Peter Lenčéš / 08.11.2014 11:29
V brázde nízkeho tlaku vzduchu leží nad južnou Škandináviou a Pobaltím veľmi výrazné frontálne rozhranie oddeľujúce teplejší vzduch v oblasti strednej Európy od extrémne studeného arktického vzduchu nad severnou Európou s jadrom dosahujúcim teploty v hladine 850 hPa (cca 1500 m n. m.) -40°C. Rozhranie bude pozvoľna postupovať ďalej na juh, pričom vylievajúci sa bazén arktického vzduchu podporí v oblasti Jadranu cyklonálnu aktivitu. Príslušná cyklóna ovplyvní počasie aj na našom území, pričom sa v alpskej a karpatskej oblasti etabluje sekundárne jadro mimoriadne studeného vzduchu dosahujúce teploty v hladine 850 hPa niže -20°C. Píše sa 16. január roku 1940 a vojnová Slovenská republika stojí pred masívnym atakom arktického vzduchu v onej, už beztak studenej zime...
Masívny atak extrémne studeného arktického vzduchu v oblasti strednej Európy - reálna hrozba či utópia?
V úvode článku opisovaná poveternostná situácia patrí medzi tie, ktoré dokážu milovníkov počasia doslova omámiť a opantať. V čase, keď sú mnohé produkty numerických modelov, radarov a družíc prakticky verejne dostupné, by analogická poveternostná udalosť celé dni ešte pred jej vlastnou realizáciou akiste primäla zástupy nadšencov pre počasie k živelnému štúdiu dostupných podkladov. Bezpochyby by sa spomedzi nich našli i takí, ktorí by si špeciálne pre účel sledovania vývoja a samotnej realizácie príslušnej udalosti zariadili u zamestnávateľa dni voľna.
Je nesporné a pochopiteľné, že očakávania v zmysle túžob mnohých, do problematiky počasia zainteresovaných ľudí, sa pred každou zimou či už priamo alebo nepriamo upierajú na udalosti podobné tej z polovice januára 1940. A hneď dodáme, že event z januára 1940 nie je ani zďaleka v análoch našej meteorológie osamotený. Faktom však zostáva, že ostatnú, mimoriadne agresívnu udalosť priniesol január 1987. Odvtedy sa - prirodzene - vyskytli aj veľmi interesantné zimné poveternostné situácie v sprievode i fascinujúcich akcií (fujavice, kalamity, do špiku kostí prenikajúce mrazy a pod.), avšak - v pozitívnom slova zmysle - čaká sa na udalosť tak agresívnu, tak údernú a tak nekompromisnú, že táto doslova zaplaví éter a vybičuje prognostické centrá k varovaniam nemajúcim obdobu roky až desaťročia. Je predmetné očakávanie "čakaním na Godota" alebo visí nad každou zimnou sezónou Damoklov meč, ktorého disponentom je "generál Zima"?
Faktom zostáva, že najmä zimy ostatných dvoch desaťročí tendujú k teplotnému nadpriemeru, čo implikuje znižujúcu sa pravdepodobnosť udalostí sprevádzaných mimo iných akcií extrémnymi mrazmi. Napriek tomu však realizáciu oných udalostí nemožno vylúčiť a vo vzťahu ku každej zime predstavujú reálnu hrozbu. Inak povedané - aj za cenu nutnosti použitia silných slov sa vyslovujeme v prospech názoru, že (aj) naše územie stojí pred poveternostnou situáciou tak agresívnou, naliehavou a doslova zlou, že už len predikčné podklady s ňou súvisiace budú vzbudzovať rešpekt a obavy.
Hovoríme v tomto kontexte už o nadchádzajúcej zime 2014/2015?
Nik nemôže vylúčiť, že už zima 2014/2015 pripúta milovníkov počasia k živelnému sledovaniu výstupov numerických modelov a následne k nekompromisne sa odohrávajúcej realite. Tak či onak, uvedené je otázkou iba času. A nezabráni mu ani fakt, že zásoby arktickej masy sú v ostatných rokoch či desaťročiach striedmejšie, než tomu bývalo v minulosti. Súhra okolností podmieňujúcich do špiku kostí prenikajúci zimný nečas si totiž skôr či neskôr nájde svoj čas a ponúkne pohľady podobné tomu z nasledujúceho obrázka (Bratislava, január 1987)...
