Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 27.04.2015 20:03
Bláznivý predpovedný model, alebo črtajúci sa extrém? Nad touto otázkou si budeme lámať hlavu ešte niekoľko dní, dokedy sa nevykryštalizuje, ako to s jazykom extrémne teplého vzduchu zo Sahary dopadne. Zatiaľ možno v umiernenom predpoklade očakávať v budúcom týždni sériu letných dní s teplotami nad +25°C, v dlhodobej predpovedi zatiaĺ uvádzame do +27°C. Až 8-9 z behov modelu GFS sa však zhoduje na výstupe teploty v hladine 850 hPa až na +15°C čo by dávalo reálny potenciál na prvý tropický deň v roku. Hlavné behy sú veľmi "ujeté" a ten z pondelka rána hodil nad Maďarsko +35- stupňové teploty. Pokiaľ by táto situácia nastala, nevyskytol by sa len tropický deň ale nastalo by aj riziko tropických nocí, ktoré by sa možno vyskytli v najskoršom období od začiatku pozorovaní. Najbližšie dni nám ukážu, či na extrémnych výstupoch bude niečo pravdy a situáciu budeme pozorne sledovať cez našu dlhodobú predpoveď.
Situácia pred príchodom frontu na Slovensko
Čechy a Nemecko zasiahli na zvlnenom studenom fronte silné búrky, ktoré sa v pondelok večer tiahnu pohraničím krajín a pred ktorými boli vydané výstrahy 1. (ČR) a 2. (Nemecko) stupňa. Okolo 18:00 v cca 10 až 15 bunkách dosahuje odrazivosť 40 - 60 dB, v najsilnejšej bunke nad Bavorskom nad 60 dB. Na Slovensku zatiaľ teploty v pondelok popoludní dosahovali do +26°C (http://www.ogimet.com/resynops.phtml.en) Hodinové úhrny zrážok nad ČR dosahujú do 16 mm. Pás búrok s bleskovou aktivitou sa tiahne Čechami a pokračuje na severovýchod do JZ Poľska a na juhozápad k Norimbergu. Dostupná konvektívna potenciálna energia (CAPE) nad veľkou časťou Čiech stúpla na okolo 1000 J/kg. Už pri hodnotách cez 700 J/kg sa dá hovoriť o vážnejšom potenciáli pre búrky, pri hodnotách okolo 500 J/kg sa v hrubom odhade môžu vyskytnúť búrky len ojedinele. Niekedy sa však stáva, že aj pri extrémne vysokých teplotách cez 2000 J/kg sa búrky nevyskytnú a aj keď je labilita vzduchu výrazná, nie sú splnené ďalšie potrebné podmienky pre vznik búrok. CAPE je však veľmi dobre využiteľný parameter, ktorý sa viaže na atmosférickú labilitu hlavne v prípade, že poznáme jeho obmedzenia. Tento parameter je voľne dostupný napr. na http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html. Na to, aby sa spustil samovoľný vývoj búrky, je potrebné, aby sa bublina stúpajúceho vzduchu dopravila do hladiny voľnej konvekcie. Častým problémom je, že táto hladina často neleží súbežne s výstupnou kondenzačnou hladinou, a preto je treba, aby dokázal inicializačný faktor prekonať „zádržnú vrstvu“, ktorá je vyjadrená určitou hodnotou ďalšieho búrkového parametra - CIN (reprezentuje zhruba negatívnu vztlakovú energiu, ktorú musí inicializačný faktor prekonať, aby sa stala stúpajúca bublina vzduchu labilnou). Ďalším dôležitým parametrom je napr. aj strih vetra, ktorý vyjadruje vektorovú zmenu vetra medzi rôznymi hladinami ovzdušia (najčastejšie užívaný je vektorový rozdiel medzi zemou a 6 km). O predpovedi búrok sa podrobnejšie dočítate na http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/weather_links/Pocasi/Bourky/Manual_bourky.htm.
Obr.: Česko hlási v pondelok večer búrky na zvlnenom studenom fronte - na obrázku blesková aktivita podľa http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/blesk/data_jsceldnview.html:
Obr.: Vysoké hodnoty CAPE indexu prispeli v pondelok k búrkam na juhu Nemecka, v Česku a priľahlých častiach Poľska a Rakúska (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsgfs025meur.html). Na Slovensku sa počas prechodu frontu takéto hodnoty neočakávajú.
