Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 29.04.2015 01:50
Situácia ohľadom extrémne vysokých teplôt, ktoré nás čakajú veľmi pravdepodobne v budúcom týždni naberá reálne predpoklady, že okolo 5. mája sa naozaj zapotíme! Až 15 z 21 behov predpovedného modelu GFS očakáva, že v budúcom týždni teplota v hladine 850 hPa prekročí nad Viedňou +15°C, čo by znamenalo ideálne podmienky pre prvý tropický deň na území Slovenska v roku 2015. A nielen to... Hlavný beh Viedni aktuálne, z výstupu 12Z naordinoval extrémne vysokú teplotu v hladine 850 hPa - až +25°C! Takéto teploty vo výške sme tu mali pri prekonávaní teplôt +40°C v júli 2007 (Hurbanovo, +40,3°C; Dudince +40,2°C) a auguste 2013 (Gabčíkovo +40,2°C). Ensámble sú zatiaľ miernejšie, nevylučujúce prvý tropický deň pri maxime v 850-ke okolo +14°C, čo je ale dôležitejšie, v jazyku extrémne teplého vzduchu sa pred príchodom výrazného studeného frontu môže výnimočne vyskytnúť tropická noc - jednalo by sa o NAJSKORŠÍ VÝSKYT TROPICKÝCH NOCÍ NA ÚZEMÍ SLOVENSKA OD ZAČIATKU METEOROLOGICKÝCH POZOROVANÍ.
Obr.: Aktuálny bodový ensámbel pre Viedeň (z 12Z utorka 28.4.) (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
3/4 behov GFS počíta budúci týždeň s tropickými teplotami (v hladine 850 hPa cez +15°C), môže padnúť najskoršia tropická noc na území Slovenska v histórii pozorovaní!
Situácia sa po chladnejšom prelome apríla a mája veľmi pravdepodobne zvrtne a poriadne sa zapotíme - čakajú nás predbežne prvé tropické dni s dennými teplotami nad +30°C a existuje vážny predpoklad, že o týždeň sa môže vyskytnúť aj najskoršia tropická noc na území Slovenska v histórii. Nad západným Sahelom a západnou Saharou sa totiž už v tomto týždni začína aktivizovať extrémne teplá vzduchová hmota, ktorá si razí cestu priamo do srdca Európy. Nad Mali, Mauritániou, Nigerom a Alžírskom sa v utorok nachádzala horúca vzduchová hmota s teplotou v hladine 850 hPa +25/+30°C, v ktorej sa otepľuje až do +45°C. Azorská tlaková výš, ktorá je typická svojou dominanciou v južnej a západnej časti Európy počas leta sa najbližší týždeň bude udržiavať ďaleko od Európy a Afriky nad subtropickým Atlantikom a bude sa ťahať až ku Karibiku. Na prednej strane tohto mohutného systému vysokého tlaku sa očakáva pokles tlaku vzduchu v brázde siahajúcej od cyklóny nad Islandom cez Pyrenejský polostrov, ponad Maroko a Mali ďalej na juh až k ekvatoriálnej Afrike, čo spôsobí atypické podmienky cirkulácie nad oblasťou severnej Afriky a južnej Európy. Po prednej strane tejto plytkej, no rozsiahlej brázdy bude totiž z ďalekej ekvatoriálnej Afriky prúdiť vzduch ponad najteplejšie a momentálne veľmi horúce časti Sahary, kde sa bude značne prehrievať a jeho postup bude smerovaný ďalej na sever - nad centrálne Stredomorie, z kadiaľ sa pred studeným frontom na prednej strane brázdy bude tlačiť až do strednej Európy vo forme jazyka extrémne teplého vzduchu. To že od Islandu až po ekvatoriálne oblasti Afriky sa môže vyvinúť brázda nízkeho tlaku umožní retrográdny postup azorskej anticyklóny ponad subtropický Atlantik počas najbližšieho týždňa, ktorá bude putovať od pobrežia Európy a SZ Afriky až po pobrežie USA a Karibik. Práve táto anomália umožní prepad plytkej, ale rozsiahlej brázdy ďaleko na juh a následne vysunutie rozsiahleho jazyka horúceho vzduchu zo Sahary nad Stredomorie až po Alpy a Karpaty (a tesne pred studeným frontom v úzkom páse aj na sever od nášho územia až cca k Pobaltiu).
Obr.: Čakajú nás rekordne teplé májové dni?