Vízie prognostikov
V období, v ktorom sú publikované početné, prevažne odborne nekorektné alebo priamo lživé výhľady na nadchádzajúce zimné obdobie (t.j. zaručené prognózy o "tuhej zime" 2014/2015 alebo "nezime" 2014/2015 nadväzujúcej na "nezimu" 2013/2014), vyšiel v aktuálnom týždni rešpektovaný zdroj accuweather.com so svojou rámcovou predpoveďou pre Európu na zimu 2014/2015 (http://www.accuweather.com/en/weather-news/europe-winter-2014-2015-forecast-snow-cold/36777733).
Hneď v úvode príslušného článku zodpovední prognostici v accuweather.com naznačujú, že po miernej zime 2013/2014 nadobudne zima 2014/2015 značne odlišné kontúry. Hlavným prvkom určujúcim rámcový chod počasia by po väčšinu zimy 2014/2015 mala byť podľa prognostikov v accuweather.com oblasť vysokého tlaku vzduchu nad Škandináviou. Pod jej vplyvom by sa mali udržovať nad východnou a severovýchodnou Európou výrazne studené pomery, odkiaľ by bolo i naše územie atakované príležitostnými vpádmi. Súčasne by tento vzor poveternosti zabezpečoval živú cyklonálnu aktivitu nad južnou a juhovýchodnou Európou. Za takýchto okolností by existoval potenciál na občasné zrážkové udalosti aj v strednej Európe, ktoré by mali pôvod práve v zmieňovaných južných partiách Európy.
Uvedené by implikovalo systematické pribúdanie snehovej pokrývky zvlášť vo vyšších nadmorských výškach v alpskej a karpatskej oblasti, čo vystihuje i názov predmetného článku ("Europe Winter Forecast: Fantastic Ski Season for Alps...").
Pripájame obrázok ilustrujúci rámcový výhľad zdroja accuweather.com na priebeh zimy 2014/2015 v Európe:
Z komparačných a verifikačných dôvodov by bolo veľmi zaujímavé poznať predikčný názor prognostikov v accuweather.com na vývoj uplynulej zimy 2013/2014. Za týmto účelom uvádzame nasledujúci obrázok (ide o predikciu rámcového chodu počasia na zimu 2013/2014 a síce z 2. 11. 2013 - zdroj: accuweather.com).
Hneď v úvode príslušného článku (http://www.accuweather.com/en/weather-news/europe-winter-forecast-warmer/19131940) sa uvádza, že väčšina Európy bude mať podmienky teplejšie a suchšie než priemer a to zahŕňajúc december 2013, január 2014 a február 2014. Stále nám pritom zostala uchovaná v pamäti realita onej zimy 2013/2014 (resp., platiac pre strednú Európu, "nezimy", počas ktorej sa na rade miest nášho územia s výnimkou dočasného centimetra či niekoľkých nevyskytla súvislá snehová pokrývka).
V nadväznosti na predikciu zdroja accuweather.com bude vhodné nahliadnuť na predikciu zdroja ukweatherforecast.co.uk/, ktorý sa tiež zaoberá rámcovým výhľadom na zimu 2014/2015 a to pre Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.
V príslušnom článku z 3. 11. 2014 (http://www.ukweatherforecast.co.uk/uk-winter-201415-weather-forecast-predictions/) sa hovorí o očakávaniach zimy teplotne až podpriemernej a to v miere 0,5 až 1,5°C pod priemerom (pre porovnanie - zima 2013/2014 vyšla podľa onoho zdroja v Spojenom kráľovstve teplotne 1,5°C nad priemerom) a zrážkovo tiež podpriemernej (v miere 50 až 100 mm pod priemerom - uvažujúc súhrnne mesiace december, január a február). Tamže sa ďalej uvádza (v korešpondencii s výhľadom zdroja accuweather.com), že "nadchádzajúca zima by mohla byť protikladom k predošlej zime". V tomto kontexte sa uvažuje o "blokačnom vzore", ktorý by ostro oponoval minulosezónnej neúnavnej cyklonalite nad severným Atlantikom produkujúcej búrkové systémy prinášajúce do Spojeného kráľovstva počas ostatnej zimy 2013/2014 nadmerné zrážky a veterné akcie.
