Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 01.05.2015 01:29
Uplynulé dni priniesli niekoľko zaujímavých prejavov počasia nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách strednej Európy. V utorok sme mohli sledovať na vlastnej koži prechod výrazného studeného frontu, ktorý bol sprevádzaný veternou smršťou na JZ Slovensku. V utorok večer priemerné hodinové rýchlosti vetra na krajnom juhozápade presahovali 60 km/h čo môžeme klasifikovať podľa Beaufortovej stupnice vetra takmer ako búrlivý vietor, len jeden stupeň od víchrice. Nárazy vetra boli ešte silnejšie a na Podunajskej pahorkatine a na návetriach Malých Karpát dosahovali 100 až 125 km/h. Najvyšší náraz vetra bol podľa FB stránky SHMÚ (https://sk-sk.facebook.com/pages/Slovensk%C3%BD-hydrometeorologick%C3%BD-%C3%BAstav-SHM%C3%9A/132018136871768) nameraný na bratislavskej Kolibe, kde zaznamenali až 124 km/h, nárazy cez 100 km/h zasiahli väčšinu častí Bratislavy a výsledkom boli polámané stromy, postrhávané bilbordy a spúšť po veternej smršti. Prudký nárazový vietor zastihol v utorok, 28.4., večer aj priľahlú časť Rakúska a Maďarska, odkiaľ boli tiež hlásené nárazy vetra cez 100 km/h. O niečo veternejšie ako v Bratislave a okolí bolo o pár hodín neskôr už len na hrebeňoch Nízkych Tatier.
Obr.: Čaká Európu pamätná májvá vlna horúčav?
Za studeným frontom z utorka na stredu snežilo v Nemecku, Rakúsku aj Česku
Za výrazným studeným frontom, ktorý v utorok aj na väčšinu územia Slovenska okrem záveterného severovýchodu priniesol slabý dážď klesla hranica sneženia v Nemecku, Rakúsku aj Česku lokálne do 300 metrov nad morom a zabelelo sa aj v pomerne neskorej ročnej dobe. Sneženie hlásil po prechode silných búrok napr. Liberec či Pec pod Sněžkou a okrem typických vnútrozemských lokalít v Bavorsku a na pohraničí s Českom snežilo dokonca aj na krajnom severe Nemecka v meste List, ktoré leží na pobreží (25 m n. m.) Severného mora a pri hraniciach s Dánskom. Pofrontálne dni - streda a štvrtok a zároveň posledné aprílové dni sa vyznačovali chladnejším počasím - v žiadnej lokalite na Slovensku teploty nevystúpili nad +20°C, v stredu bolo na Orave len pod +10°C. Ani sme sa nenazdali a v piatok nás čaká ďalší prechod, pomerne slušne vyvinutého frontu, ktorý však bude oveľa výraznejší od Rakúska až po Atlantik, kde sa čakajú aj extrémne vysoké úhrny zrážok. Na západných návetriach švajčiarskych Álp platí dokonca 3. stupeň pred extrémnymi zrážkami, západné návetria nemeckých a francúzskych Álp vydali 2. stupeň výstrah a Rakúšania a Taliani 1. stupeň (http://www.meteoalarm.eu/sl_SK/1/0/EU-Európa.html). Až 8 švajčiarskych kantonov očakáva návaly zrážok s dennými úhrnmi 80 až 120 milimetrov. Príčinou bude, že studený front bude postupovať netradične v západnom prúdení a návetria pohorí sa tak ocitnú priamo na postupujúcej línii zrážok, ktoré budú dávkované z Atlantiku. Na Slovensku by mal zvlnený studený front priniesť menej zrážok - nízke úhrny sa očakávajú na západnom, vyššie na strednom a východnom Slovensku, kde sa zrážky už vyskytnú na väčšine územia. Teploty však ostanú nezmenené a ešte pred príchodom frontu sa oteplí na juhu na nanajvýš +19/+20°C.
