Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 31.05.2015 23:07
V novom týždni nás čaká naozaj príjemné a stabilné počasie, ktoré bude len prechodne prerušované prehánkami alebo búrkami. Je tu dokonca možnosť, že od utorka 2. júna do nedele 7. júna potiahneme na Slovensku sériu tropických dní - rozhodujúcim bude v tomto prípade štvrtok, kedy sa k nám prechodne na prednej strane anticyklóny so stredom SZ od nášho územia dostane od severu o trochu chladnejší vzduch. Studený front, ktorý dorazí pred týmto chladnejším vzduchom sa však pred vstupom na naše územie rozpadne. Po presadení anticyklóny od západu, po zadnej strane ktorej bude vysielaný už koncom pracovného týždňa do západnej Európy jazyk pôvodom tropického vzduhcu očakávame vyvrcholenie oteplenia okolo soboty, kedy by mohli teploty v nížinách a nízko položených kotlinách zaútočiť na +32°C. Inak môže byť prekročená tropická +30-ka ojedinele, vo štvrtok a v piatok výnimočne aj po ostatné dni prvého júnového týždňa, s výnimkou pondelka, 1. júna, kedy nás ešte čaká oblačný deň, miestami s prehánkami alebo búrkami, no zato príjemnými teplotami do +27°C.
V článku sa dočítate, prečo viaceré dlhodobé predpovede na jún očakávajú takéto slnečné počasie ako napr. http://www.gismeteo.com/month/23399/:
...čakajú nás slnečné a vrámci možností horúce dni
Jazyk horúceho vzduchu nad západnou Európou sme týžden dopredu očakávali už vo štvrtok a v piatok (http://meteoinfo.sk/clanok/51482-horucavy-sa-dostavia-na-slovensko-udru-aj-v-londyne-ci-parizi; http://meteoinfo.sk/clanok/51481-indiu-zasiahla-piata-najhorsia-vlna-horucav-v-historii-zeme-4-z-nich-prisli-poslednych-10-rokov)
Obr.: Na prelome jari a leta 2015 dosahuje zaľadnenie nad Arktídou opäť rekordne nízke hodnoty (Zdroj: http://www.wunderground.com/blog/SteveGregory/comment.html?entrynum=336)
Leto začalo s rekordne nízkou rozlohou morského ľadu, klimatická zmena prinášala v máji horúčavy do Indie, južnej Európy aj na západ Severnej Ameriky
... a jún môže skončiť vo veľkej časti Európy veľmi suchý
Rozloha morského ľadu nad Arktídou sa na prelome jari a leta 2015 opäť dostala do bodu historického minima zaľadnenia vzhľadom k súčasnej ročnej dobe, pod 12 mil. km2.. Extrémne prehriatu Zem sme mali možnosť sledovať aj v máji, kedy po šnúre niekoľkých mesiacov od konca 2014, ktoré boli najteplejšie od konca 19. storočia. Roztápanie Arktídy a prehrievanie subtropických oblastí v okolí Obratníka Raka prispelo v posledných dňoch a týždňoch k ničivým horúčavám v Indii, kedy teploty stúpali do +48°C a pocitová teplota pri vysokej teploty dosahovala až +65°C (!) /Viac na: http://meteoinfo.sk/clanok/51481-indiu-zasiahla-piata-najhorsia-vlna-horucav-v-historii-zeme-4-z-nich-prisli-poslednych-10-rokov), prehrievanie Zeme prispelo aj k prekonaniu májového teplotného rekordu na území Euŕopy (viac na http://meteoinfo.sk/clanok/51471-padol-europsky-rekord-na-maj-42-9c-v-strednej-eu-multicely-s-tornadami-rakusko-37-000-bleskov; http://meteoinfo.sk/clanok/51468-severovychod-zasiahla-nevidane-silna-burka-europa-s-novym-rekordom-40-6c-v-nemecku-tornada; http://meteoinfo.sk/clanok/51463-prva-vlna-horucav-vyvrcholi-v-europe-v-utorok-a-stredu-teplotami-nad-30c). Ten