Nie je nutné zvlášť akcentovať, že predikcie oboch zdrojov (accuweather.com, ukweatherforecast.co.uk/) predstavujú - platiac i pre naše územie - vcelku pozitívne vyhliadky na nadchádzajúcu zimu.
Scenáre numerických modelov
V názore na nadchádzajúcu zimu nás do istej miery môžu usmerňovať výstupy obľúbeného klimatologického modelu CFS. Mimo iných produktov ponúka i výpočet budúcich odchýlok teplôt od priemeru (prislúchajúceho obdobiu rokov 1999 až 2010) pre jednotlivé mesiace najbližšieho polroka. Počas novembra už má aký-taký zmysel vzhliadnuť názor onoho modelu na mesiace december, január a s väčšou mierou tolerancie i na mesiac február.
Aktuálny výpočet budúcich odchýlok teplôt od priemeru pre mesiace december 2014, január 2015 a február 2015 z pera modelu CFS ponúkame ako nasledujúce obrázky (zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me3Mon.html):
Pre mesiace december, január a február očakáva model CFS (platiac pre strednú Európu) kladnú odchýlku od priemeru (1999 - 2010) a to v miere 1 - 2°C, čo v zásade nie je nejako zvlášť hrozivá predikcia, ktorá by indikovala akútnu hrozbu, že "nezima" 2013/2014 bude mať priameho nasledovníka v sezóne 2014/2015. Všimnime si tiež, že daný model simuluje špeciálne pre mesiac január nad severnou a severovýchodnou Európou pomery odpovedajúce teplotnému podpriemeru. To korešponduje s víziou prognostikov zo zdroja accuweather.com, ktorí uvažujú (ako sme sa už zmienili) pre nadchádzajúcu zimu o blokačnom anticyklonálnom vzore nad Škandináviou.
Ďalším, signifikantným pozitívom je, že model CFS predmetnú kladnú odchýlku pre mesiace december, január a február s ohľadom na svoje denné aktualizácie príslušného výhľadu jemne, no systematicky koriguje. Dôkazom je simulácia príslušných aberácií z minulej soboty (1. 11. 2014), ktorú ponúkame ako nasledujúce obrázky:
November 2014, quo vadis?
V závere prvej dekády novembra prežívame "druhé dejstvo" jesene, ktoré by sme mohli poňať ako "predzimie".
Počasie novembrových dní má tendenciu v mnohých milovníkoch zimy evokovať dojmy o tom, aký rámcový vývoj v rámci príchodiacej zimy možno očakávať. Zaujímavé je, že dlhodobo nadpriemerne teplé počasie v rámci novembra (a to platiac i pre jeho prvú a druhú dekádu, ktorá je vo všeobecnosti od meteorologickej zimy - začínajúcej vždy 1. decembra - ešte dosť vzdialená) má schopnosť vyvolať negatívne subjektívne očakávania vo vzťahu k zime a naopak, studený charakter novembrového počasia (s častými vpádmi studeného vzduchu) upriamuje predikčnú pozornosť na priaznivý vývoj zimného počasia (t.j. vývoj naklonený snehu a mrazu).
Faktom však zostávajú dve skutočnosti: jednak november - a to zvlášť jeho prvé dve dekády - nedokážu priniesť v nižších polohách opravdivú zimu (resp., v nižších polohách ide viac-menej o akcie s mokrým snežením pri teplotách - v lepšom prípade - slabo prekračujúcich bod mrazu, čo samo o sebe nie je príliš interesantné) a jednak nie je preukázané, že by (hoc aj výrazne) nadpriemerne teplý november vylučoval zdarný priebeh zimy naklonený snehu a mrazu (ba dokonca, existujú názory prikláňajúce sa k pravému opaku). V tejto súvislosti by sme mohli dokonca uvažovať nad tým, či v ostatných rokoch, ktoré produkujú predovšetkým teplotne nadpriemerné mesiace, nie je vo vzťahu k zimným očakávaniam (očakávania naklonené k "vydarenej zime") skôr výhodou zaknihovať jesenné mesiace ako teplotne nadpriemerné. Je nesporné, že z pravdepodobnostného hľadiska akiste áno.
