Peter Lenčéš / 15.11.2014 11:33
Priam žiadostivá túžba po snehu a mraze lomcuje milovníkmi zimného počasia. Táto je podporená krajne nesympatickou uplynulou zimou (2013/2014), ktorá zaknihovala výrazný teplotný nadpriemer. Rad lokalít na našom území nezaznamenal - s výnimkou poprašku, či nanajvýš niekoľkých "centimetrov" - výraznejšiu snehovú pokrývku. Samotné lyžiarske strediská mali so snehom veľké problémy a doslova dychtili po každej snehovej vločke. V súčasnosti, v polovici novembra, v čase, keď je nová zimná sezóna (2014/2015) na dosah, sa oči zainteresovaných upierajú na výstupy numerických modelov a indície odhaľujúce možnosti prípadného "reparátu" onoho - svojím spôsobom - špecifického, no všeobecne obľúbeného ročného obdobia. Stane sa "sen o zimnej rozprávke" realitou nadchádzajúcej zimy, realitou, ktorá uspokojí bezodnú baživosť po opravdivej "zimnej eufórii"?
Exkurz do predikčného výhľadu na zimu 2014/2015 v Európe z pera odborníkov z AccuWeather
V článku "Zima 2014/2015 - polemika" z 8. 11. 2014 sme predstavili predikčný výhľad na nadchádzajúcu zimu pre Európu z pera odborníkov z AccuWeather (accuweather.com).
Na tomto mieste ponúkneme rekonštrukciu rámcového vzoru tlakového poľa, ktorý by mal zabezpečiť uskutočnenie prognostických vízií opísaných v príslušnom článku s pečiatkou AccuWeather (zdroj: http://www.accuweather.com/en/weather-news/europe-winter-2014-2015-forecast-snow-cold/36777733). Bude však vhodné najskôr sa zmieniť o nosných častiach daného článku. Na ne odkazuje nasledujúci obrázok (obr. 1, zdroj: tamže).
Obr. 1: Rámcový výhľad na zimu 2014/2015 (zdroj: AccuWeather)
Hneď v úvode predmetného článku sa uvádza, že po miernej zime takmer v celej Európe počas sezóny 2013/2014 sa očakávajú v zimnej sezóne 2014/2015 v mnohých oblastiach veľké rozdiely.
Po väčšinu zimy by sa mala skrz Škandináviu tiahnuť neústupná ("stubborn") oblasť vysokého tlaku. Dané barické nastavenie by podnecovalo prílev chladných vzduchových hmôt do severnej a východnej Európy a súčasne nútilo väčšinu frontálnych systémov sledovať trajektóriu vedúcu južnou Európou a to najmä v druhej polovici zimy ("especially during the second half of winter").
Takto vymedzenému barickému vzoru zodpovedá aj vyššie uvedený obrázok (obr. 1), do ktorého sme implementovali spomenutú oblasť vysokého tlaku - viď nasledujúci obrázok (obr. 2).
Obr. 2: Rekonštrukcia anticyklonálneho vzoru nad Škandináviou
"Anticyklonalita" nad Škandináviou by tejto partii Európy zabezpečila - s ohľadom na oblastné pomery - miernu ("mild") zimu. Pod vplyvom pravotočivej cirkulácie v danej anticyklóne by oblasti Poľska, pobaltských štátov, Bieloruska, Ukrajiny a západného Ruska zaznamenávali početné vpády studeného vzduchu zo Sibíri ("numerous shots of cold air from Siberia"), čo by malo za následok podnormálne teploty ("below-normal temperatures") v daných oblastiach. Dokonca ešte i pre Nemecko sú očakávané teplotné pomery blízke nepatrnému podnormálu ("slightly below normal"). Príležitostné vpády studeného vzduchu ("cold shots") by zasahovali i naše územie (viď obr. 2).
Južné partie Európy (od Španielska cez Taliansko po Balkánsky polostrov) by sa napriek početným zrážkovým udalostiam (o čom sa ešte podrobnejšie zmienime), ktoré v nižších zemepisných šírkach majú tendenciu znižovať teplotné priemery, mali teplotne pohybovať v blízkosti normálu a to vďaka nociam teplejším než normál (z dôvodu prítomnosti oblačnosti).