padol skoro už 6. mája na Sicílii, k prekonaniu teplotného rekordu pre celý máj v Európe chýbalo na začiatku mája 2015 na juhu Talianska len pár desatín stupňa. Rekord nakoniec padol v Španielsku 17. mája, kde sa oteplilo až na +42,9°C. Vysoké teploty a sucho zasiahli aj západné pobrežie Severnej Ameriky a vysoké teploty hlási permanentne už niekoľko mesiacov aj vďaka javu El - niňo územie od Kalifornie až po Aljašku. Klimatická zmena sa prejavuje nezvratne a zdá sa že aj jún 2015 prinesie niečo iné ako na čo sme počas takzvaného "medardovského obdobia" zvyknutí. Dlhodobé prognostické modely, predovšetkým všeobecne používaný model CFS očakáva z výstupov získaných v tretej májovej dekáde nad veľkou časťou Európy vrátane strednej Európy veľmi suchý jún, pripomínajúc obdobie pokročilého leta - júl alebo august, teda tzv. "pomedardovské obdobie". Sucho je v júni naozaj ojedinelým javom, pretože jún bol v minulosti na Slovensku mesiac s najvyššími úhrnmi zrážok. V posledných rokoch sa však toto obdobie presúva na máj a jún častejšie nadobúda charakter pokročilejšieho ročného obdobia. Podľa modelu CFS by mal byť ten tohtoročný nielen veľmi suchý, ale aj teplý, prípadne aj veľmi teplý. Podľa modelu CFS by mali v júni ovládnuť Európu výbežky severne situovanej azorskej anticyklóny od západu, čo by malo zaručiť nízke úhrny zrážok a sucho. Pôvodne subtropická oblasť vysokého tlaku vzduchu bude na túto ročnú dobu aj vďaka veľmi teplej Arktíde a zbytku hemisféry vysunutá oveľa viac severnejšie ako býva v tejto sezóne zvykom. Z NAO- fázy by sme podľa všetkého mali prejsť počas júna do výraznejšej NAO+ fázy.
Obr.: Očakávané anomálie zrážok v mm/deň v Európe v júni 2015 podľa modelu CFS (E3 - so vstupnými údajmi z tretej májovej dekády) /Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/htmls/euPrece3Mon.html)
Predpoveď sucha (zrážok) pre Európu v júni 2015 nadobúda vzory pozitívneho NAO indexu (sucho v severnej časti Európy a vlhko v Stredomorí), pokiaľ by sa predpovede CFS naplnili, počas júna by sme prešli zo zápornej (na začiatku mesiaca - umožní prepad vrázdy nízkeho tlaku západne od Európy) do výraznejšej kladnej fázy NAO.
Obr.: Predchádzajúce tvrdenia vychádzajú z publikácie Blade et al. (2012), na nasledujúcom obrázku vľavo hore si môžeme všimnúť odozvy zrážok na pozitvny NAO index (NAO+) - červená = sucho, modrá = vlhko.
/BLADE I. , LIEBMANN B. , FORTUNY D. - Observed and simulated impacts of the summer NAO in Europe : implications for projected drying in the Mediterranean region, DOI: 10.1007/s00382-011-1195-x /
Obr.: Teplotné odchýlky budú v júni podľa CFS kladné, vo veľkej časti západnej a strednej Európy bude veľmi teplo (Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/htmls/euT2me3Mon.html)
Obr.: Očakávané tlakové pole podľa modelu CFS naozaj napovedá, že výbežky azorskej anticyklóny od západu budú mať výrazný podiel na formovaní tlakového poľa (Zdroj: http://www.weatheronline.co.uk)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Teplotné pomery spejú k vertikálnemu ZVRATU.
Z domova / 09.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...