Obr.: Výstrahy platné pre Švajčiarsko na 1. mája - návetria Álp, ktoré zasiahne ten istý zvlnený studený front ako Slovensko, sa pripravujú na hektolitre zrážok (Zdroj: http://www.meteoalarm.eu/sl_SK/1/0/CH-CvajCiarsko.html)
Obr.: Synoptická situácia 30.4. k 18Z (Zdroj: http://www.chmi.cz/)
Do Európy sa chystá veľká dávka extrémne teplého afrického vzduchu - Taliani očakávajú +45°C, na Slovensku je stále v kurze jazyk horúceho vzduchu s tropickým dňom prípadne tropickou nocou
Cez víkend sa ocitneme najprv za studeným frontom, následne však prejde na východ teplý front a ocitneme sa v teplom sektore níže. Ďalší vývoj situácie je zatiaľ menej jasný, v zmysle synoptického vývoja. Avšak to, že nás okolo 5.-6. mája, ako sme písali v predchádzajúcich článkoch naozaj môže / zastihne jazyk extrémne teplého vzduchu, je naďalej veľmi pravdepodobné. Ako sme si mohli všimnúť na konci aprílov 2012 a 2013, dôležitým faktorom pri advekcii extrémne teplého vzduchu z Afriky v takto skorom období bola nadštandardne vyvinutá výrazná brázda nízkeho tlaku nad západnou Európou resp. hlboká tlaková níž nad južnou časťou západnej Európy, vrátane Pyrenejskej oblasti a severnej časti západného Stredomoria. V roku 2012, kedy boli horúčavy u nás plošnejšie, to bola samostatná hlboká níž, 30.4.2012 so stredom nad Bretónskom dobre vyvinutá až po krajný sever Maroka. 30.4.2013 bola nad západnou Európou vysunutá dlhovlnná brázda nízkeho tlaku s podružným jadrom nad Pyrenejským polostrovom a nad východnou polovicou Európy a väčšinou Stredomoria bola mohutná tlaková výš (s výnimkou Pobaltia a severu Ruska). V prvom prípade (rok 2012) dosiahla na konci apríla teplota v hladine 850 hPa nad Viedňou +15,4°C a nad Popradom +15,6°C, v druhom prípade (rok 2013) namerali nad Viedňou +13,2°C a nad Popradom +15,2°C (Zdroj: http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html). Treba ale pripomenúť, že kým na konci apríla 2012 boli zaznamenávané tropické dni s maximom +30/+32°C húfne v polohách do 400 metrov nad morom po celom Slovensku, v roku 2013 sa tropické dni s maximom +30/+32°C viazali na juh stredného Slovenska a juhovýchod.
Obr.: Pomery v hladinách 500 hPa a 850 hPa 30.4. 2012 (hore) a 30.4. 2013 (dole) (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html)
30. apríl 2012
30. apríl 2013
Abnormálne vysoké teploty nad +40°C (podľa odvážnych predpovedí až do +45°C) bez pochýb čakajú Taliansko, ktoré zaleje pravá tropická vzduchová hmota s teplotou vo výške nad +20°C, na juhu +25°C a v závetrí Sardínie pri fénových prejavoch blížiac sa k +30°C. Pri takýchto teplotných pomeroch vo výške v suchom saharskom vzduchu budú nad južnými časťami Apeninského polostrova a Sicíliou teploty vystupovať v zasiahnutých regiónoch nad +40°C, nad Sardíniou podľa niektorých odvážnejších meteorológov hrozia teploty vysoko cez +40°C, až do +45°C, ktoré nemajú v máji v Taliansku obdoby. Takéto teploty predstavujú v máji bezkonkurenčne najvyššie namerané teploty v histórii meraní. Nový platný teplotný rekord pre celé územie Talianska pochádza z 25. júna 2007, kedy v meste Foggia na Sicílii namerali +47,0°C. Rovnaký rekord platí pre Sardíniu z 22. júla 1983 - tentokrát zaznamenali +47,0°C v meste Perdasdefogu, avšak teplotu zaznamenali len na hydrologickej stanici (http://it.wikipedia.org/wiki/Ondata_di_caldo_del_luglio_1983#cite_note-14.) Teplotný rekord na mesiac máj pre celý Taliansko (zo Sardínie) je len +39,4°C a takto extrémne teplo bolo v Taliansku 22. mája 2006. (Zdroj: http://recordmeteo.altervista.org/record-di-temperatura-massima-e-minima-a-maggio-in-italia-presso-stazioni-amenav/. Niet teda pochýb o tom, že v takomto skorom dátume ešte takáto výrazná vlna abnormálneho tepla v Taliansku nikdy nebola. Bude teda stačiť niečo nad +39°C na to, aby padol celotaliansky májový rekod v histórii pozorovaní. Tento teplotný rekord bude s vysokou pravdepodobnosťou okolo 5. mája 2015 prekonaný. Extrémne vysoké teploty v mimoriadne skorom ročnom období ohlásili už aj najväčšie meteorologické talianske portály ako http://www.3bmeteo.com/ alebo http://www.centrometeoitaliano.it/ - teploty do +41°C napr. čaká predpovedný model pre Sardíniu od druhej menovanej stránky a pred mimoriadnymi horúčavami oboznamujú ľudí na ich úvodných stránkach /http://www.centrometeoitaliano.it/notizie-meteo/ondata-caldo-arrivo-estate-anticipata-prima-settimana-maggio-27-04-2015-26846/?refresh_cens/. Iné stránky ako http://www.meteoweb.eu/2015/04/previsioni-meteo-mappe-spaventose-caldo-assurdo-fino-a-40c-poi-bombe-di-maltempo/437781/ už v stredu 29.4. ohlásili teploty do +43°C a vo štvrtok svoje očakávania pre Sardíniu zdvihli až do +45°C, pričom tvrdia, že v 850-ke by sa teplota v závetrí ostrova mala dostať nad neuveriteľných +30°C (http://www.meteoweb.eu/2015/04/previsioni-meteo-nel-cuore-del-sahara-si-e-gia-accesa-la-fornace-in-arrivo-sullitalia-picchi-di-45c/438088/). Aj s kritickejším pohľadom tak možno v náchylných lokalitách očakávať teploty v suchej vzduchovej hmote vo výške nad +25°C ojedinele slabo cez +40°C, čo by znamenalo prekonanie talianskeho absolútneho májového rekordu, ktorý padol v roku 2006 o 17 dní neskôr.
