následne, keď doznie prílev vlhšieho vzduchu na zadnej strane s ním spojenej brázdy očakávame čerstvé rána. Postupne sa však vrátia horúce počasie, aj keď len nakrátko. O tom, prečo príde tento krátky a menej výrazný vrchol oteplenia sme písali v uplynulom článku (http://meteoinfo.sk/clanok/51515-model-gfs-ocakava-v-okoli-komarna-41c) - môže sa to severnejšia poloha príslušnej tlakovej níže a jej prislúchajúcej brázdy nízkeho tlaku, vďaka zvyšujúcemu sa NAO indexu. Po prechode tejto brázdy by sa mal nad Európu dostať chladnejší vzduch a v ňom by sa v prvej pentáde mala predbežne presadiť anticyklóna. Postupne sa však dostaneme na jej zadnú stranu a modely očakávajú postupne v prvej polovici augusta naďalej ďalšie horúčavy, zrejme aj nad +35°C. Medzičasom sa vo veľkom hovorí o extrémne teplom a extrémne suchom júni a júli 2015 a verejný život už začína trápiť veľké až katastrofálne sucho, ktoré je na viacerých miestach horšie ako to v roku 2003. Ako sme už písali, august sa očakáva tiež veľmi suchý a môže sa stať, že koncom leta budú ešte väčšie problémy s dostatkom vody.
Obr.: GFS ENS pre Budapešť z 22.7. 12Z (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...