Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 25.08.2014 00:38
Index severoatlantickej oscilácie klesol v období medzi 16. a 22. augustom na hodnoty v rozpätí -1,5 až -2,0. V južnejších šírkach Európy odrážajúc trajektóriu mimotropických tlakových níží nastali vhodné podmienky pre vpády chladného vzduchu od severu. Počas silnej negatívnej fázy NAO totiž azorská výš slabne a tiež jej výbežky nad Európu neputujú takými severnými dráhami ako zvyčajne. Zakrivuje sa aj dráha cyklón vznikajúcich v severnom Atlantiku a prehlbujúcich sa v známej oblasti kvázistacionárnej islandskej tlakovej níže. Tie neputujú počas oslabeného tlakového gradientu medzi Islandom a Azorami svojou severnou dráhou - ponad Škótsko, Nórske more, Škandináviu až nad Pobaltie, ale vďaka uvoľneniu zovretia západného prúdenia tlakovými útvarmi sa spolu s výraznejšími brázdami prepadajú do južnejších zemepisných šírok. V zime sa cyklonálna činnosť presúva až nad Stredomorie a níže ovplyvňujú počas NAO- širokú oblasť vrátane severnej Afriky či Blízkeho východu. V lete, kedy sú azorská aj islandská níž presťahované na sever sa zvyknú cyklóny zatúlať zriedkavejšie nad južnú polovicu Európy, dráha cyklón sa však dokáže premiestniť ponad Benelux nad Nemecko a strednú Európu na východ. Jedná sa teda o niekoľko stoviek kilometrov presunuté dávky oblačnosti, vlhkosti a zrážok a nielen to - je známe, že prúdenie v cyklónach sa uskutočňuje od okrajov smerom do stredu - a práve preto, keď sa cyklóna, alebo s ňou spojená brázda nízkeho tlaku vzduchu so svojimi chladnými sektormi presúvajú po južnejšej "stormtrack", teda dráhe cyklón, pravdepodobnosť vpádu studeného vzduchu od severu, tak ako sme mohli sledovať aj v uplynulom týždni, sa zvyšuje. Je to pozorovateľné aj v zime - keď sú počas NAO- tlakové níže presťahované až do Stredomoria, Škandinávia a severné a stredné šírky Európy hlásia viacej vĺn chladu, chladnejšie podmienky a južné návetria Álp a Karptá vďaka dávkam vlhkosti od juhu aj mimoriadne bohatú snehovú nádielku, ako napr. v zime 2012/13. Počas NAO+ je naopak nad Škandináviou v zime veľmi teplo, vďaka cyklonálnej činnosti - keďže cyklóny z Atlantiku putujú ponad Britské ostrovy a Severné more severnou "stormtrack". Vpády studeného vzduchu nad stredné zemepisné šírky sú vtedy zriedkavejšie, ale zaujímavosťou sú chladné podmienky v Stredomorí, kde je vtedy zvýšená anticyklonalita, vďaka ktorej teploty v noci klesajú nižšie ako počas upršaných a usnežených zím s NAO-. Vývoj indexu môže každý sledovať na http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao_index.html, zaujímavé je porovnanie, či NAO zodpovedá rovnakému signálu vrámci celej severnej hemisféry, ktorý môžeme zapísať pomocou AO indexu (indec arktickej oscilácie), tiež dostupného na http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/ao_index.html.