Pripájame ďalší obrázok (obr. 3), ktorým rekonštruujeme cirkulačné pomery určené anticyklonálnym vzorom nad Škandináviou.
Obr. 3: Rekonštrukcia cirkulačných pomerov
Na margo obrázka 3 sa ešte zmienime o predpokladanej cyklonálnej aktivite nad južnými partiami Európy v kontexte riadiaceho vplyvu "anticyklonality" nad severnou Európu.
Ako sme už vyššie uviedli a ako aj obr. 3 demonštruje (fialové šípky), jednotlivé frontálne systémy viazané na cyklóny by mali sledovať trajektóriu vedúcu južnou Európou. To zodpovedá vyjadreniam, ktoré prognostici z AccuWeather v predmetnom článku uvádzajú a síce, že oblasti od Talianska k Balkánskemu polostrovu budú vystavené riziku záplav ("flooding threat").
Živá cyklonálna aktivita nad južnými partiami Európy by - uvažujúc barický vzor z obr. 3 - z času na čas ovplyvnila i alpskú a karpatskú oblasť (čo korešponduje už so samotným podtitulom predmetného článku - Fantastická lyžiarska sezóna pre Alpy..., resp. "Fantastic' Ski Season for Alps..."). Trajektória ťahu cyklón nad južnými partiami Európy by mohla byť v oblasti Balkánskeho polostrova mierne vychyľovaná k severovýchodu (ide o štandardnú aktivitu), čo by malo vplyv na predpokladaný zrážkový nadpriemer ešte aj v oblasti od východného Poľska cez západné Rusko a Ukrajinu (citujúc prognostikov z AccuWeather: "Above-normal snowfall is also expected from eastern Poland into western Russia and Ukraine"). Parafrázujú text predmetného článku možno pre zmieňované oblasti (východné Poľsko, západné Rusko, Ukrajina) počítať v kombinácii so stabilne sa udržujúcou studenou hmotou a tiež s dlhšie časové obdobie odolávajúcou snehovou pokrývkou s teplotami hlboko podnormálnymi ("temperatures well below normal"). Marginálne je spomenuté v tejto súvislosti i Nemecko, pre ktoré sa očakáva v porovnaní s minulým rokom viac snehu a to z dôvodu prítomnosti chladnejšej vzduchovej hmoty.
Stojí za zmienku, že mnohí zainteresovaní považujú barický vzor z obrázka 3 azda za najvýhodnejší (pokiaľ ako "priaznivé" uvažujeme udalosti viažuce sa na sneženie a mráz) variant celkového chodu poveternosti v zimnom období v rámci strednej Európy. Ide o variant, v ktorom jednotlivé cyklóny spojené s frontálnymi systémami svoju dráhu postupu zakrivujú popod Alpy s ťahom nad Jadran a následne vychyľujú v smere na severovýchod. To implikuje potenciál udalostí spojených s výdatnejším snežením (ba i kalamitným) aj na našom území a následne tylovou cyklonálnou podporou advekcie studenej vzduchovej hmoty aj nad naše územie.
Vízia numerického modelu CFS
Zainteresovaní sa v kontexte dlhodobých výhľadov často orientujú na numerický model CFS a opierajú o jeho produkty.
Predmetný model ponúka okrem iného i denne aktualizovaný výpočet konkrétneho vývoja poveternostnej situácie a to až na približne 6 týždňov dopredu. Poňatie jednotlivých výstupov tejto povahy izolovane od seba a to za predikčným účelom je krajne nevhodné.
Daný model však denne aktualizuje i vcelku užitočný produkt a to predpoveď odchýlok teplôt (i zrážkových úhrnov) od priemeru (počítaného za obdobie rokov 1999 - 2010) pre najbližších 6 mesiacov.