Obr.: Odvážna predpoveď pre Taliansko podľa http://www.meteoweb.eu/2015/04/previsioni-meteo-maggio-porta-un-caldo-infernale-4-giorni-di-fuoco-da-lunedi-oltre-40c-al-sud/437963/
Obr.: Očakávaný jazyk abnormálne teplého vzduchu nad Európou podľa hlavných behov predpovedných modelov (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsecmeur.html)
Model ECMWF, utorok 5. máj 12Z
Model GFS, 5. máj 12Z
Model NAVGEM, 5.5. 12Z
Zasiahne horúci vzduch aj Slovenko? Čo možno čakať na začiatku mája?
Za dva uplynulé dni sme mohli sledovať, že naše prognózy sa pomaly, ale isto napĺňajú, veľa vrások na čele nám však robí model ECMWF, ktorý počíta s plytkou brázdou nízkeho tlaku až nad Alpy a Karpaty, čo by mohlo vysunutie horúceho jazyka na sever skomplikovať. Aj napriek tomu sa už hlavný beh modelu priklonil k teplotám vo výške okolo 5. mája nad +15°C - jazyk extrémne teplého vzduchu by mal ísť z Talianska ponad Alpy a veľmi pravdepodobne sa v menšej či väčšej miere prejavia aj fénové záveterné prejavy. Model GFS od utoka menil výstupy jedna radosť a kým v stredu ešte hádzal veselo +16°C vo výške a dlhé trvanie vlny tepla nad strednou Európou (na čo sme včera zareagovali aj v našej dlhodobej predpovedi s predpoveďou tropických teplôt /http://meteoinfo.sk/predpoved-12-dni/), vo štvrtok už počítal s rýchlym nástupom extrémne teplého jazyka z utorka na stredu a ensámbel znížil očakávanú teplotu vo výške na +15°C nad Viedňou. 7 behov modelu z 21 však stále očakáva vzostup teploty vo výške nad Viedňou nad +20°C, čo je celá 1/3 behov - všetko bude závisieť od toho, či sa od severozápadu výšková brázda nízkeho tlaku presadí alebo nie. Pred príchodom studeného frontu by však nemal vzostup teploty prekaziť príchod početných búrok a tie by sa mali tvoriť pred frontom ojedinele, nanajvýš miestami. V slnečných častiach najmä juhozápadného Slovenska by sa však v takejto vzduchovej hmote malo otepliť nad +30°C a mali by sme zaznamenať tropické teploty, slabo cez +30°C. Pokiaľ (rozumej potenciál, nie predpoveď) by jazyk horúceho vzduchu dorazil za fénových prejavov od Álp a od JZ až v noci a na juhozápade by sa pred frontom oživila JV zložka vetra, mohli by sme zaznamenať najskoršiu tropickú noc na území Slovenska od začiatku pozorovaní (pravdepodobne z utorka na stredu). Všetko bude záležať od načasovania príchodu jazyka, ale i studeného frontu, všetko však podobne ako v júni 2013 môžu zamotať výstupy modelov, ktoré môžu ešte stále jazyk horúceho vzduchu nad Alpy a Karpaty stlmiť. Viac vlhkosti spojenej s nízkym tlakom však pri vysokých teplotách namiesto horúčav dá priestor silnejším búrkam, takže v tomto prípade si na svoje prídu skôr priaznivci a pozorovatelia búrkových javov.
Obr.: Aktuálny výstup GFS ENS z 30. apríla 12Z (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
Obr.: Očakávaný jazyk horúceho vzduchu podľa hlavného modelu GFS (beh z 30.4. 18Z; Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnwelt.html)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
UTOROK (14. 01. 2025): Čakáme najchladnejšie ráno doterajšieho priebehu sezóny
Z domova / 12.01.2025
Je nedeľa (12. 01. 2025). Po nedlhej prestávke portál MeteoInfo.sk vychádza s novým článkom....
STREDA (15. 01. 2025): Privíta nás biele ráno.
Z domova / 13.01.2025
Je pondelok, 13. 01. 2025. Sme v období, v ktorom zima dokáže vygenerovať extrémne pomery. V...