Marek Kučera, Meteoinfo.sk / 29.11.2013 13:22
Mnohých pred začiatkom zimy zaujímajú sezónne predpovede na zimu. Je jasné, že presnú predpoveď na konkrétny deň meteorológovia na viac ako 7 dní zostaviť nedokážu, no existujú tzv. cirkulačné vzory, ktoré sa sledujú už celé 20. storočie a ktoré nám výrazne napovedajú, aký bude charakter zimy. Práve Severoatlantická oscilácia je najlepším príkladom toho, ako dráhy cyklón (tzv. "stormtracks") putujúce nad Európu z Atlantiku ovplyvňujú prúdenie vzduchu nad celou Európou. Počas zápornej fázy NAO, kedy sú Azorská výš a Islandská níž menej vyvinuté a zonálna západná zložka vetrov je oslabená (menší tlakový gradient medzi Azorami a Islandom = slabšie západné vetry), tlakové níže sa sťahujú až nad Stredomorie. Dobre vieme, že níže "ťahajú" vzduchové hmoty zo všetkých strán do ich stredu a je jasné, že keď sa dráhy cyklón presunú nad Stredomorie, vzduch do alpskej a karpatskej oblasti prúdi v zvýšenej miere zo severných, nie južných smerov. Naopak, počas kladnej fázy NAO, kedy Azorská výš mohutnie a Islandská je hlbšia, sú západné zložky vetra posilnené a dráhy cyklón sa presúvajú cez Britské ostrovy nad Škandináviu. Podľa vyššie uvedeného zjednodušeného mechanizmu tlakové níže na sever od nášho územia v týchto obdobiach priťahujú na sever teplejší vzduch z juhu a oblasť strednej Európy zažíva vo väčšej miere výraznejšie oteplenia počas zimy od juhu. Už vyše 5 rokov sa ocitáme vcelku v zápornej fáze Severoatlantickej oscilácie a už v zime 2012/13 sme si mohli všimnúť, že absentovali výraznejšie oteplenia nad +10°C a stredomorské níže priniesli dostatok snehu (v BB kraji sa držala snehová pokrývka miestami od začiatku decembra do 10. marca). Len teplota bola v nastolenom trende globálneho otepľovania počas zimy ako celku normálna a negatívna fáza NAO sa nedala porovnávať s tou, ktorá prinášala chladnejšie zimy v 50.-60. rokoch.
Záporná fáza NAO môže priniesť pomerne vydarenú zimnú sezónu, zimu 2012/13 ale nemusí prekonať.
Níže sa už v novembri prepadali nad Stredomorie, čo je dobrý signál
Už v priebehu novembra sme si mohli všimnúť, že tlakové níže a brázdy nízkeho tlaku sa ponad západnú a strednú Európu prepadali ďaleko na juh a vďaka nim sme najmä v tretej dekáde zažili výraznejšie ochladenie. November sa síce do zimného, tzv. DJFM NAO indexu nezapočítava, je to však dobrý signál pre zimu 2013/14, pretože posun akčných centier tlakových útvarov na juh nadobúda každoročne svoje maximum až koncom zimy. Minulý rok sme boli dokonca svedkami, kedy veľmi hlboké fázy NAO a AO indexu vrcholili v marci a na začiatku apríla, čo prinieslo návraty zimy, silné mrazy (dvakrát v marci prekonaná najnižšia teplota zimy s minimami -24°C, na začiatku apríla na Orave aprílový rekord minimálnej teploty - Oravská Lesná/ -17,3°C), sneženie (až do 10. apríla) či dokonca na hory orkán (cyklóna Xaver; 14.-15.3. 2013). Vďaka extrémnemu poklesu indexu a s ním spojenému oslabeniu akčných centier Azorskej výše a Islandskej níže a oslabeniu zonálnej zložky prúdenia, posun cyklón na juh, do Stredomoria, zažíval vrchol až na jar, nie v druhej polovici zimy.

Na grafe znázorňujúcom vývoj cirkulačného vzoru NAO pomocou jeho kvantifikácie jednoduchým NAO indexom si môžeme všimnúť prechod NAO na zápornú fázu v posledných rokoch čo pravdepodobne prispelo svojim dielom na pomerne vydarených zimách v posledných rokoch, aj s vpádmi studeného vzduchu či dostatkom snehu (napriek tomu, že zimy neboli v trende GO chladné). Zaujímavým postrehom je výraznejšia pozitívna fáza počas zím 2006/2007 a 2007/2008, ktorá pravdepodobne tiež prispela k tomu, že sa vyskytli za sebou tieto dve mimoriadne až extrémne teplé zimy - zima 2006/2007 ako najteplejšia zima na Slovensku od začiatku meteorologických pozorovaní v 19. storočí, pozorovateľmi označovaná aj ako zima bez snehu (
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/153059-bola-to-najteplejsia-zima-od-roku-1871/)
. Tiež si môžeme všimnúť výraznú pozitívnu fázu v 90. rokoch, ktorá pravdepodobne tiež prispela k celkovému výraznému teplotnému skoku v stredoeurópskom priestore na a tesne po prelome 80. a 90. rokov. 50. a 60. roky sú známe svojou dlhodobou zápornou fázou a vo všeobecnosti chladnejšími zimami.
Odchýlky od priemernej teploty zím na Slovensku (zdroj: nun.sk)- návrat teplotne normálnych zím po mimoriadne teplých zimách 2006/07 a 2007/08.