Dve vlny ochladenia dorazia na Slovensko v utorok a v piatok, s teplotami nad +20°C veľmi nepočítajme
Ochladenie sa bude viazať na prechody studených frontov, po ktorých postupe na východ sa nad strednú Európu vyleje chladnejší oceánsky vzduch. V stredu ráno dokonca po prechode zvlneného studeného frontu môže klesnúť hranica sneženia na severe a východe k 700 metrom, zrážky sa už však v studenom vzduchu budú vyskytovať len ojedinele vo forme slabých prehánok alebo občasného dažďa. V utorok a v piatok pri prechode systémov očakávame takmer na celom území oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, pri príchode frontu aj prehánky alebo lokálne slabé búrky. V piatok môžu byť zrážky na fronte prechodne aj intenzívnejšie/intenzívne. Na miestach, kde bude v piatok pršať po celý deň a na severe sa nemusí otepliť nad +10°C. Naopak, front v utorok sa prejaví ochladením až o niečo neskôr, aj keď na krajnom Z, severozápade a severe sa môžu vyskytnúť regióny, kde sa neoteplí nad +15°C. Na krajnom východe sa síce v utorok oblačnosť rýchlo zväčší až na takmer zamračené, stále sa však môže otepliť do +22°C. Chladný vzduch sa naplno prejaví v noci z utorka na stredu, kedy sa v hladine 925 hPa očakáva pokles teploty k 0°C a zároveň budú na severe a východe doznievať stále zrážky. Hranica sneženia tak môže opäť klesnúť mimo horských oblastí. Naopak, v Juhoslovenskej kotline, nad ktorou sa "v závetrí" Karpát v stredu po prechode frontu udrží jadierko teplejšieho vzduchu, sa môže popoludní otepliť až do +19°C, kde bude vplyvom bariérneho efektu v porovnaní s juhozápadom teplejšie a menej veterno (na JZ bude len do +17°C, v Bratislave slabo cez +15°C). Vo štvrtok prekvapí nížiny a nízko položené kotliny ojedinelá 20-ka (20°C). V sobotu budú tak isto ako v stredu doznievať po prechode frontu zrážky, v nedeľu sa oteplí do +21°C, no pri zväčšenej oblačnosti sa v horských oblastiach ojedinele vyskytnú prehánky alebo občasný dážď.
Obr.: Aj naši južní susedia očakávajú najbližší týždeň ochladenie (Zdroj: http://www.met.hu/en/idojaras/elorejelzes/)
Obr.: Prepad teploty vo vyšších hladinách ovzdušia bude výraznejší v utorok ako v piatok, preto sa očakáva po prechode studeného frontu z utorka na stredu výraznejší pokles hranice sneženia, až na podhorie a do vysoko položených kotlín (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
Až o týždeň sa začne otepľovať, v hre je aj jazyk saharského vzduchu, ktorý kreslia aj hlavné behy
Pokiaľ by vyšli "šialené" hlavné behy predpovedných modelov, niekedy okolo 5.- 8. mája by sme sa na Slovensku tešili tropickým teplotám nad +30°C. Hlavný beh modelu GFS dokonca na 7. mája pre Viedeň naordinoval teplotu v hladine 850 hPa až +20°C a nad Maďarsko teploty až do +35°C. Na tejto, pomerne extrémne teplej variante, by bolo niečo pravdy, ak by sa naozaj v Afriky vysunul ponad centrálne Stredomorie, Jadran a Balkán jazyk extrémne teplého vzduchu až k nám. Situáciu však budú komplikovať pomerne južne situované tlakové níže, ktoré budú na prelome apríla a mája veľmi výrazne vyvinutou tlakovou výšou nad Arktídou vytlačené na juh, pričom centrá "stormtracks" (stredy tlakových níží) zasiahnu vzhľadom na ročnú dobu pomerne južne situované oblasti ako napr. Nemecko alebo Poľsko. Po 4. máji sa však tieto cyklonálne systémy budú sťahovať na sever. NAO index totiž na prelome apríla a mája dosahuje veľmi nízke hodnoty okolo -2 = najnižšie od začiatku roka 2015. Práve toto číslo odzrkadľuje rozloženie tlakových útvarov nad euroatlantickým priestorom a hlavne to, že islandská níž a azorská níž budú v porovnaní s normálom v najbližších dňoch výrazne vysunuté smerom na juh od bežného rozloženia geopotenciálu. V priebehu prvej májovej dekády sa však postupne dostaneme pod vplyv stredomorského pásu vysokého tlaku vzduchu a jazyk mimoriadne teplého vzduchu je v stále v hre, keďže v pondelok ho potvrdzujú ďalšie po sebe idúce behy. Predbežne sme však v dlhodobej predpovedi uviedli možnosť letných teplôt do +27°C, keďže podľa ensámblov teplota v hladine 850 hPa dosiahne zatiaľ len +10°C. Až 8 až 9 zo všetkých behov modelu však očakáva oteplenie vo výške až cez +15°C, čo dáva reálne predpoklady pre vážnejšiu diskusiu o potenciáli možného prvého tropického dňa v roku 2015 (nad +30°C).
AKTUALIZOVANÉ: Podľa ensámblov z pondelkových behov 12Z sa teplota v hladine 850 hPa zastaví na krajnom JZ okolo 5. mája na +13/+14°C čo znamená riziko prvého tropického dňa v roku 2015.
Hlavný beh zo 6Z, ktorý v Maďarsku vo výške očakával +20°C kreslil pre juh krajiny až +35°C, hlavný beh z 12Z presunul jazyk zo 7.5. na 5.5. s teplotami na juhu Maďarska do +33°C. Vývojom v prvej májovej dekáde sa však necháme prekvapiť a zatiaľ sa treba uspokojiť so sériou letných dní v druhej pentáde mája, ktorá nás predbežne neminie.
Obr.: Vývoj NAO indexu v posledných mesiacoch (Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao_index_ensm.shtml)
Obr.: Jazyk saharského vzduchu okolo 5.-7. mája kreslia ďalšie a ďalšie behy modelu GFS, očakávanú teplotu vo výške až +20°C južne od Slovenska potvrdzuje už ďalšia séria výstupov hlavného behu (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html)
Obr. Aktualizácia bodového ensámblu pre Viedeň z 12Z - už aj ENS sa prikláňa k možnosti tropického dňa (Zdroj: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavnmgeur.html)
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Teplotné pomery spejú k vertikálnemu ZVRATU.
Z domova / 09.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...