Na prvý pohľad celá táto situácia znie bláznivo, avšak dostupné materiály, ktoré očakávajú extrémne vysoké teploty od Stredomoria až po Alpy a Karpaty nemožno podceniť. Nad Taliansko a Balkán by sa totiž už o niekoľko dní mala dostať mimoriadne teplá vzduchová hmota, ktorá postupne pohltí väčšinu centrálneho a východného Stredomoria s teplotami vo výške cez +20°C, na juhu cez +25°C a dennými teplotami cez +35°C, na juhu ojedinele i cez +40°C. Vo forme jazyka horúceho vzduchu sa môže extrémne teplý vzduch vysunúť ponad Alpy až nad Rakúsko, Maďarsko a Slovensko a v závetrí Álp sa už čiastočne transformovaná hmota môže za možnej fénovej situácie znovu otepliť a nadobudnúť tak teploty, ktoré budú v rovnakom čase dosahované nad južnou časťou Talianska a Balkánu. Z tohto pohľadu je zaujímavé sledovať hlavný beh modelu GFS, ktorý si trúfa očakávať v bodovom ensámbli pre Viedeň z utorka 12Z vo výške až +25°C a z 18Z takmer +25°C - teda o cca 10°C viac ako ensámble modelu. Podozrivé na črtajúcom sa oteplení, ktoré príde priamo z Afriky je, že 3/4 behov predpovedného modelu očakáva v období 4. až 8. mája vzostup teploty v hladine 850 hPa nad Viedňou nad +15°C, čo by približne s 80% pravdepodobnosťou znamenalo, že na Slovensku zaznamenáme prvý tropický deň v roku 2015 (maximum nad +30°C). Pokiaľ by sa naplnili priam sci-fi predpovede hlavného behu, alebo by bolo aspoň tak teplo, ako očakáva 3/4 behov modelu, sú na mieste úvahy, že v budúcom týždni môžeme zažiť najskoršiu tropickú noc na území Slovenska od začiatku meteorologických pozorovaní (minimum nad +20°C). Datovanie najskorších tropických nocí na Slovensku z druhej polovice 20. storočia sa viaže na 15. máj (Trenčín, 15.5.1958, Zdroj: http://metmladez.wz.cz/racko/prace/letatrop/letatrop.html) a v prvej dekáde mája sa tropické noci na území Slovenska ešte nikdy nevyskytli! Najväčšími favoritmi na riziko tropickej noci zostávajú lokality oficiálnej meteorologickej siete SHMÚ (Zdroj: http://www.shmu.sk/sk/?page=1, http://www.ogimet.com/resynops.phtml.en) ako Piešťany, Kuchyňa na Záhorí, Bratislava, Koliba, prípadne iné lokality na západnom Slovensku). Tropickú noc môžu zaznamenať aj naši pozorovatelia (http://meteoinfo.sk/aktualne-pocasie) a pravdepodobne sa extrémne vysoké teploty nevyhnú ani Maďarsku a Rakúsku.
Obr.: Očakávané hodnoty geopotenciálu (tlaku vzduchu) na stredu 29. apríla a utorok 5. mája podľa hlavného behu GFS: Azorská anticyklóna bude putovať cez Atlantik najbližší týždeň spätne na západ k pobrežiu severnej Ameriky - to dodá potenciál k prepadu brázdy nízkeho tlaku od islandskej cyklóny ponad Pyrenejský polostrov a západ Sahary až k ekvatoriálnej Afrike (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnwelt.html)
pozn.: retrográdny postup azorskej anticyklóny očakáva aj ensámbel modelu GFS a iné modely
Streda, 29.4.2015
Utorok, 5.5.2015
Obr.: Teplotná mapa (850 hPa) sveta z utorka 28. apríla - nad západnou Saharou sa začína akumulovať horúci vzduch (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnwelt.html)
Obr.: Počas najbližších dní sa horúca vzduchová hmota bude presúvať ďaleko na sever - ponad Stredomorie až nad Alpy a Karpaty (stav k 5. máju 2015 podľa hlavného behu GFS, Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnwelt.html)
Horúčavy môže ukončiť výrazný studený front so silnými búrkami, najbližšie dni sa situácia ohľadom pravdepodobnosti vlny tepla utrasie
To, že cyklóna, ktorá bude mať v pondelok a utorok stred severne od pobrežia Írska bude vysielať nad Európu v prvej polovici nasledujúceho týždňa výrazný studený front je zrejmé aj z ensámblových výstupov amerických a kanadských modelov. Niet sa tomu čo čudovať - teplotné rozdiely pred a za frontom zrejme budú značné a labilita ovzdušia bude výraznejšia. Aktuálny, aj keď uletený hlavný beh očakáva na utorok večer CAPE na pohraničie Rakúska, Maďarska a Slovenska až cez 1500 J/kg, čo by sa ďalších vhodných parametrov mohlo priniesť nejedno slušné búrkové jadro. Koho by sklamalo búrkové, ale aj tropické fiasko, môže sa tešiť minimálne na sériu príjemných letných májových dní, pretože všetky behy modelu GFS očakávajú vzostup teploty v hladine 850 hPa na minimálne +10°C, čo zaručuje letné dni s teplotami do +25/+27°C. Tí, ktorí dôverujú ensámblom sa môžu tešiť predbežne výnimočným tropickým teplotám slabo cez +30°C. Tí, ktorí veria 3/4 behov, môžu riziko tropických dní čakať už s väčšou pravdepodobnosťou a tí, ktorí do predpovede zapájajú aj intuíciu nadobudnutú skúsenosťou, môžu uvažovať aj o extrémnych variantoch blížiacej sa zaujímavej situácie.
Obr.: Podľa "spaghetti" diagramu/ mapového výstupu GFS ENS sa oblasť s vysokým geopotenciálom v utorok vysunie z Afriky až približne nad Karpaty (Zdroj: http://www.weatheronline.co.uk)
Obr.: Spaghetti diagram očakávaných zrážok na utorok 5.5. podľa GFS ENS (výdatné zrážky západne od nášho územia a menej predfrontálnych zrážok až po východné Poľsko, západ Ukrajiny a Bielorusko (Zdroj: http://www.weatheronline.co.uk)
Obr. Bizarný hlavný beh GFS v utorok 12Z - čo na tom čo naznačuje bude pravdy? / Teplota v 850 hPa (Zdroj:http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html)
Obr.: Extrémne vysoké teploty očakáva aj model NAVGEM (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsnvgeur.html)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2025
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
UTOROK (14. 01. 2025): Čakáme najchladnejšie ráno doterajšieho priebehu sezóny
Z domova / 12.01.2025
Je nedeľa (12. 01. 2025). Po nedlhej prestávke portál MeteoInfo.sk vychádza s novým článkom....
STREDA (15. 01. 2025): Privíta nás biele ráno.
Z domova / 13.01.2025
Je pondelok, 13. 01. 2025. Sme v období, v ktorom zima dokáže vygenerovať extrémne pomery. V...