Interpretácia týchto podkladov vyžaduje opatrný a uvedomelý prístup. Platí, že najväčšiu relevanciu a výpovednú hodnotu má predpoveď odchýlok na najbližšie dva mesiace. Aký-taký praktický význam ešte má sledovať aj predpoveď na tretí mesiac. Model CFS ponúka tri varianty predpovedí mesačných odchýlok. Každý variant je počítaný z podkladov už uplynulej dekády. Napr. variant, o ktorom sa zmieňujeme nižšie (a uvádzame ho ako obr. 4), predstavuje výpočet mesačných odchýlok teploty od priemeru (1999 - 2010) realizovaný z podkladov za dekádu 4. 11. - 13. 11. 2014. Ostané dva varianty sú realizované z podkladov za dekádu 25. 10. - 3. 11. 2014 a dekádu 15. 10. - 24. 10. 2014. Všetky tri varianty sa denne aktualizujú s tým, že príslušná dekáda sa posúva vždy o jeden deň vpred. Častou chybou aj erudovaných zainteresovaných je neúmyselná manipulácia s variantom realizovaným z podkladov zo starších dekád (miesto využitia variantu realizovaného z podkladov z najnovšej dekády). Pre názornosť uvádzame "linky" na varianty počítané z podkladov za dekádu 15. 10. - 24. 10. 2014 a z podkladov za dekádu 25. 10. - 3. 11. 2014. Za určujúci však budeme považovať (aktuálny) variant počítaný z podkladov za dekádu 4. 11. - 13. 11. 2014, o ktorom sa zmienime podrobne.
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me1Mon.html
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me2Mon.html
Na tomto mieste sa vyjadríme k najnovšiemu výpočtu mesačných odchýlok teploty od priemeru (1999 - 2010) realizovaného z podkladov za dekádu 4. 11. - 13. 11. 2014 z pera modelu CFS (zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me3Mon.html). Hneď podotýkame, že veľký význam má naštudovanie nielen samotných odchýlok, ale i denné sledovanie trendu, v ktorom model CFS oné odchýlky koriguje (môže ísť ako o rastúci trend, tak i o klesajúci, pričom oba majú nezanedbateľnú výpovednú hodnotu).
Obr. 4 predstavuje výpočet teplotných aberácií pre mesiac december 2014, január 2015 a február 2015.
Obr. 4: Aktuálna predikcia aberácií teploty od priemeru (1999 - 2010) - model CFS
S ohľadom na vyššie uvedený text (t.j. pre nezanedbateľný význam sledovania trendu v aktualizačných korekciách predmetných teplotných odchýlok zo strany modelu CFS) pripájame ako obr. 5 výpočet odchýlok teploty od priemeru (1999 - 2010) z pera modelu CFS, ktorý sme publikovali pred týždňom v článku "Zima 2014/2015 - polemika" (z 8. 11. 2014). Vizuálna komparácia obrázka 4 a obrázka 5 vypovedá sama za seba.
Obr. 5: Predikcia aberácií teploty od priemeru (1999 - 2010) z 8. 11. 2014 - model CFS
Mnoho zainteresovaných sa zjednocuje v názore, že teplotne významne podpriemerná zima v Severnej Amerike vylučuje "vydarenú" (t.j. náchylnú na sneženie a mráz) zimnú sezónu v Európe (v strednej Európe). Rad odborníkov by dokázal polemizovať o tomto názore. Dalo by sa však azda prikloniť na stranu hypotézy, podľa ktorej sa v rámci severnej pologule "vydarená" zimná sezóna dokáže obvykle zrealizovať nanajvýš na dvoch kontinentoch a to spomedzi Severnej Ameriky, Ázie a Európy.
V kontexte uvedeného bude teda zaujímavé si všimnúť, aký názor má model CFS na nadchádzajúcu zimnú sezónu pre Severnú Ameriku. Príslušný výpočet (zdroj: http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/htmls/usT2me3Mon.html) ponúkame ako obrázok 6.
Obr. 6: Aktuálna predikcia aberácií teploty od priemeru (1999 - 2010) - model CFS
Z obrázka 6 vyplýva, že model CFS nateraz nevidí nadchádzajúcu zimnú sezónu v oblasti Severnej Ameriky ako významne teplotne podpriemernú.
Aká bude zima 2014/2015?