Blízka poloha polárneho frontu znižuje kvalitu dlhodobých predpovedí
Od kedy sme zaviedli na MeteoInfe 12-dňové dlhodobé predpovede, sme aj na základe využívania ansámblov predpovedných modelov s ich kvalitou nad očakávania spokojní. Vo veľkej väčšine prípadov sa nám darí aj po takúto dlhú dobu odhaliť budúce trendy v očakávanom vývoji teplôt vzduchu, či zrážkového charakteru daného obdobia. Je jasné, že predpovede sa každým dňom upravujú podľa najnovších vstupných dát jednotlivých modelov. Sú ale obdobia, kedy dlhodobé vyhliadky nevychádzajú - meteorológov vedia vtedy zmeny zo dňa na deň poriadne vytočiť - namiesto možnosti tropického leta sa naopak presadí od severu cyklonálna činnosť. Príkladom takéhoto obdobia sú uplynulé dva týždne, kedy sa oblasť polárneho frontu, oddeľujúca chladnejšie vzduchové hmoty miernych šírok od teplejších stredomorských presunula nad stredné zemepisné šírky, prechodne južne od nášho územia. V lete, najmä za podmienok AO a NAO+ je polárny front vysunutý v Európe do severnejších zemepisných šírok, a preto zvyknú aj v našej oblasti v lete pretrvávať stabilné situácie, ďaleko od rozhraní dvoch hlavných vzduchových hmôt, ovplyvňujúcich počasie u nás. V pondelok 26. augusta sa polárny front bude nachádzať južne od našich hraníc, preto sa niet, čo čudovať, že ráno 26.8. sa v mrazových dolinách a kotlinách budú vyskytovať prízemné mrazy. Za studeným frontom spojeným s cyklónou severne od nášho územia totiž prenikne studený vzduch, čo pocítime napriek slnečnému počasiu aj cez deň, kedy maximálne teploty vystúpia len na +17/+22°C. V našich vyhliadkach už z tohto dôvodu nevyšli dve očakávané návraty leta, ktorý sa stále posúva a posúva na neskorší dátum. Podľa aktuálnej dlhodobej predpovede je nádej, že sa dočkáme oteplenia do +28°C okolo soboty 30. augusta. Túto vyhliadku však ešte môžu modely v pondelok či utorok výraznejšie upraviť, práve vďaka blízkej polohe polárneho frontu, ktorý by sa mal nachádzať nad Českom a Poľskom. My teda budeme pravdepodobne v teplejšom vzduchu, charakteristickom skôr pre stredomorskú oblasť. Podobnú situáciu so zložitou tvorbou dlhodobých predpovedí, kedy sa menili zo dňa na deň, sme zažili na prelome marca a apríla 2013. Stredomorské níže v spojení s mimoriadne nízkou hodnotou AO a NAO indexu spôsobovali, že sme sa vtedy ocitali na rozhraní arktickej a polárnej vzduchovej hmoty, teda na úrovni arktického frontu (tieto udalosti vtedy postrehli aj bežné médiá, napr. http://www.cas.sk/clanok/247111/poslednych-10-dni-bolo-rekordne-chladnych-a-pripravte-sa-na-dazd-a-sneh-aj-dnes.html/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-section&utm_content=box-%C4%8Das.sk-section&utm_campaign=cross). Oteplenie sa tak striedalo s ochladeniami, príznačné však ostalo pomerne hojné množstvo zrážok, ktoré sa vďaka cyklonálnej činnosti vyskytovali.
Obr.: Polohu polárneho frontu môžeme detekovať aj prostredníctvom jet-streamu vo vyšších hladinách troposféry (Zdroj: http://www.skystef.be/forecast19g.html), prvý obrázok pre 26.8., druhý pre 30.8. 2013
Tretia nádej na návrat leta?
Uvedené skutočnosti žiaľ spôsobili, že naše dlhodobé predpovede sa už dvakrát museli zo dňa na deň upraviť. Nakoľko teda môžeme veriť súčasnej vyhliadke na 6 dní, ktorá sľubuje v celku príjemný piatok a sobotu 29.-30. augusta? (http://meteoinfo.sk/predpoved-12-dni)...Polárny front sa opäť bude nachádzať len neďaleko od našich severných hraníc a my sa len na cca 2 dni pravdepodobne ocitneme v teplejšom vzduchu. K juhovýchodu sa môže počas soboty z Balkánu priblížiť vzduchová hmota v 850-ke s teplotou takmer +15°C, Maďari si pravdepodobne užijú ešte aj tropický deň. Čo sa týka najbližších dní, predpovede bývajú celkom presné a menia sa len veľmi pozvoľne. Po chladnom pondelku nás čaká najprv prechod teplého, neskôr studeného frontu. S chladným počasím treba rátať najmä v severnej polovici Slovenska, v utorok aj stredu bude aj pršať. V piatok a cez víkend sa môžu v teplejšom vzduchu pripomenúť búrky a začiatok septembra kreslí nejasnú predstavu teplôt a zrážok v nevýraznom tlakovom poli, pravdepodobne s dennými teplotami najskôr v intervale +20/+25°C.
-
Najčítanejšie články
Diskusia k článku
-
Archív článkov
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
RÁMCOVÁ VYHLIADKA POČASIA DO KONCA JESENE 2024
Z domova / 21.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
Čakáme na ZIMU, ale tá je už tu. Navyše sa NIEČO chystá.
Z domova / 14.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...
PIATOK (22. 11. 2024): S ohľadom na kalendár to bude VEĽKÉ SNEŽENIE!
Z domova / 19.11.2024
Vážení čitatelia, čitateľky.
Veľmi pekne Vám ďakujeme, že našim článkom...