Je vhodné podotknúť, že súčasný november vykazuje teploty značne kladne aberované od priemeru. Dokonca, v aktuálnom týždni boli na našom území zaznamenané hodnoty denných maxím i pri 20°C a hodnoty nočných miním i pri 15°C. Existuje predpoklad, že i druhá dekáda novembra sa bude niesť v duchu nadpriemerne teplého počasia s dennými teplotami v najteplejších oblastiach pri 15°C.
Americký i európsky predpovedný model (GFS i ECMWF) vykazujú aktuálne vo svojich výstupoch náznak zmeny v celkovej poveternostnej situácii a to k záveru druhej dekády novembra. Riadiaca "atlantická cyklonalita" by mala byť v danom období eliminovaná a nahradzovaná dominantným vplyvom anticyklonality budujúcej sa nad severnými partiami Európy.
Nasledujúce obrázky predstavujú aktuálne výpočty numerických modelov ECMWF a GFS platné pre 18. november 2014 (prvý obrázok z pera modelu ECMWF ponúka simuláciu teplotných pomerov v hladine 850 hPa a prízemného tlakového poľa a druhý obrázok z pera modelu GFS ponúka simuláciu geopotenciálu prislúchajúceho hladine 500 hPa a prízemného tlakového poľa).
V zmysle uvedeného existuje možnosť, že na prelome druhej a tretej dekády novembra začnú do našej oblasti prenikať chladné vzduchové hmoty, pričom teplotné pomery by sa mali normalizovať. Navyše platí, že takto nastavený barický vývoj by pri svojej stabilizácii mohol znamenať postupný prechod na zimný ráz počasia. Vyslovujeme sa však v prospech názoru, že prípadnú stabilne vyslovene zimnú poveternostnú situáciu s vyslovene zimným charakterom prejavov možno očakávať až v priebehu decembra.
"Zimná rozprávka" - realita zimy 2014/2015?
Počnúc deväťdesiatimi rokmi, ktorými začali (aj) v strednej Európe dominovať mierne zimy, by bolo vhodné hľadieť na zimy v kontexte "zimných očakávaní" optikou sústredenou nie na zimu ako celok, ale skôr na jej parciálne obdobia. Inak povedané, v súčasných rokoch len ťažko možno očakávať zimu, ktorá skončí studená v zmysle teplotného podpriemeru ako celok (i keď pravdepodobnosť onej udalosti nemožno ani zďaleka považovať za nulovú). Je vhodné očakávať od jednotlivých zimných sezón skôr periódy, ktoré budú vykazovať výrazne zimné prejavy. V tomto zmysle je isté, že nielen nadchádzajúca, ale i ďalšie zimy budú mať potenciál (rozumej v zmysle možnosti) ponúknuť eventy schopné uspokojiť i najväčších milovníkov tohto nádherného ročného obdobia. Nastatie príslušnej udalosti je len otázkou času.
Mnohí sa zhodujú v jednom - azda najkrajším obdobím každej zimy sú dni od 20. decembra do 15. januára. Sú to dni, v ktorých disponujeme širokým spektrom sviatkov od Vianoc, cez Nový rok až po Zjavenie Pána (Sviatok troch kráľov). Sú to dni hlbokej, temnej zimy poznačené dlhými nocami. Práve v tomto období "tajomna" má prípadný úder zimy najvyššiu cenu. Ktovie, možno sezóna 2014/2015 nám práve v onom období "tajomna" pripomenie, aká nielen nevyspytateľná, ale často i nekompromisná, úderná a naliehavá je moc prírody...
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
Teplotné pomery spejú k vertikálnemu ZVRATU.
Z domova / 09.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...