Predpoveď teplotných anomálií z pera modelu CFS, ktorou sme sa zaoberali v predošlom odseku, nemožno v kontexte výhľadu na sezónu (v tomto prípade zima 2014/2015) vnímať príliš rigidne. Na daný typ podkladov je vhodné hľadieť skôr orientačne.
Zdá sa však, že podľa predmetného materiálu by zima 2014/2015 nemusela ani zďaleka konkurovať "nezime" 2013/2014 a mohla by sa ako celok (december 2014, január 2015, február 2015) udržať v medziach jemného až mierneho nadpriemeru. V zásade výhľad modelu CFS nehodnotíme ako nepriaznivý a to zvlášť z dôvodu, že s dennými aktualizáciami sú príslušné kladné odchýlky (porovnaj obr. 4 a obr. 5) jemne eliminované.
Poznamenávame, že o zime ako o ročnom období je potrebné uvažovať i parciálne, t.j. aj keby ako celok vykázala teplotný nadpriemer, môže vyprodukovať i veľmi studené periódy.
Predpoveď odborníkov z AccuWeather, ktorú sme analyzovali v prvom odseku, považujeme za priaznivú.
V kontexte zmieňovaného (predikovaného) rámcového vzoru realizujúceho sa počas nadchádzajúcej sezóny (anticyklonálna prítomnosť nad Škandináviou) stojí za povšimnutie aktuálny výstup európskeho modelu ECMWF. Vyberáme z neho predikčnú kartu simulujúcu prízemné tlakové pole s platnosťou pre piatok 21. 11. 2014 (obr. 7).
Obr. 7: Simulácia prízemného tlak. poľa pre 21. 11. 2014 z pera modelu ECMWF
Na onej karte (obr. 7) máme možnosť vzhliadnuť anticyklonálnu oblasť rozprestierajúcu sa nad severnou Európou (Škandináviu nevynímajúc). Vzhľadom na zmieňovanú predikciu AccuWeather ide o sympatickú paralelu.
A v kontexte obr. 7 hneď aj dodávame, že rozhodne ide o zaujímavú barickú konšteláciu, ktorá má ďaleko od nepriaznivého riadiaceho cykonálneho nastavenia nad severným Atlantikom, ktorého svedkami sme mohli byť po veľkú časť ostatnej zimnej sezóny (zima 2013/2014). Dokonca, nech vyzerá predmetná synoptická mapa (obr. 7) na prvý pohľad akokoľvek "nevinne" (s ohľadom na simulované teplotné pomery v hladine 850 hPa, ktoré sú súčasťou obr. 7), uprostred zimy by daná konštelácia dovoľovala nastavenie aj veľmi studených pomerov v oblasti strednej Európy.
Nielen podľa zdrojov, na ktoré sme v aktuálnom článku dosiaľ odkazovali, sa pre nadchádzajúcu zimu 2014/2015 dá uvažovať o možnosti, že sa prejaví možno až diametrálne odlišne voči "nezime" 2013/2014.
Významným spôsobom môže počas nadchádzajúcej zimy ovplyvniť rámcový chod poveternosti (aj) v strednej Európe faktor rozsiahlej, dokonca rekordne rozsiahlej eurázijskej plochy so súvislou snehovou pokrývkou. Tento faktor bude mať tendenciu zosilňovať anticyklonálnu prítomnosť nad severnými partiami ázijského kontinentu a zintenzívňovať studené pomery v danej oblasti. Za vhodného barického nastavenia by sa tak čas od času mohli - zvlášť v severovýchodných oblastiach Európy - realizovať vpády veľmi studeného kontinentálneho vzduchu a to zvlášť v mesiaci január a prípadne na začiatku februára.
Post scriptum
Isté je jedno: dostali sme sa do obdobia, v ktorom meteorologicky poňatá zima (t.j. so začiatkom 1. decembra) je ante portas. O jej konkrétnom priebehu a konkrétnych udalostiach, ktorými nás možno poteší, možno zarmúti, vie iba Pán Boh. Každá zaujímavá poveternostná udalosť je však len otázkou času. A nám nezostáva iné, než čakať. Čakať na splnenie "sna o zimnej rozprávke"...
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Teplotné pomery spejú k vertikálnemu ZVRATU.
Z domova / 09.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...